Справочници, схемотехника, теория > Компютри, мрежи, freeware софтуер, операционни системи и др.

WINDOWS или LINUX

(1/35) > >>

Михаил Кузмов:
Далеч не съм спец по въпросите на OS! Затова отворих тази тема, с цел споделяне на опит и мнения най вече от потребители работещи под Linux. Смятам че те са запознати също добре и с Windows!
В момента лаптопа ми от 2012 г. работи под Win7. Още мин. год. писах в темата "Всичко за Windows10". Един ъпдейт дълго време ме подканяше да инсталирам Win10 безплатно, защото нещата били съвместими с моят лаптоп. По едно време не издържах на напъна и преминах на Win10. Да ама не!? Най сериозен се оказа проблема с видео картата. Настоящият драйвер не беше съвместим с Win10. Когато качих следващият драйвер съвместим с Win10, се оказа че не е съвместим с хардуера на картата. Така с някаква бейсик версия на MS гледах HD видео като поредица от мътни снимки.
Естествено, сега пак съм си на Win7!  Затрих всички досадни ъпдейти, изключих автоматично търсене на ъпдейти, и сега всичко е като песен. Да но Win7 вече не се поддържа! Рано или късно, нещо ще започне да увисва!
По няколко причини ми хрумна че Linux е добра алтернатива. Проучвам от 2-3 дни и се уверявам все повече в това.
Имам какво да споделя за краткото ровене! Достатъчно е да има интерес към темата за обмяна на опит.
Поздрави!

Михаил Кузмов:
locco, имаш ли лични впечатления от минт? На този етап от проучване, сякаш и аз се спрях именно на минт 18.1 но на cinnamon edition от декември 2016.
http://blog.linuxmint.com/?p=3181
Има положителни и не толкова положителни мнения в блога, но не посочват на какви машини.

getca:
Здрасти, Кузмов,
Може да прегледаш ей тая темичка Linux, ако вече не си го направил. Писал съм доста там и споделил опит заедно с други колеги. Работя вече 10-на години с тази ОС и мога да кажа, че основната трудност за начинаещия е избора на дистирибуция поради голямото разнообразие на такива. Съобразно хардуера на машината може да се подбере по-лека или утежнена, нашарена дистрибуция. Отделно са специфичните изисквания на потребителя за работна среда и възможности. Вече администрациите на цели държави и образователни системи минават на свободни ОС, тъй че това е бъдещето. Мобилният Андроид заля света, а той също е Linux базиран. И т.н и т.н...
Вин-а може да си го оставиш за всеки случай, особено ако имаш някакви специфични софтове там. Аз си държа едно дърто XP за подобни нужди, щот заема малко място.
Нямам желания да ставам рекламен Linux агент, нито да споря с Вин спецове. Прости споделям опит, толкоз. Та, ако имаш въпроси питай, ама конкретно, без локуми.
Поздрави!...

Михаил Кузмов:
По дяволите! Ужким разгледах раздела, а точно темата Linux ми е избягала от окото!
Да, напълно споделям написаното но още не съм готов за конкретни въпроси. Пък и нищо практически не съм направил!

Ksurnev:
Аз познавам Линукса от времето на Пататото, работя с Mint от 8 версия. За голямо съжаление Били купи Canonical, и Убунту вече е собственост на Micro$oft.
Сорсоветв на Минта са от Убунту, ако минаваш на Минт препоръката ми е Минт Дебиан. На този минт сорсовете са дебиански.
https://www.linuxmint.com/release.php?id=24
Препоръките ми са за MATE, с по-малко панделки е. Още нещо - с някои онлайн ТВ има проблем в Linuxa  заради FlashPlaier и Firefox.
Направи си едно ДВД да го разгледаш като система, може да ти хареса
Линукса никога не ми е гърмял без мое разрешение. В момента съм с MATE 18.1X64, но не знам до кога ще има сорсове.
Поздрави от Смолян.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия