Автор Тема: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА  (Прочетена 360287 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #75 -: Март 29, 2017, 12:03:23 am »
lz1jer, не знам за какво е цялото това запъване, след като в крайна сметка говорим за едни и същи неща?
Виж откъде почнахме и докъде стигнахме?
От поста на Владо, който е толкова неориентиран и пълен с противоречия (постът), че няма как да не се "набие на очи"!
Оттам нататък аз казвам - "бяло е", а ти оспорваш - "не, бяло е"...и така :D

За "ехото" - така е, факт! Дали е фазово изместване, дължащо се на закъснение (сам говориш за "дълъг и къс път", не за различна среда) или дифракция в метални конструкции около (или по път до) антената, това е трудно установимо.

Май само Коев пише точно по темата, а ние, останалите, дори и не му забелязваме постовете, заети в някакви безсмислени спорове, направо срам ме хваща :-[

Коев

  • Гост
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #76 -: Март 29, 2017, 12:30:24 am »
Та не е ли вероятно, именно чистотата на етерната субстанция, или ниското съдържание на материя/атоми и молекули/ в дадено пространствво, да обуславя по-доброто разпространяване на електромагнитните вълни?
Затова и скоростта на преминаване на радиовълните по дългия път, тоест по въздуха, все пак е по-голяма от скоростта на същите по късия път през земята.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #77 -: Март 29, 2017, 12:37:57 am »
Пък и за динамика говорим. И какво за бога означава "диелектрично", като понятие в една вълна. Аз доколкото знам "Диелектрик" означава изолатор. Ама то сигурно ще да е и нещо друго, знам ли вече.

Не е виц (за съжаление), а по-скоро първоизточник, на реалното познание, както са го писали и в смисъла по-който са го тълкували Ампер, Фарадей, Максуел, Гаус, Уебър, Лорд Келвин, Хевисайд, Тесла, Стайнмец и буквално всички други (извинявам се че не им споменавам имената тук) които са били първо-откриватели и апостоли на ефекти и закономерности на това което сега модерно наричаме електродинамика. С тези първоизточници би трябвало да се започне едно обучение, но тогава би станало ясно, как е имало различни възгледи за интерпретиране на различни експерименти ( както тук на страниците на този форум ). Много неща са замъглени в миналото и в сегашните учебни книги се представят само полираните и в голяма степен окастрени неща без фундаметално разбиране даже на основни термини (прикривайки различните виждания и интерпретации), от съжденията на тези първоучители ( така да се каже ), затова когато човек чете научни статии, от реномирани издания и университети, че чуди дали да се смее или да плаче.

От къде мислиш, че идва думата „диелектрик“, и чувал ли си за диелектрично поле?
Всъщност е имало време когато това което сега наричаме „проводник“ се е наричало, буквално преведено, „убиец на електричеството“ а „диелектрика“ е бил това което е задържало (пълно с) електричеството.
Проводника има толкова общо с провеждането на електричество, колкото железопътните релси с провеждането на влаковата композиция ( груб пример, понеже имаме проникване, индукция, и други по-комплексни динамики, но като цяло дава представа ).

А какво ще си помислиш ако спомена, че Тесла е правили всички  изчисления на неговите индуктори и кондензатори в сантиметри. Направо голям виц нали?


atos, извинявам се за отвяването, просто някак си реших да излея малко от това което съм натрупал.

Неактивен владимир димитров

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 270
  • LZ2DMX
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #78 -: Март 29, 2017, 02:41:43 am »
Да, както ти сам спомена, радиовълните се влияят от материята, през която проникват, но в случая става дума за газ, където евентуални промени са толкова недоловими, че практически може спокойно да се пренебрегнат...

[/quote]

Не мога да пренебрегна факта ,че отново си в голяма грешка !!!
Как ще направиш връзка,между две точки без пряка видимост ,ако липсва Въздух? ..
Нали Вълната няма да се пречупва и няма да следва Земната окръжност!!!!
Или не знаеш, че Радиовълната се разпространява с траектория на парабола ,която зависи от състоянието на Атмосферата и дължината на вълната !!!

Трийте ,че Срам Голям!!!






« Последна редакция: Март 29, 2017, 03:06:34 am от владимир димитров »

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #79 -: Март 29, 2017, 08:49:20 am »
epwpixieq-1, извинявам се за моята неграмотност по темата, и все пак държа да ми покажеш статия в която изброените от теб велики умове използват термина "електродинамична вълна". Виж за електродинамика съм чувал, че и изпити съм полагал и задачи съм решавал преди доста време (многообичаната от всички студенти ТЕ), само че от писанията в този форум вече не знам, какво знам и какво не знам. И за "диелектрично поле" не съм чувал. Виж за поляризация на диелектрик в електрично поле съм чувал... май. За "динамика" на електрични полета в "диелектрик" и други такива неща също съм чувал това онова  ;).

Цитат
А какво ще си помислиш ако спомена, че Тесла е правили всички  изчисления на неговите индуктори и кондензатори в сантиметри. Направо голям виц нали?

И какво от това, че Тесла е предпочитал да работи с дължината на вълната като мерна единица?

П.П. ще бъда благодарен, да ми обясниш какъв е произхода на думата "диелектрик" т.е. от къде идва, корен, значение и т.н. Не че нещо, но е добре за форума. За да има разбираемост в дискусиите е добре да се определят значенията на думите. То така стават недоразуменията и спора се обезсмисля. Особено когато един човек под дадена дума разбира едно а друг съвсем друго. Мдаа.... Също и с какви мерни единици ще боравим. С тези от средновековието или с нещо по съвременно, да речем.  :P

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #80 -: Март 29, 2017, 07:38:14 pm »
Здравейте,
Тук се бъркат основни понятия.
Измерването на кондензатори и бобини в сантиметри от формулата за радиус на наелектризирана сфера, за бобина от дължина на проводника, а не от дължина на вълната. Така е в по-старите системи за измерване, единствено за сега се ползва електрон -волт за удобство.

В практичната система измерването на капацитет е във Фарад и индуктивност в Хенри.

Електромагнитната константа "с" е 300 000 км/сек., т.е., скорост, механика и нищо електромагнитно, но има характерна зависимост от тази константа при намирането на коефициентите на пропорционалност за практическата измерителна система , веднъж е "с", а друг път "с" на квадрат.
Тук възниква логичния въпрос пространството как влияе чрез скоростта с, и скоростта как влияе на изкривяването Е=m.c^2?

Тези въпроси трябва да се свържат с практически значения, може ли скоростта на светлината да се премине? Може като се премахне магнитното поле, чрез унищожение в безиндуктивна бифилярка. Магнитното поле е следствие на движението, в безиндуктивна бифилярка имаме движение на електрически ток но липсва магнитно поле. Идеята е да се създаде отрицателно динамично съпротивление, спрямо източника това съпротивление е положително и черпи енергия но за трептящата система е отрицателно и увеличава амплитудата на трептенията.
Това го има в електротехниката тунелен ефект, тунелен диод и ламба диод, динатронен ефект, динатронна или транзитронна лампа.

Диелектрик означава двоен електрик, т.е. има отрицателни и положителни заряди. Полупроводник-р, полупроводник-n и проводник само еднозарядна проводимост - моноелектрик.
 
 

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #81 -: Март 29, 2017, 07:41:08 pm »
Знаех си аз, че mi68 ще ви "обади", ама...ха така ;D

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #82 -: Март 29, 2017, 09:19:05 pm »
А какво ще си помислиш ако спомена, че Тесла е правили всички  изчисления на неговите индуктори и кондензатори в сантиметри. Направо голям виц нали?

Ти да не му подаваше дюлгерския метър да мери след великите му изчисления?


Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #83 -: Март 30, 2017, 05:28:30 am »
Тук се бъркат основни понятия.
Измерването на кондензатори и бобини в сантиметри от формулата за радиус на наелектризирана сфера, за бобина от дължина на проводника, а не от дължина на вълната. Така е в по-старите системи за измерване, единствено за сега се ползва електрон -волт за удобство.

mi68, аз не съм споменал какво е мерил  :)
Но за другото имаш право. Измервали са били линейните характеристики на проводника и от там се извеждат стойностите на капацитета и индуктивността. Да не говорим за обема и масата на проводниците които биват същто свързвани ( поне от Тесла ).  За това да се знае, само трябва да се погледнат по-старите книги, и това веднага се набива на очи.

[/quote]
Ти да не му подаваше дюлгерския метър да мери след великите му изчисления?
Де да можех да съм такъв късметлия, но не съм. Просто съм чел неговите записки от Колорадо Спрингс ( който споменавам и цитирам в доста коментари ), където всички изчисления, които той води в дневника си за дадени в сантиметри. В началото беше доста объркващо, имайки в предвид днешната доктрина на мерни единици, но когато му се свикне даже става логично, понеже пасват с другите линейни характеристики на средата.


"електродинамична вълна", не се споменава от тези умове, това е мой термин/обобщение, в следствие на осмисляне на много от нещата които съм чел, съжалявам ако съм ви подвел в тази насока. От друга страна, те използват термина "диелектрично поле" (което в съвременната форма на познание е трансферирано, общо казано, в така нареченото "E" поле, което съществува когато диелектричната константа на средата не е нула, тоест не метал). Според мен липсата на тази част от познанието, с идеята че това "Е" поле се натрупва в и минава през диелектриците (затова и термина "диелектрично поле") и завършва върху проводниците  (диелектрична константа 0), е едно от нещата което е някак си изкривено в училищния материал.
« Последна редакция: Март 30, 2017, 01:48:02 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #84 -: Март 30, 2017, 01:59:26 pm »
Не мога да пренебрегна факта ,че отново си в голяма грешка !!!
Как ще направиш връзка,между две точки без пряка видимост ,ако липсва Въздух? ..
Нали Вълната няма да се пречупва и няма да следва Земната окръжност!!!!
Или не знаеш, че Радиовълната се разпространява с траектория на парабола ,която зависи от състоянието на Атмосферата и дължината на вълната !!!

Не, Владо, не съм в грешка!
"Как ще направиш връзка,между две точки без пряка видимост, ако липсва Въздух?"
С въздух, без въздух - не може да я направиш! Може да я направиш чрез атмосферата, от която въздухът е само компонент!

"Радиовълната се разпространява с траектория на парабола ,която зависи от състоянието на Атмосферата и дължината на вълната !!!"
Да, нали точно това казвам няколко пъти в по-горните си постове, ти чете ли ги изобщо?
Сега...ако въпросът беше - ВЛИЯЯТ ЛИ СЕ РАДИОВЪЛНИТЕ ОТ АТМОСФЕРАТА, това е съвсем друго нещо!!!
Радиовълните се влияят от СЪСТОЯНИЕТО на атмосферата!
Но за някои съфорумци е все тая, нали? Като Тъпанчев - "То една марка - все лъчи"...
Моля да се ВНИКВА в написаното, не да се четат само някои думи и да се правят собствени "скалъпвания" на това, какво е искал да каже опонентът ни!!!

Атмосферата е СЪВКУПНОСТ от въздуха (с моментните му параметри - налягане, влажност и т.н.), йонизацията му, магнитните лъчения, проникващи от открития космос, статичното електричество и всички протичащи от това процеси  между изброените компоненти!
Пропуснал съм да добавя и Земята като компонент (може би съм счел, че е по подразбиране), понеже без Земята -няма атмосфера, а и половината от "отраженията" ще липсват...

Само дето не трябва да се отъждествяват въздух и атмосфера!

Разликата е като...тази между готов костюм и струпаните парчета плат за него. Когато трябва да отидеш на вечеря, дали обличаш хубав, готов костюм или ще тръгнеш гол, грабвайки под мишница някакви парчета плат, ако е едно и също...моля, прав си :D


Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #85 -: Март 30, 2017, 09:47:30 pm »
Забравихте дългите вълниииии.... Йоносфера не им трябвааа...

Неактивен владимир димитров

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 270
  • LZ2DMX
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #86 -: Март 30, 2017, 10:58:24 pm »
Aтос продължавай да Шикалкавиш!!

Аз писах по темата за Етера!!!
Ти се заяде за едно изречение от текста ,но както констатираха и други колеги, се оказа неподготвен  .Да обясняваш на Радиолюбители,как се разпространяват радиовълните, също е малко комично..
Това се случва във всички теми !!!
Темата беше за Етера ..НО НЕ!!! Дай да покажем ,колко знаем за Радиовълните..
 ЦИТАТИ ОТ УИКИПЕДИЯ без никакво разбиране на материята.

1.НАРЪЧНИК НА РАДИОЛЮБИТЕЛЯ част 1
2НАРЪЧНИК НА РАДИОЛЮБИТЕЛЯ част2
3.УКВ за радиолюбители
3.Антенно фидерни устройства
Четири много ценни книжки за мен..Препоръчвам.

Почистете и пишете по темата,защото нещата с Форума не изглеждат добре...
Оттеглям се !,Защото в правото си на отговор, ставам част от тази мацаница на темата...
Поздрави и СЕ
« Последна редакция: Март 30, 2017, 11:25:26 pm от владимир димитров »


Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #88 -: Март 31, 2017, 02:22:11 am »
Владо, за теб явно нещата са само лични, без значение кое и как и дали е истина или не!
Я покажи къде "шикалкавя" точно? Понеже това, което ти писах в последния пост е повторение на всичките предходни и няма нито едно нещо, което да е в противоречие с тях!
Всъщност, писах заради този пост (нарочно не споменавам вълните в него, за да видиш, че не съм се хванал за думата).
Етер - Елемента с най ниско атомно тегло в Периодичната система...
Това дава отговор на всичките ми въпроси,относно Етера..

Явно са ти малко въпросите относно етера, друго обяснение нямам, т.е. всичко ти е ясно?

Всяко друго вещество ще е с по голяма маса,и ще потъне в морето от Етер.Макар и с малко атомно тегло Етера създава налягане в  потъналите по тежки елементи в него . Ние сме на дъното на море от въздух, потънало в океана от Етер ..Налягането не ни позволява да се отделим от дъното(това от части обяснява гравитацията).
Ако следваме тази теория, Етер трябва да търсим по високите места ,където въздуха е по малко .

Е, това изказване направо "кърти"! Особено последното изречение!


Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #89 -: Април 05, 2017, 10:14:37 am »
https://vesti.bg/zdravoslovno/hranene/tri-stranni-fakta-za-kafeto-koito-shte-vi-izumiat-6067522  Нама как тука да не е замесен ЕТЕРа