Алтернативни енергоизточници > Други генератори на електрическа енергия

Газ генераторите - славно минало и обречено бъдеще - или НЕ?

(1/4) > >>

бай Теню:
Радико даде добра идея, но малко я усложни. Щом дървата не са ти проблем просто си направи Газгенератор на дърва и ще си решиш проблема. Навремето са карали камиони така и днес защо това да е проблем за стационарен ДВГ

https://fakti.bg/technozone/24424-avtomobil-na-darva?page=3     

Прочети още на: http://www.dnes.bg/mish-mash/2015/12/09/ukraincite-preotkriha-dyrvata-v-kolite-si.285881

http://www.marica.bg/%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BB-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B0!-%D0%B2%D0%B5%D1%87%D0%B5-%D0%B3%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%85%D0%B0-news71449.html

Как работи системата:
"При газгенераторната хранителна система се използват твърдите горива за получаване посредством генератори на генераторен газ,който е горивен газ.Според произхода си твърдите горива биват естествени и изкуствени.Естествените горива се срещат в природата в естествен вид-дърва,антрацит,каменни въглища и др. Изкуствените горива се получават чрез различна преработка на естествените-дървените въглища ,коксът и др.
Всички горива се състоят от две части:горивна и негоривна. Към горивните влизат въглерода(C) и водорода(H) ,а към негоривните водата,въглеродния двуокис(CO2) , азот(N) и др.
Колкото по малко негоривни елементи съдържа едно гориво толкова е по доброкачествено.Калоричността на сухите дърва е от 3000 до 5000кал/кг,за дървените въглища от 6800 до 7200кал/кг.
Превръщането на твърдите горива в генераторен газ се нарича газификация. Газификацията се извършва при висока температура в специален уред генератор
Генераторът представлява пещ,в който изгарят дървата. Той се състои от два цилиндъра външен и вътрешен,направени от специална ламарина ,която издържа на високата температура и не се разяжда от киселини ,на въздействието на които е подложен вътрешния цилиндър при изгарянето на горивото. външният цилиндър е по широк ,долния му край се затваря с дъно, над което е закрепена скара.На този край има и няколко отвора (люкове) които служат за почистване и проверка на генератора.През горния край е вкаран вътрешния цилиндър.В горните краища двата цилиндъра се затварят с капак който се затваря плътно.От този край излиза тръба която се свързва със филтъра.Вътрешния цилиндър завършва в долния край със стеснена част, която образува пещта на генератора.Около пещта се намира камерата за въздух. Тази камера се свързва с пещта чрез няколко отвора (дюзи). Чрез един от отворите,камерата за въздух се свързва с атмосферата.Този отвор се затваря с клапа ,която се отваря само на вътре и не позволява на газа да излезе в атмосферата.
Филтърът за грубо пречистване служи за пречистване на газа от прашинки ,водни пари и др.
Охладителят служи за охлаждане на газа до 40-50'C и за отделяне на течностите смесени с газа.
Филтър за фино пречистване служи за пълно пречистване на газа от най дребните прашинки и за изсушаването му.
Вентилатора служи да създаде въздушна струя по цялата уредба на генератора,за да разпали дървата в пещта.
Смесителя служи за смесване на генераторния газ с въздух. " - От офроуд форума.
Изображение
                                     

бай Теню:
Колеги аз просто исках да помогна на човека да си реши веднага проблема с ТОЦИТЕ високо в планината. Радо даде идеята за метана от биоотпадъци и аз се сетих, че докато му узреят отпадъците и се сдобие с метан за ползване, да се ползва и 1 друга технология известна от много години. За хората от града е сигурно неподходяща и остаряла, но в планината си е животоспасяваща и безплатна. Не съм споменал дори и на четвърт за моите борби с проблема, както и вашите. Накрая ми стана мъчно, че човека има 25 копчета и иска да си направи шинел да го държи в кондиция, но.....Опита на колеги е достатъчен, за да се избият комплексите от тази надежда. Да съгласен съм, че темите трябва да са чисти от странични мнения, не по темата, но целта е 1/ЕДНА/ безплатен ТОК. Нека да я постигнем

Радико:
Теню, напълно съм съгласен с теб, аз бих ги направил и двете, газгенератор се прави неимоверно лесно, дори и от стара готварска печка на дърва,  ръгаш мокри дърва във фурната, да се пекат там и готово, само да и е уплътнена вратата добре, и докато свариш боб отгоре, ще имаш и газ за агрегата да си пуснеш и телевизора, а екстрите, които си описал за пречистването не са чак толкова задължителни.

бай Теню:
 https://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?t=36692               Днес като се разрових в нета видях, че темата с биогоривата е много актуална, дори в развитите държави е на почит и отдавнашна реалност. Но изграждането на инсталация за биогаз/метан/ наистина ще струва някакви пари, които не всеки ще може да извади от малкия си джоб, докато направата на газ генератор е нещо напълно реално постижимо дори и с подръчни средства, а ефекта е видим след кратко време. Просто си палиш Генераторчето и ето ти ток без пари, без излишни занимания и като страничен отпадък може да си имаш и дървени въглища. Излишно е да правя сравнение със Пелтие елементите нали........

бай Теню:
http://www.lemvigbiogas.com/BiogasHandbookBulgaria.pdf  Ето тук най подробно е описано всичко относно Биогазовите инсталации и нещата никак не са за домашно изпълнение. Но затова пък варианта на дърва е достъпен за ползване и при наличие на безплатна суровина направо си е СЕ

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия