Автор Тема: Турбина на Michael Waters - малък макет  (Прочетена 96654 пъти)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Турбина на Michael Waters - малък макет
« Отговор #15 -: Март 30, 2017, 05:58:23 pm »
В нета като цяло не се обръща внимание на това и повсеместно се изтъква една невалидна логика. Изтъква се, че - след като апаратът е обратим от генератор в мотор, значи това е доказателство, че Еди-потоци има (и че Тесла греши в това допускане един вид). Но никой не се е наел действително да докаже, че Еди-потоци има. Науката, както винаги, бърза да покаже, че има отговор, вместо да каже, "Тесла може да е прав, но в такъв случай, ако е прав, че при покриване на лицата няма Еди-потоци, значи някакъв непознат принцип превръща апарата в мотор, защото моторната му функция е факт, и този факт обикновено се дължи на Еди-потоците, но НЕ Е ДОКАЗАНО, че това е единствения моторен принцип".

Пуснах този анализ на Тесла тук: http://mazeto.net/index.php/topic,1546.msg86245.html#msg86245
но ( с извинение ) го пускам и в тази тема, понеже има отношение за дискусията която водите, и особено по отношение да това което june1900 апостолира:
http://www.teslacollection.com/tesla_articles/1891/electrical_engineer_ny/nikola_tesla/notes_on_a_unipolar_dynamo

Надявам се информацията да спомогне на дискусията.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Турбина на Michael Waters - малък макет
« Отговор #16 -: Март 30, 2017, 09:59:28 pm »
june1900
Цитат
Известно е още, че монополното Фарадеево динамо се характеризира с много нисък волтаж, често даже трудно забележим, за сметка на огромен ампераж.

С какво ще се клати транзистора, като напрежението било едва доловимо?
Електронните бариери кой ще ги пробива?
Ще трябва външно захранване.

june1900

  • Гост
Re: Турбина на Michael Waters - малък макет
« Отговор #17 -: Март 30, 2017, 10:06:10 pm »
 ...............благодарности на Velektra, който ме светна за този елементарен факт, че са ми нужни транзистори, които отварят с ток, а не с напрежение, отговаряйки по този начин на въпроса ми).

...........................
.............................
...........................
Ksurnev, точно това ми беше въпроса. Дошъл съм с въпрос, а не с констатация как става.
« Последна редакция: Април 01, 2017, 01:17:53 am от atos »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Турбина на Michael Waters - малък макет
« Отговор #18 -: Март 30, 2017, 11:01:35 pm »
june1900, би било добре да се позаинтересуваш как точно работи транзистора. Основната му функция е да РЕГУЛИРА тока, т.е. да се ползва за усилвател. Но в конкретния случай ти ще го ползваш като ключ. Теб няма да те интересува hFe-то му (т.е. коефициента на усилване), а saturation voltage, т.е. напрежението над което транзистора е напълно отпушен, както и break-down voltage, т.е. напрежението под което транзистора е затворен напълно.
Работата на транзистора между тези две стойности води до загуби които понякога са толкова големи, че се налага монтирането им на сериозни радиатори. Да, това е основното им предназначение - в този режим можеш да управляваш големи токове със стотици и хиляди пъти по-малък ток, но пак повтарям - този режим за теб е неизгоден, а и безмислен.
Не случайно ти подметнах за компаратори и ценерови диоди - те са елементи, които могат да ти осигурят рязко превключване при достигане на определени стойности на напрежението. На теб ти трябва точно такъв пик, рязко превключване което да отваря и затваря транзистора като прескача зоната му на усилване.
След построяване на опитния образец може да се окаже, че транзистора е излишен, особено ако се спреш на ценеров диод - той ще се пробие и ще ти осигури рязък импулс. Но за съжаление ще затвори веднага след като напрежението падне под прага му на пробиване.... А теб ти трябва примерно напомпване до 10 волта, и след това импулс който да разреди кондензатора до 0 (или поне до 1-2-3 волта), за да има сила този импулс, а и да има някакво време на натрупване на енергия в кондензатора. В противен случай просто ще въртиш една намотка около друга, без да ги има тези импулси, тези колебания на полето които ти трябват.
Също така имай предвид че при управление на индуктивни товари трябва да се вземат специални мерки за защита на компонентите от обратното напрежение генерирано при сгъването на полето- хич не го обичат и горят кат пуканки :)

А има и биполярни и мосфет транзистори, които са напълно отворени още при напрежения от 1.2 - 1.5 волта... това не ти е проблем. Да, не са за стотици ватове мощност, но ти и без това едва ли ще получиш повече от 1 ват...

june1900

  • Гост
Re: Турбина на Michael Waters - малък макет
« Отговор #19 -: Март 30, 2017, 11:27:20 pm »
Благодаря, Юлиане, това още повече отговаря на въпроса ми :)

Мдаа... изглежда, че ще търся друго решение за безжично осъществяване на предаването на генерирания ток.

