Автор Тема: за изработката на гумени изделия  (Прочетена 16072 пъти)

montanar

  • Гост
за изработката на гумени изделия
« -: Март 03, 2017, 10:40:51 pm »
привет колеги!
от известно време съм решил да разработвам една идея и съм зациклил върху изработката на гумени детайли от типът на гофрите (приличат на гънките които са по говорителите)  - мислех да ползвам точно такива но се оказва че ми трябва да си ги изработя сам защото ми трябват по-големи ходове
изискванията са да са херметични да понасят налягане около 2-3 атмосфери и да са износоустойчиви - жалко че тия които намирам заводските са с твърде малък за моите нужди ход иначе изобщо не бих се занимавал.

Ще съм благодарен някой ако сподели опит ако е запознат с изработката на подобни неща

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: за изработката на гумени изделия
« Отговор #1 -: Март 03, 2017, 11:07:51 pm »
Трудна работа си се заел, по скоро скъпа не толкова трудна. Бих те посъветвал да ги направиш от полиуретан. За да издържи на това налягане ще е добре да бъде армиран с някакви нишки. Полиестерни примерно. Предимството му е, че не се нуждае от термична обработка за разлика от гумата и поради това може да се прави и във форми от дърво.  А и добрите полиуретани са с доста по добри механични показатели от гумата.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: за изработката на гумени изделия
« Отговор #2 -: Март 03, 2017, 11:17:05 pm »
За да ти спестя лутането из резултатите на гугъла, виж тук:
http://peta2000.com/?page_id=206

montanar

  • Гост
Re: за изработката на гумени изделия
« Отговор #3 -: Март 03, 2017, 11:24:46 pm »
интересен вариант - трябва да проуча как би се държал в формата на гофра (маншон, гънка)

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: за изработката на гумени изделия
« Отговор #4 -: Март 04, 2017, 01:06:35 am »
Що не погледнеш въздушна възглавница от камион, загледай се в задните оси на прицепа почти се виждат, едни големи гумени маншони. Също погледни и мембрана от спирачки пак на камион, и двете издържат повече от 2-3 атмосфери и имат доста ход.

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: за изработката на гумени изделия
« Отговор #5 -: Март 04, 2017, 01:56:13 am »
montanar трудна работа. Това се прави на 2-3 места в България в специални лаборатории. Дори предприятия с много годишна практика бранша ползват техните услуги.

На първо място се правят изчисления на състава на материала, свиваемост, плътност, еластичност, температура на изпичане, маслено устойчивост, киселинно устойчивост, устойчивост на влага, % допълнителни примеси като талк, сяра, кварц и др., със сепаратор ли ще бъде или с оплетка.

На второ място се изчислява матрицата на която ще се изпича детайла, материал, разширяване на материала при определени градуси, колко пластова ще бъде матрицата в зависимост от профила на детайла, наклони в градуси за по лесно изваждане на детайла при определена температура, .... и други параметри.

На трето място се изработва матрицата и се прави опит с изпичане на детайла с материал приготвен по споменатите показатели. При малки и елементарни детайли се постига до 80% от първия път. При сложни детайли този % пада до 15-20 и се започват едни корекции на материала, на размерите на матрицата, на температурите с една дума проба грешка докато се стигне до голям процент на исканите показатели.
« Последна редакция: Март 04, 2017, 02:14:01 am от lda_has »

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: за изработката на гумени изделия
« Отговор #6 -: Март 04, 2017, 02:04:18 am »
montanar сега прочетох предложението на Радико, вижда ми се по елементарно и постижимо, но с такива материали не съм работил.

montanar

  • Гост
Re: за изработката на гумени изделия
« Отговор #7 -: Март 04, 2017, 07:21:33 pm »
доколкото се запознах с темата почти съм се отказал да правя нещо сам - ще търся някакви готови детайли - наистина е доста сложна материя да се направи в любителски условия подобен детайл

ще се оглеждам за нещо подходящо както предлага ppipilica

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
Re: за изработката на гумени изделия
« Отговор #8 -: Март 04, 2017, 07:23:50 pm »
Ако ти трябва нещо по-малко и кабините на камионите имат възглавници. Издържат 8-10 атм