Автор Тема: Хладилник работещ без захранване, възможно ли е?  (Прочетена 41046 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Отварям тази тема със съгласието на tobo1 който пръв засегна въпроса в моята тема.
Значи понеже става дума за евентуална информация от началото на 20ти век, съвсем очевидно е, че се говори за амонячен хладилник. Ето като този долу на снимката   
« Последна редакция: Март 18, 2017, 01:07:52 am от Maistora52 »

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Заглавието се нуждае от леко прецизиране. По мои спомени (защото не мога да намеря къде съм чел информацията) хладилникът трябва да се включи в захранване за да тръгне,
но е продължавал да работи след изключване.

Може да фантазираме на тема промяна на стандартното оборудване на хладилника.
Например, първото и най-стандартното което идва на ум (но не и най-меродавното), е да се вкара отведената от хладилника топлина в работа.
Интересно ще е кой какви идеи (дори и да са шантави) може да даде.
« Последна редакция: Март 18, 2017, 01:08:52 am от Maistora52 »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Вероятно е ставало въпрос че на такъв хладилник не му трябва ЕЛЕКТРИЧЕСКА енергия, а не изобщо никаква енергия. Радико съвсем правилно се е насочил към амонячния хладилник - той няма компресор, а само ел. нагревател, който може да се замени с газова "свещ" там където има газоснабдяване. А защо не и със параболично огледало... и да работи със слънчева енергия.
http://starosta.homegate.ru/post/34651

Малко повече инфо за картината която е дал Локо:
http://khd2.narod.ru/warm/zysin_c.htm
Тоест възможно е да се направи хладилник който няма нужда от външна енергия, но в него трябва да се слагат само продукти които имат температура по-висока от околната... Взимаш енергия от топлината от по-горещите неща и я превръщаш в студ който ги охлажда. Демек ... връщаме се на абсорбционния хладилник.
« Последна редакция: Март 18, 2017, 04:01:23 am от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
На снимката горе се вижда най-вляво един вертикален цилиндър, отдолу в него се намира нагревателя. До колкото се простират познанията ми по въпроса, нагревателя задейства процеса в долната част на цилиндъра а в горната му амоняка е много по топъл защото самият той започва да отделя енергия. След достигането на максималната температура е необходимо да започне охлаждане което се извършва в най горният хоризонтален елемент. Ако топлината на амоняка излизащ от горната част на нагряващият блок се доведе по някакъв начин до долната част на блока и да подгрее амоняка отдолу това би послужило за поддържане на процеса след първоначално иницииране чрез външна енергия.
« Последна редакция: Март 19, 2017, 07:10:15 am от Maistora52 »

Неактивен miro13

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Само поясняване, хладилниците работят с амонячна вода, не с амоняк. Най-мощният произвеждан е  с 300 вата нагревател (хамерикански). Имат ниско кпд ⚠
« Последна редакция: Март 19, 2017, 07:11:24 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Значи въобще не е ниско КПДто на амонячните хладилници, по-скоро проблема е в големият обем на железарията отзад. Всички индустриални хладилници обаче използват принцип подобен на този, разликата е, че там се използва ниско налягане. В добавка, като вземем в предвид факта, че Дизел е изчезнал мистериозно от кораба на път за Америка носейки в джоба си патент за двигател работещ с флуид амоняк. Нещата стават много интересни от днешна гледна точка.
« Последна редакция: Март 19, 2017, 07:12:36 am от Maistora52 »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
От линка, изпратен от valex става ясно, че намеренията на фирмата Camfridge са от далечната 2008-а година. Там пише, че по онова време изпълнителният директор се е надявал до месеци да комерсиализира мегнито-хладилната технология.

Направих справка с Google-то да видя какво е развитието на нещата 9 години по-късно. Оказа се, че още експериментират (съвместно с Whirpool, Indesit и т.н.), внедряват, предлагат, но готов комерсиален продукт така или иначе все още няма.

Може би до година-две, три, пет... вече ще има хладилници от енергиен клас А++++, безшумни, екологични, без фреони и т.н. Но засега още няма...

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Ако ти трябва спешно хладилник А++++ тук пише че ги има:
https://www.termo-klima.com/bg/klimatici/yaponski-hladilnici/

Но темата е, да завъртим цикъла на охлаждане до постояна работа без много външно захранване.
Според полудостоверната информация е правено в "зората" на хладилната техника, и явно с ум, а не със супертехнологии.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Добре де... ако искате да дигнете още КПД-то и да не прахосвате енергия ... топлината която се изхвърля отзад на обикновения компресорен хладилник трябва да се вкара в една серпентина на бойлера. Така ще използвате почти 100% от енергията която сте вложили, остават механичните и електрическите загуби в мотора на компресора само (които са мизерно малки). В хладилника ще си имате студено, в бойлера ще се имате топло.

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Ми те кухня и баня при правилно проектиране са долепени, колко му е да се разкъртят стени и плочки и подове и да се пуснат няколко тръби. Давай да къртим наред.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
А пък аз си мисля, че по начина който предложих би следвало да се получи, не по-добро КПД, а
ВЕЧЕН ХЛАДИЛНИК който веднъж стартиран си самоподдържа процеса без внасянето на никаква допълнителна енергия, дали по захранващ кабел, дали чрез нагревателен елемент, било то и обикновена свещ
« Последна редакция: Март 19, 2017, 07:15:59 am от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Ъхъм...и му правиш стените от плоскости зеебек елементи и ето ти СЕ или перпетуум...колко му е?

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
tobo1, благодаря за линковете.

Засега не ми трябва хладилник. Старият го взех хубав и все още върши чудесна работа.
Просто гледах докъде е стигнала инициативата с внедряването на магнитния принцип.

Тези хладилници, които показваш, са си компресорни, но просто са много добре оптимизирани. Явно братята японци са използвали богатия си практически опит от производството на свръх-икономични хипер-инверторни климатични системи.

Но като гледам, и този 5 800 лв. няма да пусне СЕ...
« Последна редакция: Март 20, 2017, 07:04:38 am от Maistora52 »

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Те ако пускаха и СЕ сигурно щяха да са само 55 800.
И аз наблюдавам тук таме разни перспективни технологии. Сигурен съм че технологията им с магнитния принцип си е ОК. За съжаление всичко се затлачва и отлага постоянно.
Нещо ги принуждава да  изчакват, изчакват, изчакват... Това нещо е по-силно от всякакви печалби и загуби, щом се проявява във всички подобни инициативи.

Забелязъл съм знанията ти, дай идея за по-ефективен (специфичен в случая) топлообменник от амоняка, че Радико да върже горния и долния ляв модул от снимката.
Или пък друго вещество което да подпомогне обратния пренос на топлината към долния модул.
« Последна редакция: Март 19, 2017, 10:50:40 am от tobo1 »