Автор Тема: Крекинг на горива  (Прочетена 9108 пъти)

Неактивен Orenda

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 147
Крекинг на горива
« -: Февруари 02, 2011, 04:39:39 pm »
 ";D Вариант е, според мен, да се намали броя на акумулаторите и да се комбинира с малък бензинов/газов електрогенератор (2-3 кВт). Може би колегата eltransbg ще се намеси и ще обясни какво е положението с агрегатите за ток."
 По скоро електрогенератор с GEET, ето какво разбрах аз за ГЕЕТ:
 Това е "крекинг" при награвяне около 450-600градуса по целзии вишите алкани се разкъсват и дават ниши въглеводороди-течните бензини(описано е много пъти)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Крекинг на горива
« Отговор #1 -: Февруари 02, 2011, 05:38:37 pm »
";D Вариант е, според мен, да се намали броя на акумулаторите и да се комбинира с малък бензинов/газов електрогенератор (2-3 кВт). Може би колегата eltransbg ще се намеси и ще обясни какво е положението с агрегатите за ток."
 По скоро електрогенератор с GEET, ето какво разбрах аз за ГЕЕТ:
 Това е "крекинг" при награвяне около 450-600градуса по целзии вишите алкани се разкъсват и дават ниши въглеводороди-течните бензини(описано е много пъти)

По принцип, да, но колко хора са го докарали. И колко хора го имат, работещо в истинския смисъл на думата - "крекинг"? Някой в България? Доста силни думи. Този опит изисква изключителна подготовка, най-малкото, защото когато се завърши, трябва да се измери коректно. А до сега всички проблеми са били, и ще бъдат, в измерването!

Дали ще е на пропан-бутан, или на нещо друго - геет, нафта, олио (вариант!)...

Неактивен Orenda

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 147
Re: Крекинг на горива
« Отговор #2 -: Февруари 03, 2011, 02:21:00 pm »
1.    Метан се получава при хидриране на въглероден оксид (от воден газ), при температура  200-300оС и катализатор фино диспергиран никел :

       
2.    Метан се получава и чрез директна (пряка) синтеза от въглерод и водород при температура около 500оС и катализатор никел:
 

 Това е от предпоследната страница ;D

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Крекинг на горива
« Отговор #3 -: Февруари 03, 2011, 08:07:55 pm »
Така е, според посочения документ може да се направи метан от въглерод и водород. В сметката трябва да се включи ефективността на електролизера (или метода, с който ще се добива водород). Топлината, да речем че е отпадъчната топлина от двигателя и за нея няма да плащаме нищо.

Ще е хубаво да се направи някаква сметка, но тук трябва да се намеси някой химик (при какво количество водород и въглерод, какво количество метан ще се получи).

Неактивен Orenda

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 147
Re: Крекинг на горива
« Отговор #4 -: Февруари 03, 2011, 09:39:06 pm »
До края на другата седмица ще се срещна с началник катедра неорганична химия, ще питам каквото трябва. Не е лошо да се обсъдят точните въпроси, на които да потърсим отговор. Имайте предвид че те до преди една седмица не знаеха какво е Браунгаз