Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Други ДВГ и топлинни машини

Саморегулиране на топлинни инсталации

(1/8) > >>

epwpixieq-1:
Интересува ме дали колегите имат опит с интегриранетно на ТДС при инсталации за домашно парно.
Обикновенно "проблема" с движението на водата в системата се решава с ел. помпички, но при такова "решение" обратната връзка в системата ( ако изобщо има такава ), трябва да е на електрическа основа ( или даже електронна ) което прави системата по-комплексна и податлива на проблеми.
Идеята е ТДС да играе ролята (едно) на топлообменник (вторестеппено) като соновното приложение е да се извлича механична тяга която може да се използва за саморегулиране на движението на водата по тръбите/радиаторите. Основното е, че системата е сморегулираща се и няма нужда от елктрически елемети. Когато котела/камина (или друго топлинно генериращо решение) отдава повече топлина (BTU - British thermal units) ТДС работи по-усилено поради по-високия температурен градиент и така, посредствум помпено устройство циркулира водата по-бързо, отест няма опасност от повишаване на температурата на водата над допустими граници, което в по-малка или по-голяма степен е проблем със всяко едно друго решение. Обратното е също в сила, по-малко отделене на BTU, ТДС работи по-малко и така водата зе задържа по дълго време при топлоизточника. Тоест, едно таквоа решение би било оптимално за контролиране на извилчането на темература в една система която има нужда да намали риска от прегряване на топлообменния флуид.

Ето пример за "напрви си сам" конструкция на ТДС: https://www.youtube.com/watch?v=xmMjaxi7Wsg

както и високо технологично решение от Филипс с добро обяснение на термодинамичния цикъл на процеса: https://www.youtube.com/watch?v=GqIapDKtvzc

Интересно е какви ще са мненията по въпроса.
Поздрви.

GreenHulk:
Има някои минимални параметри на системата, които трябва да присъстват. Примерно температурата. Има нискотемпературни и високо температурни стърлинги. За да имаш голяма мощност при нискотемпературен трябва да е много голям. Друго нещо е че за стабилно управление е желателно да има и електромеханична част с електроника, приопределена температура да се стартира двигатела, за да не се завърта ръчно с ръка.

epwpixieq-1:
За това което се замислям определено трябва високо темературен. Принципно процеса е като този ентусист представя (на принципно подобна топлина инсталация - "ракетна печка" - съществуваща в много разновидности): https://www.youtube.com/watch?v=_-4__gCwIHk 
само той вместо стърлингов двигател използва пелтиер модул/генератор за да си задвижи помпата.

Dedo pop:
       На пръв поглед идеята е хитра. Но като се вгледаш по дълбоко се вижда че е малко куца. Не можеш да регулираш една система само по изхода. Винаги съществува възможността да излезе от регулация.В случая - да не успееш да отнемеш достатъчно топлина просто системата не е в състояние да я усвои.Много по правилно е да се управлява и по вход за по-голяма сигурност.Знам че не е лесно но това е пътя.

Радико:
Значи регулирането на входа е задължително, но в случая точно това се и прави. Не разглеждай котела и радиаторите като една система. Това са два отделни модула обединени да работят заедно. Реално обаче теи два модула са две отделни системи които е необходимо да могат да се самоуправляват самостоятелно и освен това да си влияят една на друга при необходимост. За съжаление стърлинга има плачевно малка литрова мощност и за да завърти циркулационната помпа е необходимо да е 20-30 пъти по голям от нея. или да се отиде на много сложна за изпълнение машина със по специален флуид със повишено налягане и други такива проблемни решения.     

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия