Справочници, схемотехника, теория > Компютри, мрежи, freeware софтуер, операционни системи и др.

WINDOWS или LINUX

<< < (2/35) > >>

juliang:
От изключително значение е за какво точно ще правиш с компютъра.
Нормално е един офис компютър на който се пишат документи и се браузва в нета да няма никаква разлика дали е с уиндоус или линукс. Но има неща, които просто не можеш да ползваш на линукс, или ползването им е съпроводено с големи неудобства. Примерно строителния инженер във фирмата ни по никакъв начин не може да мине на линукс. Алтернативите на CAD софтуери са изключително лимитирани, дори за обикновения АутоКад. А специализирани софтуери за изчисляване на сгради от типа на ETABS или SAP просто няма.
Видеообработка (говоря за професионална видеообработка, а не лепене на любителски клипчета от камерата на телефона) също няма.
Писането на софтуер също е ... абе не е като да няма, но не толкова удобно под Линукс. Да не говорим, че писане на Windows приложение под линукс е почти невъзможно (докато обратното вече не е толкова трудно).

Доста често се налага някои специфични настройки да се извършват с ровене по файлове с текстов редактор, или с дълги команди в конзолата, която не се слави с интуитивност на командите.

Поне откъм игри нещата напоследък мъничко се пораздвижиха, защото допреди 3-4 години една свестна игра не можеш да се играе на линукс :)

Ksurnev:
juliang
Пробвайте с Виртуал Бокса на Oracle, до сега всичко върви, даже по-бързо отколкото на Win7.

juliang:

--- Цитат на: Ksurnev в Март 02, 2017, 10:48:02 am ---juliang
Пробвайте с Виртуал Бокса на Oracle, до сега всичко върви, даже по-бързо отколкото на Win7.

--- Край на цитат ---
Не виждам смисъл да сложа линукс, на който във виртуална машина да пусна windows, на който вече да си пускам необходимите ми програми. Със същия успех мога да си пусна виртуалка на windows в която да кача един линукс и да си пиша документите на Libre Office ... възможно е но не виждам какво печеля.
Имам немалко приложения, които при 8 гигабайта РАМ се чувстват некомфортно. Не виждам как пускането на виртуална машина върху хост операционна система ще ми даде повече РЕАЛНА оперативна памет.

Ksurnev:
Предимствата са две:
Реално работи по-бързо с 1/3.
Можеш да си ровиш в нета под линукс, без да се притесняваш за бубулечки.
Ама си е ваша работа в крайна сметка.

Михаил Кузмов:
Благодаря за съветите! Все още нищо конкретно не правя. Не се очертава и в близките 10 дни. Какво точно ще правя ли juliang? Почти нищо. Игри пък още повече от нищо! Просто ще придобия знания които нямам. Освен това ми попадна една празна машина малко по добра от лаптопа ми. Безплатна колкото Linux. Опцията стартиране от диск ми допадна.
Хареса ли ми тогава инсталирам.  Ако ли не избирам друга дистрибуция.
И още нещо ми хареса! Кръпките се оправят светкавично, в най лошият случай до 2 дни. И сега ми кажи защо Win10 не ми тръгна като хората? Колко години да чакам съвместимост на видеокарта с драйвери?
Нещо като поста на locco по горе!
Пък какво ми пречи да си имам Win и Linux на един HDD? Ето тук пише до кога ще се поддържат версиите на Минт.
https://www.linuxmint.com/download_all.php
За други не съм открил още.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия