Начало > Новини от света на технологиите

Енергия за хората

(1/5) > >>

hristolocco:
Соларната революция преобразява живота в развиващите се страни
Източник: http://www.nationalgeographic.bg/?cid=126&article=541

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2016/12/21/2885648_slunchevata_energiia_stava_po-evtina_ot_viaturnata/  Слънчевата енергия става по-евтина от вятърната
Развиващите се пазари надминават развития свят по инвестиции благодарение на евтините панели

https://greentech.bg/archives/66048 В Индия слънчевата енергия вече е по-евтина от въглищата?

EDM electronics:
locco, другите няма какво да ги гледаме, целия свят напред, ние назад. Докато другите си развиват енергетиката, ние я разваляме. От енергиен център на Балканите и износител се превърнахме в джудже и напоследък и вносител, толкова противен, че никой не иска да ни продаде и ток. Никой не иска да има алъш-вериж с предатели-съседи, които днес имат едно мнение, утре друго, зависи какво ще наредят "големите началници", както беше се изразил някой в публичното пространство. Та такива ми ти работи за енергетиката. Миглена Кунева най-много я разбира енергетиката, тя хуууууубаво ни я оправи.

Миглена Кунева е българският Тесла...

juliang:
ЕДМ, въпроса е не толкова в политиците, а в някои бизнесмени, които ползват енергетиката като бащиния, и с помощта на политиците развалят пазара.
Не може в нормална държава да продаваш тока на съседна Турция по 50 лева за мегават, а собственото ти население да плаща същия ток по 200 лева мегавата. Айде, ако държавата го правеше иди дойди, ма едни "честни частници" изкупуват цялата евтина енергия и я изнасят на ниска цена, а за нас остава скъпата, и то толкова колкото остане след като продадем навън каквото можем.
А вината на политиците е че нищо не правят...

EDM electronics:
Ами преди да дойдат частниците в енергетиката, когато този отрасъл беше държавен, не стояха така нещата. Въобще енергетиката е най-печелившия отрасъл в една икономика и това да го приватизираш води до това, което сега е. Все едно да имаш някакъв частен печеливш бизнес и да си кажеш, я да го дам на някой мангус, той по-добре ще се грижи за него, за какво са ми на мен пари. Така де, за какво са й на държавата пари, нали дават кредити на 5 пъти по-високи лихви от която и да е "партньорска" страна.

Въобще juliang, какво да ти обяснявам, ти специално няма да ме разбереш. Известна ми е заблудената ти позиция по фундаменталните въпроси на държавата. Не били виновни политиците...сякаш Миглена Кунева е частник, та затвори блоковете на АЕЦ, а пък Бойко от прищявка спря строежа на Белене и Южен поток. Както и да е, като е глупав българина заслужава да се затрие, това е. Те натам и отиват нещата. Един ден българската нация ще е съставена от мангали и чалми от целия свят, а същинския българин ще лъска някъде кенефа на западния си господар.

juliang:
ЕДМ, енергетиката в САЩ е частна, но там проблема изобщо не е в тези размери.
Изобщо ... държавата не трябва да развива никаква стопанска дейност. Нейната единствена работа трябва да е да следи за честна игра на игралната маса. Достатъчни са лостовете като централната банка, която определя резервите на търговските банки, а също така съда и прокуратурата за непослушните.
Ако нещата стават по правилата, всичко ще е до голяма степен подредено. Но сега сме в периода на дивия запад, и населението е в ролята на индианците ...
Куневица заедно с Пасито, царя и Милен Велчев ни продадоха за жълти стотинки, като добитък. Но ако имаше читав парламент, това нямаше да стане.
За Бойко ... ич не ща да говоря...

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия