Автор Тема: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ  (Прочетена 90951 пъти)

Неактивен bugman

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
  • Пол: Мъж
  • Не всичко е толкова просто, а значително по-просто
  • Скайп: sxsrestorations@gmail.com
Здравейте,

Първо искам да поздравя всички - споделяли и споделящи информация в този
форум и да Ви благодаря за всичко, което съм намерил и ще намирам тук.  :)

Набързо, най-основно и като представяне, искам да спомена, че имам дългогодишен, практически опит с реставрацията на ретро автомобили и мотоциклети, тунинг и реставрация на бензинови двигатели и изработка, оптимизиране и др. на печки с твърдо гориво и ще ми е приятно, ако мога да бъда полезен на някой по тези теми.
Практик съм, знам, че нищо не знам и се уча непрестанно. Научил съм, че - не всичко е толкова просто, а значително по-просто.

Сега по темата - тъй-като често ми се налага да заварявам ламарина (предимно, черна, но често и поцинкована от 0,5 до 1мм. ) - използвам телоподаващо, но не съм удовлетворен от качеството на заварките и най-вече от топлинните деформации, които се получават при този тип заварки. Затова съм решил да опитам да заварявам/запоявам посредством "Браун газ".
Идеята ми е да изработя една или няколко електролизни клетки и с подходящо захранване да получа достатъчно за споменатите цели, газ. Може-би в по-късен етап ще разчепкаме и темите за другите приложения на вълшебният газ. 
 
Иска ми се да използваме момента и да се опитаме да систематизираме информацията относно Браун газа, защото ми се струва, че има прекалено много въпросителни или може би просто противоречива информация - така че, накрая да се получи една полезна и лесно смилаема тема. Имам идея - в процеса на темата, "изчиствайки" въпросите да поправям/допълвам постовете в началото, така, че каквито и да ги надробим, началото да е що-годе - лесно четимо. За целта, вероятно ще се налага да си задаваме и тъпи въпроси - по детски, както и да им отговаряме, просто - по детски. Линковете, препратките към други мнения, теми, форуми, сайтове и т.н. ще е добре да бъдат с коментар и ако може кратко обяснение какво се разбира от тях, а не просто - влез и чети...

Ще съм благодарен на всеки за участието в темата.

Вярвам, че с общи усилия ще стигнем до задоволителни резултати.
« Последна редакция: Април 02, 2017, 10:21:16 am от Maistora52 »

Аутсайдер

  • Гост
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #1 -: Април 01, 2017, 03:44:48 pm »
Апарат ли искаш да правиш, мисля, че в някоя от темите мернах чертежи на клетки...но не помня къде, то...много теми, много нещо  ;D

Неактивен bugman

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
  • Пол: Мъж
  • Не всичко е толкова просто, а значително по-просто
  • Скайп: sxsrestorations@gmail.com
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #2 -: Април 01, 2017, 03:59:55 pm »
Предполагам, първото и най-важното в една електролизна клетка са ламелите, тоест електродите по които ще тече токът, който ще прави електролиза от водата и ще се получи газта.

Да започнем с материала от който ще е най-добре да бъдат направени и после да продължим с конструкцията и броя на ламелите в една клетка.

Доколкото съм чел и разбрал, оптималният материал е неръждаема стомана.

Защо точно и каква точно и защо, такава?

Може-би има и значение дали и какъв катализатор ще се използва в електролита.

Доколкото съм наясно, оптималното е КОН - Калиева основа. Предлагам нея да ползваме за катализатор.

Може-би, трябва да спомена, че мисля ламелите, ако са от нрж. да бъдат заварени за електродите, за да се получи по-добра ел. връзка между тях и така намалим загубите. Мога да ги заварявам с телоподаващото с неръждаема тел.

Друг въпрос има с обработката на ламелите - полирани ли е по-добре да бъдат или напротив - да ги мина с пясъкоструя за да ги направя грапави?

Тоководещият електрод: чел съм, че е добре да бъде плътно желязо с Ф20-30 - защо е тази дебелина и възможно ли е да е от тръба?
« Последна редакция: Април 02, 2017, 02:27:42 am от atos »

Неактивен bugman

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
  • Пол: Мъж
  • Не всичко е толкова просто, а значително по-просто
  • Скайп: sxsrestorations@gmail.com
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #3 -: Април 01, 2017, 04:08:57 pm »
Апарат ли искаш да правиш, мисля, че в някоя от темите мернах чертежи на клетки...но не помня къде, то...много теми, много нещо  ;D

Много информация има, да - и не само в този форум и не само в един сайт и не само на Бг. - затова се нуждая от помощ  ;D - повечето е стара, но лошото е, че и често е противоречива... Надявам се, че и колегите с натрупан практически опит ще се включат...

Някой ако може да сподели от къде да си купя книгата/те на Деспа Браун, защото не откривам, нищо в момента.

Обмислям идеята за мокра клетка, която да има в долната си част отвор, който освен за източване, чрез помпа да служи и за циркулация на електролита. Циркулацията ще помага на мехурчетата газ да се отделят по-бързо и при нужда ще може да се използва за охлаждането на клетката.
« Последна редакция: Април 02, 2017, 02:26:13 am от atos »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #4 -: Април 02, 2017, 11:26:12 am »
Здравей bugman! Виждам, отдавна си регистриран, но кой знае защо малко си чел форума? Макар и разхвърляна, във форума има достатъчно информация. От начален пост разбирам че имаш понятие от заваряване. Тогава знаеш, защо се използва аргон при аргон-дъговата заварка. Сега малко инфо за БГ. Електролизера произвежда водород и кислород в стехиометрично съотношение 2:1. Т.е. водорода в сместа е 66.66%, кислорода в сместа е 33.33%. Идеално съотношение, сместа да изгори без емисии. Продукта след изгарянето е вода. Оставям сам да прецениш, може ли БГ да заварява желязо например.
Имай в предвид че съм далеч от мисълта да те отказвам от идеята. Ако решиш да правиш електролизер съм на твое разположение от- до, с практически опит и знания.
Поздрави!

Неактивен bugman

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
  • Пол: Мъж
  • Не всичко е толкова просто, а значително по-просто
  • Скайп: sxsrestorations@gmail.com
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #5 -: Април 02, 2017, 02:10:11 pm »
Здравей Михаил,
От скоро чета по-целенасочено по темата БГ, може-би имам достатъчно информация, но както писах и по-нагоре - често тя е противоречива, надявам се в тази тема да поизбистрим нещата и да не ми се налага да се уча от грешките си, колкото и полезно да е това... Може-би малко избързах с отварянето на тази тема, но наистина мисля, че съвсем скоро ще имам нужда от заваряване с БГ и обмислям съвсем скоро да започна практическата работа по изработката на клетката.

Нека БГ - маниаците се посъбудят и не се стискат или срамуват, а покажат на какво са способни техните клетки, какво са научили през годините, какви компромиси не бива да се правят и какви грешки не бива да се допускат - за да ги коригираме и заедно постигнем по-високи резултати... ;) 

june1900

  • Гост
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #6 -: Април 02, 2017, 07:27:02 pm »
Ако си в настроение да гониш по-високи резултати, и ако си в настроение да пробваш нещо различно от стандартната разпространена версия на Браун-клетката (която си е доказало се изобретение, на което може да се разчита), може да помислиш и за този алтернативен и по-неизвестен вариант за Браун-газ:

http://mazeto.net/index.php/topic,9985.msg85261.html#msg85261

Неактивен bugman

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
  • Пол: Мъж
  • Не всичко е толкова просто, а значително по-просто
  • Скайп: sxsrestorations@gmail.com
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #7 -: Април 02, 2017, 11:54:57 pm »
Да това го четох - интересно е, благодаря :), но засега смятам да се придържам към сигурното и това за което имам приложение. Може-би следващото ще е свещите на Крупа  8)
Прави впечатление, дейното ти участие и с други интересни публикации - използвам повода за да благодаря. :)
« Последна редакция: Април 03, 2017, 08:41:22 am от Maistora52 »

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #8 -: Април 03, 2017, 10:15:36 am »
bugman---Здравей,колега виждам,че си мераклия да заваряваш с браун газ.Едно време имаше едно руско списание с подобна схема за направа на браун газ апарат.Не е кой знае какво, но може да ти послужи за основа.Виждам ,че разбираш от заварки,но да те предупредя,че с този газ можеш само цветни заварки да правиш,черна ламарина не.Успех.

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #9 -: Април 03, 2017, 10:37:46 am »
Ето описанието.

Неактивен bugman

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
  • Пол: Мъж
  • Не всичко е толкова просто, а значително по-просто
  • Скайп: sxsrestorations@gmail.com
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #10 -: Април 03, 2017, 03:55:19 pm »
Благодаря lpoik!  :)
Хубава клетка - хареса ми простотата и на изработка, но дебита и ми се струва недостатъчен за заварките - с метри, които смятам да правя. Все пак си харесах
схемата на обратният клапан... ;)
 

Неактивен bugman

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
  • Пол: Мъж
  • Не всичко е толкова просто, а значително по-просто
  • Скайп: sxsrestorations@gmail.com
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #11 -: Април 03, 2017, 04:17:33 pm »
Не сме стигнали до захранването на клетката, но отсега искам да спомена, че няма никакво значение - колко и какъв ток ще харчи апаратът, все-пак за мен това би бил полезен инструмент, каквито са и другите ми заваръчни апарати и тъй като не правя заварки по цял ден - нямат значение разходите.
За мен от значение за проектът ще бъдат качеството и количеството БГ, което според това, което съм разбрал, си мисля, че ще трябва да е 20-30л/мин.   ::)

june1900

  • Гост
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #12 -: Април 03, 2017, 04:18:55 pm »
Аз имам ето този наръчник, има и DVD към него, което не съм рипнал обаче.

Ще ме прощаваш, но доста от английските имена на някакви технически детайли въобще ми убягват и яко съм ги замазал... но пък точно заради това съм публикувал оригиналните страници, които съм превеждал. Там на английски са си означенията  :)


https://june1900blog.wordpress.com/%d1%82%d0%b5%d1%85%d0%bd%d0%b8%d0%ba%d0%b0/hho/

Хубавото на тоя наръчник е и че дават схема за един вариант на домашен нагревател, за отопление, на принципа на каталичното горене.
« Последна редакция: Април 03, 2017, 04:33:15 pm от dymelsoft »

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #13 -: Април 03, 2017, 04:27:41 pm »
Аз на времето го правих заварваше само кюнци за печка,но цветно,мед,месинг.Вярно дебита беше слаб,но ако се направи с по големи размери ще се вдигне.Успех.Този човек е измислил водородна клетка много ефективна.https://www.youtube.com/watch?v=BRTZ1r-BsFU    https://www.youtube.com/watch?v=0_nUcd8v7JM

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Електролизен апарат за заваряване с Браун газ
« Отговор #14 -: Април 03, 2017, 05:33:38 pm »
bugman, за да изкараш 30 l/min ще ти трябват 5-6KW мощност в най-добрия случай 4,8 KW и сериозна инвестиция в материали. За пример моята клетка която съм правил и събира прах в моето мазе беше от сериен тип със 60 клетки. Размер на клетката 180x120 разстояние м/у пластините 4,5мм. Същата я захранвах с AC/DC конвертор с галванична връзка, схемата е изцяло моя разработка с КПД приблизително 96%. При входна мощност измерена преди конвертора 650W клетката даваше пряко сили 4-4,2 l/min. (MMW приблизително равно на 6,5). При увеличаване на мощността над тези 650W производството на HHO се вдигаше, но MMW драстично падаше и естествено клетката загряваше много бързо. Иначе при посочения режим по горе същата е работила повече от 24 часа и максималната температура на клетката не е надвишавала 40-45 градуса. За да реализираш проект за 30 l/min. размерите са сериозни, както и парите  ;). Ако не се търси максимална ефективност, клетка от сериен тип със 121 сегмента (120 клетки) може да се захрани директно от мрежата 220V, само с грец от мощни диоди (поне 50А всеки и сериозни радиатори, защото всеки диод ще трябва да разсейва мин. 30W в топлина) и филтърни кондензатори поне 10бр. по 470мФ/380В. Това за сега.
Успех.