Автор Тема: WINDOWS или LINUX  (Прочетена 119093 пъти)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #135 -: Ноември 10, 2018, 06:22:49 pm »
Другото дето се случва е, че Минт ползва супозиторите на Убунту, а то вече е M$, и там се слагат последните "дърва"(кернели).

"kernel" не се превежда "дърва" а "ядро" има огромна смислова разлика.

M,daaa! Темата е заспала от година! Истината е че през тази година напреднах в Linux, и смело заявявам, с Linux се работи по добре! Проумях сигурността под Linux. Имам пълен контрол, и не се страхувам да ползвам чувствителни акаунти. Проумях сигурността под Linux. Имам пълен контрол, и не се страхувам да ползвам чувствителни акаунти.

Поздравления за упорството и желанието да научите нещо ново, което ще ви бъде много полезно, в една или друга степен.
За сигурността надявам се сте започнали да имате представа от "iptables" (https://en.wikipedia.org/wiki/Iptables) или от неговия сравнително скорошен последовател "nftables" ( https://en.wikipedia.org/wiki/Nftables ), които са филтрите на IP пакетите, и ви дават възможност да контролирате целия трафик към машините.


Може би някаква дистрибуция ще проработи. Но коя?

Зависи за какво ви трябва. Ако искате да имате нов интерфейс и много нови юзърски програми качени вече ще ви трябва по нов хардуер,  в противен случай, теглете стари версии и просто си дърпайте пакетите/библиотеките които са ви необходими за конкретната версия, като в най-лош случей, ще ви се наложи да ги компилирате, с GCC компилатора/линкър, от оригиналния код ( source code ).

За мой, нужди ползвам стара версия на Ubuntu ( 14.04 ) върши си ми добра работа. Мога да правя абсолютно всичко което ми е нужно, но забележете все пак че имам 21 годишен опит с Linux, като от 18 години работя и професионално с него, и може да не съм добър съветник в този случай. Може би затова работата с Linux е трудна за огромна част от хората ( все пак малко са специалистите) понеже системата дава свобода всеки да прави каквото си иска (даже ако желаете да си оптимизирате ядрото точно така както ви се иска) но според възможностите или по скоро натрупаното познание.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #136 -: Ноември 10, 2018, 09:57:50 pm »
epwpixieq-1, това за дървата съм го казал за драйверите в кернела.
Бате Мишо, ако можеш да сложиш някой от кернелите дето казах, може и да тръгне. Не съм пробвал Минт 19 все още, със 17 и 18 става.. Инсталираш кернел, престартираш, пускаш минта в (recovery mode) и от там избираш да стартира със стария кернел.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #137 -: Ноември 10, 2018, 11:14:31 pm »
Сега, понеже при мен стават тези неща, а пък аз или не обяснявам точно, или не ме разбирате е все тая! Но ето какво съм сигурен! На лаптопа с 10 годишен хардуер, при зареждане от флашка или инсталиран Минт19 ,вероятно част от ядрото се осакатява, респективно драйвери. Например, когато заредя от флашка на десктопа, ми направи за сега впечатление че GParted е в програмите за инсталиране. Докато на лаптопа тази програма не присъства. Какво да говорим за ядро и драйвери, които не се виждат в процеса на инсталация! От тук следва един логичен мой извод, нямам права да направя каквото и да било със системата. Виждам кое ядро работи, но не мога да сляза надолу, нито да се кача нагоре, още по малко да активирам друго ядро.
Сега мисля вместо да се мъча да компилирам нещо, за което не съм дорасъл, да заредя друг имидж на флашка, например Минт 18,3 (който работи отлично на десктопа) и да пробвам live на лаптопа. И така докато тръгне. Поне това е лесно и става почти само!
За мен е очевидно че това е мн. частен случай. Дори в linux средите не ми дадоха адекватно решение. Пиши това в конзолата, пиши онова в конзолата, обаче конзолата казва, неправилна команда. Какъв е смисълът когато нещата се превръщат в мъки??

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #138 -: Ноември 11, 2018, 06:17:33 pm »

Пиши това в конзолата, пиши онова в конзолата, обаче конзолата казва, неправилна команда.
За конзолата да даде неправилна команда или по точно „command not found
“ ( „несъществуваща команда“ ), това означава че, или в търсещия път на системата, под акаунта в който екзекутирате командата, тези байнари/скрипт не е намерен, което не значи че го няма в системата, понеже може просто да не на сърч пътя (search path) , другият вариант е че го наистина го няма в системата и просто трябва да си го свалите като част от библиотеки.
Във варианта в които го имате на системата просто трябва да го намерите, къде точно се намира, и да добавите тази директория в $PATH енвайранмент променливата ( environment variable ), във вашия $HOME/.bashrc профил контролиращ файл.

Всяка Linux дистрибуция си има сърчваща команда която дава представа за пакетите. Например при Ubuntu това е 'apt' при Redhat е 'yum',  вижте за вашата какъв е пактет манажерната програма и се научете да използвате 'man'. Това са познания които се натрупват още в първите месеци от използването на системата.
 
Какъв е смисълът когато нещата се превръщат в мъки??

Смисълът, поне когато аз започвах да работя под Linux (когато нямаше даже графически интерфейс) беше във това което потенциално може да се прави със системата, а не какво можех да правя тогава с моето лимитирано познание. Тогава Linux даже не беше много разпространен в индустрията. Имайте в предвид че сега 99.9% от световните сървърни системи, мобилни телефони и тъй наречените вградени системи („embeded systems“), въртят, така да се каже, Linux. Тоест познанието което вие придобиете на настолния си компютър можете да го използвате буквално навсякъде, при администрацията и правенето на каквито и да са софтуерни системи, а не само като обикновен използвач на системата.

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #139 -: Ноември 11, 2018, 08:05:45 pm »
Здрасти, Михаиле, предлагам ти една изпитана дистрибуция, базирана на Debian - MX Linux. Дръпни си версия 16, новата още не е изчистена. Върви на стари машини без грижа - при мене е на два по-дърти лаптопа от твоя. :) Даже съм подкарал и виртуална машина с орязано XP за некои нужди. Ако не ти харесва XFCE средата слагай каквото искаш. Има готови ремастерирани версии с KDE и др. Е, Debian-а не е Ubuntu, ама ше се оправиш.
Поздрави!..

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #140 -: Ноември 11, 2018, 09:47:47 pm »
Благодаря за съветите!                                                                                                                                    При последното стартиране тази сутрин на Mint19, се заредиха повече драйвери, което позволи на системата да даде вид че работи. Нямаше безжична мрежа само. Вкарах LAN кабела и така се докопах до интернет. Стартирах диспечера на актуализациите, имаше предложен един пакет само. Дадох му старт, свали се и след като се инсталира, се появиха голям брой актуализации. Между тях забелязах пакет драйвери, както и най новото ядро. Смело маркирах всичко, защото нямаше какво да губя повече. Така след ок.20 мин. се сдобих с работеща система. Рестарт, конфигуриране на безжична мрежа и сега имам удоволствието да изпратя този пост от Mozilla по wifi.
Далеч не съм изпробвал всичко, но се надявам от тук нататък нещата да са на ред!
Лека вечер!!

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #141 -: Май 14, 2021, 04:00:29 pm »
Днес любимият ми компютър с инсталирано някакво много старо убунту стаде багажа, всъщност е работна станция  HP xw6600 на 12+ години, никога не е бил изключван или пък преинсталиран. Обаче се оказа, че самият компютър си работи, а видео картата е сдала, има два слота за монитори, на нито един не тръгва вдиеото, и понеже компютъра е свързан към мрежа, мога да влизам в споделените папки. Как да го пусна на ниска резолюция не ми дава никакви опции, в биоса мога да се включа но никъде другаде, а ни ми се взима нова видео карта, преди да съм сигурен че отново ще го подкарам.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #142 -: Май 14, 2021, 04:53:23 pm »
За такъв комп видеокартата струва десетина лева. Принципно сдават багажа кондензаторите по нея "електролитните" и ако ги подмениш всички наред ще проработи ама пак ще ти дойде десетина и повече лева.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #143 -: Май 14, 2021, 05:13:18 pm »
Специално този има скъпа карта някакво куадро е , друг е въпросът че е архаична , целта ми е да вляза в конзолен режим на убунтуто но не се получава нещо.

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #144 -: Май 15, 2021, 12:46:26 pm »
dmitarp, малко повече инфо по проблема, ако може...
Тази машина можеш ли да я рестартираш?
При рестарта показва ли се нещо на монитора (поне bios) ?
Това убунту е с графична среда и когато я зареди, тогава ли спира видеото или изобщо го няма?

Ако имаш проблем само с графичната среда с "ctrl+alt+F1" можеш да превключиш на shell. (конзола)
Ако изобщо не работи видеокартата, но OS-a е жив пробвай с SSH достъп. Убунту има ssh server по подразбиране.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #145 -: Май 15, 2021, 02:33:26 pm »
dmitarp, малко повече инфо по проблема, ако може...
Тази машина можеш ли да я рестартираш?
При рестарта показва ли се нещо на монитора (поне bios) ?
Това убунту е с графична среда и когато я зареди, тогава ли спира видеото или изобщо го няма?

Ако имаш проблем само с графичната среда с "ctrl+alt+F1" можеш да превключиш на shell. (конзола)
Ако изобщо не работи видеокартата, но OS-a е жив пробвай с SSH достъп. Убунту има ssh server по подразбиране.
dymelsoft,  всичко това са добри съвети, но поне според мен, имайки вече над 25 години опит с Linux (професионален както и любителски) най-добрия начин на решаване на каквито и да са проблеми е да се разтърся в Google. За сега не съм имал проблем който не мога да реша със помощ от познанието документирано на Интернет. Стига човек да знае или разбира как да зададе "въпроса" или напише симптомите на проблема  ( и това е много важно ) на Английски на Google, няма проблем който технически грамотен човек да не може да се справи.

Това което казвате за ssh е много важно но за това също трябват познания най-малкото за човек как да се логне и елементарно да прегелда какво става със системните логове та даже и с dmesg. Отново всичко това е основно, най-малко за технически грамотно боравене с туловете и възможностите които LInux предлага.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #146 -: Май 15, 2021, 03:11:02 pm »
Я ми дайте някакъв съвет, понеже в програмирането съм "гола-вода"...
Мисля да мина на някакъв линукс, да ми препоръчате версия?
Изискванията ми са да е на БГ и да има графичен интерфейс максимално близък до "windows 7"?

Не знам дали "Убунту" или "Тиликс" се доближават до това, но...затова и питам?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #147 -: Май 15, 2021, 03:57:08 pm »
Или Убунту или Минт.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #148 -: Май 15, 2021, 06:28:13 pm »
Изискванията ми са да е на БГ и да има графичен интерфейс максимално близък до "windows 7"?
По тия изисквания не съм в час, BG + Win7 близък интерфейс (т'ва не съм го мерил :) ).
Всичко зависи за каква цел ще го ползваш и имаш ли предварителен опит.

За протокола, тия, които са измислили, че "няма безплатен обяд", раздаваха навремето инсталационни дискове на Убунту.
Защо ли?

За мен е по-добре да погледнеш към версии, които са родителски на всякакви вариации и вариацийки.
Като например Debian или Fedora. Не, че няма и други 'родителски', но им нямам много доверие.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #149 -: Май 15, 2021, 06:40:21 pm »
Atos,e за такива като теб и мен, съвета на Радико е добър! Разбира се има и още по елементарни OS дистрибуции, но Минт например, се работи за да бъде конкурент на виндоса! Ами аз не помня от кога не съм стартирал Win10 щото ми лази по нервите! Имам го заедно с Mint18. 3 и избор какво да стартирам. Мисля че ще се справиш с инсталацията без проблеми, избираш си български и колко дисков обем за минта. Виндоса остава и след инсталацията ще имаш grub мениджър за избор коя OS да се стартира. Това е от мен, повече от по печените!!