Автор Тема: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ  (Прочетена 43513 пъти)

Dan Milan

  • Гост
ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« -: Май 06, 2017, 12:18:18 pm »
Елемент на Пелтие. Практични приложения. Искам да одъвчим тая тема, и ако не стане хубава дъвка да я изплюем.

Поствам видео.

https://www.youtube.com/watch?v=uq4fAq-9sX8

Имам 20 елемента на Пелтие

TEC1-12706

Размери: 40mm x 40mm x 3.4mm.
Максимален ток Imax: 6A.
Максимално напрежение Vmax: 15V 
Максимална темп. разлика м-у двете плочи: 67градуса. 
Макс. температура в модула 138 градуса.
Макс.охлаждаща мощност при темп. разлика 0 градуса м-у 2те плочи Qcmax 57W.

Може да се ползват за охлаждане/загряване на елементи или течности. При създадена температурна разлика между плочите, генерират напрежение. Задължително като се монтират на подходящи радиатори от 2те страни.

А тия ми са малко 4 броя.

Термоелектрически генератор TEG SP1848-27145 - елемент на Пелтие, оптимизиран за генериране на напрежение при разлика в температурите м-у 2те повърхности.
Може да се ползва и за охлаждане - параметрите са близки с TEC1-12706

Размери: 40mm x 40mm x 3.4mm.

Параметри в зависимост от температурната разлика между двете страни:
20градуса : напрежение без товар 0.97V, ток на късо : 225MA
40градуса : напрежение без товар 1.8V, ток на късо : 368MA
60градуса : напрежение без товар 2.4V, ток на късо : 469MA
80градуса : напрежение без товар 3.6V, ток на късо : 558MA
100градуса: напрежение без товар 4.8V, ток на късо : 669MA

Така, че смятам да осъществя 3Х1 идеи.
1-ва да направя малък хладилник с 25 елемента, и 2 ра да извадя някакъв ток. 3-та да генерирам и някаква топлина. Имам кошара високо в планината. Там няма нито вода, нито ток. Та с тия елементи какво можем да постигнем.
« Последна редакция: Май 07, 2017, 12:14:11 pm от Maistora52 »

Dan Milan

  • Гост
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #1 -: Май 06, 2017, 04:38:44 pm »
КАЗАХ не разполагам с абсолютно никакъв ток на кошарата. За 2 километра да ми опънат жиците т.е да ме свържат ми искаха 70 000 лева, но това е друга история. Искам да направя не хладилниче за 2 Кенчета, а нещо по голямо като вложа наведнъж 25 Пелтиета. Поне да си изстудявам водата и бирата, и да съхранявам 2 парчета наденица. И някакъв ток да извадя де за телефона или за телевизора. Преди идеята ми беше с волтаици да правя към 10 киловата и енергото над 5 киловата трябва да те свържат, да ама НЕ. Така че има за сега само елементи на ПЕЛТИЕ. Пък топлото ми е до мен. Отивам отрязвам си 2-3 кубика и в печката, плащам си само бензина за бензинопила. Разполагам и с акумулатор 12v 62 Аh. Правим студено без ток, и с добития ток от Пелтиетата зареждаме акумулатора.

.....може лесно да се сметне колко Вата ще имаме бонус май беше 56W * 20 = 1120W ей тъй от нищото дето не сме ги плащали, звучи добре, ако извадя 1120W, веднага ти коля агнето + каса бира бонус.
« Последна редакция: Май 07, 2017, 12:23:41 pm от Maistora52 »

Dan Milan

  • Гост
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #2 -: Май 06, 2017, 05:10:51 pm »
Соларна система 2000 вата ще струва х 3

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #3 -: Май 06, 2017, 05:17:26 pm »
Dan Milan
Не се хаби за бити каузи. Тези пелтие елементи за нищо не ги бива. Евентуално можеш да ги използваш за хладилник но с доста ниско КПД. За по високо е необходимо импулсно захранване което да следи температурите от двете страни на пелтието и разни други екстри.
А за производство на ток просто забрави. Прикачам тука долу три снимки на такъв уред който направих миналата есен за една презентация и е с отчайващо ниски показатели - в него са 4 пелтиета разположени под радиаторите които се виждат вътре в кутията. Отзад е перка задвижвана от стърлинг която охлажда радиаторите. Е, със подгряване от газово котлонче успяхме да изкараме няколко вата мощност. за добив на енергия виж темата която разработвам:
http://mazeto.net/index.php/topic,6745.msg40953.html#msg40953
На финалната права съм и съвсем малко ми остава да направя устройство произвеждащо реално използваеми количества енергия.
П.П. Абсорбционните хладилници могат да се захранват и от пламъка на една парафинова свещ. По добра алтернатива са от пелтиетата.
« Последна редакция: Май 07, 2017, 12:25:16 pm от Maistora52 »

Dan Milan

  • Гост
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #4 -: Май 06, 2017, 05:49:18 pm »
Благодаря ти Радико, затова пуснах темата, за да видя има ли смисъл въобще да си губя времето. Пелтиетата вече съм ги купил на времето преди 3-4 години. Поне си мислех нещо да направя от тях, което ще ми свърши някаква работа.

