Автор Тема: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА  (Прочетена 368336 пъти)

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #825 -: Декември 02, 2018, 09:06:33 pm »
.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #826 -: Декември 02, 2018, 09:31:05 pm »
Основния източник на енергия в недрата на Земята е радиоактвиния разпад на уран, торий и калий

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #827 -: Декември 02, 2018, 09:35:01 pm »
Юлияне това обяснение дето го даваш за плътността на земята е измислено някога за да се нагоди резултата към властващата тогава хипотеза, че земното ядро е грамаден магнит. После са разбрали че не са прави ама как да признаят че са фалшифицирали изчисленията.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #828 -: Декември 02, 2018, 10:02:24 pm »
Юлияне това обяснение дето го даваш за плътността на земята е измислено някога за да се нагоди резултата към властващата тогава хипотеза, че земното ядро е грамаден магнит. После са разбрали че не са прави ама как да признаят че са фалшифицирали изчисленията.
Добре, при стойност на универсалната гравитационна константа 6,6720.10-11 m3/(kg.s2), ускорение на падащия 1 килограм към Земята 9.81 m/s2 и разстояние от повърхнстта до центъра на Земята 6 300 км ти каква стойност получаваш за масата на Земята? Кое от трите числа подлагаш на съмнение? Или формулата F = G*m1*m2/r^2 (с чиято помощ летим из Слънчевата система) не е вярна?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #829 -: Декември 02, 2018, 10:28:06 pm »
 Ха амчи ако са кило и полвина кво стаа па тоя мали. И за чих ти е тогаз целата дъндания, формула де.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #830 -: Декември 02, 2018, 10:51:15 pm »
Мързи ме вече да цитирам...
Значи, отдават се на кората (на всеки от десетките милиарди квадратни метри) по няколко миливата в секунда, но 100 години не стигат да се установи температурна разлика?

Ами, за да имаш равновесие в печката, трябва постоянно да и бухаш дърва, бе! Ако спреш, разбира се, че ще изстине! Тук dmitarp те удари с довод в земята! Аз, разбира се съм твърде резервиран спрямо подобно твърдение, но все пак - има изложен конкретен довод!

Всъщност, Юлиане...що не си направиш първо сметките и после да плещиш глупости, щото сега са наизуст?

Сметни си обема на въпросното "външно ядро", после му сметни и плътността (по своите си формули), след това сметни колко енергия има, за да е 3550 градуса по Целзий, сметни по колко отдава до повърхността на квадратен метър и за колко време би си свалило температурата двойно, примерно?
После пак заповядай да си говорим...

А с тоя варел какво искаш да кажеш? Че Земята отвътре е цялата течна и хомогенна ли? И, да...като се замисля малко повече...Хипарх и Радико може да са прави, че Земята се е раздула, образувайки кухина в ядрото си!

"Имаш Земя с установен обем (щото знаем обиколката й и знаем че е сферична, лесно можем да изчислим радиуса й). Имаш опитно измерена универсална гравитационна константа. Взимаш тяло с маса 1 килограм и установяваш с какво ускорение пада към Земята. За да пада с такова ускорение, то трябва да бъде привличано от Земя с точно такава маса."

Тъпо и ограничено!
Що да трябва да бъде привличано от Земя с точно такава маса, щото така ти се ще ли?
Че при тези сметки и за миг не се допуска, че масата не е причина за гравитацията!
Правилният израз трябва да е " то трябва да бъде привличано от  точно такава гравитация!" От което изобщо не следва, че трябва да е съпътствана от подобна маса!
Някои неща не можеш да ги приемеш, че не са догматични и оттам - не можеш да решиш задачата с предложените данни!
Казах ти преди време - вместо да смяташ скоростта на влака от Сандански за Шумен, започваш да търсиш доказателства, че такава линия не може да съществува!
А кой установи как пада тяло към повърхността на Земята, пуснато на...500 километра навътре от повърхността и, че не се сещам в момента за името на експериментатора?

"Знаеш обема, знаеш и масата." Ами...не я знаеш!
"Масата НЕ СЕ определя чрез теглото". Точно така, но се формулира чрез него! И то именно чрез земното и тегло! Земното и тегло на...повърхността!!!!!!!!!!!!

"Това което сме разбрали докато сме дупчили насам-натам е че преобладава камъка"  Преобладава, ама само в люспата, която сме одраскали, по-нататък не се знае!

"За да излезе средната плътност 5.51, трябва отдолу да има нещо с плътност около 7-8"
 - Що? Защо трябва да се нагажда, вместо да се приеме истината?

"Приеми че Земята е съвкупност от безброй камъчета" - Няма как да го приема!
В това разискване съм приел веднъж, че Земята е енергийна сфера със собствена гравитация и с натрупана маса по външната и вътрешната повърхност и на тази база разсъждавам досега! Противоречия не срещнах!

Как ти хрумна да променяш условията на задачата баш към края на решението?

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #831 -: Декември 03, 2018, 01:28:13 pm »
Цитат
"Масата НЕ СЕ определя чрез теглото". Точно така, но се формулира чрез него!

Масата може да се определи без да се претеглят телата, като се умножи ускорението което придобиват в дадено гравитационно поле по квадрата на радиуса на тялото към което се привлича пробното тяло . Но как ще се определи масата на едно тяло в безтегловност? Аз мисля че може, ако го закачим с едно пружинно кантарче и после вземем да го дърпаме придавайке му ускорение равно на земното.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #832 -: Декември 03, 2018, 02:17:41 pm »
Тук може да се види прецизно измерване на гравитационната константа.
https://megavselena.bg/atomni-interferometri-popraviha-nyuton/

Забележете, цитат от статията за прецизно измерване на гравитационната константа.

" Гравитационната константа влиза сред шестте фундаментални физични константи, чиято стойност се определя в експерименти и както се смята, не се променя същественно в пространството и времето. "

Значи ли, че има не-същественни промени в гравитационната константа например, измерена някъде в космоса?
« Последна редакция: Декември 03, 2018, 04:17:01 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #833 -: Декември 03, 2018, 03:20:17 pm »
Масата може да се определи без да се претеглят телата, като се умножи ускорението което придобиват в дадено гравитационно поле по квадрата на радиуса на тялото към което се привлича пробното тяло . Но как ще се определи масата на едно тяло в безтегловност? Аз мисля че може, ако го закачим с едно пружинно кантарче и после вземем да го дърпаме придавайке му ускорение равно на земното.
Точно де, това е принципният начин за определяне на масата, макар, че се изпълнява с доста по-прецизни методи!
За определяне обаче! Аз не говоря за определяне и не знам защо някои го смесват с формулиране!
По какъвто и начин да определиш дадена маса, при изразяването на величината и пак ползваш КИЛОГРАМ, който е съотнесен към тежестта на тази маса на земната повърхност, не другаде!

Значи ли, че има не-същественни промени в гравитационната константа например, измерена някъде в космоса?

Разбира се! Напълно възможно е в друга част на пространството да съществува материя от по-различен тип, която потребява различна по количество (а защо не и по вид) етерна енергия за проекцията си! В такъв случай, зависимостта маса - гравитация изобщо не би била същата, както при познатата ни материя!
Да вземем за пример тъмната материя? Кой, как и кога установи някаква гравитационна константа спрямо нея? Кой изобщо я откри и изучи тази материя?

Едно интересно четиво със затрогващи опити за обяснения ;D
https://megavselena.bg/vselenata-koyato-tryabvashe-da-sme-zagubili/
« Последна редакция: Декември 03, 2018, 04:25:14 pm от atos »

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #834 -: Декември 03, 2018, 05:23:32 pm »
   Гравитационната константа е вярна до там, до където могат да наблюдават телескопите ни. За по-далечни ъгли на Вселената ще разберем след време. Нещо повече, гравитационната константа е била вярна и преди, защото обектите, които се наблюдават сега са отдалечени на хиляди и дори милиони с.г. Спокойно може да се предположи, че и в бъдеще ще си остане същата.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #835 -: Декември 03, 2018, 06:15:40 pm »
Точно де, това е принципният начин за определяне на масата, макар, че се изпълнява с доста по-прецизни методи!
За определяне обаче! Аз не говоря за определяне и не знам защо някои го смесват с формулиране!
По какъвто и начин да определиш дадена маса, при изразяването на величината и пак ползваш КИЛОГРАМ, който е съотнесен към тежестта на тази маса на земната повърхност, не другаде!

Разбира се! Напълно възможно е в друга част на пространството да съществува материя от по-различен тип, която потребява различна по количество (а защо не и по вид) етерна енергия за проекцията си! В такъв случай, зависимостта маса - гравитация изобщо не би била същата, както при познатата ни материя!
Да вземем за пример тъмната материя? Кой, как и кога установи някаква гравитационна константа спрямо нея? Кой изобщо я откри и изучи тази материя?

Едно интересно четиво със затрогващи опити за обяснения ;D
https://megavselena.bg/vselenata-koyato-tryabvashe-da-sme-zagubili/

Но задаваш ли си въпроса как ще се определи количество маса в безтегловност.  Тъмната материя е хипотеза, а килограма е мерна единица за маса възприет на земята в нейното гравитационно поле. Ако живеехме на луната например мерната единица щеше да е "лунен килограм" който щеше да отговаря на по малко количество маса, съотнесен със земният килограм.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #836 -: Декември 03, 2018, 07:02:36 pm »
Едно много интересно четиво за тези които искат да го разберат:
http://web.uni-plovdiv.bg/drago/geophysics/gravity.pdf

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #837 -: Декември 03, 2018, 07:40:58 pm »
Отново питам аудиторията на форума, как може да се определи количество маса в безтегловност? аз вече дадох обяснения от моя гледна точка със пружинно кантарче и теглене с ускорение равно на земното. Има и още един вариант, да се завърти тяло със същото пружинно кантарче, с ъглово ускорение равно на земното ускорение, по отчитането на кантарчето ще се разбере колко е масата на пробното тяло което е в безтегловност. А може и със метода на математическият анализ да се разбере, като се знае силата която придава ускорение 9,8 m/s^2 на тяло с маса 1 килограм . Ако с такава сила тласкаме тяло в безтегловност, и то получава ускорение равно на 9,8 m/s^2, значи тялото има маса точно 1 килограм.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #838 -: Декември 03, 2018, 08:07:33 pm »
Е кво питаш кат знаеш.Добре разбрахме че знаеш. Само да ти обърна внимание:
Въобще няма значение каква сила прилагаш,важното е само да знаеш точно колко е  променила скоростта тази сила и си готов.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #839 -: Декември 03, 2018, 08:41:15 pm »
Е кво питаш кат знаеш.Добре разбрахме че знаеш. Само да ти обърна внимание:
Въобще няма значение каква сила прилагаш,важното е само да знаеш точно колко е  променила скоростта тази сила и си готов.

Питам защото някой друг може да има по различна идея, за определяне на масата в безтегловност. Има пряка зависимост между сила и ускорение, ако с един акселометър измериш ускорението на тяло с маса един килограм, ще разбереш и силата с която му се действа. Но трябва да се знае и масата, уравнение с едно неизвествно. Ако пък не знаеш масата а знаеш само силата и ускорението може да изведеш масата по формулата m=F/a масата става коефициент пред отношението сила и ускорение, показва с колко намалява ускорението при прилагане на дадена сила.