Автор Тема: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА  (Прочетена 360169 пъти)

Velektra

  • Гост
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #60 -: Март 28, 2017, 06:52:05 pm »
Предлагам, за да не се чепкаме, да се заключат всички теми във форума и само модераторите и администратора да си пишат.
Така ще се види кой от тях е чел и знае повече.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #61 -: Март 28, 2017, 07:04:47 pm »
Аз желая да се "чепкам" в контекста на писаниците по-горе ;D

Maistora52, Atos един съвет от мен. Моля, коментирайте неща, които са Ви ясни. Честно казано ми омръзна да чета глупости, особено от модератори. Още повече това :
Цитат
И за да завършим с дефиниция, както в училище, казваме:
1. Влияят ли се радиовълните от Въздухът? -Не!
2. Влияят ли се радиовълните от Атмосферното налягане ? - Не!
3. Пречупват ли се радиовълните от Въздухът?  - Не!
Всякакви други твърдения се наричат умствени спекулации, и отиват в темата за "Плоската земя"

Наистина не знам кой точно трябва да си научи урока и по специално какво е това радиовълна изобщо.
За сведение радиовълната или по точно електромагнитната вълна се влияе от веществото и най-вече защото взаимодейства с него. Ограмотете се моля. Не ме карайте да взимам драстични мерки.

Хайде сега да разнищим това точка по точка, ок?

1. "Влияят ли се радиовълните от Въздуха?"    Ами...не, не се влияят - с въздух, без въздух...все си "пътуват"! Или някой ще ми каже, че се забавят?

2. "Влияят ли се радиовълните от Атмосферното налягане?"    Също категорично - НЕ! С налягане или без...те пак си "пътуват" със същата скорост!

3."Пречупват ли се радиовълните от Въздуха?"  Този въпрос е...абсурден! Щом не се влияят от въздуха, следва, че не се пречупват от него!


Сега...ако въпросът беше - ВЛИЯЯТ ЛИ СЕ РАДИОВЪЛНИТЕ ОТ АТМОСФЕРАТА, това е съвсем друго нещо!!!
Радиовълните се влияят от СЪСТОЯНИЕТО на атмосферата!
Но за някои съфорумци е все тая, нали? Като Тъпанчев - "То една марка - все лъчи"...
Моля да се ВНИКВА в написаното, не да се четат само някои думи и да се правят собствени "скалъпвания" на това, какво е искал да каже опонентът ни!!!

Атмосферата е СЪВКУПНОСТ от въздуха (с моментните му параметри - налягане, влажност и т.н.), йонизацията му, магнитните лъчения, проникващи от открития космос, статичното електричество и всички протичащи от това процеси (най-често създават се "паразитни" лъчения)   между изброените компоненти!

Ако някой радиолюбител не вярва - да си пусне трансивъра на нефиксирана честота и да се запита - аджеба..."к'ъв е тоя шум ?"
 

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #62 -: Март 28, 2017, 08:33:13 pm »
Цитат
Скоростта на светлината в някаква среда е винаги по-ниска от скоростта на светлината във вакуум. Например в стъкло или вода, светлината се движи със скорост от 60-70% от скоростта на светлината във вакуум, и нищо не пречи на бързи частици като електроните се движат по-бързо от светлината в същата среда..

 

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #63 -: Март 28, 2017, 08:55:04 pm »
Да Атос този ефект се нарича поглъщане на радиосигнала от земната повърхност.
 Плюс това след 28 км губиш пряка видимост ,като прибавим коефициента на пречупване в който Майстора не вярва..Радиусът за сигурна връзка на Укв става приблизително 35 км.. Същия сигнал може да бъде чут на хиляди километри ,всичко зависи от майката природа..
Нямах намерение да коментирам но въпросния коментар, който в някаква степен има достоверност, всъщност е подвеждащ относно динамиката на процеса.
Земната повърхност като цяло е отразител на електродинамични вълни (ЕДВ). "Поглъщаемост", от повърхността, доколкото има е функция на дължината на вълната ( и влажността на почвата, но това е отделна тема ) като при по-малка дължина,  такава една "поглъщаемост" е по-висока, но все пак, е сравнително малък процент от цялостната енергия на вълната ( при единично отразяване от Земната повърхност, всяко последващо разбира се натрупва тази загуба ).
"Поглъщаемост" е неправилна дума за изразяване на динамиката на съприкосновение на ЕДВ със Земята, ако говорим така, то тогава може да кажем, че всяка метална антена "поглъща" (част от) ЕДВ, с определена дължина на вълната, разбирате ли колко опростена и неправилно изразяваща динамичните характеристики, е тази гледна точка. В крайна сметка повърхността на Земята е огромен ниско-омов  проводник (това Тесла, доказва многократно, със своите установки). ЕДВ, създават потенциали и индуцират ( реактивират ) микро токове в антената и по такъв начин проводникът (неправилно изразено) "поглъща" сигнала. Същите закони контролират и съприкосновението на ЕДВ с повърхността на Земята, просто линейните характеристики са по-различни, и разбира се, с атмосферните колебания, които сами по себе си променят динамичните характеристики на разпространяване на вълната, тази динамика на Земно отражение се променя и по такъв начин променя и индукцията на земни потенциали и съответно, локално индуцирани токове, се променят.
Фундаментално за да има някакъв процес на (безимпедансно) абсорбиране на ЕДВ, трябва да имаме диелектрик, за да имаме отражение, в следствие на проявения реактивен импеданс, трябва да имаме проводник.
Интересно е как една на пръв поглед елементарна дума като "поглъщане", предполагаемо изразяваща лесно смилаема концепция, когато човек се замисли, може да има такава комплексна динамика.
Ето препратки които, на атомно равнище, коментират задълбочено динамиката на преданите процеси:
http://amasci.com/tesla/tesceive.html#dnn
http://amasci.com/tesla/dipole1.html
« Последна редакция: Март 28, 2017, 09:04:43 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #64 -: Март 28, 2017, 08:58:34 pm »
Цитат
Скоростта на светлината в някаква среда е винаги по-ниска от скоростта на светлината във вакуум. Например в стъкло или вода, светлината се движи със скорост от 60-70% от скоростта на светлината във вакуум, и нищо не пречи на бързи частици като електроните се движат по-бързо от светлината в същата среда..


Да, точно! А звуковата вълна се разпространява по-бързо във вода и още по-бързо в метали, като изобщо липсва във вакуум, какво показва това?
Явно е - различната среда на разпространение!

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #65 -: Март 28, 2017, 09:01:39 pm »
Брей, брей аз се  предавам. Явно нещо съм се объркал и мястото ми не е в този форум.
Какво ли разбирам аз ???

Maistora52, като даваш инфо в приложените линкове, моля прочети ги пак и се опитай да си направиш, ако желаеш правилните изводи ?

цитат: "Скоростта на разпространение ν на ЕМВ зависи от диелектричната ε и
магнитната µ проницаемости на средата"

Сега ти ми кажи за коя среда става въпрос ?  За справка диалкетричната проницаемост на въздуха е 1,00059 εr.

atos,
Цитат
Ако някой радиолюбител не вярва - да си пусне трансивъра на нефиксирана честота и да се запита - аджеба..."к'ъв е тоя шум ?"

Този шум се нарича естествен фон и мисля е излишно да се коментира източника му, само не разбирам какво точно целиш да докажеш именно с този шум и най-вече с  дискутираните по-долу въпроси ?

Като ми давате категорични твърдения относно влиянието на въздуха, къде са ви аргументите или само ще си приказваме - философстваме.

Е щом до там опряхме, ето ги моите аргументи :
1. Влияят ли се радиовълните от Въздухът? - Отговор: ДА. Защото енергията на радиовълните се поглъща от молекулите-атомите на веществото от което е съставен въздухът - част от тази енергия се трансформира в топлина. Сега, ако това не е влияние не знам какво ще да е.
2. Влияят ли се радиовълните от Атмосферното налягане ? - Отговор: ДА. Атмосферното налягане пряко влияе на коефициента на поглъщане на ЕМВ във въздушната среда (плътност на средата), друг е въпросът доколко е значим този параметър.
3. Пречупват ли се радиовълните от Въздухът?  - Отговора тук също е да, с уговорката само в случаите когато говорим за разпространение на ЕМВ в нееднородния химичен състав на въздуха, както и зони на ниско-високо налягане, замърсеност, температурен градиент и т.н.

П.П. степента на влиянието на въздуха върху ЕМВ силно зависи от обема в който се разглеждат явленията,химичния състав на същия, така и от честотата на ЕМВ. 

И atos, атмосферата има слоеве като състава на един от тези слоеве е "въздух" или май така му викат. Та този слой съставен предимно от "въздух" влияе също на ЕМВ. 


Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #66 -: Март 28, 2017, 09:07:30 pm »
epwpixieq-1, какво е "електродинамична вълна" - (ЕДМ)?  Щото аз съм чувал само за (ЕМВ) електромагнитна вълна. Вече съвсем се обърках...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #67 -: Март 28, 2017, 09:26:37 pm »
Е щом до там опряхме, ето ги моите аргументи :
1. Влияят ли се радиовълните от Въздухът? - Отговор: ДА. Защото енергията на радиовълните се поглъща от молекулите-атомите на веществото от което е съставен въздухът - част от тази енергия се трансформира в топлина. Сега, ако това не е влияние не знам какво ще да е.
2. Влияят ли се радиовълните от Атмосферното налягане ? - Отговор: ДА. Атмосферното налягане пряко влияе на коефициента на поглъщане на ЕМВ във въздушната среда (плътност на средата), друг е въпросът доколко е значим този параметър.
3. Пречупват ли се радиовълните от Въздухът?  - Отговора тук също е да, с уговорката само в случаите когато говорим за разпространение на ЕМВ в нееднородния химичен състав на въздуха, както и зони на ниско-високо налягане, замърсеност, температурен градиент и т.н.

Ок, щом ще си играем на "абсолютизъм"...моля ;D
Да, както ти сам спомена, радиовълните се влияят от материята, през която проникват, но в случая става дума за газ, където евентуални промени са толкова недоловими, че практически може спокойно да се пренебрегнат!
Когато срещнат метал, тогава вече е друга работа...
Прилича ми на твърдението на Юлиан - отскачайки от Земята на 30 см. ти променяш орбитата и, и я оттласкваш, а после тя, привличайки те обратно си се връща в първоначалната орбита...
Това (само по себе си) е вярно, но не оказва практическо влияние в измерим аспект.

Но...нарушението в приемането на радиовълни (поне в земни условия) се дължи на ПРОЦЕСИТЕ в атмосферата в степен стотици пъти по-голяма, отколкото на самото и съдържание като газове!

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #68 -: Март 28, 2017, 09:34:38 pm »
 :) dymelsoft, какво ги пращаш да да четат, единия не прави разлика между протон и позитрон, другия не вярва, че ЕМ вълни могат да се движат с по-бавно в среда различна от вакуум. Правилно отбелязваш, скоростта зависи от ε и µ, които са в знаменател и под корен.

... и атос, радиолюбителя колкото трансивери е включвал и колкото антени е правил, ти толкова врабчета не си виждал  :P

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #69 -: Март 28, 2017, 10:07:48 pm »
Спорим за спора, а?
Цитат
другия не вярва, че ЕМ вълни могат да се движат с по-бавно в среда различна от вакуум
lz1jer, селска чест ли защитаваш или истината?
Казах вече, не знам на какъв се правиш, че го заобикаляш:
радиовълните се влияят от материята, през която проникват, но в случая става дума за газ, където евентуални промени са толкова недоловими, че практически може спокойно да се пренебрегнат!
Когато срещнат метал, тогава вече е друга работа...
Я сега кажи - колко по-бавно се движат радиовълните в газ, отколкото във вакуум и колко значимо е това в земни условия? Как ти лично го измери и как ти се "забавиха" връзките?

И не е твоя работа колко врабчета съм виждал (и дали съм виждал), понеже аз моята позивна няма да я споделя никога с теб, ако ще и да ме възприемат като аутсайдер в гилдията!
Грешката ти е, че смяташ това за много значим фактор, както и личностното ти изкривяване на всякакво възприемане!
Човек е толкова многопластен, колкото е дорасъл духовно, на някои им стигат и 2-3...


Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #70 -: Март 28, 2017, 10:56:55 pm »
epwpixieq-1, какво е "електродинамична вълна" - (ЕДМ)?  Щото аз съм чувал само за (ЕМВ) електромагнитна вълна. Вече съвсем се обърках...

ЕДВ, може да го приемеш като множество, на което ЕМВ се явяват подмножество при което магнитната съставка е различна от 0. За целта на дискусията може да ги приемеш като еквивалентни макар, че те не са. Ако се погледне спектъра на пренасяне на енергия, вълновото движение (електро-магнитен характер) може да се определи като само диелектрично (едната крайност), само магнитно (другата крайност) или (ди)електромагнитно (всичко между двете крайности), оставяме на страна въпроса за надлъжния или напречния аспект на различните компонентни (диелектрични или магнитни).  Това отново показва, че зад определи терминологии има динамики които ние приемаме за дадени (научени/заучени), или както желаете го определете, а това дали е така, тоест дали природата има такава изразена динамика, е съвсем друг въпрос.

Не желаех да затормозявам отговора по такъв начин така че, относно дискусията може да приемете еквивалентност.

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #71 -: Март 28, 2017, 11:04:25 pm »
   Atos, почваш да шикалкавиш, до преди няколко поста разправяше, че такова животно няма, сега разправяш, че било пренебрежимо малко. Разбирам те много добре, то ти е написано и в подписа "стара върба не се превива..."  Въпросът е принципен, да, забавя се скоростта на ЕМ вълна, още Максуел го е констатирал и се пречупва също. В Е-слоя понякога се получават вълнови канали и там УКВ вълните се разпространяват чрез многократно отражение и пречупване подобно на разпространението на светлина в оптично влакно. Радиолюбителя е приемал Сирийска телевизия в района на София преди години точно поради този феномен. Ние живеем на Земята и радиовълните ни се разпространяват в среда  ε*µ, може да е газ, вода, тухли, бетон. Водната молекула е полярна и винаги ще се стреми да се ориентира по посока на вектора на електрическата съставка на ЕМВ, това ще доведе до поглъщане на част от енергията на ЕМ вълна. За това в газ наситен с водни пари разпространението е по-лошо. Във вакуум е най-добре, скоростта е равна на скоростта на светлината.
   И друг интересен феномен има, понякога на КВ се случва, станция на противоположната страна на кълбото да се чува с ехо. Едната причина е, че вълната минава по дългия и по късия път и се наслагва с изместена на фаза в антената. Обаче когато двата пътя са равни по дължина, пак има ехо. Това се е случвало и се случва постоянно.
  И вземи да си провериш позивната, че доста ги изтриха от регистъра на КРС  :)

Коев

  • Гост
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #72 -: Март 28, 2017, 11:33:45 pm »
Моят извод е, че след като вселената е прозрачна за частиците неутрино, в същност и материята е пропита с тази етерна субстанция, или с други думи там където си мислим, че няма абсолютно нищо, в смисъл нито един атом материя/пълен вакуум/ също и в междуатомното пространство в кристалната решетка на на най плътните кристали, в същност е изпълнено със тази ефирна неутринна субстанция, наречена Етер.
И тази субстанция е средата по която всякакви електромагнитни, че даже и мисловни вибрации, се предават из пространството, дори се запазват като информация в нещо като информационен облак/т.нар. Акаша/.
Е ли изводът ми правилен, или да ::)

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #73 -: Март 28, 2017, 11:35:39 pm »
epwpixieq-1,
Цитат
вълновото движение (електро-магнитен характер) може да се определи като само диелектрично (едната крайност), само магнитно (другата крайност) или (ди)електромагнитно (всичко между двете крайности),

Това някакъв виц ли е ?
Вълновото движение от електро-магнитен характер няма крайности, както и каквото и да било между тези крайности. Изобщо понятието "електродинамична вълна" е тотално сбъркано.  Електричната компонента поражда магнитната и обратно, къде ги видя тези крайности. Пък и за динамика говорим. И какво за бога означава "диелектрично", като понятие в една вълна. Аз доколкото знам "Диелектрик" означава изолатор. Ама то сигурно ще да е и нещо друго, знам ли вече.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #74 -: Март 29, 2017, 12:00:32 am »
http://diliev.com/Home/Emo/%D0%A1%D0%95%D0%9C%D0%95%D0%A1%D0%A2%D0%AA%D0%A0%208/%D0%9A%D0%A2/%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%86%D0%B8%D0%B8/%D0%B4%D1%80%D1%83%D0%B3%D0%B8/Tema15-Radiowalni%20Slides%201-8.pdf

За съжаление, в по горе дадения документ има една фрапираща неточност, относно как визуално се представя, и някак си закостенява в нашия мозък, геометрично движението на Херцовите вълни. На ст. 2 скицата под "Разпространение на Радиовълните" е неточна, а интересното е, че се копира и прекопирва във всеки дебел учебник понеже се опитва да се даде динамиката на разпространение на вълните без да се чертае вярно мащаба на средата в която те се разпространяват. При условие, че мащаба е спазен вълната няма как да достигне приемника само с ЕДНО отразяване, а трябва да има няколко такива между Земята и атмосферния слой, като броя зависи от повърхностното разстояние до приемника. Ето източник, (публикация на Тесла, относно „широко разпространените научни мис-интерпретации“ )как трябва да се представят нещата при реален мащаб: https://teslauniverse.com/nikola-tesla/articles/famous-scientific-illusions 
Това е в точка "III he Singular Misconception of the Wireless" - "Основната Грешна концепция на Безкабелното" ( ако трябва да го преведа без интерпретация ), като фигури: 5,6 и 7, и в допълнение 7 дава идея за движението на вълната с отразяване от атмосферата и Земята.