Dan Milan

  • Гост
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #5 -: Май 06, 2017, 05:57:47 pm »
Благодаря ти locco за ентусиазма. Как да ти обясня че парите са само налични за тоалетна хартия. Не съм седнал със 100 000 лева в джоба и да питам какво да си правя Пелтиетата.

Dan Milan

  • Гост
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #6 -: Май 06, 2017, 06:23:13 pm »
Така че, който е по навътре в нещата, ако тръгна да сглобявам хладилник с 25 пелтиета - 5х5 броя, с размери 20/20 см. и студен радиатор към хладилната част, и водно охлаждане към топлата част, а с произведения ток да захранвам 12волта помпа, примерно от автомобил, какъв обем на хладилника мога да си позволя и евентуално какъв излишен ток може да ми се получи. Да приемем, че един минибар е към 200 лева, а аз трябва да си купя още 5 пелтиета и някои други части за 100 лева, мога ли си сглобя хладилник, които не ще ползва ток, и колко ток ще ми остане от него? Студената страна да стане примерно -10, а топлата се охлажда от водата на помпата и не надминава 30 градуса. По техничеки параметри на 40 градуса : напрежение без товар 1.8V, ток на късо : 368MA. Така пишат за Пелтиетата:  Възможно е да се постигне температура от -15℃ на студената страна при охлаждане на топлата страна до 3-6℃ .Намира широко приложение в хладилните чанти, диспенсърите за вода(машините за охлаждане на вода) и други устройства. Елемента на Пелтие има и обратното действие. Той също може да се използва и като генератор на напрежение. Това се постига като му се приложи действието което прави самият той и по-точно като се охлажда едната му страна ,а в същото време се загрява другата.
« Последна редакция: Май 06, 2017, 06:49:55 pm от Dan Milan »

Dan Milan

  • Гост
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #7 -: Май 06, 2017, 07:52:32 pm »
Всичко може, и то става с пари, ако не стане с пари става с много пари. Плащам на 6 човека заплати, счетоводителя, , ветеринарите, лекарствата, колата - разходите, жената и децата... Дори и спрях цигарите, лесно му е на пенсионера, чуди се какво да си прави парите. Да не спамим темата защото ще ти искам на заем, тоест купи ми волтаиците, помпите, контролерите - тоест всичко, което предлагаш, а аз ще ти ги върна когато мога. Имам 20 елемента и толкоз, питам конкретен въпрос къде да ги навра...Тя и принцесата на Монако може да пусне на някой на тънка лайсна, но няма да съм аз, ти като имаш много давай, ще се класираш.

Dan Milan

  • Гост
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #8 -: Май 06, 2017, 08:11:46 pm »
 locco казах благодаря ти не ми помагаш. Почваш вече да ми казваш като си пия Уискито как да си го пия, и в кое гърло ще ми влезе, и в кой крачул да си го държа. Продавам по 300 агнета на година и едвам смогвам да си покрия разходите. До днес заминаха и още 20, дето бяха заделени за майки. Наздраве за празника.
Самостоятелно ел. захранване извън енергото! СТОП на високите сметки за тока, Да ама Не! Моето се състои се Волтаик 230 W, Контролер, акумулаторнa батерия 62 ампера, която вече здава багажа, нямам Инвертор дори прост, камо ли с пълна синусоида. Па такава лампичка си намери и си я закачи у вас да ти прави точец.

« Последна редакция: Май 06, 2017, 08:32:18 pm от Dan Milan »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #9 -: Май 06, 2017, 10:35:56 pm »
Цитат
Да приемем, че един минибар е към 200 лева, а аз трябва да си купя още 5 пелтиета и някои други части за 100 лева, мога ли си сглобя хладилник, които не ще ползва ток, и колко ток ще ми остане от него?
Този цитат ми навява мисълта, че идеята ти е май доста погрешна.  Или може би не я обясняваш правилно и аз си я интерпретирам погрешно. Имам впечатлението, че идеята ти е да използваш хладилника като част от система за добиване на електроенергия. Правилно ли разбрах идеята ти, или искаш да ползваш една част от пелтиетата за генератор друга част за хладилник. Изобщо не е зле да драснеш една схема, но пак ти казвам за хладилник става ако си поиграеш повече, но за друго зарежи.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #10 -: Май 06, 2017, 10:47:29 pm »
... мога ли си сглобя хладилник, които не ще ползва ток, и колко ток ще ми остане от него?
Т.е. искаш да сложиш хладилник който да охлажда Пелтието и очакваш да получиш повече ток отколкото си вкарал в хладилника? Ако е така ... нещо жестоко си се объркал.
« Последна редакция: Май 07, 2017, 11:37:08 am от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #11 -: Май 07, 2017, 02:48:41 am »
Мдааа...прилича на идеята да си сложиш на колата перка, която да върти генератор, нищо, че те вкарва в преразход с горивото, действайки като спирачка...
...или да захранваш стърлинг с електрически котлон и получената енергия да ползваш за отопление ;D

На това му се вика "Руска далавера" - краде се кашон водка, продава се и...се изпиват парите...

Dan Milan

  • Гост
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #12 -: Май 07, 2017, 09:37:47 am »
TEG SP1848-27145 - елемент на Пелтие, от тия елементи имах 10 на и останаха 4, другите се напукаха от нагрявания по котлони и свещи, и са със занижени параметри.
Отговора ми е да. С останалите елементи в края на видеото което съм постнал искам да направя хладилник/с 25 елемента/, на видеото е само 1 елемент, от произвеждания ток да захранвам водна помпа за охлаждане на топлата страна, и дали ще ми останат по 10W на елемет, и с 25 елемента ще мога ли да извадя 250W ток колкото от 1 волтаик. С него е лесно, отиваш на магазина плащаш 300-400 лева, присъединявам го към веригата и готово. Искам само да си сглобя хладилник и да си направя някакъв ток. Хладилните чанти с Пелтиета е лесно подаваш 12 V от запаката и имаш студено. Искам да направя обратния принцип и хем да имам студено и да си направя ток. Безплатен обяд няма, но аз имам останали 20 пелтиета. Но ще почна на принципа проба грешка. Ще си сгобя някъква камера, примерно 50/50 см., ще сложа дигитален термометър да меря хем градусите на пелтиетата хем на хладилната камера. И ще видя какъв ток ще ми пуснат. За променлив ток ясно, но прав как да му сметна мощноста.

Ще използвам :
TEC1-12706

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #13 -: Май 07, 2017, 10:20:33 am »
От къде ще дойде тока?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ЕЛЕМЕНТ НА ПЕЛТИЕ
« Отговор #14 -: Май 07, 2017, 10:31:53 am »
Цитат
Отговора ми е да
Много ми е тъжно, че се налага да те разочаровам, но няма как. Ти искаш очевидно да използваш едни пелтиета да охлаждат други а пък те вторите в резултат на това охлаждане да правят ток и с него да захраниш първите. Нещо което е много интересно от гледна точка на това, че това е най оригиналната идея за ротовертер. Интересното обаче свършва до тук. От тук натам следва тъжната истина, че това не работи. Пелтиетата произвеждат ток когато през тях има сериозен и силен пренос на топлина от към топлия им край към студения. Струва ми се, че си мислиш, че нещата са статични и едната половина на пелтието просто си стой студена и то си прави ток. Блаженни са вярващите. По този начин по които си тръгнал да го правиш ще напукваш пелтиета докато не ти се напукат и петите.
Съвета ми е:
 Намери една найлонова торбичка от магазин "Била"  събери в нея всички пелтиета които имаш, помисли малко кой от всичките си познати мразиш най много, занеси ги някоя вечер и ги остави пред вратата му. после си направи метан генератор следвайки инструкциите от тук:
http://www.sredniatput.com/%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D0%B7-%D0%BB%D0%B5%D1%81%D0%BD%D0%BE-%D0%B1%D1%8A%D1%80%D0%B7%D0%BE-%D1%8F%D1%81%D0%BD%D0%BE/ 
Със полученият от него газ може да захраниш това:
http://www.alo.bg/3644411?highlight=%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80+%D1%82%D0%BE%D0%BA
Със тия пелтиета ток няма да видиш помни ми думата.
« Последна редакция: Май 07, 2017, 11:40:26 am от Maistora52 »