Автор Тема: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ  (Прочетена 43503 пъти)

Dan Milan

  • Гост
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #15 -: Май 07, 2017, 10:32:20 am »
От къде ще дойде тока?
От Пелтиетата. Да именно, през топлата страна преминава постоянно вода на 30 градуса, студената е с радиатори за да отдават студенина, т.е. да се топлят, ама положението с годините е едно и също, само всезнайковци, и никаква полза от тях.При създадена температурна разлика между плочите на Пелтие задължително генерират напрежение. Температурната разлика ще е 40 градуса, 30 на топлата и -10 на студената. Температурата на студената страна зависи от това колко добре се охлажда нагрятата страна. Възможно е да се постигне температура от -15℃ на студената страна при охлаждане на топлата страна до 3-6℃ . Това не съм го измислил аз. Елемента на Пелтие има и обратното действие. Той също може да се използва и като генератор на напрежение. Това се постига като му се приложи действието което прави самият той и по-точно като се загрява едната му страна. На изхода на елемента се създава потенциална разлика (ел.ток). Големината на полученото напрежението зависи от редица фактори като каква е разликата в температурите,колко вата е елемента и др.
« Последна редакция: Май 07, 2017, 11:44:41 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #16 -: Май 07, 2017, 12:37:18 pm »
Атос това че заглавието е "пелтие" не значи, че главното в темата са пелтие елементите. То ако е така би следвало всичко да се премести в другата съществуваща вече тема по въпроса. Даже не съм сигурен че има само още една такава. Струва ми се по уместно като заглавие ще да е "Електрифициране на кошара"
иначе след думите:
Цитат
ама положението с годините е едно и също, само всезнайковци, и никаква полза от тях
Просто нямам какво повече да кажа след като от това което съм показал като снимки по горе няма никаква полза от кое ще има.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #17 -: Май 07, 2017, 01:26:15 pm »
Подкрепям опита и обясненията на Радико, но държа да внеса спокойствие в душата му, като му припомня, че човек се учи не само от добрия си опит но и от горчивия.
Мисля, че не трябва да губим търпение, а с всички сили да се опитаме да помогнем на "Дан-чо Милан-ов" да си електрифицира кошарата в планината... дали с "пелтиета" или нещо успоредно - все ще е от полза. Целта е - поне да не се хвърлят вече набавените джаджи...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #18 -: Май 07, 2017, 02:29:32 pm »
Радико, точно това значи!
Това, че  Dan Milan иска нещо (но не знае точно какво) ми прилича на "Имам 100 кила круши, как да си направя от тях 500 литра сливова ракия?"
Да, можеше да отвори тема с друго заглавие, това не променя факта, че темата е точно "ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ", понеже всеки, който търси, ще очаква да се натъкне на информация именно за пелтие.

Аз специално бих му препоръчал един стърлинг двигател, забоден/опрян в печката му (щом казва, че дървата не са проблем), а пелтиетата да продаде в OLX  и готово.
« Последна редакция: Май 08, 2017, 12:18:46 am от atos »

Dan Milan

  • Гост
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #19 -: Май 08, 2017, 09:59:28 am »
Първо пелтиетата не хабят, защото просто не им се подава ток. Второ след помоща ви тип слон в китайски магазин за което ви "благодаря", то в тоя форум само професори и академици - клуб на знещите дето не са направили и едно нещо през живота си. Е аз си загубих точно един ден, и преди да почна само попитах клуба на Лаладжиите, които се оказаха за съжаление много големи лаладжии. Сглобих 12 елемента и ги свързах последователно, Голям алуминев радиатор 20/20 см на студената страна, с кутийка за изолация 3 см. стиропор 25/25/10 см. откъм студената част, и водна риза към топлата. Започнат опит с циркулация на 60-70 градуса гореща вода. Постигнат ефект  0.96А с  26.57V,  или достигната 25W мощност с 12 пелтиета. Моето постнато видео в началото на темата е пак от рода на измамите, щото пича с едно пелтие вади 13 V и 5 А, а аз с 12 елемента не можах да извадя и 1 А. С години не влизам в тоя форум защото полза от него няма никаква. Наблюдавах как изядохте един човек тук с парцалите...Търся чобани за кошарата, защо явно само за това ставате.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #20 -: Май 08, 2017, 10:18:06 am »
Заключвам темата, за да не стане поредната свада.

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #21 -: Май 08, 2017, 11:17:56 am »
Aaa Maistora52 що сега заключваш, тъкмо стана интересно  ;).

