Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Други ДВГ и топлинни машини

Хладилник работещ без захранване, възможно ли е?

<< < (4/7) > >>

PyroVeso:
Подобни вещества се броят на пръстите на едната ръка... Важното при тях е, да кипят и съответно кондензират при температури близки до стайната. Ако температурата е малко по-далечна - това може да се компенсира в известни граници чрез повишаване/понижаване на работното налягане (примерно водата кипи при 100'С, но чрез понижаване на налягането кипенето може да се докара до към 40'С, но не по-ниско => не е подходяща). Другото важно условие е да има голям топлинен капацитет, т.е. да поглъща колкото се може повече топлина при изпарението на едно и също количество (маса или обем) течност. С това свойство най-напред с материала е водата, но както вече споменахме - тя издиша по другия критерий...
Амонякът кипи при -13'С, но при повишаване на налягането тази температура може да се "тунингова" до, +5, +10 или колкото там ни трябва 'С. Неговият топлинен капацитет обаче е малък. За това се и налага да се въртят много по-големи количества амоняк, отколкото примерно вода, ако тя вършеше работа...
Въглеводородите изглеждат да са идеалният кандидат за тази работа, понеже имаме много богат избор - метанът и етанът са газове при нормални условия. Пропанът и бутанът - също, но при съвсем малко повишаване на налягането се втечняват. Пентанът, хексанът и нагоре са течности с все по-висока температура на кипене. Големият проблем при всички тях е, че имат МИЖАВ топлинен капацитет... Точно поради тази причина хората са дизайннали фреоните - те са всъщност въглеводороди, на които 1, 2 или повече водородни атома в молекулата са заместени с флуор или хлор (това са доста по-тежки елементи) - така съчетаваме подходяща температура на кипене с доста по-голям топлинен капацитет. И всъщност - това е най-доброто, което може да се измисли като работен флуид при компресорните - възможностите при неорганичните течности са изчерпани (вода, амоняк, въглеродни оксиди, сяровъглерод), от органичните е взето най-подходящото и е модифицирано отново с най-подходящите неорганични атоми. Просто повече няма накъде да се ходи в химически смисъл... Както се досещате, дори най-ефективният за целта фреон понастоящем е низвергнат и заменен с по-калпав, понеже се доказа, че изпуснат в атмосферата разрушава озоновия слой... Старите майстори климатичари обаче все още с лукава усмивка ти предлагат да сипят "от истинския!" фреон в климатика след като са го ремонтирали :) Наистина - след подобна интервенция машината тръгва в пъти по-добре. За хладилниците важи същото.
Има разбира се и разни други "кандидати" - метал-органични съединения, но те са толкова токсични, че изобщо не си и помисляйте за тях... все едно да си построиш къща с тухли от плутоний...

lpoik:
Течен азот може ли да се ползва?

tobo1:
И още въпроси,
Миро13 по-нагоре е написал за амонячна вода, това е опит да се съчетаят посочените от теб свойства на двете вещества или има друга причина ?
Ако говорим само за преноса на изведената топлина към долния модул, променя ли се задачата и имаш ли предложения?

PyroVeso:
1. Течен азот не може да се ползва - температурата му на кипене -196'С е твърде далеч от стайната. Също така топлинният му капацитет е нищожен. Т.е. не отговаря и на двата принципа, споменати по-горе.

2. Не бъркайте (течен) амоняк и амонячна вода! Амонячната вода е съвсем друга (абсорбционна) технология. Там се използва свойството на амоняка охотно да се разтваря във вода, при което температурата (и налягането) рязко спада, а след това получената амонячна вода да отделя големи количества амоняк при леко загряване. Такъв хладилник няма компресор, а само едно мъничко нагревателче (нагревателен патрон) отзад. Бяха разпространени през социализма - безшумни, за разлика от руските чудовища (дето майка ми им викаше "ширпотреба на танковите заводи"). Мисля, че се казваха "Мраз". Нямам представа защо понастоящем не се чува за тях - или лесно дефектират, или са неефективни в енергийно отношение. По света съм виждал по хотелските стаи за охлаждане на вода и сокчета (т.нар. "минибар") - там изискването е да са безшумни. Доколкото знам могат да охлаждат до -2, -3'С. За фризери не стават - там си трябва компресор.

Като сме започнали с различните хладилни принципи - обърнатият Стърлингов двигател също е охладител! Чел съм, че най-ниските получени температури (само няколко стотни от градуса над абсолютната нула) са постигнати именно с такъв.

Като се замисля сега, може би ключът от бараката е точно абсорбционният хладилник, но направен под формата на климатик! :) А ролята на нагревателен патрон да играе слънцето.
Когато е жега навън - работи. Не харчи ток. Когато слънцето се скрие - спира да работи, но и жега няма. На пръв поглед е идеалното решение.

PyroVeso:
Вижте какво намерих в един друг форум. "Слънчева помпа" за вода от кладенец (без ток), ако някой го интересува. Може би не е за тази тема, модераторите ако преценят да го преместят.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия