Автор Тема: WINDOWS или LINUX  (Прочетена 119164 пъти)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #105 -: Ноември 24, 2017, 09:18:58 pm »
Еми учените сте си учени! На мен като ми се появи черен екран, нещо пишеше най горе, не запомних какво, под него grub_ с мигащ репер.
Какво да напиша като не зная? Нищо не мога да стартирам,шах!! И така с флашката отново! Версията на GRUB е 2.02 бета-36ubuntu3.9+linuxmint. Хабер си нямам! Не е графичен интерфейс. Ама след десетина години, ако съм жив ще ги зная тези неща ;D!
Така че съветвайте, чете се темата, и вероятно има още зарибени! Само да не ги надува шубето нещо да оплескат!!

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #106 -: Ноември 24, 2017, 09:51:19 pm »
Браво, Михаил Кузмов!
Започна да се справяш с проблемите  :)
Ти казваш дано да не стане пак, но така пък се научават нещата. Ако всичко върви по мед и масло, само ще се ползва Linux-a и няма да се знае кое как работи.
Извинявай, но забравих да ти кажа, че в терминала не се показват даже и звездички, когато пишеш паролата, но ти го знаеш вече  :)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #107 -: Декември 01, 2017, 05:32:37 pm »
Опитвам се да се пренастроя изцяло на mint. Повечето неща успях. Макар и по друг начин, различен от Windows работят. Последно запецнах на инсталирането на ClamAV. Анти вирусна под Linux. На вид се инсталира успешно, обаче никъде не се появява!
Например, GParted инсталирах с бъдещи намерения. Появи ми се икона при помощни програми. Като търся чрез писане пак се появява. Същото и с Chromium аналог на Chrome. Появи се при интернет програми. Пиша в терминала ClamAV, но очевидно не уцелвам вярна команда! Не съм пробвал нова инсталация защото в софт мениджъра ми е маркирана като инсталирана.
Някакви съвети?

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #108 -: Декември 01, 2017, 06:18:57 pm »
Излезе Linux Mint 18.3 Sylvia.

https://www.kaldata.com/it-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/%D0%B8%D0%B7%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%B5-linux-mint-18-3-sylvia-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BC%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8-266976.html

Михаил Кузмов, ClamAV е както са написали "command-line interface", е за управление и стартиране в терминала(конзолата).
За графичния интерфейс трябва да инсталираш Clamtk.
Явно е трудно да се отвикне от Windows щом си качваш антивирусна  :)

Ако се притесняваш за вируси или rootkit и backdoor си инсталирай и Rkhunter и Chkrootkit.
Само че те нямат графичен интерфейс и трябва да си ги стартираш от конзолата. Но за проба и успокоение може да си ги инсталираш.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #109 -: Декември 01, 2017, 06:29:26 pm »
Здрасти, бате Мишо.
Освен ClamAV, трябва и ClamTK. Той е графичния интерфеис за програмата.
https://dave-theunsub.github.io/clamtk/
В момента правят нова версия и няма ъпдейти.
По-добър е Bitdefender for Unices,
https://www.bitdefender.com/business/antivirus-for-unices.html
Иска регистрация, и ти пращат код за активация, безплатно е.
За линукса не ти трябват, но може да се чисти Window$$$.
Има и Comodo AV.
https://www.comodo.com/home/internet-security/antivirus-for-linux.php

СE от Смолян - Коцето.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #110 -: Декември 01, 2017, 07:31:16 pm »
Антивирусна на Линукс ... това показва липса на осъзнаване какво е линукс, и какви инструменти предлага.
Първо правило - НИКОГА не работете като root в системата. НИКОГА не давайте на някое приложение или потребител права, от които няма неотложна нужда. Орязвайте всички права за достъп по папки и файлове. Не си правете работата по конфигурирането "по лесна", давайки ненужни права наляво и надясно.
Ако се спазват тези прости правила, която и да е от големите дистрибуции на Линукс е практически непробиваема. без привилегия на root никоя програма не може да направи почти нищо, освен да си пише по директорията която е отделена за нея и достъпвайки само това, от което има нужда.
Да, конфигурирането е сложничко, и няма бутон "recommended settings", просто защото всичко е индивидуално. Човек трябва да разбира какво прави когато бърника по една такава система. Именно затова и почти никое приложение там не идва с някаква предварителна конфигурация - администратора е задължен да я направи на ръка, осмисляйки всичко което разрешава или забранява в зависимост от конкретната ситуация.
Затова и съм доста раздвоен относно графичните среди и автоматичните инсталатори в линукс - те правят доста неща тайно от администратора, възползвайки се от това че им се предоставят root права. Предпочитам да си опиша всичко в съответните файлове и да знам какво точно ще прави тази програма и ако тя поиска нещо дет не й трябва ...

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #111 -: Декември 01, 2017, 09:53:18 pm »
Предпочитам да си опиша всичко в съответните файлове и да знам какво точно ще прави тази програма и ако тя поиска нещо дет не й трябва ...
Демонстрацията на превъзходство е неуместна в случая.
Хората  сега прохождат, а им разправяш за "неврохирургията" в Линукса.
Това е специално за тебе, за по-качествено блъскане.

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #112 -: Декември 01, 2017, 10:59:17 pm »
Много важно и ценно е това което казва Юлиан, особено за такива като мен, които продължават да мислят по стандартния за "уиндоус потребител" начин.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #113 -: Декември 01, 2017, 11:17:27 pm »
Демонстрацията на превъзходство е неуместна в случая.
Хората  сега прохождат, а им разправяш за "неврохирургията" в Линукса.
Това е специално за тебе, за по-качествено блъскане.
Тая бухалка ще я ползват тия, които се опитват да "докарат" линукса до нивото на windows, или да работят с него така като с windows.
Опита да се работи с линукс така, както се работи в windows е горе-долу като опита да караш самолет, щото си работил като стюрад на самолет. Единственото общо с пилота е че сте били във въздуха.
Ако някой иска да ползва линукс (повтарям: да го ползва, не да го чупи) трябва да се откаже от всичко което е научил за администриране на windows. Двете ОС си приличат само по това, че на десктопите им има икони (за линукса -
 евентуално) и че може да се цъка с мишката по тях. Зад "тапета" нямат абсолютно нищо общо.
Да, и двете се ползва по един и същ начин, но докато при windows можеш и донякъде да администрираш една система без да си прочел нищо, то за да имаш една работеща "по фън шуй" линукс система, трябва да загубиш дни и седмици в четене, проби, сриване и преинсталиране на системата.
Да, можеш да подкараш линукс така, както подкарваш windows, но тогава ще имаш точно толкова бъгава и ненадеждна система, каквато е windows-а. Ако смятате да ползвате линукс по този начин, просто си стойте на windows - поне ще ви е по-лесно и познато.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #114 -: Декември 02, 2017, 02:03:21 am »
Е, точно за това аз си стоя на уин-а :D
Преди много години, когато интерфейсът на линукс изобщо "го нямаше", един приятел, програмист, ми беше казал - линукс е рай за програмиста и ад за...профана :D
Аз, понеже се причислявам в последната графа, предпочитам да знам (горе-долу) какво правя в уиндоус, отколкото да съм в "небрано лозе", понеже ми е по-удобно.
Адмирации за Мишо, все пак, линукс е по-добрата ОС.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #115 -: Декември 02, 2017, 09:41:38 am »
juliang, от позицията на "безсмъртен" под Linux, се опитваш да ме откажаш! Така ли да го разбирам? Сигурно ако се качиш на космически кораб, веднага ще запрашиш из космоса, щото всичко ще ти бъде ясно с командния пулт?!  Не ти прави чест подобен начин на мислене и писане!
Ако можеш, дай съвет на "смъртните" под Windows както правят другите! Говорим за свободната енергия, която доставят хилядите разработчици чрез Linux!
Аз спокойно мога да спра да питам каквото и да било. С малко повече ровене в мрежата, намирам нужното. Но хората тук споделят по бързо и конкретно на въпроса.
Трябваше да забележиш от коя дистрибуция започнах. Ти няма ли да се справиш по добре, ако пулта на космическият кораб, прилича на пулт на парен котел?
Не че с парен котел може да се лети в космоса, ама знам ли твоите възможности? ???

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #116 -: Декември 02, 2017, 10:00:37 am »
Юлиане, да си вечната опозиция само за идеята е прекалено, не мислиш ли?!.. За какви дни и седмици, загубени в проби приказваш, човече? Популярните дистрибуции си идват настроени и готови за работа. Без да пипаш нищо можеш да вършиш реална работа със системата, включваща ровене в мрежата, офис, изображения, музика/видео и др. Да, някои хора си ръчкат ОС по свой вкус, но...разликата от Вин-а е, че всичко е описано. Можел съм да администрирам без да знам нищо, хмм...да бе, пресен пример Win10 с който си късах нервите преди известно време. Имаш насреща си една черна кутия и сядаш да гадаеш и шаманстваш кое-как и що тъй. А за преинсталация на Linux да говориш е смешно. Това го правят хора, закостенели от ползване на M$ продукта.
Виж за философията и структурата на ОС-а си прав, много са различни. Под Linux се работи с мисъл, а не папагалски. Затова препоръчах на Кузмов да прочете туй-онуй преди да се метне с главата надолу. Папагалското поведение води до въпроси от сорта:
- Къде ми е C-то(дяла на харда)?;
- Къде са ми инсталирани програмите?
- Какъв антивирус да сложа(подобно на колегата  :)) и т.н.
Понеже спомена за паролите и правата да вметна, че лично аз предпочитам отделни Root и User такива. Допълнително си настройвам правата за достъп до папки и файлове с данни, които са споделени.
Михаиле, дерзай и не му се връзвай на Юлиан, той е на всяка манджа подправката ;D Давай смело и питай при неясноти, ще помагаме.
« Последна редакция: Декември 02, 2017, 02:32:12 pm от atos »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #117 -: Декември 02, 2017, 10:56:30 am »
Не се опитвам да отказвам никой. Просто искам да обясня съвсем ясно че "тая работа не е като оная". Ако някой реши да мине на линукс, трябва да приеме факта, че ще трябва да чете много, и да се откаже от това което е научил под windows. Линукса иска разбиране на това какво се случва, той няма да вземе никакво решение вместо вместо потребителя (с малки изключения).
Както казах по-горе - можеш да конфигурираш линукс по начина по който конфигурираш windows, но за да получиш стабилна и защитена система, трябва да се погрижиш сам за почти всичко.

Идеята да качиш антивирус под линукс ме подтикна да напиша това. След няколко дена ще има въпрос "а какъв файъруол да кача на линукса", който вече ще в върха на сладоледа.

Да го напиша ясно - антивирусна на линукс е абсолютно безполезна, освен ако не искате да чистите чужди файлове. Правилно конфигурираната система няма да позволи никаква програма да има достъп до чужди файлове и по този начин никакъв вирус няма да може да се инсталира сам в системата или да уверди файлове на други потребители.
Да, ако сте решили "за по лесно" да работите като root или да дадете подобни привилегии на някоя друга програма - тогава системата става уязвима, но в такъв случай антивирусната няма да ви спаси - вируса просто ще спре антивирусната без да се усетите и ще си прави каквото си поиска. Самата антивирусна за да може да сканира целия ви диск и да има достъп до всички файлове по него трябва да има root привилегии, което "чупи" парадигмата на линукс за разделение на правата. НИКОЙ в линукс не трябва да има достъп до файловете от ядрото на системата.
Представете си че си купувате сейф. Антивирусната на линукс е сейф на който сте оставили още една врата отзад, за да го отворите ако предната врата се счупи... :) дали такъв сейф ще е по-сигурен от обикновения? Да, определено ще ви създаде по-малко неудобства ако се чупи главната ключалка, но смисъла на сейфа е първо да е сигурен, а чак след това да е удобен.Поставянето на втора врата намалява сигурността.
A сигурността е може би главната причина да се мине на линукс. Не мога да кажа че линукс е по-удобен за ползване от windows. Не мога да кажа че за линукс има повече софтуер. Не мога да кажа че за линукс ще намерите лесно драйвери за всичките си периферни устройства. Не мога да кажа че е по-малко лаком за ресурси или че е по-бърз (освен ако не си прекомпилирате ядрото като за вашата система и не орежете всичко излишно от него).
« Последна редакция: Декември 02, 2017, 11:11:31 am от juliang »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #118 -: Декември 02, 2017, 11:21:48 am »
Сега, дайте по същество! Аз имам, и още колко ще имам windows навици не се знае! Със сигурност това  АЗ не се отнася само за мен. В мой личен план да премина на Linux си има цел. Нека да си изясним, защо все пак се пишат антивирусни за Linux? При това са безплатни! Защо разработчици си губят времето за нещо безсмислено, ако е такова? Имам едно обяснение, getca спомена по долу. Дистрибуцията си идва готова, настроена и започваш веднага. Сякаш си на компа на приятеля който го е настроил по странно. Сигурно ли е ако си влезеш в акаунта на сметките примерно? Това че в момента не заная, не значи че винаги няма да зная! Искам да дам кураж на всички! И на atos! Цепнете си едно дялче на харда и опитайте. Ами кажи речи Mint-cinnamon е като windows. Пък каква е разликата се уверете сами.
Ииии, господа администратор и модератори, Linux е СЕ! Заслужава коментарите да се намират на начална страница, а не забутани в общ раздел!
Предложение само!!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: WINDOWS или LINUX
« Отговор #119 -: Декември 02, 2017, 12:23:17 pm »
В мой личен план да премина на Linux си има цел.
Ами изложи си целта по-ясно тогава - какво не ти стига в windows че отиваш на линукс? Ако знаем отговора на въпроса, вероятно можем да ти помогнем по-добре.

.. Нека да си изясним, защо все пак се пишат антивирусни за Linux? При това са безплатни! Защо разработчици си губят времето за нещо безсмислено, ако е такова?
В големия процент от случаите антивирусните за линукс се пишат, за да могат да сканират файловете в един мейл сървър примерно. Или в един файлов сървър. Ти си правиш пощенски или файлов сървър, и с антивирусната сканираш тези файлове. Те не са опасни за самата операционна система, тя не работи с тях.