Dan Milan има 20 пелтие елемента и е решил, че е хванал "господ за шлифера"  ;D .
"Лаладжиите" му обясняват, че пелтие елементите имат едва 1%-3% КПД ма на него дреме ли му. Човека си е навил на пръста да прави нещо и странно защо изобщо си прави труда да прави нова тема. Странно и какво очаква?
Като гледам постигнал е голям напредък, цели 25W.
При цена на елемента около 15лв. за брой и инвестиция само за елементите 20х15лв. (300лв.)  :o  да си беше купил един 100W фотоволтаик, диспечер и акумулатор. Щеше да си ги осигури тези 25W при това абсолютно безплатно. Виж друг е въпросът, ако тези елементи са му подарък и се чуди какво да ги прави :) .... на фурната с ориз :P .

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #22 -: Май 08, 2017, 11:41:32 am »
Ами заключих я, ей за тези приказки
Второ след помоща ви тип слон в китайски магазин за което ви "благодаря", то в тоя форум само професори и академици - клуб на знещите дето не са направили и едно нещо през живота си. Е аз си загубих точно един ден, и преди да почна само попитах клуба на Лаладжиите, които се оказаха за съжаление много големи лаладжии. ...
 С години не влизам в тоя форум защото полза от него няма никаква. Наблюдавах как изядохте един човек тук с парцалите...Търся чобани за кошарата, защо явно само за това ставате.
защото тя е обидна за целия Форум.
Аз не търпя такива!

Dan Milan

  • Гост
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #23 -: Май 08, 2017, 01:06:44 pm »
Всяко нещо води до някъква истина. Моя извод е следния, че с 1 квадрат елементи на Пелтие, което е 1000 бройки може да се извади към 500 вата  или половин киловат електричество. 1000 бройки са към 10 000 лева. Просто видеото което е направено без "ИЗМАМИ" е пълна измама/показано е,че с едно Пелтие мошенникът вади 13 волта на 5 А или 65W, затова му се вързах и реших да направя нещо. Все пак ще измисля нещо с тия пелтиета, които да свършат някъква работа. Благодаря ви за вниманието. Затова попитах и отворих темата. Питай патило, а не старило. Но получих, вие видяхте какво, а трябваше само някой, който е имал опит да го сподели, а не който е имал опит със "зеления хайвер" да ме поучава как се правят червени домати. Ако пелтието е 1/2 метра, ще се вади 1 Киловат електричество, жалко само, че не ги правят толкова големи. Все пак ви благодаря, за изгубеното ви време да ме оплюете. Не всеки е с пълни познания по абсолютна всичко, т.е. Годспод БОГ.
« Последна редакция: Май 08, 2017, 01:32:17 pm от Dan Milan »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #24 -: Май 08, 2017, 11:53:16 pm »
За да получиш това електричество, ти си изразходвал топлинна енергия. Изразходвал си около 20-50 пъти повече топлинна енергия в повече, отколкото електрическа си получил.
Значително по-икономично е да ползваш директно тази топлинна енергия (т.е. да спреш да я прахосваш ако я имаш в излишък), или да намериш някой много по-ефективен начин да я превръщаш в електрическа. Много зависи от качествата на топлинната (или хладилната) енергия с която разполагаш, но дори и да е нискотемпературна една турбина на спирт би ти дала повече механична енергия от пелтие елемента.
Имаш пелтиета, направи си сам теста - колко енергия трябва за да държиш студената страна студена и колко енергия ти трябва да държиш топлата страна топла. Ще видиш че сметките ти изобщо не излизат.
Не си мисли че като сложиш топлата страна в добре изолирана кофа топла вода а студената в добре изолирана кофа лед, те ще дават ток безкрайно и без да въздействат на температурата на топлата вода и леда. Топлата страна при консумиране на енергия от нея ще се охлажда, а студената ще се загрява, и много скоро температурата в двете кофи ще се изравни, а енергията която ще си получил ще е само няколко процента от енергията която си вложил за да загрееш водата или да получиш леда.

Dan Milan

  • Гост
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #25 -: Май 10, 2017, 10:11:06 am »
Да заключим темата вече. Оказа се, че братята китайци са го измислили вече. Но джаджата е за Ауспух на кола, където краде топлина от изгорелите газове, но има и водно охлаждане.

http://www.thermonamic.com/TEG-HL350-48V-English.pdf

Имам случайно 4 броя -  TEG SP1848-27145 - елемент на Пелтие, оптимизиран за термоелектрическо генериране на напрежение при разлика в температурите м-у 2те повърхности, и с тях мога да си направя само това:

 https://www.youtube.com/watch?v=J_RuoHFvHnk

Но пелтиетата ми са налични, иначе не е икономически изгодно да си правиш такъв фенер.
« Последна редакция: Май 10, 2017, 10:25:52 am от Maistora52 »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #26 -: Май 10, 2017, 12:07:28 pm »
Имаше някакъв модел на BMW в който са направили такава система на пелтие с ауспуха. Така облекчават динамото. Друг е въпроса, какъв е ефектът от тая джаджа. Аз мисля, че по-скоро е допълнително усложняване на и без това сложните автомобили, отколкото да има някакъв реален смисъл.

Мога да дам идея за използване с по-висока ефективност, примерно при печка на твърдо гориво, да се постави пелтие-батерия от топлоотделянето на кюнците и от другата страна на пелтие един алуминиев радиатор вън, да обира студа от въздуха и да го кацат снежинките. После тази ел. енергия може да се впрегне за допълнително електрическо нагряване. Но пак си е една хамалогия, изискваща голям разход на средства и жизнена енергия /усилия, време, нерви, загряване процесора на мозъка, несгоди, настройки, вторично възникнали проблеми докато нещата тръгнат и т.н./, вместо тая жизнена енергия човек да  вложи в нещо по-переспективно или здравословно, или да си "чеше пъпа" някъде с почивки и удоволствия, което е най-доброто прекарано време на планетата Земя.

Вярно е, че трябва да има хора, които да създават иновациите, те са 2% от населението на планетата, а останалите наготово да се ползват от тях. Първите ще си жертват свободното време за вторите, които седейки, ще си "чешат пъпа", а и някой по-голям тарикат /с нисък интелект, но голяма предприемчивост/ ще изкарва и големи пари от това, за сметка на първите. Той пък няма да "чеше пъпа", защото алчността ще го кара само за пари и принадена стойност да мисли, така ще му мине целия живот, лишил сам себе си от удоволствията в него, да праЙ пари - всички ги познаваме тия пинтии-алчници.

Пелтието е такъв елемент, с който, ако се захване човек, освен да си изяде времето за "чесане на пъпа", ще си изяде и спестяванията - толкова си струва. Но нека всеки сам прецени за себе си, как да си оползотворява краткия престой на планетата Земя, да се бъхти с вятърни мелници, да праЙ пари, или със спечелените да си "чеше пъпа" и това да го прави щастлив. Никой не може надбяга научно-техническия прогрес, но и да го направи, какво от това? - нищо съществено в живота му няма да се промени, напротив ще стане по-обременен и да забрави за сладостите в живота, каузата на живота му ще е, да бъде заврян в мазата или гаража, да търси кяр със стойност жълти стотинки, докато в същото време някой друг си "чеше пъпа" някъде, нищо че живеят на една планета и в едно и също време.  :D


Горните философски разсъждения по въпроса за пелтието е мое лично мнение и НЕ АНГАЖИРАМ НИКОЙ С НЕГО! Целта ми е да пускам жокери, но всеки сам си играе играта на живота.  :D

Dan Milan

  • Гост
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #27 -: Май 10, 2017, 12:40:01 pm »
То работата е ясна, трябва да почна да вдигам моща на волтаиците, стъпка по стъпка, първо тягов АГМ технология акумулатор 150-200 Ah и волтаик 200-250 вата, и така постепенно до 1 киловат. Пустите му волтаици дебна ги с години и не мръднаха в цените, и акумулаторите са скъпи, като засега нещата са следните: в най добрият вариант ще бъде добре ако успееш да си възвърнеш инвестицията, но никога почти не се получава. На тая тема май има световна конспирация, ще си правиш ток, да ама не-няма да си правиш.
« Последна редакция: Май 10, 2017, 08:57:47 pm от Maistora52 »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #28 -: Май 10, 2017, 01:14:38 pm »
Прегледай тоя сайт имат добри предложения на приемливи цени  https://www.ef-panels.com/home-bg/

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #29 -: Май 10, 2017, 01:35:05 pm »
За мен единствено приемливо приложение на елемента на Пелтие е за захранване на помпата за вода на водно отопление. И Пелтието да използва топлината на изходящите газове.
В друга тема бях пуснал руски сайт на производител преди години на печка с вградени пелтиета и вентилаторно охлаждане. Май 350W изработваше.