Автор Тема: Екологично земеделие  (Прочетена 76371 пъти)

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Екологично земеделие
« -: Април 04, 2017, 06:53:05 pm »
Попаднах на това и се чудя дали това не е най- добрия подход към земеделието въобще, ако тази концепция може да се нарече земеДЕЛИЕ. Мисля си, че нещата са доста розови ако е така. http://gradinka.zaedno.net/sites/gradinka.zaedno.net/files/Revoluciata_na_edna_slamka.pdf И в добавка до колкото това с пчелите има връзка със земеделието го поствам и тук. https://mega.nz/#!nFUyFYyL!cqbYkTNCUP3_R09G30L6ryPcb3-s2YQC9akou2AJ20s абсолютно нов подход към пчелите и пчеларството въобще.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Екологично земеделие
« Отговор #1 -: Април 04, 2017, 07:05:32 pm »
И нещо трето като мои собствени разсъждения- ако човек се занимае с това да храни диви и полудиви животни до степен на това да му се доверяват и да идват при него, без да се плашат, дали не би могло това да се използва в негова полза- да кажем диви зайци или диви птици(патици, яребици, фазани), които ти се доверяват и ядат от ръката ти- така можеш да ги ловиш и ти също да ги ядеш, без да си положил усилия в отглеждането им.Чувал съм така да се гледат свине- полудиви, не изискващи нищо друго, освен да им подхвърлиш шепа ярма и идват при теб.

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
Re: Екологично земеделие
« Отговор #2 -: Април 04, 2017, 08:10:15 pm »
Светльо за моженето може, дори мога да ти кажа кои породи полудиви прасета и крави и други животинки можеш да си отглеждаш на село и откъде можеш да се сдобиеш. Пък и за пчелите имам опит, дори и идея как това да стане печелившо, но това като се видим.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Екологично земеделие
« Отговор #3 -: Април 04, 2017, 10:02:53 pm »
Ее батка все сте стъпка пред мен ;D Ма поне ме кефи, че съм все на прав път!

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Екологично земеделие
« Отговор #4 -: Април 05, 2017, 12:01:15 am »
И каква е идеята на това земеделие, ако е за собствена консумация горе-долу бива с малко повечко разходи и загубено време ще се нахраниш, но ако мислиш да продаваш и да имаш сертификат за био подобре се откажи.
Много е трудно био-то, всичко е заразено като почнеш от семената и стигнеш до почвата, е има и чисти места все още но са малко и е трудно да се поддържат такива.
Сори ако ти се струвам песимист ма със земеделие се занимавам вече сигурно 15 години покрай другата работа.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Екологично земеделие
« Отговор #5 -: Април 05, 2017, 10:05:18 am »
Става въпрос за лична консумация. Нямам намерение да печеля от това, освен дребните продажби и раздаване на комшиите. И какво ще загубя, освен малко семена.

june1900

  • Гост
Re: Екологично земеделие
« Отговор #6 -: Април 05, 2017, 12:02:04 pm »
https://www.scribd.com/doc/6501842/Les-Brown-The-Pyramid

(не съм вкъщи сега, но после ще пусна линк за сваляне на книжката, този става само за четене)

Лес Браун прави парник с формата на пирамида.

В книжката си предоставя снимки на дървеното скеле, как са скрепени гредите, предоставя подробен списък с разходи за всички материали в долари (на цени през 1978г).
Пирамидният му парник е построен в Канада - студен и неблагоприятен за земеделие климат.
Наблюденията му:
Растенията стават между 4 и 12 пъти по-големи (говоря по спомен) в зависимост от вида. 4 поти по-големи домати и 12 пъти по-големи зелки например.
Установил е, че големината се дължи не на променения брой клетки, а на променената големина на растителните клетки, които остават същия брой, както при обикновено отгледаните растения.
Листната зелена маса нараствала с най-много, плодовете и семената увеличавали размера си по-малко.
Плодоносещите растения плодоносят средно по 6 пъти в годината.
Открил е, че пирамидният парник е хидроскопичен - не се е налагало да полива първия етаж, където растенията били посадени в почвата. Влагата сама се събирала под парника. Поливал само втория етаж, където били саксии.
Открил, че насекомите не влизали в пирамидния парник.
Забелязал, че не се случва разложение в парника - не е могъл да произвежда тор вътре от растителните остатъци, защото те просто изсъхвали, но не загнивали. Правел е торта си отвън и я е внасял вътре.

Лес Браун се отказва от пирамидния си парник заради електрически инцидент. Решил да експериментира, веднъж, като сложил плоска телена намотка в центъра на пода на пирамидата. От върха й отвътре, през дупка в пода на втория етаж, провесил вълнена нишка. Когато слязъл долу, за да върже вълнената нишка от върха за плоската намотка на земята в центъра на първия етаж, хванал двете неща с двете си ръце, за да ги върже едно за друго. Тогава електричеството го запратило в другия край на парника. Тялото му било потрошено и е лежал в болница, докато се оправи. След това решил да разглоби парника и да не се занимава повече.

Вместо това започва да експериментира с малки пирамидни форми.

Прави картонени пирамидки в правоъгълни формации, например 3 на 6 (цитирам по памет). Върху тях поставя съдове с мляко и яйца. Открил, че продуктите изсъхват и се консервират, добивайки сякаш пластмасова форма (яйцата например) и продуктите седели така с месеци. При последващо рехидратиране с вода продуктите изглеждали нормални и можел да ги готви. Твърди, че яйцата били по-вкусни, отколкото когато били пресни (звучи малко романтично, но все пак го казва в книжката си).

Лес Браун всъщност е по-известен с лекцията си върху кристалите. Лекцията се намира в YouTube в много стар, VHF формат. Говори за това как се зареждат кристали и как се работи с кристали...
Известно време след тази лекция получава сърдечен удар, докато се разхожда в един мол с жена си, и умира.

Бил сключил договор с една американска телевизия, която заснела лекцията. В договора били уговорени условията и правата върху материала. Пишело, че в случай, че Браун умре, телевизията добива всички права върху заснетото видео.
След смъртта му телевизията спира материала от всякакво излъчване и издаване и обявява, че не се продава. В рамките на няколко години много хора го изисквали от нея, но телевизията отказвала да го предоставя на който и да е. В крайна сметка се събрала някаква група заинтересувани хора, които се опитали да съдят телевизията и да я накарат поне да продаде копия от материала.
В крайна сметка телевизията склонява да направи материала публичен отново, но го предоставя с отрязан промеждутък - син екран, който се вижда по някое време на VHF записа в YouTube.

Има предостатъчно информация в момента, стара (между 30те и 70те години) и съвсем съвременна (на все още живи хора, които дават нагледен пример с фермите си) на база която може да се осигури ПЪЛНО хранително обезпечение на НЯКОЛКО семейства върху много ограничена земна площ.

В момента съществуват реални, живи примери, дори на пазарно ориентирано земеделие, осъществено върху страшно ограничена площ.

Достатъчно е да се проумеят законите и принципите на СВРЪХ-ЕДИНСТВОТО на ЖИЗНЕНАТА енергия в екологичния кръговрат.
« Последна редакция: Април 08, 2017, 03:14:58 pm от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Екологично земеделие
« Отговор #7 -: Април 05, 2017, 12:39:28 pm »
А как е решавал проблема с опрашването, след като насекоми не влизали в пирамидата?

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
Re: Екологично земеделие
« Отговор #8 -: Април 05, 2017, 12:57:07 pm »
Еееех той ЕТЕРа ги е вършил тези работи, то е ясно. Домати по кило и сто и двеста и аз съм брал, ама зелки по 25 кг не съм и чувал и 6 пъти плододаване в годината ми идват в повечко. Но и в приказките има примери за боб дето стига до облаците тъй, че не се чудете. Иначе всичко е възможно де....https://www.olx.bg/ad/domat-darvo-sprut-f1-giant-tomato-tree-ID6gOqI.html   

june1900

  • Гост
Re: Екологично земеделие
« Отговор #9 -: Април 05, 2017, 01:46:02 pm »
Мда, доколкото си спомням, не се споменава за опрашването.

Трябва да се отбележи обаче, че за Лес Браун няма кой знае колко информация - само една лекция, несвързана със земеделието, и една по-скоро брошурка, отколкото книжка, за пирамидния парник. Това е много далече от нужната изчерпателност, за да има сериозна дискусия... но пък може да послужи като идейна насока за навит експериментатор :)

Ние имаме планове за такъв проект земеделски (имам предвид ние, които решихме първо да направим сайт, какъвто трябва да бъде, и след това разни други неща). За сега всичко е още само на идейно ниво, въпреки че вече имаме начален напредък с инвестирането в терени, които после да ползваме със земеделска насоченост.

Аз, като част от екипа ни, държа да ползваме принципи, за които има много повече информация и са по-добре изследвани - това са например магнитното облъчване на растения и малки животни (свързани с този материал: Електрокултура), както и пермакултурното земеделие, което според мен е най-уважаваното екологично земеделие в момента.

Определено мисля, че комбинирането на пермакултура и електрокултура води до "свръхединство в земеделието", така да се изразя.

Но като цяло, като група, сме отворени и за оргонното подпомагане на земеделската дейност.
« Последна редакция: Април 05, 2017, 02:28:09 pm от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Екологично земеделие
« Отговор #10 -: Април 05, 2017, 01:57:22 pm »
Ама така кажи де, Иван Димов е твоят човек :D
Той откога търси сподвижници за Еко-СЕ комуна...

Относно оргонното - Кадуцеус може да ти каже как се прави "оргонна поливачка" с никакви средства, бързо и лесно (Шаубергер).

june1900

  • Гост
Re: Екологично земеделие
« Отговор #11 -: Април 05, 2017, 02:01:44 pm »
С Кадуцеус приказката сме си я изяснили :) С колегата Иван Димов ще имаме великолепни условия да говорим по същество като тръгне сайта (както и с всички останали заинтересовани от съвместната работа).

Неактивен MrDeath

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 44
  • Пол: Мъж
Re: Екологично земеделие
« Отговор #12 -: Април 05, 2017, 09:01:00 pm »
Допълнителна информация относно пирамидите има в книгата на Богомил Герасимов "Тайнствената сила на пирамидите". Поиграх си малко с редакция и конверсия на  разпространеното копие във формат MS Word към формат за електронни книги. Прикачам .epub формата. .doc е разпространен в мрежата.

Поздрави.

paparosko

  • Гост
Re: Екологично земеделие
« Отговор #13 -: Април 06, 2017, 11:16:12 pm »
По темата - добре е, според мен, да се отдаде дължимото внимание на тъй наречената Пермакултура.
Понятието „Пермакултура“ е въведено от австралийския еколог Бил Молисън (произхожда от английския израз „permanent agriculture“ и означава „постоянно и продължително земеделие“). Това е стопанисване в унисон с природата.

Както пише в началото на темата и svetlio760, според Зеп Холцер (един от доаиените на Пермакултурата), целта е с минимални усилия да се постигат високи резултати.

Ако някой се заинтересува, ето една препратка към книгата на Зеп Холцер - Пермакултура: http://www.alivgo.eu/bg/books/162-book.html

У нас този метод има вече доста последователи.
Мисля, че съществува цяла група (някъде в Казанлъшкия Балкан), занимаваща се с този екологичен начин на земеделие. Интересното е, че е отворена за външни посещения, споделяне на опит, та дори и практикуване на място.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Екологично земеделие
« Отговор #14 -: Април 07, 2017, 01:57:33 am »
Я да ви питам колко от вас тука са се занимавали със земеделие, пък било то и не екологично, на книга е чудесно ма кат се развъртиш с мотиката и ти минава ентусиазма.
Колко имат земя, свободно време и пари да се занимават с това. Некой да знае нещо екологично против брашнеста мана примерно или против листна въшка или против струпясване или черно гниене, все едни такива нещица дето са плъзнали навсякъде, че се пренасят и доста лесно дори и без да знаем за това.
Дори и зеленчуците които гледам за собствена консумация ги пръскам с химикали, единствено сорта е различен от тези за пазара.