Автор Тема: WINDOWS или LINUX  (Прочетена 119085 пъти)

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #60 -: Ноември 09, 2017, 04:55:04 pm »
Михаил Кузмов, не е нужно от Windows да си разделяш диска. Това може да става и по време на линукс инсталацията, но когато стигнеш до дисковете, няма да оставяш каквото линукса ти предлага, а отиваш най-долу (не помня Manual ли пишеше или нещо от рода "предложи ми нещо друго") и от там си заделяш колкото място искаш за линукса. Също от там си избираш къде да ти запише буутватето(Grub2 се казва програмката). Обикновено ти предлага на /dev/sda, но аз често вече избирам да е на някаква по-малка флашка. Така ако след това трябва да се преинсталира Windows той затрива буутването ако е на с: диска, а така с флашката няма проблем.
Обикновено 30-40 гигабайта за линукса са достатъчни. Ако имаш повече място задели повече.

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #61 -: Ноември 09, 2017, 10:14:54 pm »
Михаил Кузмов, сега видях че си форматирал дяла, който е с име Linux с ntfs файловата система на Windows. Не трябва да е така.
Линукса си има собствени. Както писах по-горе като инсталираш линукса и създаваш дял за него избери ext4 файловата система, а за mount point избери първото "/" (наклонената черта).

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #62 -: Ноември 09, 2017, 11:02:12 pm »
Абе хора, човекът изобще види се не е в час с Linux OS, а ви е го затрупахте с термини и съвети. Михаиле, послушай и няма да сбъркаш - не бързай с инсталация на харда. Пусни си Live дистрото и щракай. Разгледай файловата система, пакетния менажер, приложенията и т.н. Пусни също и програмата за управление на дяловете на диска, но внимавай какво правиш да не затриеш Вин-а :) С нея може да преформатираш Linux дяла от NTFS в Ext4.
Давай бавно и славно, щото иначе ше се разочароваш. Но ти си знаеш, де...аз само споделям опит. Linux не е само нашарена с икони черна кутия, по които щракаш без да се интересуваш какво и как става. Дори и чисто потребителски погледнато се иска минимален набор от знания за системата, което предполага известна загуба на време за четене, щракане и даже писане в конзолата(незадължително).
Е, след като вече си придобил представа за нещата може да пробваш инсталация на харда. Но, тук също има особености и не е зле да си пуснеш някое образователно клипче. Има много добри руски, ако не разбираш Инглиш.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #63 -: Ноември 09, 2017, 11:22:06 pm »
getca Аз преди няколко месеца си инсталирах безпроблемно Минт "когато го коментирахме тук" и от тогава кой знае защо не ми се е случило да изпитам носталгия към виндоса  ;D ;D ;D
А да направих си "жива флашка" и от нея го прехвърлих на диска. Ето и сега пиша от него.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #64 -: Ноември 09, 2017, 11:23:59 pm »
Ами нали писах, не е окончателно това цепене. Както и да е! За малко щях да пиша тези неща вече от Mint 18.2, стартирах си мазето, но не разбрах как да смненя на кирилица, та за това се върнах на Win.
Изкефих се, от раз ми хареса! Макар и от флашка работи чудесно. Приятен мек интерфейс. Като влезна по в час ще питам нещо. За сега благодаря. Инсталация по нататък!
Поздрави на Linux общество!!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #65 -: Ноември 09, 2017, 11:35:43 pm »
Да това беше еинственият проблем който малко ме затрудни в педеефа на минта има указания за предната версия и точно там имаше малко разминаване ама с повече упоритост го напипах има си три вида кирилица и стандартна и две фонетични.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #66 -: Ноември 10, 2017, 08:36:45 am »
Коце rufus свърши работата, другата програма нещо не бачкаше под Win10. След рестарта всичко замръзваше. Пък и rufus написа други неща на флашката. По важното е че вече съм на старта. getca изобщо не съм от бързаците! Точно така мисля да постъпя.
Сега само ми светнете да не се мотам, за кирилицата! Радико, къде е този .pdf?
Че да започна вече да пиша под ментовата дъвка, макар и чрез флашката. Като поразцъкам и се по-отворя пак ще питам!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #67 -: Ноември 10, 2017, 09:13:30 am »

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #68 -: Ноември 10, 2017, 09:18:40 am »
Търси нещо като Settings/Keyboard/Layout, натискаш бутон Add и добавяш каквото ти трябва подредба. От менюто Change layout option си настройваш клавиша за смяна на подредбата. Аз примерно съм го направил да пише на кирилица при натиснат Alt бутон, но има всякакви възможности. Отделно мога да сменям за постоянно чрез щракване върху знаменцето в ленатата за задачи.

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #69 -: Ноември 10, 2017, 10:00:54 am »
Михаил Кузмов, не разбрах само гоя графична среда на Mint18.2 си избрал.
Много е важен изборът на графична среда, защото ти реално работиш с графичната среда. Всяка си има особености и даже различни програми, които са създадени за(в) нея. Всяка графична среда ти предоставя различни възможности(и степен) за настройки.
getca ти дава пример за смяна на калавиатурната подредба в XFCE графична среда, а Радико ти е пратил описание за работа с линукс Mint в MATE графична среда. Аз пък ти препоръчах KDE.
Ако си избрал KDE то клавиатурната подредба е в System Settings/Input Devices/Keyboard/Layouts.
В XFCE и МАТЕ е в Settings/Keyboard/Layout.
« Последна редакция: Ноември 10, 2017, 10:34:02 am от VeleV »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #70 -: Ноември 10, 2017, 05:02:37 pm »
Още преди време бях свалил cinnamon и така до вчера! Без никаква ясна причина. Както вече съм разбрал дистрибуции бол, шаш пълен!
Нали в крайна сметка, мога да пробвам и променям на воля? Важното е че започнах!
Благодаря на форумното Linux общество!!

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #71 -: Ноември 10, 2017, 05:10:32 pm »
Cinnamon е графична среда, собствена разработка на линукс Mint. Смятам че ще ти хареса. Красива е и предлага доста настройки. Дават че е малко тежка, но може да се спори по въпроса. Така че действай смело.  :)

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #72 -: Ноември 10, 2017, 10:20:05 pm »
Браво, бате Мишо.
Аз съм си взел едно USB3 Adata 32G. На него пробвам всичко.

Май ще отваряме нова темааааа.... ЛИНУКС или LINUX.
СЕ от Смолян - Коцето

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #73 -: Ноември 11, 2017, 08:53:57 pm »
Отново поздрави на LINUX общество! Този път през интерфейса на cinnamon. Предстои ми мн. разглеждане, проби, синхронизиране и т.н. Това последното най вероятно, когато инсталирам. Не искам да греша! Факт е че от раз ми допадна, за това ще карам до край!
Ами Коце май да, ако имаш в предвид коя дистрибуция??  До сега май че няма двама с еднакви!
Колкото до въпроса от заглавието на тази тема, поне за сега си мисля че и двете OS си имат достойнства.
До скоро!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #74 -: Ноември 11, 2017, 09:29:04 pm »
Споко Кузмов сега си мислиш, но не след дълго ще си спомняш, за уиндоуса де. гарантирам ти
Както и ще се чудиш:
 Абе кво беше това антивирусна програма  ;D ;D ;D