Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Вашите експерименти

Турбина на Michael Waters - малък макет

<< < (3/7) > >>

june1900:
Мерси Юлиане! И аз се бях ориентирал към някакъв мосфет. Ще се замисля и за някакъв преливник (кондензатора), да. Мдаа, това не го знаех (нищо не знам по електроника), щом транзисторите отварят на волтаж, значи един транзистор би бил слабо звено в този замисъл.

А какво имаш предвид, че мосфета "е по-тегав за управление"?


Коев, да, знам че е спорно дали в плоската намотка ще се получи индукция. Факт е, че ако магнита е стационарен, а плоската намотка се върти осево, индукция ще има (заради ефекта на въртящата се спирала). Затова не ме е толкова грижа - ако индукция няма, преработката магнита да стане стационарен отнема минути. Просто искам да проверя дали ще има. Понеже видията в нета като цяло са сгрешени, що се отнася до прорязаните дискове на Тесла. Ако се чете внимателно текста на статията му по въпроса, той казва, че прорезите в диска са именно за да се възпрепятстват Еди-потоците... но той също така казва, че АКО полюсите обхващат цялото лице на медния диск, такива потоци няма, и всъщност той казва, че ако магнитите НЯМА да обхващат цялото лице на медния диск, ТОГАВА той трябва да бъде прорязан, за да има въобще някаква ефикасност.

Но пък тогава се повдига въпроса, ако Тесла действително е прав, и ако няма Еди-потоци, когато лицето на магнита съвпада със и покрива лицето на медния диск, тогава кое е нещото, заради което апарата може да се обърне на мотор, след като няма Еди-потоци?

В нета като цяло не се обръща внимание на това и повсеместно се изтъква една невалидна логика. Изтъква се, че - след като апаратът е обратим от генератор в мотор, значи това е доказателство, че Еди-потоци има (и че Тесла греши в това допускане един вид). Но никой не се е наел действително да докаже, че Еди-потоци има. Науката, както винаги, бърза да покаже, че има отговор, вместо да каже, "Тесла може да е прав, но в такъв случай, ако е прав, че при покриване на лицата няма Еди-потоци, значи някакъв непознат принцип превръща апарата в мотор, защото моторната му функция е факт, и този факт обикновено се дължи на Еди-потоците, но НЕ Е ДОКАЗАНО, че това е единствения моторен принцип".


Аз си мисля... добре де... когато един магнит пада през медна тръба, няма четки. Когато голям магнит пада върху дебела медна плоча пак няма четки. Но очевидно в медното тяло ток има, защото очевидно се пораждат Еди-потоци и без четки. И аз си мисля, че ако един меден диск, скачен с магнитен диск, се върти около оста си... мисля си, че ако няма четки отстрани, медния диск ще започне да загрява. Прав ли съм, като си го представям това?



В КРАЙНА СМЕТКА, ако не става, винаги мога да направя магнита стационарен. Голям праз. Проектът ми е за ВЯТЪРНА ТУРБИНА с витлово и с генериращо тяло. А не, както някои шизофренични параноици се опитват да го изкарат, търсене на Свободната Енергия в монополното динамо.





Мислите ми за четките и за безжичното предаване бяха породени от думите на ето този изобретател:


--- Цитат на: june1900 в Февруари 15, 2017, 10:53:24 am ---Хрумна ми почти като откровение, че ако кислородът във въздуха се накара да се комбинира с въглена при такива обстоятелства, които да предотвратяват създаването на топлина, като едновременно с това осигуряват проводим път, по който потокът елекричество [липсващ ред от текста] въглена за кислорода по нужда ще бъде преобразувана в електричество, а не в топлина; защото коя да е форма на електричество ще бъде преобразувана в такава друга форма на енергия, която е най-лесна за проявление в заобикалящите условия. При правилните условия, потенциалната енергия на въглена по-скоро ще се преобразува в електричество, отколкото в топлина.

--- Край на цитат ---

И на мен ми хрумна, че АКО, евентуално, генерираната енергия в диска на динамото й се даде ВЪЗМОЖНОСТ да се изрази по друг начин, тя ще го направи. Почудих се, дали пък не може да й се даде възможност за безжичен израз, вместо през четки. В нета не открих тази идея някой да я споменава. Със сигурност е хурумвала на много хора, но почти всички от тях явно до сега се сдържат да я споделят, и аз си мисля, че навярно си има конкретни причини за това сдържане. Може би има проблем, който прави идеята невъзможна. И затова отворих темата, за да може някой да ми сподели разсъжденията си дали има някакъв много конкретен проблем.

Вместо това, първоначалните коментари занимават мен и читателя с неща, които определено не са непреодолими проблеми и нямаше желание за вникване в материята.



Още повече си мисля... че модифициращата намотка, безжичния бифиляр... тя ще даде възможност за AC поле. Тоест това е поле, което се променя. Чудех се, дали факта на това променящо се поле (благодарение на транзистора) няма да има отношение към СКЛОННОСТТА на енергията в апарата да го напусне под определена форма, и може би да предпочете тази друга форма пред контактните четки.

dymelsoft:

--- Цитат ---А какво имаш предвид, че мосфета "е по-тегав за управление"?
--- Край на цитат ---

"мосфета"  се управлява по напрежение, като повечето транзистори се отпушват напълно при напрежение "гейт-сорс" = 10V. Причината за тегавото управление е капацитета между "Гейта" и "Сорса". При ниски честоти същия не създава проблеми но при високи честоти трябва драйвер с чиято помощ се осигурява бързо зареждане и разреждане на този капацитет. Обръщам внимание и на факта, че "мосфета" не само му трябва напрежение за да се отпуши, но и му трябва схема която да разреди капацитета за да се запуши същия иначе си остава отпушен дори и като махнеш управляващото напрежение. Това в общи линии.

Velektra:
june1900, според мен трябва задължително да ползваш биполярен транзистор, защото той се управлява чрез ток, а мосфета се управлява чрез напрежение.
В представената от теб схема, транзистора се управлява чрез увеличаване и намаляване тока в базата му, чрез магнитна индукция в съседния проводник(медна лента) в обратна посока.
Но имено затова(ако е така) смятам, че така схемата няма да работи.

june1900:
Ахаааа!! Ми разбира се! Разбира се че биполярен, щом като отваря с ток :) Благодаря, Velektra! :)

Ето го видеото, от което съм взел схемата: https://www.youtube.com/watch?v=4UmVLfFNx7U В коментарите отдолу никой не пише да не работи. Човека на който е канала не се занимава със СЕ или със скандални неща, на сайта си качва интересни самоделни неща.

Не че не може и да се ебава.


Все още мисля дали няма начин директно да се инсталира направо в индуцираната намотка, евентуално ако се сложи диод някъде... но не знам дали е възможно. Мисля елегантни варианти.

Даже си мисля, то не би ли трябвало да е същото, ако двете жици са всъщност обратни спирали? Тока и при двете да е в посока отвътре-навън към периметъра, но едната спирала да е наляво, а другата надясно? Една зад друга, и свързани с транзистора? Дали ще стане безжично AC? Дали полето ще успее да прониже предната намотка и да се комбинира, ако е навита с разстояния? Само експеримента ще покаже...

june1900:
Даже си мисля и друго...


Известно е, че ефекта на Фарадеевия диск всъщност се случва и в никеловото покритие на неодимовите магнити, нали така? По проводимата им повърхност?

Ами в такъв случай... не може ли върху самия магнит, който се върти, да се залепи една телена спирала - малка и рядка (с големи разстояния). И транзистора да е свързан директно към никелировката на магнита и към тази една телена спиралка? Няма ли да може DC-то от никелировката на магнита да се ползва вместо източник, а телената спиралка, заради резистора и транзистора, периодично да създава смущение в иначе хомогенното магнитно поле на магнита?

И в такъв случай... от цялата тази конструкция, няма ли да се излъчва безжичен сигнал?

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия