Автор Тема: Бедини - Фигуера  (Прочетена 96518 пъти)

june1900

  • Гост
Бедини - Фигуера
« -: Февруари 05, 2017, 10:31:31 am »
Здравейте, това е първото ми писане във вашия форум, надявам се, че отварям темата на правилното място и че е уместно да се отваря нова тема по въпроса.



Интересът ми към Бедини и групата около Линдеман-Бедини-Биърден е от няколко години насам и редовно следя развитието при тях. Мотивирах се да преведа трите наръчника за Bedini SG, които реших да публикувам тук:

Bedini SG - Наръчник за начинаещи
Bedini SG - наръчник за средно напреднали
Bedini SG - Наръчник за напреднали


Запознавайки се подробно с наръчниците, въпреки че съм лаик и технически неграмотен, в определен момент си дадох сметка за факта, че колелото с магнитите при  Bedini SG играе маловажна роля при генерирането на импулсите. То е просто един механично-магнитен датчик или комутатор, който автоматизира пулсираното токоподаване от захранващата батерия, а не е източникът на това токоподаване.
Захранващата батерия изпълва намотката, и прекъсването на това захранване води до високоволтовия импулс, който е целта. (Естествено, Бедини добавя и безленцов/фриленцов генератор към цялата работа, за да се придаде малко повече смисъл на колелото с магнитите.)

Това води много хора до мисълта, че в крайна сметка може да е по-практично колелото с магнитите да се замени от генератор на импулси с квадратна вълна, така че Bedini SG да стане един действително пасивен генератор.




След време, по пътя на сърфирането, попаднах точно на такъв патент - пасивния генератор на Клементе Фигуера. Във вашия форум има тема за него - Генератора на Clemente FIGUERA - но две години седи без коментари. На личния ми блог преведох каквото счетох за нужно от патентната информация и е публикувано тук:

Обща информация и предистория ; Патент 44267 (Испания, 1908г)


На практика, в този генератор става дума именно за същото. Използва се първоначален Източник, някаква батерия, за да се захранят и изпълнят редица индуциращи соленоиди. В следващия момент се ползва механичен комутатор, който да прекарва входящото захранване през резистор, някакъв реостат, така че магнитното поле на индуциращите намотки да започне да варира.
Това е едно към едно с Bedini SG. Бедини също ползва батерия, за да захрани и изпълни индуциращ соленоид, и използва самоделен магнитно-механичен комутатор, за да прекъсва и възстановява това захранване.

Ако четката, която се трие в комутатора при Генератора на Фигуера, се допира само до един контакт в даден момент, тогава ще има моменти, когато тя ще се намира между два контакта. Така сигналът на практика ще бъде квадратна вълна, ще прилича на профила на южно-американска пирамида. С други думи - ще се създават високоволтовите импулси, които са целта на Bedini SG за начинаещи.

Ако четката, която се трие в комутатора при Генератора на Фигуера, е по-широка и се допира до два контакта във всеки един момент, тогава никога няма да се получават остри високоволтови импулси, а ще се създаде хомогенен синусоиден сигнал. Същото прави и Бедини при Bedini SG за напреднали - към високоволтовите импулси се добавя и "фоновото" постоянно електричество, идващо от безленцовия/фриленцовия генератор към магнитното колело.



Всички, които са се задълбочили в Bedini SG, знаят, че трудоемката част на цялото нещо са схемите и електронните платки на Бедини, които той разработва с идеята за практично автоматично превключване между пълните и празните батерии, за да може Bedini SG да представлява постоянен и автоматичен източник на заредени акумулатори.

При Генератора на Фигуера този момент е много по-прост - още в самото начало се описва простото добавяне на допълнителни, по-малки намотки, намиращи се под онези, от които ще се извлича енергията за консумиране, които по-малки намотки, както се твърди, били достатъчни както за задвижването на ел.моторчето, въртящо механичния комутатор, така и за всяка следваща енергийна квота, захранваща индуциращите намотки.




Освен това е много лесно да се види как Генераторът на Фигуера на практика може да се сравни с пасивен Генератор на Кромри. Схемата е дословно същата:



Бедини и Линдеман се интересуват много силно от Генератора на Кромри, на последната си конференция ("Тесла" 2016) показаха реплика на Кромри, която обаче все още не беше готова да бъде обект на специално презентиране.

Ако се прави сравнение с Кромри, обаче, не може да не се спомене и силната прилика, ако не и дословност, между Генератора на Фигуера и напътствията от Едуард Лийдскалнин. Сърфирайки за тези прилики, в крайна сметка стигнах до един невероятно стар наръчник по електротехника, много вероятно и първият наръчник по електротехника въобще. Написан е от Даниел Дейвис през 1842г:

Корици и книжна информация

Още в него се вижда, че Държачът на Вечно Движение (PMH) на Лийдскалнин е  демонсрационен апарат, известен още от зората на електричеството. Описан е на фигури 50, 53, 54. Освен това, ясно се вижда, че корицата на този Наръчник на Дейвис от 1842г е украсена с онези завъртулки, които Едуард Лийдскалнин избира за символ на своите магнитни потоци през 1945г.



Фигуера получава патент за изобретението си 60 години по-късно от Наръчника на Дейвис и 40 години преди книжката на Лийдскалнин. Кромри получава своя птент през 1968г, 40 години след книжката на Лийдскалнин.

Въпреки очевидната и много дебела следа в историята на този конкретен технически подход и тип генератори, никога не съм чувал групата Линдеман-Бедини-Биърден и хората около тях да споменават Клементе Фигуера (или пък някак си съм го пропуснал).

Радвам се, че споделих всичко това и в mazeto.net, и ми е интересно да се запозная и с вашето мнение и коментари по въпроса на връзката между технологията на Bedini SG и Генератора на Фигуера. Живо бих се интересувал, ако някой от вас всъщност има практически опити по репликирането на Фигуера или по реализирането на Bedini SG с механичен или електронен комутатор.

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Бедини - Фигуера
« Отговор #1 -: Февруари 05, 2017, 12:24:32 pm »
Здравейте колега,
благодаря Ви за смисления пост. Имам малък Бедини генератор и правя тестове в няколко направления за подобряването му - когато има добри резултати, ще ги публикувам. Смятам, че магнетния принцип не е случаен - практиката ми и тази на колеги досега показва, че колелото е задължително в случая, за да работи коректно устройството. С генератор нещата са коренно различни и много по-зле.
Относно "завъртулките" по корицата на книгата, както и тези при Лийдскалнин - вероятно това е стилизирано изображение на точно определен /пазен в тайна от простолюдието/ природен принцип. Който прави нещата да се случват когато е спазен :)
Прилагам като допълнение и монограмът на Орфиреус /Йохан Беслер/, както и тракийски мотиви, открити в могилите по нашите земи. Навеждат на някои изводи, нали... Например че това което си мислим че знаем, не е точно така - или поне не е пълно.
Поздрави!

june1900

  • Гост
Re: Бедини - Фигуера
« Отговор #2 -: Февруари 05, 2017, 02:49:24 pm »
Смятам, че магнетния принцип не е случаен - практиката ми и тази на колеги досега показва, че колелото е задължително в случая, за да работи коректно устройството. С генератор нещата са коренно различни и много по-зле.

Здрасти, caduceus.
Да, причината за магнитния принцип е ясна. Един генератор на квадратен сигнал все пак изисква някакво консумиране на енергия - това го различава от постоянния магнит, който, както всички ние убедените в Свободната Енергия знаем, е източник на енергия. В това отношение той се намира от другата страна на генератора на сигнали. Колелото с магнитите, бидейки маховик, представлява и механична батерия, съхраняваща енергия под формата на инерция. Енергията за тази инерция идва от момента, в който захранващата батерия изпълва намотката с цел последващото имплодиране на магнитното поле за високоволтовия импулс.

Бедини винаги подхожда към нещата максималко икономично, опитвайки се да напасне някаква по-холистична реализация в изобретенията си. Поради това той е предпочел да реализира комутатора под формата на маховик с магнити по него - вместо да харчи енергия (като консумиращ генератор на сигнали), той отдава енергия (заради естествения афинитет на магнитите към желязната сърцевина на намотката), и вместо да пренебрегва енергия (като безучастния генератор на сигнали), маховикът се опитва да съхрани някаква част от разходваната енергия под формата на инерция.

Няма други причини Бедини да предпочита маховик с магнити.

В противен случай това би означавало, че Бедини не е бил достатъчно искрен в наръчниците си. Ако допуснем, че Бедини е бил максимално искрен в наръчниците си и не е премълчал нищо, то в такъв случай маховикът с магнитите няма друга функция освен малък положителен принос в икономисването на енергия (тоест няма отношение по въпроса с генерирането й).

Аз предпочитам да допусна, че Бедини е бил максимално искрен в наръчниците си. Да допусна противното, би означавало, да изпадна в мистификации, а през целия си живот Бедини демонстрира с поведението си, че точно това не иска да прави (да вкарва хората в мистификации).

 


Относно "завъртулките" по корицата на книгата, както и тези при Лийдскалнин - вероятно това е стилизирано изображение на точно определен /пазен в тайна от простолюдието/ природен принцип. Който прави нещата да се случват когато е спазен :)

Именно затова е толкова важно, че един абсолютно научен труд и технически наръчник е избрал тази символика за корицата си. Трябва да се отбележи, че това е било във времената преди световният Кабал да е разполагал с пълен контрол над научно-индустриалната обстановка.

На всичкото отгоре трябва задължително да се отчете факта, че Наръчникът на Дейвис е издаден, когато Максуел е бил едва 10 годишен (той се ражда през 1831, а Наръчникът излиза през 1842г). Следователно, този вид наръчници и духът, в който се обсъждат установените до онзи момент научни факти, са именно основата за научното разбиране на Максуел, а това означава, че разбирането за етера в науката е естествено последствие именно от тези наръчници.

В тази светлина, Наръчникът на Дейвис ползва определено древни символи, защото човечеството обожествява електричеството много преди Египет. Съгласи се, обаче, че Лийдскалнин, точно както Максуел, е много по-вероятно да се е запознал с тези принципи не от Орфей, а чрез посредничеството на този наръчник от 1842г.

Лично аз съм на мнение, че атлантическото допотопно познание и знанията на пред-египетските народи са изгубени за нас, добре охранявани от малцината, управляващи света. Далеч съм от мисълта, че един Дънов например може да ни каже каквото и да е конкретно относно това загубено за нас познание. Много по-интересни са ми времената ПРЕДИ световните корпорации да изградят империите си и ПРЕДИ банките да изградят банковите си картели и да се превърнат в световно банкерство - това ще рече именно времената между 1800г и началото на Втората Световна война, с други думи времената на Тесла, Кийли, Шаубергер, Лийдскалнин, Вилхелм Райх... и Клементе Фигуера, за който говоря във връзка с Бедини.

От този диапазон 200-250 години все още имаме достъпни патенти - патентовани уреди за Свободна Енергия, преминали всички етапи от защитаването на интелектуалното право, включително разглеждане от патентна комисия - и след като патентът на Фигуера вече съществува на български, би било най-разумно да се запознаем с него като приоритет пред класическия херметизъм на Тракийските мистерии.

Недоумявам защо в интернет отсъстват реплики на патента на Фигуера, при условие, че е толкова елементарно. Дори в патента си Фигуера и асистентите му отбелязват факта на тази простота - изтъкват го като индустриално предимство. Вместо точни реплики на патента обаче, в интернет изобилства от всякакви изгъзици и хрумвания, или пък абсурдни тълкувания на безкрайно простата патентна схема. Всякакви хора се занимават с всичко, само не и със сериозно репликиране на това изобретение.


С тази тема, изтъкваща, че централният принцип на Bedini SG е идентичен с централния принцип на Генератора на Фигуера, правя тънък намек към занимаващите се с Bedini SG и със сходни апарати, че лесно биха могли да направят реплика на един доста любопитен и доста обещаващ патент, от който Тесла също се е интересувал.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Бедини - Фигуера
« Отговор #3 -: Февруари 05, 2017, 03:01:33 pm »
June1900 - получаваш нашите общи адмирации и благодарности за труда който си вложил в това дело.
Аз в общи линии разбрах какъв е принципа на действие на този генератор и съм впечатлен - с малко скепсис към една от "фазите" на комутиране - когато съответната четка се намира в комутация на контактите в средната зона на съответния резистор... имам чувството, че ако нещо не се направи "правилно" както подчертава самия Фигуера, устройството ще спре, поради уравновесяване на магнитните "потоци" в електромагнитите N и S.
Дадената схема от Бюфорн е много по-ясна и трябва да се изследва прецизно. Виждат се ясно + и - на входа и пр.
Според мен устройството на Фигуера няма нищо общо с видовете Бединки, нито по принцип, нито по концепция, нито по нищо...
Лично за мен още остава неясно - и трябва да го проуча по-задълбочено - как така се говори за електромагнити - само N и само S... след като всеки електромагнит има от едната си страна N, а от другата - задължителeн S...
...
June1900 - скромността наистина краси човека! - иначе виждам твоята компетентност с по-висока степен от тази на мнозина пишещи братя тук!
Още веднъж - адмирации!

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Бедини - Фигуера
« Отговор #4 -: Февруари 05, 2017, 03:50:29 pm »
June1900, поздравления за труда който си положил да преведеш книгите и да ги предоставиш свободно за ползване. Повечето неща са ни ясни, като прегледах материала по диагонал. Изводите които правиш, макар и да твърдиш, че не си технически грамотен са правилни според мен. Магнитите при Бедини са само един комутатор, в тях няма нищо от рода на праната, етера или скрити извънземни. Бедини-генератора може напълно да се замени с електронен комутатор.

По отношение на това дали е свръх единичен генератор, няма все още доказателства. Има разни сметки, замервания, но те не са коректни. Досега няма нито един такъв генератор, който де се е самозахранил. Има някакви странни ефекти при зареждането на акумулатори, но без самозахранване нищо не е убедително.

Ако имаш някакви доказателства за самозахранен генератор, моля представи ги, ще е интересно да видим.

За мен предсктавлява интерес 3-тия наръчник на Линдеман. Може ли да предосдставиш тези преводи в ПДФ или Уорд, за да ги разпечатам, за да не чета от монитора?

Още веднъж: Поздравления за положения труд, ще бъде от полза!

june1900

  • Гост
Re: Бедини - Фигуера
« Отговор #5 -: Февруари 05, 2017, 04:02:50 pm »
Според мен устройството на Фигуера няма нищо общо с видовете Бединки, нито по принцип, нито по концепция, нито по нищо...

Казвам това от моята гледна точка, а тя клони към Лийдскалнин. Интересувайки се от Лийдскалнин всъщност попаднах на Бедини, и през цялото време, докато се опитвах да науча всичко от него и неговия научен кръг, си представях дали не би трябвало тази бобина, която той ползва в първия най-прост прототип на Bedini SG, да се ползва и от двете й страни.

Цялото виждане на Лийдскалнин се опира на противоположни енергийни потоци, протичащи винаги един срещу друг, които потоци той нарича "истински магнити" (негов си термин, различен от общата наука). Неговата парадигма не противоречи на научната, а се явява алтернативна репрезентация на научната парадигма, само че на база тази двойнственост и срещутечение на два потока... именно Северен и Южен.

Това се потвърждава и от Хауард Джонсън, който успява графично (с електронен микроскоп) да засече движението на два отделни потока в постоянните магнити, само че той ги нарича "магнитни елементи", казвайки, че всеки от двата магнитни полюса е изграден от различно съотношение на двата "магнитни елемента", например северният магнитен полюс е северен, само защото северният елемент в него е по-силен от южния елемент в него, и обратно.

Понеже се бях самовъзпитал с такава гледна точка, преди да попадна на Бедини, все си мислех, че другата част на бобината при първоначалния прототип на Bedini SG не се използва, е че вероятно това е недостатък (ако не грешка).
Така че аз постоянно си представях един Bedini SG, но реализиран с U-образни ядра и следователно с минимум две тригерни бобини (задължително на едно U-образно ядро, защото трябва да има срещутечение на потоците).



С това наум... впечатление ми направи, че Кромри казва в патента си, че неговият генератор може да се реализира и със статорни постоянни магнити, и със статорни ел.магнити, било все едно по неговите собствени думи. Замислих се, че при Bedini SG също не са необходими постоянни магнити, за да се постига целта.
Бедини се съсредоточава върху изследването на високоволтовия импулс при имплодирането на полето на ел.магнита, нали така. И именно това поражда дългогодишния му интерес към Генератора на Кромри - там същото това нещо, това имплодиране, или разваляне на ел.магнита, се получава по механичен начин. Бедини се интересува от Кромри още от младините си и не спира да се интересува до самата си смърт през ноември (наистина, защото с Линдеман подготвяха усъвършенствата реплика на Кромри за конференцията "Тесла" 2017).

Трябва да се замислим тогава... че Bedini SG също може да се реализира с ел.магнити - въобще не е задължително те да са постоянни. Да, разбира се, това не би било практично, но от гледна точка на теоретиката това наистина няма значение.

На практика, Bedini SG Е Генератор на Кромри. Разликата е, че маховикът на Бедини е вграден в ротора на Кромри. Може да се каже и обратното - при Bedini SG постоянните магнити са роторни, а индукцията е в статора. Това е просто Кромри с главата надолу.



Но като си спомним какво имахме наум... за срещупротичащите магнитни потоци... Генераторът на Кромри удовлетворява това, схемата му е в първата публикация по темата. При него има индукция от двете страни на едно ядро при наличие на Огледални намотки. На Запад тези намотки са наречени "Bucking coils", има доста информация за това.

Не е необходимо да вникваме твърде навътре в схемата на Кромри, за да видим, че на практика това може да се нарече Генератор на Лийдскалнин.



И това е именно причината намотката на Бедини да е бифилярна - задължително е, при положение, че не ползва другия край на желязното ядро. Да се направи бифилярна намотка е същото, като да се съберат в една намотка две Огледални намотки (Bucking coils), както е при Кромри и Лийдскалнин.




Връщайки се към Генератора на Фигуера... той удовлетворява същите тези условия:

- генерира енергия от електромагнити с електромагнити (Кромри казва, че няма значение дали са постоянни или не)
- генерира енергия, облъчкайки желязно ядро от двете страни (срещуположни потоци, както съветва Лийдскалнин)
- използва манипулиране на интензитета на магнитното поле на изпълнения соленоид (нулиране на интензитета = имплодиране на полето на соленоида)


В този смисъл казвам, че на практика Бедини-Кромри-Лийдскалнин-Фигуера имат директна връзка.




Лично за мен още остава неясно - и трябва да го проуча по-задълбочено - как така се говори за електромагнити - само N и само S... след като всеки електромагнит има от едната си страна N, а от другата - задължителeн S...

Съществува такава дискусия във форумите на Бедини и Линдеман (energeticforum и overunity.com).

Според някои, хващайки се за дословността на думите на Фигуера, че това че е наименувал едните магнити "S" и другите "N" може да е подвеждащо, защото като елементи от патентна схема може да ги наименува с каквато си иска символика, и "по случайност" тя да съвпада с приетото обозначение за магнитните полюси.

Други в онези форуми смятат, че обозначаването на N-магнитите и S-магнитите е направено от гледната точка на централните магнити "у", тоест за централния магнит от едната страна е само N, а от другата е само S.

В това има известен смисъл, защото действително Фигуера би искал другия полюс на индуциращите бобини да е добре отдалечен от магнитите "у". Някои отбелязват, че на това може да се дължи факта, че индуциращите бобини са нарисувани близо два пъти по-дълги от възприемащите намотки "у" - така може по-лесно да се подсигури... особено в едно паралелно подреждане, както е първия патент направен лично от Фигуера... защото при паралелно подреждане при по-къси индуциращи намотки е по-вероятно да има "нееднородно" облъчване на средните сърцевини "у".

Вярно е, че едно последователно подреждане, както е на патентите на Бюфорн след смъртта на Фигуера, този проблем не съществува, но Бюфорн е предпочел да запази означенията "S" и "N" за цели магнити.

Въпросът остава отворен.



june1900

  • Гост
Re: Бедини - Фигуера
« Отговор #6 -: Февруари 05, 2017, 04:11:58 pm »
За мен предсктавлява интерес 3-тия наръчник на Линдеман. Може ли да предосдставиш тези преводи в ПДФ или Уорд, за да ги разпечатам, за да не чета от монитора?

Благодаря  :) Да, довечера ще дам директен линк и за трите.

Velektra

  • Гост
Re: Бедини - Фигуера
« Отговор #7 -: Февруари 05, 2017, 09:18:31 pm »
...............
На практика, Bedini SG Е Генератор на Кромри. Разликата е, че маховикът на Бедини е вграден в ротора на Кромри. Може да се каже и обратното - при Bedini SG постоянните магнити са роторни, а индукцията е в статора. Това е просто Кромри с главата надолу.
............

Според мен, постоянните магнити при Бедини създават пренебрежимо малко енергия в намотките в сравнение с енергията създавана от захранващия източник (акум. батерия, ТЕС или др.). Те са просто механичен вариант (заедно с тригерната намотка) на генератор на импулси.

Освен това, ако за да произвежда ток, генераторът на Кромри се нуждае от инвестиране на инерция само през 5% от времето - това е добре! Да кажем, че и толкова % енергия ще трябва за електромотора, за да го върти.
По-важно е колко енергия е нужна за електромагнитите!?! Защото тая енергия е пряко свързана с произведената в роторните бобини.

Фигуера е написал, че идеята за неговото устройство му е дошла докато е наблюдавал работата на динамо-машина и по-точно как при приближаването на постоянния магнит до намотката, напрежението расте, достига максимум когато магнита е в средата и след това като се отдалечава, напрежението намалява. Забележете колко полюса на постоянния магнит участват в тоя процес?
И след това Фигуера продължава, че е решил да имитира това движение на магнита и магнитното поле, без движение и е създал въпросното устройство.
Какво трябва да се имитира - движение на еднополюсно (участва само единия полюс на магнита) магнитно поле, което се приближава и след това отдалечава от намотка.


« Последна редакция: Февруари 05, 2017, 09:37:52 pm от Velektra »

june1900

  • Гост
Re: Бедини - Фигуера
« Отговор #8 -: Февруари 05, 2017, 09:57:04 pm »
За това може да се поспори, Velektra. Определено съществува това мнение, че двата полюса от двете страни на добивните намотки "у" са едноименни. Има силни аргументи в тази посока. Но също толкова силни са аргументите и за обратното - че полюсите от двете страни са си разноименни. Фигуера не споменава Стената на Блох, но може би тя е ключът към целия процес или играе важна роля в процеса и вероятно се цели нейното придвижване наляво-надясно. Не забравяй, също така, че според законите на магнитната индукция, в случая с едноименни полюси отпред и отзад в средната сърцевина ще възникнат две Блох-стени, защото ще възникне трети едноименен и централен полюс.

Няма как да не съществува раздвоение, след като в патентната документация определено има нееднозначни моменти. Въпросът е друг: въпросът е, че при наличието на една сравнително прецизна реплика (тя е достатъчно лесна, за да се изпълни прецизно), всичко опира до едно просто обръщане на намотки - щом не става по единия начин, намотките се обръщат и се пробва по другия. Извличането на емпиричен отговор би било безценно и би отнело минути, извличането на теоретичен отговор е безполезно на практика и би отнело цялото време на света в дискусии.

