Автор Тема: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА  (Прочетена 370609 пъти)

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #360 -: Май 02, 2018, 08:16:49 pm »
Колкото до "черните дупки"... разбира се, че от тях ще има излъчване и то огромно и многоспектрово. И то не защото са черни дупки, ами... звезди! Това са гигантски свръхмасивни първични звезди-майки (първите тела при зачеването на материята от етера), които с течение на квадрилионите години около себе си формират цели галактики. Звездата-майка е главната звезда на една галактика (за нас тя е Sagittarius A*). Когато енергията в центъра й стане прекалено голяма, тя изхвърля неимоверни количества енергия през отвори на полюсите си под формата на джетове светлина и материя дълги светлинни години (това са т.нар. активни галактики или квазари).

Атос, имам чувството, че си пишеме за първи път :D Та аз черните дупки ги отричам сигурно вече от пет години (още от етеронната теория на Пол ЛаВиолет) и неведнъж съм го заявявал тук...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #361 -: Май 02, 2018, 08:27:51 pm »
Цитат
Радико, аз още веднъж ще те попитам (шъ ма прущааш), как измери скоростта на тая пуста светлина, бре?
Малко на оффтопик но съм го пропуснал.
Измерих не скоростта на светлината а дмонстрирах разликата в скоростите на светлината. Как:
Със лазерна рултка която имахме под ръка в този момент "Някакъв Бош беше"
измерихме разстоянието до една летва. летвата беше опряна до един пакет стъкла каса стъкла току що дошли от склада ли завода ли както и да е. те са пкет от стъкла плътно долпени едно до друго с деблина 20-25 см но дължената на стъклата е над 2 метра маи беше 2,40  Та при измерването на разстоянието до летвата извършено ДО ПАКЕТА  рулетката отчиташе 240 см. при измерване направено ПРЕЗ ПАКЕТА отчиташе разстояние над 3 метра, Числата са примрни не ги помня с точност, помня разликата кято беше около 30%.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #362 -: Май 02, 2018, 09:56:59 pm »
Не, момчета, онемявам пред доводите ви (на всеки поотделно)...
На Радико пакета...на hyparh черната дупка (която в същност се явявала "майка") ...на  lz1jer квантът, който имал честота 2.4GHz...
Много се напрегнах умствено, позволете ми да си отдъхна малко, а? Може ли?

Нека си полегна малко на плоската Земя за отдих...

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #363 -: Май 02, 2018, 10:38:23 pm »
Тотално съм объркан!
Как може един-единствен фотон да има честота?
Или един електрон?

Електроните се въртят около ядрото на атома с определена честота.

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #364 -: Май 03, 2018, 01:04:11 am »
Радико
Всъщност лазерната ролетка мери разст
оянието със звук.
Лазера е само за да виждаш точката от която мериш.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #365 -: Май 03, 2018, 02:59:47 am »
Юлиане, защо се правиш на ощипан сега? С лазерен далекомер се мери РАЗСТОЯНИЕ, не скорост на светлината!
Ти ми кажи как (лично ти) мериш скоростта на светлината...понеже аз точно това питам?
Ти се правиш на ощипан. Защо ми е да я меря лично, като едни хора са я измерили и са вложили алгоритъма за работа в този уред? Този уред мери закъснението между излъчването на снопа и отчитането на "зайчето" върху отдалечения обект, и от времето изчисляват разстоянието. Без да знае скоростта няма как уреда да измери разстоянието.
По същия начин ти мериш с един социлоскоп - физически няма как да засечеш със хронометър или пясъчен часовник 1 милионна от секундата и си се доверил на едни китайци, които са произвели кварцов резонатор на който са щамповали "16 MHz" и за теб това е константа. Ако китаеца не знае да брои до 16 милиона вместо радио Z Rock ще хващаш "Веселина" и изобщо няма да си щастлив :)

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #366 -: Май 03, 2018, 08:52:14 am »
Е, Атос, от това твое изказване (освен ако не е провокирано от силното желание за полягване върху плоската Земя ;D) по-скоро твоето бие повече на догматичност, ама както и да е.

Относно "2,4-гигахерцовия фотон" аз виждам нещата като разстояние между две фотонни вълни, което именно определя честотата на излъчването.

Радико, аз поне с интерес очаквам резултатите от експеримента, без значение какви ще са те. Както се казва, пред фактите и боговете мълчат. Единствено трябва да бъдеш сигурен, че  светлината за теста преминава само през пакета, без да идва паразитна такава някъде отстрани. Най-лесното решение, което ми хрумва, е фотохартията просто да се лепне с активната си страна към долната част на пакета. Трябва да се измисли начин и да се блокира светлината, проникваща отстрани през ръбовете на стъклата.

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #367 -: Май 03, 2018, 11:09:23 am »
Ти да видиш.Мерим скоростта на светлината и то само на няколко метра а не можем да си направим генератор за СЕ.
Радикооо поостаряла ми е информацията сорри.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #368 -: Май 03, 2018, 06:16:10 pm »
Електроните се въртят около ядрото на атома с определена честота.
А фотонът къде се върти? "Високочестотният" фотон...около плоската Земя ще да е, къде другаде, че съм прост и аз...
Да, Радико, докато не се запознаеш с въпросния експеримент в оригинал, не ми говори!

Преди години изгубих часове в спор (с уж интелигентен човек), дали телата падат свободно с еднаква скорост, независимо от масата си...
Опитах по всякакви начини да му обясня, че именно затова "G" е прието за константа и според тази константа се изчисляват доста много неща, включително траекторията на снаряди, изстрелване на ракети и т.н...Имаше и предложение за реален експеримент (сякаш Галилей е бил провел нереален).
След (около) двучасови спорове и обяснения, бях сразен от изказването "Ееее, може малкото тяло да "дръпне" на старта, ама по-голямото ще го настигне и задмине по-нататък..."
Та...и сега така...оставам безмълвен пред аргументите.
И плавно (ама мнооого плавно), започвам да разбирам ndm...

П.П. Радико, внимавай с пакета си, все пак - прекаленото стягане и опаковане не било здравословно ;D


Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #369 -: Май 03, 2018, 06:46:37 pm »
Нарочно пиша в отделен пост!
Хайде сега да разгледаме "експериментът на Радико" с лазерната рулетка, става ли?
(ще се абстрахирам от термините "пкет", "рултка", "деблина", "долпена" и т.н.)


Измерих не скоростта на светлината а дмонстрирах разликата в скоростите на светлината. Как:
Със лазерна рултка която имахме под ръка в този момент "Някакъв Бош беше"
измерихме разстоянието до една летва. летвата беше опряна до един пакет стъкла каса стъкла току що дошли от склада ли завода ли както и да е. те са пкет от стъкла плътно долпени едно до друго с деблина 20-25 см но дължената на стъклата е над 2 метра маи беше 2,40  Та при измерването на разстоянието до летвата извършено ДО ПАКЕТА  рулетката отчиташе 240 см. при измерване направено ПРЕЗ ПАКЕТА отчиташе разстояние над 3 метра, Числата са примрни не ги помня с точност, помня разликата кято беше около 30%.

Дай проста схемичка на ситуацията?
Нещо от типа на:


Или друго?


Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #370 -: Май 03, 2018, 06:56:22 pm »
Скоростта на светлината в стъкло е по-ниска с 1.58 - 1.85 (в зависимост от вида на стъклото) спрямо тази във вакуум. Така че последните 25 см реално за светлината са около 50 см като време необходимо за преминаването.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #371 -: Май 03, 2018, 08:17:39 pm »
Спора е много интересен, но защо никой не се замисли върху изказването на ventsy74. Работил съм с уред за проверка на качеството и дефектите по далекосъобщителната оптика, т.нар. OTDR. Той излъчва мощен наносекунден лазерен импулс, който се отразява във всеки оптичен дефект и така се изписва графика за разстоянието до различните зони.
Първата особеност е, че е необходимо калиброване (както juliang каза) за различните скорости на разпространение на светлината според материала.
Второто е, че има мъртва зона под която не може да отчита поради заслепяване на фотоприемника, около 5 - 10 м.
И третото най-важното - необходим е оператор за определяне на маркерите и разстоянията до тях. Всеки лъч се разпространява по своя траектория и изминава различен път и след като се отрази има различно време на завръщане до фотоприемника. Така се получават множество отражения и плавен фронт. Същият ефект ще се получи и при пакет от няколко стъкла - лазерният лъч ще се отрази във всяко чело (начало и край) на всяко стъкло. Така ще се получи твърде дълга зона на приемане на шумови сигнали, които няма как да бъдат измерени автоматично за да се изпишат на дисплей - необходим е оператор, който да маркира интересуващият ни импулс.
И накрая като капак - този уред струва една чанта пари...

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #372 -: Май 03, 2018, 08:43:17 pm »
Най- лесно  обяснение за гравитацията, според мен е:вземат се два магнита единия с диаметър 5см. другия магнит с диаметър 1см.
Според вас, кой магнит ще придърпа другия. По - големия, или по-малкия?

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #373 -: Май 03, 2018, 10:09:23 pm »
А фотонът къде се върти? "Високочестотният" фотон...около плоската Земя ще да е, къде другаде, че съм прост и аз...


Ако знаех, щях да го включа в горния пост. Прост съм аз....

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: РАЗМИСЛИ И СПОРОВЕ ОТНОСНО СЪЩНОСТТА НА ЕТЕРА
« Отговор #374 -: Май 03, 2018, 10:14:33 pm »
Радико, аз поне с интерес очаквам резултатите от експеримента, без значение какви ще са те. Както се казва, пред фактите и боговете мълчат. Единствено трябва да бъдеш сигурен, че  светлината за теста преминава само през пакета, без да идва паразитна такава някъде отстрани. Най-лесното решение, което ми хрумва, е фотохартията просто да се лепне с активната си страна към долната част на пакета. Трябва да се измисли начин и да се блокира светлината, проникваща отстрани през ръбовете на стъклата.
Аз виждам нещата така:
Един лист фотохартия в който има 4 обособени и означени сектора. Първият "примерно"
е непокрит с нищо за да бъде осветен директно от слънчевата светлина. Вторият се намира под стъклото и той е същността на експримента. Стъклото е увито вниматлно със алуминиево фолио за да не пропуска светлина от страни. Третият е покрит напълно с алуминиево фолио за да остане напълно неосветен, върху четвъртият се поставя някакъв филтър със калибрирана редукция на светлината,  двукратно намалявне, четирикратно, десетократно. Каквото намеря. тези филтри по принцип са сиви и редуцират целия спектър. Стойността е без значение защото ролята му е символична, реално само за да се сравни разликата на осветяването под него с тзаи на непокритата част. Демек калибрираща роля.  Секторите едно и три освен това са за да докажат валидността на експеримента.  Ако са верни твърденията приписвни на Райхенбах то сектор две трябва да има еднакъв цвят със сектор три. Всеки друг цвят на сектор две означава опровргаване на приписваното му твърдение. Хартията е в кондиция и експеримента може да се смята за коректно проведен ако сектор едно е черен а сектор три си остане бял. Различен цвят на тези сектори означава некоректен експеримент.
Съгласен ли си с тази формулировка на заданието.