В крайна сметка не съм се оженил за хомополярното динамо. Причината да се спра на него е, че при него няма пулсирано съпротивление. При повечето видове генератори го има това пулсирано, стъпаловидно спъване на оста, когато магнита се привлича към дадена желязна сърцевина и после трябва да се отлепи от нея. Това е шибано при вятърните турбини според мен, защото, поне както аз усещам нещата, струва ми се важно при вятърните турбини маховика да запазва колкото може от натрупаната инерция. При положение, че вятъра като цяло е много непостоянен източник, запазването на инерцията е важно. Още повече, че една от характеристиките на хомополярното динамо е, че волтажа от него е много постоянен, почти непроменим и лесно може да се сравни с тока, идващ от галваничен източник. Това също ми се струва важна характеристика, подходяща за приложение срещу непостоянството на вятъра.

Но проклетите четки ми идват в повече... и съм убеден, че има начин да се заобиколят. Всичко на този свят представлява проблем в търсене на решение. Това е неизбежно и е заложено във факта, че материалността е вечно несъвършена, съпоставена с духовното начало на всички неща. Така че дори безчетковите хомополярни динамота са постижими и не е престъпление човек да разсъждава за това (казвам го на онези сред вас, които несъзнателно преоткриват фашизма в поведението си).

Иначе остатъка от темата е ясна - турбината е турбина на Майкъл Уотърс, за мен поне в това няма съмнение. Ако има нещо, което може да осмисли или да обезсмисли турбината на Уотърс (за която за момента се твърди, че е най-ефикасната в света, въпреки че патента все още се чака да бъде публикуван), е именно преобразуването на механичния момент след това.

Мисля, че хомополярното динамо най-добре усъвършенства вятъра, като източник с недостатъци. Мисля в посоката - кое е нещото, което усъвършенства хомополярното динамо, като генератор с недостатъци.
« Последна редакция: Март 31, 2017, 03:42:50 am от Maistora52 »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Турбина на Michael Waters - малък макет
« Отговор #20 -: Март 30, 2017, 11:35:35 pm »
Имай предвид че избраната от теб турбина има гигантско челно съпротивление в сравнение с конвенционалните такива. При по-силен вятър ще я гониш по поляните ... :)
Не случайно са разпространени витлови турбини. При бурен и ураганен вятър перките им просто се завъртат така че да са по посока на вятъра и не оказват почти никакво съпротивление, съответно и усилие към основата на турбината.

june1900

  • Гост
Re: Турбина на Michael Waters - малък макет
« Отговор #21 -: Март 30, 2017, 11:45:53 pm »
Да де... но пък едно от предимствата на тази турбина е, че може да се вгради в специално изградена шахта за създаване на постоянни течения на принципа на разликата в атмосферното налягане :) Защото се завърта от невероятно слаб бриз, от който стандартните турбини не се помръдват.

А и, по твърдение на Уотърс (устно твърдение, трудно е да се работи на доверие, без още издаден патент, но докато чакаме имаме само тази устна информация) горе-долу мощността от тази турбина се равнява на мощността на една стандартна три-витлова турбина, бидейки обаче само 5% от размера на стандартната.

Така че... при положение например, че моя апартамент е изложение север-юг, и съм на 7ми етаж... аз (чисто хипотетично) имам възможността да си инсталирам шахта, да кажем в окачен таван, с вградена турбина на Уотърс, която да извлича мощност от вятъра, с успеха на стандартна турбина, която би била 20 пъти по-голяма от нея :)

За провинцията може да се разгледат всякакви видове шахти и комини за целта. Да не забравяме и архитектурно подкрепени комини, вътрешно оформени като Тесла-клапани в посока на атмосферното налягане, за да го подпомагат.

Има си достатъчно адекватни приложения.

Но това само патента може недвусмислено да го покаже. Уотърс кандидатства от 2013г, ако не се лъжа.
« Последна редакция: Март 31, 2017, 03:44:28 am от Maistora52 »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Турбина на Michael Waters - малък макет
« Отговор #22 -: Март 31, 2017, 12:35:37 am »
Нещата които се твърдят за тази турбина почват да избиват на фантасмагориите за други велики изобретения...
Ако погледнеш реално на конструкцията на една турбина какво виждаш:
В класическия случай имаш перки. На оста ти трябва въртящ момент, който както всички знаем е "сила по рамо". Проблема на класическите перки е че близко до оста - по радиуса, нямаш рамо. В края на радиуса имаш рамо, но имаш и много голяма линейна скорост, което не предразполага поставяне на големи маси там. А без маси няма площ... Хубавото на тези турбини е, че почти нямат аксиален товар, т.е. при духане не оказват голямо съпротивление. Почти цялата им съпротива се преобразува във въртящ момент. Можеш и много лесно да променяш ъгъла на атака на перките, с което регулираш  мощността на турбината.
В цитираната от теб турбина работните лопатки са поставени по периферията. Там имаш най-голямо рамо, съответно въртящият момент е най-голям за единица площ. Обаче лопатките са поставени така, че за да може напора да ги достигне, той трябва да направи завой от 90 градуса. Духащия вятър буквално се сблъсква с плоската част в средата на турбината и трябва да завие под прав ъгъл. Публикуваните в интернет снимки и чертежи за мен са доста ... нескопосани да го кажем. Ако аз щях да го правя, бих поставил конус в средата, по който въздуха да може да завие по-плавно без да се сблъсква "челно" с плоската част. Също така бих поставил перките малко наклонени, така че да не се налага въздуха да завива чак на 90 градуса. Предполагам че 60 градуса почти няма да намалят производителността.
А за турбини работещи с малък напор в комин или тунел ... има доста конструкции които със сигурност ще дадат по-високо КПД. Най-елементарна лопаткова турбина (като на водомер) която поставя лопатките си перпендикулярно на потока ще събира буквално цялата му енергия. Тези също не са за пренебрегване:


« Последна редакция: Март 31, 2017, 03:49:26 am от Maistora52 »

june1900

  • Гост
Re: Турбина на Michael Waters - малък макет
« Отговор #23 -: Март 31, 2017, 01:17:56 am »
Юлиане, преди да отхвърляш идеята, опитай се по-старателно да потърсиш нещо съществено в нея. Уотърс очевидно мълчи. Ти да си срещал негова лекция, посветена на турбината му? Не - от години той се разкарва по конференциите и изнася една и съща лекция, която е философска проповед, адресираща глобалните възгледи на хората. Няма нищо относно турбината му, и всеки път я споменава като "много е просто всъщност, ей така е:" и си плесва картинко-схемата. После продължава нататък с общата проповед.

Защо?

Естествено, защото патента му още се разглежда и изобретението му е незащитено.

Питаш ли ме аз какво мисля, че ще съдържа патента? Не. Питаш ли себе си? Не. Но аз все пак ще ти кажа какво мисля, че ще съдържа патента :)

Отдавна е известно, че флуидите поемат по Златен ъгъл на отклонение, когато падат под прав ъгъл върху плоска повърхност.



И ТОЧНО това се защитава в патента на Тесла за водната му турбина: https://www.google.com/patents/US1061206 Патента на тази водна турбина защитава именно идеята, че спиралната траектория на водата по дисковете предава инерцията от налягането си по по-ефективен начин, отколкото при витлата. Затова турбината на Тесла няма витла, но е известна с ефикасността си.

Аз мисля, че перките при турбината на Уотърс са второстепенен елемент. Определено нужен, да, но само за да зададат посоката на въртене, иначе ми се струва, че въртене не би имало. Обаче, аз си мисля, АКО съм прав, че патента ще защитава същия този принцип, който е в Тесловата турбина, че след като се зададе посоката, реалната тяга ще идва именно от отклоняването на микро-въздушните потоци по този Златен ъгъл (просто спирален тоест), заради това, че попада под прав ъгъл спрямо повърхността.

Така че като видиш този "нескопосан" чертеж на турбина, за която се говори доста, може би е редно да се замислиш. Щото всички разбрахме вече, че от Искъро по-дълбоко нема. И мисля че на всички ни е дошло до гуша от най-лошата черта на шопския манталитет, който просто не подхожда на изобретателския идеал.
« Последна редакция: Март 31, 2017, 03:52:45 am от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Турбина на Michael Waters - малък макет
« Отговор #24 -: Март 31, 2017, 02:04:30 am »
Юлиане, ето ти "скопосен" чертеж:



june1900, като не искаш четки, не върти бобините, просто е :D
Върти само магнитите...

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Турбина на Michael Waters - малък макет
« Отговор #25 -: Март 31, 2017, 09:14:10 am »
Юлиане не е вярно, че хоризонталните витлови турбини "почти нямат аксиален товар" - имат и той е почти два пъти по-голям от товара, който създава въртящия момент на турбината. Мощността на една вятърна турбина се определя от площта която обхваща турбината, скоростта на вятъра и плътността на въздуха, мощността на движещ се флуид се определя с формулата.

P = 1/2*A*ρ*v3

Всичко друго са каламбури на философи не искащи да разберат науката, е като не разбираш направи експеримент да се увериш.
Класическата вятърна витлова турбина, независимо дали оста на турбината е хоризонтална или вертикална, има ограничение в ефективността, максималното к.п.д, което може да се получи е 16/27 или 0,593. Това е закона на Бетц. На практика максималната ефективност на най-добрите турбини е около 0,52, електрическа ефективност. Закона на Бетц е изведен от предположението, че турбината е безвитлова, т.е. може да се предположи че колкото по-малко на брой са витлата толкова по-високо к.п.д. ще се постигне. На практика дву-витловите и едно-витловите турбини не са по-добри от три-витловите, поради неравномерните вибрации и най-вече поради по-голямата скорост, с която трябва да се въртят тези турбини за да се получи максимален к.п.д. За да се увеличи к.п.д на турбината е необходимо тя да се постави в канал (дифузор), тогава закона на Бетц е невалиден. За турбини от порядъка на 2,5 MW и нагоре поставянето на турбина с диаметър от порядъка на 80 m в канал е практически не приемливо, по-често в канали се поставят малки турбини, 1 kW например, но, практически много рядко се срещат.
За да се увеличи въртящия момент при ниски скорости на вятъра витлата се правят усукани и към центъра на турбината се разширяват. Може да се каже условно, че по-голямата мощност на турбината се генерира от периферията на витлата, а стартовия въртящ момент от централните зони. В зависимост от предназначението на турбината може да се направи и турбина, която да стартира при скорости на вятъра под 1.5 m/s.

« Последна редакция: Април 01, 2017, 03:54:38 am от Maistora52 »

Velektra

  • Гост
Re: Турбина на Michael Waters - малък макет
« Отговор #26 -: Март 31, 2017, 10:38:53 am »
june1900, и при Фарадеевия диск е същата постановка за движение на магнитно поле около проводник или движение на проводника около магнитно поле.
Тук интересното е че проводника е цял диск и все едно се получава случая "намотка накъсо" и от там големия ток и ниското напрежение.

Класическия Фарадеев диск е когато магнита е неподвижен, отстрани на диска и диска се върти спрямо магнита.
Парадокса, както го наричат е когато диска се върти заедно с магнита, но тази постановка вече е сгрешена, затова се чудят какво става и го наричат парадокс. В тоя случай няма и нужда въобще от диск, а само магнит. Както казваш и на никеловото покритие се появява тока. Точно в този конкретен случай магнитното поле трябва да се върти спрямо нещо стационарно на него и това са омразните ти четки. Затова точно тоя случай не е за теб.

Освен това при "класическия" вариант, четките не се слагат къде да е по периферията на диска, а точно по радиуса, там където е магнита. И ако си представим, че диска е съставен от много проводници по радиуса, то точно там където е магнита в конкретния проводник се получава тока. Тъй като диска е хомогенен то за отделните "проводници" се получава едно и също електричество и то без прекъсване(защото четките не се движат) и затова е DC.

Според мен най-добрия вариант е третия случай: да имаш стационарен диск и да направиш конструкция, така че да въртиш магнит по радиуса на диска.
Така вече четките няма да са това което са, а просто си избираш място от периферията на диска за сваляне на електричеството и центъра му.
Само че, както се досещаш тука тока вече е AC и отпада транзистора :).

june1900

  • Гост
Re: Турбина на Michael Waters - малък макет
« Отговор #27 -: Март 31, 2017, 11:44:56 am »
Според мен най-добрия вариант е третия случай: да имаш стационарен диск и да направиш конструкция, така че да въртиш магнит по радиуса на диска.
Така вече четките няма да са това което са, а просто си избираш място от периферията на диска за сваляне на електричеството и центъра му.
Само че, както се досещаш тука тока вече е AC и отпада транзистора :).

Да.  Но така вече му се губи чара, понеже ще има гигантски Ленц. Не казвам, че иначе, когато магнита се върти с диска, няма Ленц... казвам само, че академичната прослойка също е съгласна, че ленц в този случай е учудващо малко, горе-долу само 20% от проявлението си (условно казано), което по принцип се среща в генераторите.
Тоест, при такъв гигантски Ленц, ако магнити (които не покриват цялото лице на диска) обикалят периметъра му, човек е нормално да предпочете евентуално четковото триене пред варианта да се бори с такова ответно магнитно съпротивление  :-\

Може би, като се уморя, ще направя компромис и ще напраскам четки навсякъде. Като ще са четки, да са много, нали така.

По принцип, като идеален случай предпочитам генератор на Кромри... Но няма кой да го направи, най-малкото аз. Бедини половината си живот прави реплика на Кромри и за цял един живот е известен с това, че има най-добра представа какво се случва в този генератор, но винаги подчертава и нещата, на които още няма отговор. А къде сме ние, в някаква България през един океан разстояние, и кой ще успее да направи реплика на Кромри, и точно на мен ли ще ми я направи.

Другия вариант обаче, който ми е в списъка с кандидати, е генератор по Лийдскалнин. В YouTube има един Ангъс, който експериментира с онова, което се предполага, че Лийдскалнин описва в книжките си (защото не е приложил изображение или скица). И Ангъс забелязва един ефект... който определено би трябвало да е известен на науката, но аз не знам какво му е официалното име, за сега в YouTube това върви като "ефект на Ангъс" -

Най-важното е, че същия ефект се наблюдава от всевъзможни репликатори по Ютуб, така че си е факт. Става дума за следното положение:

Когато електромотор развърта генератор по Лийдскалнин, генератора отдава някаква ел.продукция. В момента обаче, в който към генератора се върже натоварване, се получава обратното на очакваното - (1) ел.мотора, който развърта генератора, вместо да се забави, започва да се забързва; (2) освен това, на фона на забързването си,  самият той започва да консумира по-малко електричество, и то за постигането на по-високи скорости.

И когато се добави още един товар, втори консуматор, всичко това се повтаря. Ел.мотора, развъртащ генератора, пак се ускорява и започва да консумира още по-малко ток.

Естествено, това си има някакъв установен практически максимум... Но тук става дума, че Ленц се обръща и започва да допринася за общата ефикасност.

Убеден съм, че това не е нищо ново за никого, ето го и първото видео, след него и една от най-известните реплики от друг репликатор:

https://www.youtube.com/watch?v=gcfK0hfMKQI

https://www.youtube.com/watch?v=fJl0TO_aR6M

И това е известно, известно е и че генератора на Кромри няма Ленц - това е самата основа на патента.

Но някак си не ми се струват подходящи този вид генератори за вятърна турбина  :-\

Ще пробвам с проекта, както го описах... взимам предвид цялата критика до тук... И каквото стане - стане. Ще публикувам развитието на нещата в тази тема.

Никой обаче не взима предвид и факта, че когато медния диск на Фарадеевото динамо се прореже, както Тесла е направил... или когато медния диск се замени от една плоска намотка, както е хрумнало на някои хора в нета... това по същество престава да бъде Фарадеево динамо. В момента, в който цялостта на медния диск се наруши, това вече не е Фарадеевата идея.

Защото, имайки едно медно спирално лице, което се върти, на практика си има една жица, пресичаща хомогенно магнитно поле под ъгъл. Така че на практика това си е обикновена, стандартна индукция върху соленоид от магнит. Разликата е, обаче, че магнита не се приближава и не се отдалечава. Жицата се движи... но не ходи никъде (ефекта на въртящата се спирала). И затова ще бъде DC.

Но това не означава, че медното тяло е диск, следователно това спира да е Фарадеево динамо. Оттам веднага следва, че четките всъщност не са ключовия елемент. ЕВЕНТУАЛНО биха били ключовия елемент, ако ставаше дума за меден диск, за една кохерентна и ненарушена медна равнина... но въобще не става дума за това. Тук си става дума за една обикновена индукция в соленоид, защото намотката си е налице, произвеждаща обаче DC, без нужда от токоизправяне, защото няма разминаване или подминаване между лицето на магнитния полюс и лицето на соленоида. Кви четки, кви пет лева.

Ето изображението на Еди-потоците при класическото Фарадеево динамо с четки:



И да, точно както казваш, получава се същото като верига на късо. Именно това разглежда Тесла - в крайна сметка, при Фарадеевото динамо (меден диск, изрично) Ленц е по-малко, защото самият диск спомага за подсилването на магнита. Защото от двете посоки, на които се разделят Еди-потоците, надделяват онези потоци, които спомагат магнита и допълнително го намагнитват, вместо да го демагнетизират. И това лесно се доказва, ако магнитите са по-слаби (например керамични магнити от началото на 20ти век), защото повишената им сила след употребата им в динамото се забелязва. С неодимовите не е така... структурата им не може да се повлияе от такива пикливи потоци и сили.

В МОМЕНТА ОБАЧЕ, в който диска спре да е диск, в който хомогенната медна повърхност спре да е хомогенна, и се замени с плоска намотка, това цялото нещо спира да бъде Фарадеево динамо. Затова се нарича "Униполярното динамо на ТЕСЛА". Защото е КОРЕННА МОДИФИКАЦИЯ.

Въобще е безсмислено да продължаваме да говорим за тези четки в проекта, описан в първия ми коментар.

Но все пак го взимам предвид, постановка така или иначе ще има и то ще си покаже.

И токът следователно ще е съвсем различен. Очаквам много повече ток, отколкото напрежение, не заради самия Фарадеев диск, а заради ПРИРОДАТА НА ЛЕНТОВИТЕ НАМОТКИ, тя е точно такава - лентовите намотки по принцип понижават волтажа и увеличават тока.
...................
....................
...................
« Последна редакция: Април 01, 2017, 04:07:13 am от Maistora52 »

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Турбина на Michael Waters - малък макет
« Отговор #28 -: Март 31, 2017, 05:58:15 pm »
Класическия Фарадеев диск е когато магнита е неподвижен, отстрани на диска и диска се върти спрямо магнита.
Парадокса, както го наричат е когато диска се върти заедно с магнита, но тази постановка вече е сгрешена, затова се чудят какво става и го наричат парадокс. В тоя случай няма и нужда въобще от диск, а само магнит. Както казваш и на никеловото покритие се появява тока. Точно в този конкретен случай магнитното поле трябва да се върти спрямо нещо стационарно на него и това са омразните ти четки.

Привет Velektra,
От посоченото не мога да разбера дали разглеждаш магнитното поле  като присъщо на магнита, тоест въртящо се с въртенето на физическата геометрия на магнита, приемаме цилиндричен магнит, който се върти около оста си на геометрична симетрия,  или посочения вариант се отнася до динамика, когато магнитното поле НЕ се върти с въртенето на физическата геометрия на магнита, около същата тази ос на симетрия.

Това е много важна условност, и така наречената от теб "сгрешена постановка" представя точно тази теза.

Velektra

  • Гост
Re: Турбина на Michael Waters - малък макет
« Отговор #29 -: Март 31, 2017, 06:54:10 pm »
Здравей, epwpixieq-1!
  Имам предвид, че магнитното поле се върти заедно с физическата геометрия на магнита.
  Също както диска може да се представи като съставен от отделни проводници по радиуса то и магнитното поле може да се разгледа като съставено от отделни магнитни линии по радиуса.
  Въпреки че и магнитното поле и диска са хомогенни(аналогови :) ), то за определен кратък момент от време и то за определени (ПОСТОЯННИ!) точки, една в центъра и една в периферията, могат да се разглеждат като отделни (проводник и магнитно поле, минаващо през него).
« Последна редакция: Април 01, 2017, 04:09:20 am от Maistora52 »