Така че просто трябва да се репликира. Казвам, че съм технически неграмотен, защото никога не съм правил нещо техническо през живота си и доскоро нямах условията и инструментите за такъв вид работа (въпреки че съм в процес на оборудване). Скоро планирам да се заема с това, но би било много по-ценно да го направи човек с опит, терен и възможности.




Ето преводите на наръчниците за Bedini SG, оригинален PDF, превод с картинки на Word и папка, в която всички картинки се виждат по-добре на отделни файлове.

Начинаещи
Средно-напреднали
Напреднали


П.П.
Има и няколко отделни версии за това какво реално представлява така наречения от Фигуеар "комутатор". Някои хора смятат, че става дума за нещо по-екзотично. Има и различни версии дори за формата на железните сърцевини, някои смятат, че не са I-образни, ами П-образни. Когато имам време, ще преведа какво се говори в английския интернет за отделните версии.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Бедини - Фигуера
« Отговор #9 -: Февруари 05, 2017, 10:21:21 pm »
Здравейте,
Четох физика на  акад. Геори Наджаков (1897-1981), издание 1947г.
Прочетох разделите за електричество и магнетизъм.
За електричество имаме закон на Кулон. За интензитет Е (напрегнатост) имаме две величини Н/Кл(Нютон върху Кулон) или В/м (волт на метър).
За магнитно поле имаме закон на Кулон. За интензитет Н имаме две величини Нютон върху магнитна маса или А/м (ампер на метър).
Първата величина се ползва при силови взаемодействия примерно привличане на два магнита, втората е при индукция.
 "...Нека мислено си представим, че имаме само един полюс (което в действителност не може да съществува, но практически може да се постигне до извесна степен, като вземен една дълга магнитна игла така, че благодарение голямото отстояние на полюсите един от друг, да пренебрегнем действието, което би било указано на далечния полюс). Нека този магнитен полюс да притежава северен магнетизъм и да има магнитна маса m...“ - стр.4, Лекции по опитна физика по курса на акад. Г. Наджаков, том II; част-I - електричество и магнетизъм. София 1947г.
« Последна редакция: Февруари 05, 2017, 10:38:31 pm от mi68 »

Velektra

  • Гост
Re: Бедини - Фигуера
« Отговор #10 -: Февруари 05, 2017, 11:05:00 pm »
.....Въпросът е друг: въпросът е, че при наличието на една сравнително прецизна реплика (тя е достатъчно лесна, за да се изпълни прецизно), всичко опира до едно просто обръщане на намотки - щом не става по единия начин, намотките се обръщат и се пробва по другия. Извличането на емпиричен отговор би било безценно и би отнело минути, извличането на теоретичен отговор е безполезно на практика и би отнело цялото време на света в дискусии.


june1900, радвам се че скоро ще започваш практичи опити. Тогава ще видиш, че ако не ти е вярна поне 80-90% теорията, може 1000 пъти да минаваш край истината, но да не я забележиш.

Според моята теория, напрежението(тока) в добивните намотки "у" е ПОСТОЯННО. Може и аз да проверя по-нататък на практика дали съм прав.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Бедини - Фигуера
« Отговор #11 -: Февруари 05, 2017, 11:29:23 pm »
Здравейте,
За мен енергията идва от времето. Времето трябва да се раздели на два потока от бъдещето и от миналото. Ако е аморфно трябва да се раздели изкуствено.

Колегата дава снимка на генератор, без външната верига. В оригиналната схема в товара е включен вариометър или променлива индуктивност. Известно е, че тока изостава спрямо напрежението в индуктивност. Обратният прочит е напрежението избързва спрямо тока. Тук се наблюдава отрицание на отрицанието, т.е положително действие.

Освен изработката и регулировката трябва да е прецизна, за да има квазиобратен поток време или обратно време.
Ако тази инверторна настройка във времето я няма, генератора няма да работи като генератор СЕ, а като традиционен  механичен генератор.
« Последна редакция: Февруари 17, 2017, 12:41:50 pm от atos »

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Re: Бедини - Фигуера
« Отговор #12 -: Февруари 06, 2017, 12:59:41 am »
    june1900, в момента се занимавам с 3-4 проекта едновременно и в същото време ходя и на работа. Моята молба към теб е следната, ако можеш да систематизираш цялата информация от патента на Фигуера и да извадиш необходимите данни за изработването на един прототип примерно, колко бобини, брой навивки, конфигурация на бобините, диаметър на проводника и т.н. и аз ще го направя този прототип, ако пък няма такава информация ще импровизираме, което за мен е по-лесно.
    Просто нямам време да проуча цялата тази информация, а както забелязвам ти си доста напред в материята, за което получаваш моите адмирации. Разполагам с доста материали проводници, магнитопроводи, елементна база и апаратура и не мисля, че този проект ще ме затрудни много, за да го изработя.
     Прегледах повърхностно материята и горе долу схванах, каква е идеята, но за по-сигурно е добре и ти да систематизираш кратко и ясно твоето разбиране на нещата, защото две глави мислят повече от една, доказано.

june1900

  • Гост
Re: Бедини - Фигуера
« Отговор #13 -: Февруари 06, 2017, 09:46:12 am »
mito_, разбирам какво искаш от мен. След няколко дни, възможно най-скоро (понеже и аз водя двоен живот) ще оформя Задание за проект, максимално добре изпълнено колкото ми е по силите. Ще го подготвя и за директно принтиране (ако повече хора решат да се занимават) и ще прикача файла.




Здравейте,
За мен енергията идва от времето. Времето трябва да се раздели на два потока от бъдещето и от миналото. Ако е аморфно трябва да се раздели изкуствено.

mi68, напълно споделям това мнение. Гледната ми точка е оформена от "Енергия от вакума - Концепции и принципи" на Том Биърден, 2002г. За мен това си остава единствения труд, който обяснява Свободната Енергия от гледна точка на здравия разум (въпреки че трябва да се отбележи старанието на Биърден да не използва директно думата "етер", а да се опира на нейни по-добре приемани синоними, защото не иска да се конфронтира допълнително с догматичните среди). Винаги съм искал да преведа тази книга и всеки път отлагам, но би била безценна добавка към българското интернет пространство и българските алтернативно-научни среди. Прикачам я с линк в оригиналния й вариант, ако някой се интересува, уви на английски.



По отношение на Фигуера обаче, не мога да не обърна внимание на изрично констатираните предимства на изобретението, обосновани в патентния документ:

Цитат
Първо. Дава напълно безплатно електрически потоци, продължителни или променливи, от всякакъв волтаж и приложими при:

...

Второ. Абсолютно никаква нужда от какъвто и да е вид задвижваща сила, нито от химически реакции или гориво.

Трето. Не се нуждае от смазване, само в малки количества.

Четвърто. Толкова е просто, че бдителността при направата му може да се пренебрегне.

Пето. Не произвежда пушек, шум, нито вибрации, докато работи.

Шесто. Вечен операционен живот.

Седмо. Приложим е за всички употреби, за бита и индустрията.

Осмо. Лесно е за направа.

Девето. Евтино е за производство на пазара.


Очевидно Фигуера и Бюфорнт са се опитали да изтъкнат елементарния принцип на изобретението, защото това би било голям плюс за тях при търсенето на инвеститори и купувачи. Фигуера доста обикаля с този патент и се старае да го разпространи из Европа в онези години.

С други думи - не казвам, че енергийният процес в устройството е елементарен. Но явно самата направа на апарата е елементарна, като се възползва от сложната природа и динамика на магнитите, които обаче ние имаме възможността да ползваме наготово дори и без да ги разбираме напълно.

Доколкото аз схващам нещата, Фигуера прави един прост апарат, в който на електромагнитите е позволено да правят всичко, което е характерно за магнитите, без да бъдат ограничавани, и всичко останало се случва отсамосебе си, както се случва във всеки един момент в природата.

Аз бих тълкувал забележката ти като призив да се подходи по такъв начин с реализацията на репликацията, който да дава максимална свобода на електромагнитите да проявяват типичната феноменология, която свързваме с тях.




П.П.

Ако ми позволиш един въпрос, малко отклонен от темата...

Колегата дава снимка на генератор, без външната верига. В оригинарната схема в товара е включен вариометър или променлива индуктивност. Извесно е, че тока изостава спрямо напрежението в индуктивност. Обратният прочтит е напрежението избързва спрямо тока. Тук се наблюдава отрицание на отрицаниато, т.е положително действие.

Не съм чак толкова навътре в ел.техническото образование, но думите ти ми напомниха за нещо, което съм чел. Бедини казва, че съществуват токове, които представляват само волтаж без ампераж, и токове, които представляват само ампераж но без волтаж... въпреки че тези видове енергия съвсем не са признати от разпространената наука. Според разбирането на Бедини обаче напрежението и дебита на тока са две отделени величини, ако не и две отделни енергии може би, които просто имат афинитет една към друга.

Точните думи на Бедини са следните, и могат да се открият към края на Наръчника за напреднали за Bedini SG:

Цитат
Ето какво показваха всички експериментални доказателства. Волтажът и самия електрически поток са две отделни и различни проявления на "електричеството". Могат да се появяват индивидуално, или заедно. Когато волтажът се появява без поток, се проявява "студена форма" електричество, най-ярко изразено чрез иглата (високоволтовия импулс), създавана при разтоварването на индуктор в посока натоварване с високо съпротивление. Това е така наречената "Лъчиста енергия", създавана от SG веригите.

Когато се появява поток без волтаж, това също изразява себе си като "студено форма" електричество, най-ярко изразено като енергията, която е способна да задвижва натоварвания между два отрицателни терминала при "Четирибатерийния ключ".

Волтажът без поток се генерира от свободния разпадане на магнитното поле, когато токът бъде прекъснат рязко, и енергията се разтоварва в натоварване, което има високо съпротивление. Поток без волтаж се генерира от флуктуацията на потенциали във верига с ниско съпротивление, когато токът е прекъснат рязко и отражението на тази флуктуация се появява през натоварване, което има много ниско съпротивление и е между два отрицателни терминала.

И двете форми на "студеното електричество" протичат през обикновените жици при стайна температура БЕЗ СЪПРОТИВЛЕНИЕ. Законът на Ом не описва тяхното поведение в дадена верига. Класическите измервания на тези модифицирани форми на електричеството са рутинно неточни. Въпреки тези проблеми с измерванията, тези форми на електричество могат и се представят като истинска РАБОТА във външните вериги.

Само когато волтажът и потокът се появяват заедно имаме стандартно проявление на електричеството, което неправилно са ни казали, че е "единственото". Така че, нормалното "горещо електричество" се появява в средата на спектрума, където волтажът и потока се проявяват заедно. В контраст на това, ефектите на "студеното електричество" се появяват в двата края на спектрума, където или волтажът или потокът се появява без другото. Ако има такова нещо, ТОВА е една от истинските тайни на свободната енергия. Ако една верига или машина позволява на тези условия да се проявят, тя ще демонстрира положителни резултати в истинския свят, които са трудни за измерване чрез приетите от стандартната наука измервателни методи!



Когато за първи път прочетох това, веднага ми стана интересно, защото преди това се интересувах от земната батерия (идеята да се черпи енергия от така наречените "телурични потоци", протичащи в плитките слоеве на почвата и по Земните силови линии).

Знаех, че едно време, когато са прокарвали първия телеграф през САЩ, са успели да реализират захранването му именно чрез земни батерии, и че това е самото доказателство за неизчерпаем, или казано по друг начин, "свръхвъзстановим" източник на енергия. Само че в един форум срещнах човек, който разбира от телеграфи и работел нещо такова, и той каза, че имало трик, за да се добие енергията.

Трикът бил, че първоначалните земни батерии давали само волтаж, но не и ампераж. И следователно този ток не бил използваем от апаратурата на телеграфа.

Но за да го направят използваем, след всяка земна батерия слагали кондензатор. Били открили, че кондензаторът "магически" добавял ампераж към волтажа от земната батерия, и нещата ставали без проблем оттам насетне.

Свързах това и с онзи ефект на "токовата инерция" в кондензатора, за който Бедини говори в наръчниците, с което и се оправдава употребата на кондензатор в прототипите за напреднали.



За нещо такова ли говориш, като обръщаш внимание върху това, че "токът изостава спрямо напрежението в индуктивност"?

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Бедини - Фигуера
« Отговор #14 -: Февруари 06, 2017, 05:54:23 pm »
Здравей колега june1900,
Първо наблягам на общия принцип как работи Вселената, и същия закон реализиран в предложената схема.
Първо времето се разделя на поток минало и поток бъдеще. При това разделяне се получава енергия, а енергията ражда материя и пространство. При просто линейно разделяне имаме анихилация и тава не върши работа. За това трябва да стане сложно  чрез въртене, за това галактиките са спираловидни. Колкото е по-голям мащаба толкова повече енергия. Този трик го има в биологията, ако живееш 50 години едно количество енергия, при 100 години живот повече.
Движението свързва причина следствие.

Този общ принцип трябва да го видим при генератори на СЕ, енергията трябва да дойде от бъдещето.
Бъдещето е точка, която ражда пространство, а то поле и материя, миналото е  пространството се свива в точка.
Магнитното поле е затворено и то си взаимодейства с времето сложно, северния полюс е бъдеще, южния минало.
Първото нещо трябва въртене, имаме го, сложно взаимодействие с времето без анихилация.
Второ от точка трябва да изкараме енертия и после да я върне в точка. Това е най-сложно за разбиране, но ако се ползава ток и реактивни елементи задачата, се решава т.е имаме фазова разлика между напрежение и ток.
Накрая в предложената схема товара е с индуктивно-активен импеданс. Целта на фазовата разлика между напрежение и ток в импеданса на товара е маниполация на времето, позната като реактивна енергия.   
П.П. Тъй като съм телефонист от 20 години, това с кондензатора е стар пощенстки трик, любимия ми ток на разместване и еднопроводно свързване.
Тук явленията са обратни на индуктивността, тук кондензатора си взаимодейства с бъдещето, но линейно. Пълно щастие е в точката!