Автор Тема: Вечен топлоакумулатор  (Прочетена 17218 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Вечен топлоакумулатор
« -: Февруари 21, 2017, 08:59:24 am »
Намерих една интересна статия която провокире интереса ми:
https://greentech.bg/archives/70876
Със няколко дум идеята е, че понеже натриевата основа при разреждането си отделя топлина което може да се използва за акумулирането и. При излишък на енергия "през лятото" да се сгъстява разтвора  чрез изпарение а зимата да му се добавя вода и да се използва отделената при разреждането температура. Струва ми се, че концепцията има някой недостатъци, но в момента не съм наясно каква точно ще е енергиината плътност на такава система. Тоест колко джаула се отделят при разреждането на един грам основа. Някой знае ли как да го пресметне или трябва да ползвам емпиричният метод с каната и термометъра в ръка.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Вечен топлоакумулатор
« Отговор #1 -: Февруари 21, 2017, 09:08:56 am »
А амониевата селитра при разреждане се охлажда :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Вечен топлоакумулатор
« Отговор #2 -: Февруари 21, 2017, 09:14:54 am »
Да има доста вещества които отделят или поглъщат енргия при разрежднето им. Сярната киселина също отделя много голямо оличесво топлина при разреждане, дали не е и повече от содата освен това не знам дали не се изпаряваха гадости при сгъстявне чрез изпарение.
За сега първият въпрос е колко точно е топлината. 

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
Re: Вечен топлоакумулатор
« Отговор #3 -: Февруари 21, 2017, 09:16:34 am »
И чистият етилов спирт след добавка на вода се загрява. А при сода-каустика също се отделят миризми и въобще тези киселини и основи са си опасни играчки

fantom4e

  • Гост
Re: Вечен топлоакумулатор
« Отговор #4 -: Февруари 21, 2017, 09:32:25 am »
13°C за 5грама основа в 100мл вода при стайна температура 25°

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Вечен топлоакумулатор
« Отговор #5 -: Февруари 21, 2017, 02:11:59 pm »
Едно време в сп. "Наука итехника за младежта" имаше статия за такъв акумулатор за отопление на къща.
Беше Шведски проект за цялостно отопление. Не си спомням с какво точно беше направен, беше или натриев сулфат, или натриев сулфид. На принципа - сушиш през лятото - мокриш през зимата.
Ако не съм изхвърлил списанията ще ги преровя и ще кача статията сканирана. Трябваше доста голямо количество - 8 тона. Според статията разходите се плащаха за 4 години (за Швеция). Имаше и панели на покрива, с тях се сушеше през лятото.
Къщата беше 150 кв.м.
Не използваха натриева основа заради агресивността.
« Последна редакция: Февруари 21, 2017, 04:21:16 pm от atos »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Вечен топлоакумулатор
« Отговор #6 -: Февруари 21, 2017, 04:49:57 pm »
Попаднах на това четиво преди известно време. Изпитах скептицизъм относно "домашно" приложение, главно поради обемите. По отношение на агресивността се намира колая. Иначе многократно съм правил електролит с NaOH (натриева основа), също с KOH (калиева основа) за целите на електролизата. Втората отделя повече топлина при реакция с водата. Може би PyroVeso ще каже по ефективни маТриали? Защо точно са се спрели на NaOH?
Експеримента изглежда лесен, меренето трябва да се обмисли, за да се направи правилна оценка. Има ли полза от файдата и колко ще е келипира?  :o В статията няма кой знае каква конкретика. Тая водна пара с 5-10 ℃ не ми е ясна. Единствено че от тази есен работи успешно!
P.S. juliang ко'ши каиш?

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Вечен топлоакумулатор
« Отговор #7 -: Февруари 21, 2017, 10:50:11 pm »
За Топлинни акумулатори се използват няколко химич. съединения.
Правят се експерименти за "складиране" на топлинна енергия в различни страни, но все още
няма Топлинен Акумулатор ТА на пазара. Все още ТА са на етап научни разработки и експерименти.

Ровейки из НЕТА за ТА попаднах на доклад-обзор за топлинни акумулатори.
Докладът е на международна агенция IRENA, от 2013 г. т.е. сравнително нов.

Ето каква сравнителна графика се дава в този доклад за различните хим. съединения с
които се правят експериментите за ТА.

Хим. вещества в горната част на графиката имат доста голям топлинен капацитет и могат да
акумулират топлинна енергия в 1 куб. м. която ще задоволи потребностите на едно българско домакинство
за един месец през есенно-зимния период.

Тъй като темата за ТА живо ме интересува, а химията ми е на гимназиално ниво, ще помоля химицине от Форума
да коментират графиката, свойствата на хим. съединения, наличност на пазара, цени и пр.




 

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Вечен топлоакумулатор
« Отговор #8 -: Февруари 21, 2017, 11:12:44 pm »
според данните предоставени от fantom4e и ако зависимостта на енергията спрямо концентрацията е лиейна излиза че в един кубик могат да се съхраняват 150 киловатчаса енергия. това при разлика в разреждането от 50%
Според документа на Елпунто 500=600 киловатчаса което във финансово изражение е равно на 100-120 лева акумулирани в кубичен метър. Въобще не ми звучи лошо. Магнезиевият сулфат не е недостъпна суровина. Това не беше ли англииска сол.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Вечен топлоакумулатор
« Отговор #9 -: Февруари 22, 2017, 09:55:13 pm »
И други се интересуват от такъв акумулатор. Агента е натриев сулфид.
Не знам кой бърка - аз или човека писал това:
http://modelistika.com/showthread.php?t=17825
Става дума за автора.
Статията е същата и се надявам в събота и неделя да я открия.
Поздрави от Смолян - Коцето.