Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Вашите експерименти

Турбина на Michael Waters - малък макет

(1/7) > >>

june1900:
Стартирах си ново занимание - да си направя малък макет на вятърна турбина. Мисля да представлява аматьорска реплика на вятърната турбина на Майкъл Уотърс (Michael Waters)... но това може да се промени във всеки един момент, защото самия витлов елемент е едно на ръка.

Съвсем друго е генераторното тяло, и реших да отворя тема, защото реших първо да започна от генераторното тяло, и тук имам нужда от помощ от публиката :-\





Реших, че генераторното ми тяло ще бъде Фарадеев диск, безстаторен (тоест Фарадеево монополно динамо, при което магнитното тяло е фиксирано за и се върти заедно с медното тяло).

Реших, че не желая да ползвам четки при събирането на генерираното електричество. Вместо това реших да се пробвам да събирам тока по безжичен път. Не ме питайте защо, просто не обичам четки. Винаги съм искал да експериментирам. Няма конкретна практическа причина, просто идеята много ме забавлява и винаги съм искал да я репликирам в някакво работещо макетче... Без значение от ефикасността, за сега. Кой знае пък. Ако се окаже, че има хляб в тая работа, ще е чудесно. Ако се окаже, че няма хляб, ще се върна към нещо по-традиционно.

И тук ми се появяват първите въпроси, свързани с електрониката, и се надявам някой да може да ми помогне със съвет :)




Както е известно, монополното динамо генерира DC ток.
Известно е, че това за сега е единствения вид динамо, което възпроизвежда същата енергия, идваща галванично от батериите.
Известно е още, че монополното Фарадеево динамо се характеризира с много нисък волтаж, често даже трудно забележим, за сметка на огромен ампераж.

Известно е, че има начин с един единствен транзистор (+ резистор) да се направи такава намотка, която без други елементи да излъчва безжично DC ток (като AC сигнал, разбира се). Известно е също така, че волтажа може лесно да се контролира, като се съобрази архитектурата на намотката, която ще приема безжичния AC сигнал. С други думи, смятам да направя двете неща едновременно - хем, да предавам генерирания ток безжично, без четки, хем в процеса на самото му безжично предаване да се оформи някаква по-смислена характеристика на тока, с по-използваем волтаж и по-разумни ампери.

Начинът, да се излъчва безжичен AC сигнал от DC източник на ток, е следния:





Ето я базовата схема на идеята:




Монополното динамо се върти от вятърната турбина.
Две ЛЕНТОВИ намотки (от медна лента), са фиксирани за оста и се въртят заедно с магнитното тяло. Те са ПАЛАЧИНКОВИ намотки.
Индуцираната намотка е източник на DC ток.
Тя е изолирана (има някаква екранираща повърхност) от другата лентова намотка, която е бифилярна, и двете са свързани чрез транзистор, така че бифилярната лентова намотка да излъчва AC безжичен сигнал, ползвайки DC тока от индуцираната намотка.
Приемащата намотка е от кръгъл проводник, съобразена така, че да приема безжичния сигнал с увеличен волтаж, за евентуално практическо ползване.


Моля някой да ме насочи какъв транзистор по-точно да си купя  :-\ Хал хабер си нямам от електроника. Предполагам, ще ми трябва транзистор, който да се справя с големи амперажи... но нищо повече не ми е ясно.

Възнамерявам магнитното тяло да бъде неодимов магнит, 9 см в диаметър, дебел 1см (малко чудовище, да).
Възнамерявам лентата, която тепърва ще си купя за намотките, да бъде с дебелина между 1 - 1.1 - 1.2 мм, и да е широка 2 см.

Нямам представа за какъв ток ще става дума... Затова ви моля да ме светнете или да ме насочите и да ми дадете полезен акъл как да докарам този малък макет до успешно функциониране :)

CPU:

--- Цитат на: june1900 в Март 29, 2017, 03:44:54 pm ---
Реших, че генераторното ми тяло ще бъде Фарадеев диск, безстаторен (тоест Фарадеево монополно динамо, при което магнитното тяло е фиксирано за и се върти заедно с медното тяло).


--- Край на цитат ---

по традиционно е магнита да се върти, а намотката (медното тяло) не, ако и двете се въртят няма да генерира нищо

nizo:
june1900, тотално грешиш за това Фарадеево динамо. То няма предимства, а това, че на някои хора им се струва мистично, идва от тяхното неразбиране на принципно изучени неща. Динамото на Фарадей работи именно заради четката, защото радиуса между центъра и периферията на диска образуват проводник, този проводник се мести при въртенето и затова се индуцира ток. Грешиш, че ще има малко волтове и много ампери. Ще има малко волтове и малко ампери, защото е много трудно да индуцираш нещо смислено в едно късо парче проводник, а динамото на Фарадей прави именно това.

Относно безжичното предаване, пак си на грешен път. Четката е задължителна, що се отнася до Фарадеевото динамо, а след това наистина може да предадеш енергията безжично, като да речем, така постигаш свобода на въртене. Трябва обаче първо да имаш четка за динамото, след това да вдигнеш волтажа и чак тогава да захраниш безжичното. Проблемите са доста, защото първо, енергията ще е толкова малко, че практически не си струва да се прави такова нещо, второ ... ще имаш загуби при вдигането на волтажа и безжичното предаване. Какви загуби да трупаме, като то и без тях енергията е малко.

june1900:
Моля, нека който реши да коментира, да е запознат с апарата на Фарадеевия диск.

На мнение съм също, че коментарите ви биха ми помогнали най-много, ако са съобразени с описанието на проекта, което споменах във всичките му съществуващи до момента подробности.

Но все пак ви благодаря за коментарите, дори и да не сте чували през живота си за този тип динамо и дори да не сте вникнали в споменатите данни. Това все пак ми помага за общите впечатления.

nizo:
june1900, направи го проекта и виж къде се намираш. Един приятел се шегува понякога ... "На този трябва да му подарим глобус". Ти хем не разбираш как работят тези неща, хем тръгваш да даваш акъл на хората, които знаят.


--- Цитат ---Реших, че не желая да ползвам четки при събирането на генерираното електричество. Вместо това реших да се пробвам да събирам тока по безжичен път. Не ме питайте защо, просто не обичам четки.
--- Край на цитат ---

Това знаеш ли как звучи ... нещо такова: "Реших да направя кола без гуми, не ме питайте защо, но смятам, че гумите само пречат". Обясни ни june1900, как се сваля ток от Фарадеев диск без четка. Сигурен съм, че безграничния ти интелект е решил тази проста задача.


--- Цитат ---Моля някой да ме насочи какъв транзистор по-точно да си купя  :-\ Хал хабер си нямам от електроника.
--- Край на цитат ---

Интересен въпрос. Пуснал си схема на която до транзистора е написано с едри, четими букви: TIP35C. Такъв ползвай. Там пише обаче 6-12V. Aйде обясни, къде са тези 6-12V в твоята идея?!


--- Цитат ---Две ЛЕНТОВИ намотки (от медна лента), са фиксирани за оста и се въртят заедно с магнитното тяло.
--- Край на цитат ---

Ето тук си личи, че не разбираш как работи динамото на Фарадей. Ако сглобиш това което обясняваш, ток няма да имаш. Какво да обсъждаме нататък?!

Ако има нещо смислено в идеята ти, то е това да предаваме безжично енергията от въртящата се глава на генератора, към стационарната поставка. Това ще стане.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия