Автор Тема: Термодинамика и основни формули  (Прочетена 104773 пъти)

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Термодинамика и основни формули
« Отговор #15 -: Март 21, 2019, 12:08:56 pm »
Иван Димов, отново ви казвам че се самозаблуждавате с вашите неверни тълкования на формулите. Затова и използвам метафората "Дънене" не казвам че сте невеж по материала, изчели сте навярно много, но кел файда. Просто имате неподходяща интерпретация а това е много вредно. Вече се обосновах, че топлинна енергия не може да бъде потенциал.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Термодинамика и основни формули
« Отговор #16 -: Март 21, 2019, 12:35:11 pm »
Относно "дъненето" обърни се към българския речник. А кой колко е чел и разбрал е друг въпрос. Та за другото:
1. Температурата не е енергия, от поста ти ясно личи, че съпоставяш температурата с енергия, " топлинна енергия не може да бъде потенциал", И.Димов а и никой друг не твърди това, нашето твърдение е, че температурата е потенциал.
2. Температурата е потенциал. Ако няма потенциална разлика (температурна разлика), няма как да прехвърлиш енергия от единия до другия край на едно тяло.
3. Разпределението на температурата в едно тяло, се нарича температурно поле, а полетета се характеризират с потенциал.

Имам и още доводи, но аз не съм И. Димов, а и тук не е училище.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Термодинамика и основни формули
« Отговор #17 -: Март 21, 2019, 12:39:56 pm »
Относно "дъненето" обърни се към българския речник. А кой колко е чел и разбрал е друг въпрос. Та за другото:
1. Температурата не е енергия, от поста ти ясно личи, че съпоставяш температурата с енергия, " топлинна енергия не може да бъде потенциал", И.Димов а и никой друг не твърди това, нашето твърдение е, че температурата е потенциал.
2. Температурата е потенциал. Ако няма потенциална разлика (температурна разлика), няма как да прехвърлиш енергия от единия до другия край на едно тяло.
3. Разпределението на температурата в едно тяло, се нарича температурно поле, а полетета се характеризират с потенциал.

Имам и още доводи, но аз не съм И. Димов, а и тук не е училище.
Остави декларациите,"Температурата е потенциал", "Температурата не е енергия" тълкуваш ги като дявола евангелието, твоите обосновки не са верни и не ги тълкуваш вярно, аз никъде не съпоставям температура със топлинна енергия, ясно казах че температура и топлинна енергия не са едно и също.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Термодинамика и основни формули
« Отговор #18 -: Март 21, 2019, 12:50:04 pm »
Очевидно сам не разбираш какво си написал. Съпоставяйки, постовете на И. Димов и твоят пост от днес в 12:08:56 pm, всеки който знае дори малко български език ще стигне до заключението, че за теб енергия и температура са еквивалентни. Чудя се като не разбираш, това което сам пишеш, как би могъл да разбереш всичко, това което И. Димов е постнал!!!
« Последна редакция: Март 21, 2019, 02:30:38 pm от atos »

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Термодинамика и основни формули
« Отговор #19 -: Март 21, 2019, 01:01:21 pm »
Очевидно сам не разбираш какво си написъл. Съпоставайки, постовете на И. Димов и твоят пост от днес в 12:08:56 pm, всеки който знае дори малко български език ще стигне до заключението, че за теб енергия и температура са еквивалентни. Чудя се като не разбираш, това което сам пишеш, как би могъл да разбереш всичко, това което И. Димов е постнал!!!

С крив акъл ме разбираш, затова смяташ, че смятам, температура и енергия, за едно и също нещо ;D

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Термодинамика и основни формули
« Отговор #20 -: Март 21, 2019, 05:42:47 pm »
   За да разберете логиката на нещата поне трябва да разгледате двете схеми по-горе. Виждам че още никой не ги е изтеглил за да ги види. Направих си труда да ги обединя и двете графики на едно място като добавих и още малко информация - прилагам файла.
   Центърът на тялото, което създава полето, се намира в началото на координатната система. Разходете пробния положителен заряд по кривата на графиката repulsion и пробната маса по кривата на графиката attraction и разгледайте какво става с кинетичната и потенциалната енергия.
   А потенциал да върши работа има не само потенциалната енергия, но и кинетичната. Например един маховик може да складира много кинетична енергия, която после да се ползва за някаква работа. Складираната енергия може да бъде както в потенциална, така и в кинетична енергия. Температурата до някаква степен може да я сравним с маховика. Частиците се движат не само праволинейно, но и се въртят. Температурата е цялата тази кинетична енергия, която може да я разглеждаме и като потенциал за някаква работа точно по същия начин както кинетичната енергия на маховика може да я считаме за потенциална. То и от определението за потенциал се вижда, че той може да е свързан както с кинетичната, така и с потенциалната енергия в зависимост от това дали силите между двете тела са на привличане или на отблъскване.
   Изтеглете си сега предложените графики и ги разучете внимателно да видим сгрешил ли съм някъде.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Термодинамика и основни формули
« Отговор #21 -: Март 22, 2019, 10:25:46 am »
Цитат
Например един маховик може да складира много кинетична енергия, която после да се ползва за някаква работа. Складираната енергия може да бъде както в потенциална, така и в кинетична енергия. Температурата до някаква степен може да я сравним с маховика.

Иване разбирам намека ви, то е ясно че има равенство между кинетична и потенциална енергия - все са енергии, само дето кинетичната не може да се съхранява за неопределен период от време, докато потенциалната може. Маховика складира енергия но не и за неопределен период от време.