Алтернативни енергоизточници > Други генератори на електрическа енергия

Газ генераторите - славно минало и обречено бъдеще - или НЕ?

<< < (2/4) > >>

Радико:
Теню нещо не ме кефи този допотопен начин на получаване на газ трябва постоянно да си около генератора и да му слугуваш.
Мисля че сега е подходящият момент да се разработи нещо по автоматизирано примерно с малка пиролизна камера в която да се вкарва надробен материал или пелети със шнек. По просто казано пелетна горелка модифицирана за добив на газ. Мисля че има огромен потенциал в такава разработка.

lpoik:
https://www.youtube.com/watch?v=TOdPN5if3oo  Газгенератор става само за такъв автомобил. ;D ;D

бай Теню:
Темата я зачекнах покрай пелтиетата на Дан Милан и предложението на Радико да се използва готов бензинов агрегат с каквито е пълно на пазара както нови така и 2ра ръка, понеже човека каза че има цяла гора подръка. В този случай тази пиролизна камера ще е стационарна и сигурно не толкова претенциозна за изработка, а и двигател с 4-5 кс и постоянни обороти няма да има изискванията на автомобилен такъв. Та има да се мисли по тази камера останалото го има на магазина.

juliang:
Добре де ... какво целите с такива изобретения? Смятате че с дървата ще докарате някаква икономия или екология? Идея си нямате каква гняс и мизерия е промишлена инсталация която да гори дърва.
Преди няма и месец пусках втора инсталация, която трябва да гори дървесен чипс (това е основното гориво, идеята е там да се горят отпадъци от производство - разни сухи клонки, листа, един господ знае всъщност какво точно). Инсталаците се намират в заводите на Биовет - едната е в Разград, другата е в Пещера. Занимават се с производство на фуражи и лекарства за животни, така че растителни отпадъци от производството - бол.
И на двете места запалиха чипса в горивната камера само колкото да опекат зидарията вътре и скапаха и двете горелки.
А, да - на всяка инсталация има по 2 наши горелки, които да произвеждат високотемпературен пламък в края на горивната камера, с което се цели пълното изгаряне на всякакви сажди в димните газове.
Та ... идея си нямате просто какви гадости се отделят когато се горят тия дърва в промишлени количества. Тая система май можеше да гори по 80 ли бяха, по 120 тона ли бяха на ден. Има огромни филтриращи и пречистващи инсталации на изхода. Инвестицията е плашеща като цена. Ефективността е ... поне за мен е спорна - по-скоро ще се спестяват парите от това че няма да се плаща за депониране на отпадъците, а не толкова че енергията добита по този начин ще е по-евтина. Вероятно ще се сключат договори с разни дървопреработващи предприятия, ще се взима окосена трева, листа и клони от общината за без пари...
Но да ползваш дърва за да произвеждаш някакъв горим газ който след това да го ползваш за някакви нужди ... не го разбирам. Енергията която ще ти трябва за да загрееш тия дърва ще е повече отколкото ще получиш от газа. Да, ако имаш топлина без пари и дърва без пари - вероятно може нещо да изкараш. Но ще е много по-ефективно директно да гориш дървата и да ползваш топлината (ако щеш дори получавайки пара и с нея да въртиш турбина която да генерира ток), отколкото да правиш газ.
За екологичните последствия вече споменах - един път сечеш гора, втори път изхвърляш какви ли не мизерии в атмосферата при горенето.

Радико:
Юлияне разбирам те до някъде, но правиш изключително погрешна аналогия. Говориш за инсталации за изгаряне в промишлени количества. Тук обаче иде реч за пиролиза, не за изгаряне, при това в много по-малки количества. Тук нищо не отива в атмосферата, само това което излиза от ауспуха на агрегата, освен това разхода за подгряване може да се минимизира с няколко елементарни трика примерно изходящият газ да подгрява входящият материал на принципа на противотоковете.
Това, че някой недоучил проектант с купени половината изпити е проектирал тази недомислица с която си блъскаш главата не значи, че принципа е недомислен. Все пак Лондон се е осветявал на този принцип над два века.
 

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия