Автор Тема: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ  (Прочетена 90946 пъти)

Неактивен h2motor

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 396
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #90 -: Април 16, 2017, 04:09:16 pm »
bugman - първо ти трябват кутии с размер на кутии за мляко, ако намериш някакъв вариант да са от неръждаема стомана ще е супер. И във всяка кутия по една единствена клетка, електродите свързани през един - катоди и аноди. Това да набуташ 120 електрода в една кутия звучи много бързоварско.
« Последна редакция: Април 16, 2017, 08:36:19 pm от Maistora52 »

Неактивен bugman

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
  • Пол: Мъж
  • Не всичко е толкова просто, а значително по-просто
  • Скайп: sxsrestorations@gmail.com
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #91 -: Април 17, 2017, 12:22:05 am »
Ето откъде ще спечелиш време. Сдобивайки се с посока и с повече контрол. А има една приказка, че без човек да спечели време, няма как да разполага с време.

Намислил съм нещата(надявам се). При новата концепция за тестова клетка ще залагам на сигурно и има вероятност да получа количество, което търся или поне, проценти от него. Ще съм близо и до тока и до дизайна и до дебита... и което и да се наложи да пипам, пак ще съм близо. От това ще спечеля време, но ще науча по-малко..., обаче, засега ме устройва. Трябва да се получи - поне на теория, става...  ;)

Не съм съвсем сигурен за причината, но забелязах, че при заварка с браун-газ стехиометрията на газа се губи и пламъка става доста окислителен и заварката за нищо не става - това е и причината да се заема да правя апарат който получава разделно кислорода от водорода.
За добра заварка е необходимо да се използва леко редуциращ а не окислителен пламък.

Благодаря за предупреждението. :) Надявам се, че опитът ми със заваряването ще помогне да заобиколя, подобни проблеми.

звучи много бързоварско.

:D Забавно сравнение!
Така, де - ако ще правя бързовар, поне да е голям, малък всеки може да си направи... А и един, голям бързовар, поне е по-голям от няколко малки... :P
 
 Ползвай опцията "промени", когато пишеш след свой собствен пост! Разбираемо е желанието на новите членове да натрупат бързо "актив" от  определен брой постове, класифициращ ги в следваща категория, но не е това правилният начин! /А/
« Последна редакция: Април 17, 2017, 02:42:26 am от atos »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #92 -: Април 17, 2017, 10:28:57 am »
bugman, стана ми тъжно като разбрах че нищо не си разбрал. #84 показва това. Защо писаха толкова умни съветници, аз не разбрах, защо ти не си разбрал какво пишат. Ако наистина имаш опит в заваряването, просто няма и да помислиш да заваряваш с Б.Г.! Ами ти май не намираш разлика между електролизер и клетка! Не си на ясно "сух" или "мокър" тип ще правиш! И ако ти стане ясно защо да бъде единият или другият? Въображаем ли ще бъде този, тази ............. или реален? Толкова неяснота бъка от писанията ти, че няма на къде повече!
Разбрахме че държиш да бъде Б.Г.! Ама какво може този Б.Г. не знаеш! Както и да е, важното е че се намира какво да си пишем! Станаха 7 страници!

Неактивен bugman

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
  • Пол: Мъж
  • Не всичко е толкова просто, а значително по-просто
  • Скайп: sxsrestorations@gmail.com
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #93 -: Април 17, 2017, 12:49:02 pm »
Михаил Кузмов, ако бъка, неяснота в писанията ми, може-би е, защото, докато не направя и тествам, нямам право да конкретизирам и давам заключения.
Засега имам право, само да задавам въпроси, дори и глупави за някой, както се уточнихме в началото.
Надявам се, разбираш, позицията... :)


 

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #94 -: Април 17, 2017, 01:45:53 pm »
Аз пък мисля че е време да съобщиш на кого и колко да вярваш! 1-2-5 човека! Така другите да спрат с писаници, и да се съсредоточите в реално изпълнение! Иначе ще продължим с безсмислени съвети! На края темата ще умре безславно, както много други!
« Последна редакция: Април 18, 2017, 08:54:07 am от Maistora52 »

Неактивен bugman

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
  • Пол: Мъж
  • Не всичко е толкова просто, а значително по-просто
  • Скайп: sxsrestorations@gmail.com
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #95 -: Април 17, 2017, 11:26:59 pm »
А ся, де? ??? Това, освен, че нямам право и основание да го правя, не намирам за полезно, редно или уместно. А и кой съм аз, та да давам оценка на който и да е тук, още повече в сфера, която още изучавам!?

Според мен темата си върви добре - градивна е, има различни мнения и идеи, какво повече!?  :)




 

Неактивен h2motor

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 396
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #96 -: Април 18, 2017, 03:44:39 am »
bugman - при изгаряне на този газ се получава вода , не става за заваряване защото средата е окисляваща. Просто не става, въобще не става за тази работа и ако не ти харесва онази руска джаджа то горелката с този газ още по зле. Не със 150 литра в минута а с 1500 да бъде резултата ще е повече от лош. Този газ става да нагрееш и разтопиш нещо което съдържа въглерод или силиций, пламъка като пипне такъв материал го нагрява така че го изпарява. Но например метал който бързо топлоотдава като мед или алуминий, сребро се загряват до много по ниски температури, този пламък въобще няма собствена температура и особено ако газа е чист. При него няма такова нещо като температура на пламъка. Въпреки че може да намериш информация че някои хора са я измерили, това се дължи на факта че по инерция те са свикнали пламък ли е да има собствена температура и са мерили и са отчели някаква стойност обаче тя е била температурата на термометъра но не и на пламъка. Някои твърдят че била 800 градуса по Целзий, друг пък е топил с този пламък керамика :) Според мен за сега нищо не прави а събери първо информация, разгледай казуса първо чисто теоретично.
« Последна редакция: Април 18, 2017, 08:56:30 am от Maistora52 »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #97 -: Април 18, 2017, 06:21:17 am »
...този пламък въобще няма собствена температура и особено ако газа е чист...
Имам приятел с професионална машина за Браун-газ (до колкото си спомням - американска). Използва я точно за заваряване/запояване. Споделял ми е, че ако не сипе ацетон или газ в последния преходен съд, спойките му, особено тези, които съдържат метали, стават некачествени. Освен това, споменатото "подобрение" правело пламъкът видим и много по-удобен за работа. Та изглежда колегата h2motor наистина е прав. Преминавайки през обема ацетон или газ (все летливи, въглерод-съдържащи горива), Браун-газът неминуемо увлича техни пари, които след това изгарят заедно с него и правят пламъкът по-редукционен, като изчерпват част от кислорода му. Освен това въглеродното съдържание на горивните пари оцветява пламъка в познатия ни жълтеникаво-оранжев цвят, вероятно по този начин докарвайки и някаква по-постоянна температура на горенето.
« Последна редакция: Април 18, 2017, 08:57:39 am от Maistora52 »

Неактивен bugman

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
  • Пол: Мъж
  • Не всичко е толкова просто, а значително по-просто
  • Скайп: sxsrestorations@gmail.com
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #98 -: Април 18, 2017, 01:40:08 pm »
Според мен за сега нищо не прави а събери първо информация, разгледай казуса първо чисто теоретично.

Да, да - така правя, колкото и да ме сърби да започна.
Дал съм си още-малко време да до-наредя нещата в главата и после почвам... ::)

Преминавайки през обема ацетон или газ (все летливи, въглерод-съдържащи горива), Браун-газът неминуемо увлича техни пари, които след това изгарят заедно с него и правят пламъкът по-редукционен, като изчерпват част от кислорода му. Освен това въглеродното съдържание на горивните пари оцветява пламъка в познатия ни жълтеникаво-оранжев цвят, вероятно по този начин докарвайки и някаква по-постоянна температура на горенето.
Благодаря! Имам я предвид и тази екстра.  ;)

Колеги, предлагам да не се занимаваме с въпросът "дали" може..., а как да заваряваме с БГ.

И като сложа "картите на масата", от гледна точка на дизайна и конструкцията, нещата са почти наредени, но от гледна точка на захранването са зле.

Тъй-като не ни интересува КПД и подобни, а знаем, че ще се използва в работилница с ток 220V - засега се знае, че тестовете ще започнат с такъв, трябва да обмислим прав или променлив ще е тока и да начертаем някаква схема. Най-елементарната схема, като знаем че ще ни трябва, един датчик за налягане, който да изключва захранването при превишаване на налягане, примерно - 0,5 bar., както и един предпазител, примерно - 4А.  :-X 

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #99 -: Април 18, 2017, 05:24:38 pm »
В допълнение към написаното от PyroVeso, ще добавя какво пише George Wiseman в книга 2.
https://1drv.ms/i/s!ArVpX6buCswUg0u7siNYzAU9dUWm             Той нарича това Modifier Tank.
https://1drv.ms/i/s!ArVpX6buCswUg0q3vYNmgolenMni
Ако имаш проблем с разбирането на шибания език ще се намери преводач.
Така, с риск да стана досаден обобщавам.
1/Ако държиш да заваряваш само с продуктите на електролизата, трябва да правиш разделителен (на газовете) електролизер. Така чрез вентилите на горелката, ще можеш да правиш желаната стехиометрия различна от 2:1 водород:кислород.
2/Ако правиш по лесният електролизер, задължително използваш този Midifier Tank. За него има по спец. изисквания за които пише G.W. на стр.43. Обратният огън е особено нежелателен. Аз не съм правил такъв.                                                                                                 
                                                 По трудният електролизер е абсолютно безопасен.
Захранването не е проблем щом нямаш изисквания!

Неактивен bugman

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
  • Пол: Мъж
  • Не всичко е толкова просто, а значително по-просто
  • Скайп: sxsrestorations@gmail.com
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #100 -: Април 18, 2017, 11:35:38 pm »
Да ще трябва да имам предвид и разделител на газовете, но все-още не ми е съвсем ясен, поне не и магнитната част... Така или иначе, ще се прави след клетката...
Мисля, че се сещам какво би представлявал Модифиерният резервоар, но шибаният език ми куца за да разбера, какво, точно пише на страниците...
Да бях забравил, че щях да питам кой е G.W. Ся ше трябва да го търся и по-прелистя и него...  :o

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #101 -: Април 20, 2017, 09:17:57 pm »
Хм, като се замислих днес по темата, ми дойдоха следните "гениални" идеи:
Основният проблем при БГ-генератор с преходен съд (modifier tank), пълен с гориво е, че не можем да контролираме прецизно количеството увлечено гориво, а оттам и свойствата на пламъка (степен на редукционност, температура, светимост и т.н.). Добре, обаче, можем да направим следното:
1. Ако БГ преминавайки през съда увлича повече от необходимото горивни пари, можем да разделим струята на 2, като само едната част пропускаме през горивото. И така, регулирайки двата потока, да докараме необходимото количество увлечени горивно пари.
2. Ако обаче БГ увлича недостатъчно количество, можем да действаме така:
- да намалим размерите (и съответно да увеличим повърхността) на преминаващите мехурчета БГ през горивото. Това може да стане, като подаваме БГ към малък стъклен балон (примерно от крушка за лампа) с множество малки дупки по него.
- можем просто да загреем преходния съд до 40 или повече градуса, чрез термостатирана водна баня, като по този начин увеличим изпарението на горивото. :)

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #102 -: Април 20, 2017, 10:13:55 pm »
PyroVeso да така е, напълно си прав в разсъжденията. Всичко това съм го пробвал през годините когато се занимавах активно с електролизерите. Дори последния е с два водни предпазителя които съм пълнил с какво ли не. С извинение към всички колеги слагал съм и урина защото тя има съдържание освен всичко друго и малко амоняк. Резултатите при горенето се подобриха чувствително. Температурата на горене също се променя. Всичко това което го спомена е вярно. Аз навремето си направих едно друго заключение, а именно колкото по-силни окислители слагах вместо вода в предпазителите толкова по-мек пламък получавах.

ИИИИ не ми се смейте, пиша Ви защото действително правих хиляди опити и се чудех как да намаля контролирано съдържанието на кислород в сместа.

Атанасов_Хасково
« Последна редакция: Април 21, 2017, 07:38:00 am от Maistora52 »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #103 -: Април 21, 2017, 08:50:23 am »
Колега ida_has, еваларка за усилията и експериментирането!
Урината обаче не съдържа амоняк (изключително вреден за живите организми!), а негово съединение, наречено урея (карбамид, CH4N2O). Уреята от своя страна, в резултат от жизнената дейност на определени бактерии, се разлага до амоняк, затова и градските кенефи миришат на последния... Един вид - за да произвежда амоняк, урината трябва да е вмирисана :)
Урината (или по-точно уреята) е механизъм за безопасно изхвърляне от организма на вредния амоняк, образуващ се при разграждането на белтъчините (амино-киселините).
Който иска да експериментира с амоняк, по-добре да си купи амонячна вода (или "амонячен спирт"), която представлява 5% разтвор на амоняк, от аптеката. А ако на някой му трябва контролиран и постоянен във времето приток на амоняк, може да го осигури, като в преходния съд сложи воден разтвор на някаква амониева сол (хлорид /нишадър/, сулфат, бикарбонат /амонячна сода/) и през допълнителен отвор капе в разтвора капка по капка натриева основа (сода каустик). Така след всякак капка ще има приток на свеж амоняк.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #104 -: Април 21, 2017, 11:54:02 am »
Колеги, някой опитвал ли е да заварява с BG вместо с тел, с 2- 2.5 мм електрод от електрожен? Може и да се получи. Друг е въпроса какво ще се прави с шлака, който ще остава и дали няма да пречи. Някой, който има горелка с браун, може да пробва. С тухла се получава - (тухла и желязо). Корейците имат такъв клип.