Автор Тема: Как работи буферен съд  (Прочетена 32003 пъти)

ivan74

  • Гост
Как работи буферен съд
« -: Февруари 19, 2017, 02:50:57 pm »
Здравейте да попитам как точно работи буферен съд

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Как работи буферен съд
« Отговор #1 -: Февруари 19, 2017, 05:49:15 pm »
Иванеееее, вземи почети малко, бе, човек ;D

Буферният съд има за задача да държи някакъв флуид (най-често вода), която се ползва за акумулатор на топлинна енергия. Служи също и да се предпази водната система от прегряване.
Когато имаш голямо производство (повече от потреблението), излишната топлина се отвежда в буферния съд, където нагрява водата. След спадане на производството, тази топлина може да се ползва за  отопление.
Почти задължително е използването на водна помпа от този тип:


Давам ти пример - имаш камина с водна риза и 5 радиатора, събира около 100 л. вода(примерно). Буферният съд се монтира между камината (това, което нагрява, може и да е вакуумна тръба) и радиаторите (може и водно подово или друго). Загрятата вода влиза от едната страна на буфера и излиза от другата към радиаторите.
В зависимост от обема на системата, може да се монтират и кранове или клапи (някои даже и автоматични), които да спират потока на вода през водните ризи след спиране на нагряването и да се ползва самият буфер за топлоизточник известно време. Това обикновено се прави при големи системи и буферни съдове от по няколко тона.
Ако буферният ти съд е по-малък отколкото е нужно, системата ще прегрява и е задължителен монтажът на разширителен съд. В този случай, топлината от буферния съд ще може да се ползва за много кратко.
(всъщност...разширителния съд е задължителен при всички такива системи).
Ако буферът е по-голям, отколкото е нужно, няма да може да загрява водата до необходимата температура, за да е полезна или това загряване ще отнеме доста часове - с други думи...палиш си камината и след...6 часа се стопля стаята, примерно.

Буферният съд задължително трябва да се ТЕРМОИЗОЛИРА, колкото се може повече, за да няма загуби (обикновено се прави дупка в земята, насипва се слама от страни, а самият буфер се обвива с вата), тръбите, които влизат и излизат от него също трябва да са топлоизолирани.

П.П.нека колегите да сдържат ироничните си усмивки, човекът поне иска да знае и това трябва да се уважава!


Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Как работи буферен съд
« Отговор #2 -: Февруари 19, 2017, 06:02:47 pm »
Другото му приложение е като аналог на кондензатора в електрическата верига.
Имаш газов котел. Имаш мивка. При липса на буфер в момента в който отвориш крана тепърва котела ще запали, ще почне да топли метала, той да топли водата и докато тя дойде до чучура, ти вече ще си измил не само ръцете си, а вероятно и 10-тина чинии и 1-2 тенджери.
Ако пък имаш котел който се ползва и за отопление, но ти трябва мъничко топлина - примерно само една стая в която не е много студено. При липса на буфер котела ще запали, ще дигне температурата за 3 минути, после ще изгасне, след 10 минути пак ще запали... А всяко палене и гасене е стрес за котела, загуба на топлина при продухването на котела, съпроводено е и с доста некомфортна промяна на температурата.

При наличие на буферен съд в момента в който отвориш крана ще имаш топла вода от буфера дълго време, достатъчно за да може котела да запали и да почне да нагрява водата.
Отоплението също ще е по-равномерно - котела ще пали веднъж на час-два за по 10-15 минути за да покрие малката консумация и падането на температурата в буфера.

ivan74

  • Гост
Re: Как работи буферен съд
« Отговор #3 -: Февруари 19, 2017, 06:19:08 pm »
Е то тогава може да се използва бойлер вместо буфер

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Как работи буферен съд
« Отговор #4 -: Февруари 19, 2017, 06:34:46 pm »
Да, бойлерът е вид буфер, който ползваме всички в ежедневието си.
Ако го сравним с проточен бойлер е точно буферен съд. Ако е включен постоянно (на 2, примерно), започва да нагрява в момента, в който температурата на водата в него започне да спада. Резултатът е плавен преход от температурните разлики и сравнително постоянен приток на топла вода.
Затова се нарича "буфер" - обира контрастните разлики в температурата на водата.

За буфер може да ползваш бойлер, само че трябва да е съобразен с обема на системата ти. Другото важно нещо е дали ще го ползваш само за отопление или и за нагряване на вода.

ivan74

  • Гост
Re: Как работи буферен съд
« Отговор #5 -: Февруари 19, 2017, 10:26:27 pm »
Ще го ползвам само отопление ще ми е нужен за да го свържа към термопомпата ми

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Как работи буферен съд
« Отговор #6 -: Февруари 19, 2017, 11:49:16 pm »
Ще го ползвам само отопление ще ми е нужен за да го свържа към термопомпата ми
И какво точно ще целиш с този буферен съд?
Ако искаш да акумулираш енергия за през нощта да речем, съм ти дал формулата. Имаш примерно 100 квадрата площ, трябва ти около 200 вата на квадрат (съвсем примерно, може да трябва и много повече - зависи от сградата, а и от външната температура, т.е. "делта-Т" - то между вътре и навън), т.е около 2 киловатчаса за всеки час отопление. За 10 часа ти трябват 20 киловатчаса, или 72 000 000 ватсекунди (демек джаула). При 4000 джаула за градус за килограм... при 10 градуса темп разлика ти трябват ... около 1 800 литра вода :) При 50 градуса разлика (демек около 70 градуса темп. в буфера което с термопомпа много трудно ще го направиш) ще минеш "само" с около 360 литра...
И имай предвид, че с времето температурата в буфера пада, тоест ще можеш да "дърпаш" по-трудно топлина от него към края на периода.

ivan74

  • Гост
Re: Как работи буферен съд
« Отговор #7 -: Февруари 20, 2017, 03:40:21 am »
Ами преправят един климатик към пластинчат топлообменник фреон-вода и от там към конвекторни тела и доколкото четох разбрах че климатика ми е 6kw и трябва за да работи по добре трябва буферен съд 6kw към 10 литра
60 литра в моят случай та затова питам за тия буфери и бойлери

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Как работи буферен съд
« Отговор #8 -: Февруари 20, 2017, 11:58:22 am »
Иване, направи си една тема, в която изложи ВСИЧКО което смяташ да правиш. Работата "на парче" е лоша.

Примерни въпроси от които зависят отговорите:
1. Как смяташ да топлиш помещенията със загрятата вода? Подово? Конвектори? Радиатори? Трите типа изискват топлоносител с различна температура.
2. Ако климатика който ще ползваш е инверторен, буферен съд не ти трябва ИЗОБЩО. Инвертора ще се адаптира към текущото потребление и ще добива толкова, колкото изразходваш.

Изобщо ... буферен съд ти трябва ако искаш да акумулираш някаква енергия. Може би искаш да сложиш само разширителен съд, а не акумулиращ такъв?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Как работи буферен съд
« Отговор #9 -: Февруари 20, 2017, 03:02:39 pm »
Юлиане, смятам, че първо трябва да обясниш на човека какво е    разширителен съд и за какво се използва...

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Как работи буферен съд
« Отговор #10 -: Февруари 20, 2017, 04:06:18 pm »
Има 2 варината:
1. Човека е решил да прави нещата сам. Ако е така - моето предложение за тема, в която да е почне от "А" и "Б" е в сила. В момента човека вече хвърля пари за климатици и топлообменници вода-фреон, но ако няма идея как работи една отоплителна система, предполагам че ще бъде ужасно разочарован от крайния ефект. Не мисля, че човек който ИЗОБЩО не знае как работи една отоплителна система, трябва да почва с изчисляване на топлобменници и обеми за буферни съдове.
2. Човека слуша някой "разбирач", който му помага в начинанието. Дали срещу заплащане, дали безплатно ... нямам идея, но и в двата случая тоя човек трябва да почне с обясненията, а не с оборудването. А и да поеме някаква отговорност за съветите си.

Аз в момента изобщо нямам идея каква е целта на този съд освен че "някъде бил чел че му трябвал"... Аз ако прочета че за колата ми трябва интеркулер и отида да питам как да го изчисля за мотор 1.4 бензин без турбо, без нищо ... ще изпадна в много неловка ситуация. И вината ще е моя, защото не съм прочел увода, подминал съм "първи стъпки в..." а съм скочил направо в главата "за специалисти".

Ма щом си казал - да му обясня :)
Единствената цел на разширителния съд е да компенсира промяната в обема на водата при загряването й. Т.е. да не се спукат тръбите и другите неща в които водата влиза, защото когато я загрееш и няма къде да се разшири, тя може да вдигне налягането до безкрайност. Не говорим за изпарение и че водата като стане пара й трябва повече място. Говорим че водата се разширява дори при загряване от 20 до 50 градуса.
Размера (обема) на разширителния съд се избира въз основа на количеството вода което ще циркулира в системата.
Разширителния съд не е обикновен съд в който чат от обема е пълен с въздух (не че и такова не сме виждали :) ). Ако се сложи такава "конструкция" въздуха бива постепенно поглъщан във водата и след време тоя съд се пълни изцяло с вода и в следващия исторически момент някоя тръба (или по-скъпо оборудване) се пръсва.
В разширителния съд има специална мембрана, която разделя водата от въздуха. Откъм страната на въздуха се създава налягане, което е в зависимост от работното налягане на системата. Прави се предимно с цел да не се натоварва излишно мембраната, а и да може да поддържа константно налягане в системата.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Как работи буферен съд
« Отговор #11 -: Февруари 20, 2017, 04:26:39 pm »
И обикновено във "въздушната част" има предпазен клапан, който се отваря при голямо налягане.
В домашни условия  може да се направи разширител "отворен тип", който представлява варел (или по-малък, метален съд) без капак. На дъното му се прави отвор и самозатварящ се конусен клапан с поплавък, който отпушва при вдигане на нивото (обратно на тоалетното казанче). Другият край на системата (тръба) свободно се излива в горния му край - супер надеждна система, макар и примитивна.
Такъв разширителен съд обаче, трябва да се постави в най-високата част на системата!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Как работи буферен съд
« Отговор #12 -: Февруари 20, 2017, 07:46:08 pm »
Във въздушната част има един обикновен автомобилен вентил, с който можеш с обикновена помпа за кола да напомпаш въздуха до желаното от теб налягане - обикновено равно на налягането на водата в системата. При големите системи се помпа с азот от бутилка - за да не се образува конденз вътре над мембраната и защото азота се влияе по-малко от температурата.
Предпазен вентил се слага някъде на самата тръба - възможно по-близо до котела или помпата, и на място където теча няма да направи поразии. Тоест на място, където би се образувало най-голямо налягане, ако забравиш някой кран затворен. Настройва се на налягане по-малко от максимално допустимото за разширителния съд.

Цитат
Разширителен съд WILO - 50л. 10бар. верт. зелен - 94.56 лв.
Едва ли това ще го събори като финанси ... :)

ivan74

  • Гост
Re: Как работи буферен съд
« Отговор #13 -: Февруари 25, 2017, 10:12:46 pm »
Е Майсториииии аз питам за едно, вие ми обяснявате за друго
Благодаря все пак.
« Последна редакция: Февруари 26, 2017, 01:18:04 am от atos »