Алтернативни енергоизточници > Магнитни мотори/генератори

Как се купува в интернет? - въпроси и отговори

<< < (2/2)

june1900:
Майсторе, наскоро и други познати ме разпитваха как си върша нещата в нета, понеже искали и те да почнат да пазаруват по интернет и също изразиха опасение за банковата сметка.


Задължително ползвам втора банкова сметка - не тази, на която някои работодатели плащат заплатата, и не тази, с която човек си обслужва кредит да кажем. Специално отделна сметка - за нета.

Не държа пари в нея. Внасям сума в дебитната карта в същия ден, в който ще си пазарувам по нета, и внасям приблизително точна сума... така че да останат едни 5 евра например, за непредвидени такси, а и за обслужване на сметката през идните месеци.

Един вид, по този начин, като пазаруваш по нета е като да пазаруваш от пазара - трябва да отидеш пеша до там... само че не отиваш до пазара, а до банката. И не ти пълнят торбите там, а ти ги носят вкъщи, но след няколко дни.

Така, никой не може да скимира картата (картата за по нета няма да я ползваш на банкомати), и дори да ти откраднат данните, тя ще е винаги празна и няма какво да ти вземат.

juliang:

--- Цитат на: Maistora52 в Април 16, 2017, 07:55:37 am ---... И ... защитата на клиентите може да е желязна, това е чудесно, ама да си предоставиш банкова сметка на съответен оператор е също много рисковано... а ти докопаха отнякъде личните данни - сметката ти автоматично се изпразва... което е известен номер на разбойниците още от зората на безкасовите плащания.

--- Край на цитат ---
Точно в това е красотата на paypal.com. Ти даваш единствено и само на него номера на банковата си карта. А неговата единствена работа е да прави преводи - от това се издържа и трябва да е абсолютно откачен за да направи нещо несанкционирано с парите ти. По-вероятно е българската банка да ти открадне парите, отколкото paypal... :) Все пак paypal е институция с десетилетна история, занимава се само и единствено с това да прехвърля едни пари насам-натам по света. Трябва да са абсолютно откачени за да злоупотребят с парите или доверието ти... :)
Но за да си още по-сигурен, почти всички банки предлагат т.нар. виртуални карти. Те се ползват само и единствено за интернет разплащания. Не могат да се сложат в терминал или банкомат. Таксата за обслужването им е някакви стотинки на месец.
Ако имаш такава карта можеш преди покупката да прехвърлиш от основната си сметка във виртуалната карта горе-долу толкова пари колкото си сметнал че ще покрият плащането ти. Ако имаш интернет банкиране можеш да го направиш от къщи, ако нямаш трябва да отидеш до най-близкия клон на банката която те обслужва. Решаваш че ще пазаруваш за 20 долара - отиваш до банката прехвърляш 40 лева от едната в другата сметка и докато се прибереш (вътрешно-банковия трансфер става за няколко минути само) парите са във виртуалната карта. Плащаш покупката и в нея остават само няколко лева, дето просто не си струва да се крадат по един или друг начин.
Тъй като картата е дебитна дори и някой да поиска да изтегли пари, банката няма да му ги даде защото ги няма по сметката. Това е разликата с кредитните карти, където ако някой ти докопа данните, може да изтегли пари които са дефакто заем от банката и после ти ще трябва да го връщаш. А с дебитната карта се оперира само с твои пари - толкова колкото си сложил. Няма пари - няма проблем :)
Тази тактика е силно препоръчителна и по още една причина - избягвате от т.нар. импулсивни покупки. В нета има прекалено много шаренийки дето в момента в който ги видите решавате че ви трябват. Ако имате пари в сметката и примерно сте обърнали 1-2 ракии... почвате да харчите за глупости, които после дори не помните че сте поръчвали. А ако за да си купите нещо е необходимо да отидете до банката и да преведете или внесете парите преди да можете да оперирате с тях нещата са доста по-различни - първо няма да отидете пиян или в 2 през нощта в банката, и второ по пътя имате време да обмислите дали наистина тази покупка ви е чак толкова нужна ... Затова аз лично (от личен опит го говоря) горещо препоръчвам да НЕ АКТИВИРАТЕ интернет банкирането си. Можете да го включите с опция само за наблюдение на движението по сметката ви, но НЕ и за опериране с парите. Повярвайте ми, това ще ви спести доста пари ... :)

Алиекспрес за съжаление не предлага разплащане с пейпал. Просто...  прекалено капиталистическо е за техните понятия, и затова ... си имат собствена система - alipay :) Там ще трябва да посочите номера на кредитната/дебитната ви карта, имената ви, както и кода за сигурност - нещо доста плашещо за новите клиенти. Но и тук нещата са сериозни - тези хора правят обороти от буквално милиарди долари на година и кражбата на 5 или 50 долара са ... просто са глупости, с които няма да се занимават изобщо. Алиекспрес точно като ибей е само посредник, той не е търговец. Тоест за него е много важно доверието на клиентите му - именно те дават парите, а не продавачите. Няма да седне да се занимава с кокошкарски истории.
Алиекспрес предлага и машинен превод на обявите на почти всички езици. За тези разбиращи руски може спокойно да ползвате ru.aliexpress.com - сайта има огромно количество купувачи от Русия и бившите републики и им обръща голямо внимание, предлагайки им руски вариант на платформата.
Не се чудете много на не особено добрия превод - дори и на английския сайт понякога нещата са трудно разбираеми, защото явно китайците сами си превеждат и попълват детайлите за стоките ...а понякога изобщо не се справят с превеждането :)

П.С. Джун ме е изпреварил в писането ... :)

Maistora52:
Е това е информация от специалисти в интернет покупките!
Благодаря!
Сега общо взето ми е спокойно като знам как стават "далаверите".
Надявам се и на други наши колеги да е полезна тази информация.
Супер сте, момчета!

juliang:
Може би ще е добре тия писания да се отделят в отделна тема...
За демонстрация ще ви покажа как се отследява пратка с трак номер.
Първо отивате ето тук: http://www.17track.net и изписвате трак номера, който продавача трябва да ви даде веднага след като пусне пратката в пощата. Понякога трябва да се изчакат 3-4 дни за да може пратката да мине през някой от баркод скенерите... така че е нормално да има известно забавяне докато се покаже.
Ето как се появява една моя пратка (която вече съм прибрал):
http://www.17track.net/en/track?nums=RS419305053CN

Долу вдясно има чавка за превод, която много помага тъй като съобщенията понякога са на 2-3 езика ... :)
Полезното на тоя сайт е че показва статуса на пратката от момента на пускането й в пощата, докато същата услуга в Български пощи е доста по-скромна в началото на пътуването. Но пък тя дава по-бърза информация в момента в който пратката влезе в България:
http://www.bgpost.bg/IPSWebTracking/IPSWeb_item_events.asp?itemid=RS419305053CN

Естествено от наш'те пощи се правят на ущипани, мързи ги да носят колета до врата, затова почти винаги излиза че са идвали, обаче е нямало никой ... Това е долна лъжа, правят го само за да спазват сроковете. Обикновено чукват че са идвали но е нямало никой, а чак на другия или по-другия ден получавам съобщение да отида в пощата и да си взема пакета ... Но в момента в който в сайта на пощите видите че пакета е във вашия клон, можете да отидете и да си го вземете - той реално вече е там.

Тук може да се види как продавача леко е послъгал - взел е по електронен път трак номер на 07.02, а пратката е приета в пощите чак на 17.02... И "голямото чакане" е било на летището в Гуанджоу - постъпила е на 18.02, а е пристигнала в София почти след месец - на 16.03. Общо е пътувала 41 дни, като 10 от тях се е мотал продавача, и 30 пратката е стояла на летището чакайки свободен самолет.
Но разбирам китайците - пощите им са претрупани със токи и трудно смогват:




Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия