Автор Тема: WINDOWS или LINUX  (Прочетена 119106 пъти)

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #150 -: Май 15, 2021, 07:09:34 pm »
компютъра може да се рестартира, същото така се показва началното меню, където може да се избере дали да зареди операционната система или да се иде в биоса. Когато ида в биоса, вече екрана е под формата на раета и трудно се чете., докато началният екран си е чист. Ако тръгне да зарежда операционната система, се стига до едно положение, един прозорец, където уж има възможност какво да избереш, например нормално или ниска резолюция, като мишката също е активна, курсора е кръст, но реално нищо не може да се избере, или каквото и да се избере компютъра тръгва, но без никакво видео, нищо не се вижда, единствено монитора от време на време напомня че няма сигнал.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #151 -: Май 15, 2021, 07:17:47 pm »
Ако не може да се забрани видео-картата от BIOS-а, то прекъсни нейната захранващата пътечка.
Да я изключиш от напрежение, съответно от проблемите.
И виж има ли разлика...

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #152 -: Май 15, 2021, 07:23:13 pm »
Ако е на слот - махаш я, ако е чип на дъното, виж на кое краче/крака идва захранването.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #153 -: Май 15, 2021, 07:27:16 pm »
Значи най от начало компютъра по дефолт тръгва във една много ниска vga резолюция която се осигурява от отделен видеочип. Щот така е по лесно.  Тя е на 800х600  на дори старичките но не ептем архаични машини и биоса им работи на по висока резолюция. За това почват проблемите, кат се включи другия чип. А вече на висока резолюция хептем се бъгва. Десетина лева и си готов.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #154 -: Май 15, 2021, 07:32:20 pm »
Да де, и аз си мисля, че и за по-малко от 10 кинта в някой РС сервиз може да си намери каквото му требе.
Има и 3 интернет магазина на старо: Аукцион, ОеЛеКс, Базар... Оти ги ручаме жабетата.

Всъщност не разбрах (не ми се рови назад) - имаме ли 2 видео чипа или е само 1..?

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #155 -: Май 15, 2021, 08:14:16 pm »
dmitarp аз съм със 6600. Там няма вградено видео. Има по 20 лв. карти АТИ 2гб. взеи си една и си ти. Райетата на другата карта са от паметите, има отлепен чип, или BGA. Може да се поправи, ама ще е 80- 100лв. Няма смисъл да го правиш. В понеделник ще ти кажа модела на картата.
Какъв е изхода на твоята карта?
АТОСЕ, най близо е МИНТ МАТЕ. Минт 19.3 е последния с 32 и 64 битова версия, новите са само 64 бита.
« Последна редакция: Май 15, 2021, 08:30:43 pm от Ksurnev »

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #156 -: Октомври 31, 2021, 09:35:25 am »
Такааа, оказа се, че браузърите имат много дупки - даже и в Линукса.
Има изход от ситуацията, ако се чисти редовно кеша.
Напоследък гледам кеша на Мозилата, за един нормално натоварен ден, кеша подминава 8000 хиляди файла.
Чистене му е майката.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #157 -: Октомври 31, 2021, 10:22:09 am »
И да чистиш кеша и да не чистиш се е тая.  И със линукс и със Виндос се тая вече. Всички процесори вече поддържат микроинструкции дето въобще нямат нищо общо с операционната система. От горе на това всичката комуникация "уж за твоя безопасност" е криптирана. В същност за да не знаеш кви ги върши компютъра зад гърбът ти.  Ако искаш да ьапазиш някаква информация от посегателство за сега има само едно решение:
Една машина за интернет и една със никакви директни връзки към никаква мрежа. Аз така правя.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #158 -: Октомври 31, 2021, 10:41:33 am »
Е, моя е стара барака с два ксеона и микрокодовете не могат да се ъпдейтват.
Така, че ми остава само кеша.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #159 -: Октомври 31, 2021, 11:13:09 am »
И със линукс и със Виндос се тая вече.
Тук не сте запознат добре Радико. Линукса има страшно много предимства предимства пред Порозреца но въпроса е човек да знае какво прави. От 22 години работя професинално с Линукс (като в началото поне стотина пъти съм си компилирал сам ядрото за оптимизации и разни експерименти), и от 15 години ми е настонлна (домашна) OS на всичките ми машини (само съпругата ми е на Уиндоус), не споменавам изобщо и 8-те мини компютри от типа на (BananaPi, RaspberryPi, Odroid). Нито веднъж съм нямал проблеми с вируси или с атаки, въпреки че имам само основните настройки на iptables. Като не съм си играл да правя допълнителни настройки понеже  не ми е било необходимо. Да не говорим за свободата на системното програмиране което дава тази отовреност на софтуера, но това е по-професинален въпрос.

От горе на това всичката комуникация "уж за твоя безопасност" е криптирана. В същност за да не знаеш кви ги върши компютъра зад гърбът ти.
Относно комуникациите каквото решите това ще бъде, има безброни настройки (поне на Линукс), въпроса е че когато отсрещната страна, с която кумуникираш през TCP/IP, изисква трафика да е криптиран, и без него не осъществява връзка, то тогава и двете страни на комуникационния канал е нужно да криптират. В този случай разбира се винаги, при положение че желаете (и имате познания) можете да напишете един kernel module (и да си го врключите към OS-a) който да ви прехваща трафика, преди да мине през крипто функците, и да го дъмпвате към текстови файл за ваше изследване. 

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #160 -: Октомври 31, 2021, 11:59:30 am »
epwpixieq-1
Говориме за съвсем различни казуси да го нарека.  Вашата камбанария си е ваша разбирате ли. Аз имам други проблеми не каро вашите. Имам и съвсем други ВРАГОВЕ не като вашите. Съвсем други са и хората които имат желанието да надникнат в моя компютър от тези които биха надникннали във вашият.  Поздравления и най дълбоко уважение за това, че можете да направите всички защитни операции които сте описали, но ако смея да попитам:
 Каква полза от тях,  ще установите, че присъства код който не познавате и не разбирате и за който не можете да намерите никаква информация в нета. И ъова след доста време и усилие. И какво ще е решението. Няма да влизате във този или тези сайтове. Да но ако все пак ВИ СЕ НАЛАГА да влизате там какво правите. Аз съм изгубил точно 3 минути време за да стигна до лан кабела и да го изскубя и прибера в чекмеджето. Вие знаете ли по рационално решение от това???

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #161 -: Октомври 31, 2021, 01:15:40 pm »
 Хора, опитвате се да намерите брод, ама през океан. Тая тема зачекне ли се, няма свършване.

Повечето хора на сайтовете си слагат безплатния Let's encrypt сертификат за криптиране, който обаче е Made in USA... Евгений Касперски какво рече: че щатските специални служби много ги е яд, че не могат да влизат в компютри с Kaspersky Antivirus. Една от магийките му е да подменя тоя сертификат със свой.

При мен отдавна е закон, след като затворя браузъра, автоматично да трие целият кеш.

Ако толкова ви е страх, инсталирате си плеър, качвате си виртуална операционна система, настройвате добре и каквото съберат от нея, то ще е в повечето случаи неадекватно.

На друго място е заровено кучето, не при вас - там е проблема... Но да не изпадаме в подробности, че Цербера пак ще си скъса каишката...

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #162 -: Октомври 31, 2021, 05:32:15 pm »
Повечето хора на сайтовете си слагат безплатния Let's encrypt сертификат за криптиране, който обаче е Made in USA... Евгений Касперски какво рече: че щатските специални служби много ги е яд, че не могат да влизат в компютри с Kaspersky Antivirus. Една от магийките му е да подменя тоя сертификат със свой.
И кой влиза вече? Близко е до акъла, нали? Предпазил си се от единия, нахендрил си се на другия... Но понеже другия е правоверен, е позволено ... :)
И отново ще ви кажа - 99% от пораженията не са от скапана операционна система, а от скапани задклавиатурни устройства. Аз от поне 5 години нямам нищо освен това което слага уиндоуса, а дори и това понякога го спирам доколкото мога. И нямам проблем.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #163 -: Октомври 31, 2021, 05:46:28 pm »
И кой влиза вече? Близко е до акъла, нали? Предпазил си се от единия, нахендрил си се на другия... Но понеже другия е правоверен, е позволено ... :)
Ето на съмняващите се, колко ги следи Касперски. Е, и малко четене и акъл си требе:

https://www.wireshark.org/

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #164 -: Октомври 31, 2021, 10:42:43 pm »
Ето на съмняващите се, колко ги следи Касперски. Е, и малко четене и акъл си требе:

https://www.wireshark.org/

Хората, които могат да се справят с тоя софтуер изобщо няма да ги плаши някакво си следене... Аз газих из неговите дебри почти месец и пак съм на мнение,че само одрасках по повърхността на възможностите му. Оказа се че той е един от малкото пакети, който може да прихване USB и RS232 комуникация. Но докато го направя ми побеля косата.

А който иска да си слуша какво си приказва неговия компютър със света... за мен единствения сигурен начин е поставяне на един компютър с Линукс като рутер между работния комп и мрежата у дома или офиса. Малко заиграване с файъруола и NAT-а и човек има достъп до всеки байт който минава по кабела.
Всичко друго дет се слага на самия компютър който се изследва е... несериозно.