Автор Тема: Топлообменник  (Прочетена 13825 пъти)

ivan74

  • Гост
Топлообменник
« -: Януари 21, 2017, 06:47:09 pm »
Здравейте Майстори
Да попитам как се преправя тяло на климатик вътрешното на вода
Три входа и три изхода трябвало да има

Sajanna

  • Гост
Re: Топлообменник
« Отговор #1 -: Декември 06, 2018, 09:14:21 am »
Здравей. Аз съм правил нещо подобно... От вътрешното тяло съм ползвал само платката за управление на климатика в комбинация с нови топлообменници. В един случай с пластинчат топлообменник, а в друг с направата на серпентина потопена в бойлер. Доволен съм и от двата варианта. Иска ми се да изчисля COP на системите си. Някакви идеи как да го направя? Имам електромер на контакта, където е включен климатика, но не знам как най-точно да определя добитата топлинна енергия.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Топлообменник
« Отговор #2 -: Декември 06, 2018, 02:30:51 pm »
Ако ти е известно количеството на водата в бойлера. Засичаш времето, за което температурата на водата нараства примерно с 30 градуса, след това изчисляваш топлината по формулата Q = m*dT*c или ако dT=30 oC, Q=m*125700 J, m  е масата на водата в бойлера. Същевремено измерваш и изразходванaта електроенергия и я превръщаш в джаули: Е = Eотчетено*3600000 J, и тогава COP=Q/E. Тъй като предполагам, че изразходваната електроенергия ще е малко и трудно ще я засечеш точно, то тогава е по добре вместо да гледаш електромера да използваш засеченото време, но трябва да знаеш и мощността, тогава Е = t*P J, времето е в секунди, а мощността във ватове.
« Последна редакция: Декември 06, 2018, 03:04:23 pm от atos »

Sajanna

  • Гост
Re: Топлообменник
« Отговор #3 -: Декември 09, 2018, 05:56:09 am »
Благодаря за отговора. Ще пристъпя към изчисление, но ме е страх да не излезе много нисък резултата... :D

Sajanna

  • Гост
Re: Топлообменник
« Отговор #4 -: Декември 13, 2018, 08:27:49 am »
     Излезе около 2 КОП-а. Не съм смятал загубите на енергия от бойлера, който е отворен (завъртян е с фланеца нагоре). Ще публикувам тема относно коповете на термопомпи самоделки.