Автор Тема: Време, пространство, енергия.Теория за нови технологии.  (Прочетена 62632 пъти)

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Стига бе, Радико! Що му се впрягаш още?
Как да изписва " ПРОЦЕСИ и последователности от променливи състояния" , като няма да ги има, ако няма време!
Коя от тези 3 думи има смисъл без съществуването на време?
По-точно...кое от тези неща изобщо може да съществува без да има време?
Процес? Или последователност? Да не би пък "променливи състояния"?
Все едно да отричам съществуването на водата в океана, но при това да твърдя, че корабите плуват и рибите си живеят вътре...

Хората прозират че може да има процесуалност без време, ама това е за хора с по голям умствен багаж.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Чудесна идея: демокрацията е висше благо и постижение на хората. Дайте да подложим на гласуване всички спорни теми... Например: "верен ли е Закона за Запазване на Енергията"; "Съществува ли принцип на Капанадзе"; "Куха ли е или е плоска Земята". Дори бих се изкушил да предложа за гласуване "Направил ли е Тесла генератор на Свободна Енергия", но като знам какво е неговото лоби предварително ми е известен резултата.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Ооо Атос аз на него съм спрял да му се връзвам още като беше "практик" Както си забелязал използвал съм цитат от майстора. Той с красово изписаните си демагогии е бих казал в основата на тази психоза. Проблема му е, че възприемането на възможността да има повече от три измерения прави целия му писателски труд в блога му смешен. Още повече, факта, че не може да ме обори с логически съждения му подсказва, че наистина е на грешна теза.и това снизява собственото му самовеличие. Заради това яростно отрича всичко което води до логичния извод за повече от три измерения.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Честита Ви Новата 2019 година!
Бъдете живи, здрави и успешни!
Създайте своето СЕ устройство и бъдете Щастливи от това!

Благодаря на Технократ за подадения линк. Забележете кога е публикуван... "минаха години... много от тогаз..."

А моята теза именно И относно "времето" извън човешките глави, аз представих публично на Симпозиум в Руския културен Дом на ул. Шипка още преди 30 години... (след три месеца - на 25 март - ще се навършат точно 30 г)
Това за мен и мнозина други съидейници трябва да е пореден ЗНАК! - вървим в правилната посока на Времето.

Иначе аудиторията и тук е пълна със Сладури! - разбира се, че има "време", особено ако го омешаме с някое и друго серт кафенце, или на по биричка с приятел... За къде сме без "времето"? - за на никъде! - особено ако забравим да си свалим часовника преди да скочим в морето при рибите... с мерак да им обясним: "Що е то "време"?...
Още по-иначе, ако дори и "на заден ход" да тръгнем, правят го и много животни, времето де факто продължава да си тече все напред, тече и не спира и не чака никой ...
Така, че - в обобщение, според мен е крайно време да приключим тоя разговор, защото на никой насила не може да се втълпи в главата, факта, че въпреки наличието на часовник на ръката му, вътре в него ВРЕМЕ НЯМА, НЕ Е ИМАЛО И НЯМА ДА ИМА!  ИМА САМО ПРУЖИНКА, КОЯТО КАРА ДЖУНДЖУРИЙКАТА ДА ТИК-ТАКА! - това разбира се, не променя с нищо Действителността, която си Съществува, Движи се, Променя се, някъде само леко помръдва, другаде "скача на куц крак", но от това Взаимодействията и Процесите навсякъде не се превръщат във "времева река, времева канава, поток, русло" и пр.

Така, че...
...
Как да изписва " ПРОЦЕСИ и последователности от променливи състояния" , като няма да ги има, ако няма време!
Коя от тези 3 думи има смисъл без съществуването на време?
По-точно...кое от тези неща изобщо може да съществува без да има време?
Процес? Или последователност? Да не би пък "променливи състояния"?
Все едно да отричам съществуването на водата в океана, но при това да твърдя, че корабите плуват и рибите си живеят вътре...

...именно, поради подобни твърдения (в цитата) аз още преди 30 години придобих усещането, че е необходим по-сериозен аутистичен подход, за да се пооправи съвременната абсолютно идиотистична парадигма, идеща още от преди времето на Древното царство в Египет...

Бъдете! - както казва колегата ИванБГ
Бъдете още по-луди от Лудото Ленче, иначе "пистата на грамофонната плоча" ще се повреди окончателно, и Земята ще "зацикли" и ще стане отново плоска!
... в случая... Представям си колегата Радико, дето е по умен от мен, как ще придобие я плоска глава, я четириизмерна, я многоизмерна...
Що се "буташ и ти там у трамвайо", бе колега Радико, като не те закачам с нищо, ама ти, нали те сърби някъде (може и главови гниди да си придобил) - си седнал да се закачаш с моя сайт (блог) от който и едно изречение не ти е влязло там където трябва... а недей плямпа по мой адрес, че ако те почна - не смешен ще станеш, а тъжно-глупаво-смешен!
 И ще се наложи да те "поздравявам" на лични!
Не ми падай в очите!  - от това по-умен няма да станеш! - само още повече ще се сбръчкаш!
« Последна редакция: Януари 02, 2019, 11:29:27 am от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Мисля, че и тази тема е за заключване, защото поради липса на нормален диалог, някои от колегите отново започват да говорят простотии!

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Е, Майсторе, нормално... човек като не може да измисли културен начин за оборване, започва да атакува както той си може.

А бе всъщност... аз току-що успях да изманипулирам времето! :D Много е просто - долепяте един магнит до ръчния часовник и стрелката спира да цъка. Виждаш ли колко простичко било... а Айнщайн ни разправя за някакви недостижими енергии за манипулирането на времето. Мога да го направя и по друг начин - смесвам някои вещества и започва да тече химическа реакция. Добавям малко катализатор или инхибитор и - о, чудо! Реакцията започва да се забързва или забавя (в зависимост от това какво е добавено). Ето, че манипулирам времето и на химичната реакция. Или пък си забързвам/забавям метаболизма с определен тренировъчен и хранителен режим.

Като оставя настрана сарказма, искам да кажа (надявам се поне някой от защитаващите времето да е схванал за какво говоря), че с помощта на подобни механизми и методи, процесуалностите могат да изменят степента си на реакционност в природата. Ако това изменение е локално, то спрямо околната среда възниква забързване или забавяне на реакциите. Ни повече, ни по-малко в това се изразява манипулирането на "времето" – локална промяна в скоростта протичане на процесите спрямо околните. Това се постига чрез въвеждане на вещество или дадено енергийно поле в средата, на която искаме да променим реакциите.

Какво изкривяване, какви дупки, какви 5 лева...

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Опитай се да повлияеш на радиоактивността на даден изотоп, или на времето за преминаване на един електрон от едно енергийно ниво в друго на даден атом, или на разширението на Вселената и тогава говори за манипулиране времето. Времето, както и пространството са атрибути на материята, докато има материя ще има и пространство и време. Математическата абстракция пространство-време се нарича пространство на Минковски, и Айнщайн се е учил от него и е възприел неговите разбирания, а не обратното, така че ако трябва да се обвинява някой то това е Минковски.

Според Кант времето и пространството са идеални субективни понятия, но той е творял и живял много преди откриването на такива фундаменти, като характеристиките на скоростта на светлината, строеж на ядрото и  радиоактивност, реазширение на Вселената. След Кант, няма значим Западно Европейски философ, който да се съмнява в обективността на пространството и времето.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Опитай се да повлияеш на радиоактивността на даден изотоп, или на времето за преминаване на един електрон от едно енергийно ниво в друго на даден атом, или на разширението на Вселената и тогава говори за манипулиране времето.

Такива повлиявания се случват нонстоп и навсякъде, друг е въпроса, че никой не ги отчита извън лабораторията без наличие на сложна апаратура. Да вземем за пример два синхронизирани атомни (цезиеви) часовника. Единия се оставя при морското равнище, а другия се качва на височина 3-4км в някоя планина. След някакъв период (примерно 24ч) часовниците отново се събират заедно и се вижда, че вече не са синхронизирани. На какъв принцип работи атомния часовник? На трептенето на електроните на цезиевите атоми. Какво излиза реално? Променяме (манипулираме) скоростта на това трептене (т.е. реакцията на електроните спрямо околната среда, в която вече има въведена промяна) само чрез изкачването на часовника на по-високо. Елементарна работа...

Виждате, че нещата са простички. Не ги усложнявайте излишно! Всъщност вероятно точно това се цели в глобален мащаб – пълно объркване на масите (обикновения народ) за реалните природни процеси, мозъчен ступор и реално съвременни "тъмни векове" (дано все пак не са много продължителни).

А относно вселената - никой не е сигурен дали тя се разширява или не. Това е просто предположение на база наблюдения, които може да се интерпретират погрешно.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Мдааа, умът е сложно нещо и за повечето спорове тук е виновна паметта, да там е миналото. В действителност има много процеси най малкото два един реален и един виртуален. Ако се опитате да си спомните за усещането за времето като деца ще откриете че не сте имали усещане за време и това си има своите причини. Просто след натрупването на достатъчно впечатления и знания умът заживява в паметта, тоест измества се от реалността (настоящето) в собствената си виртуална нереалност(паметта). Така след като паметта е миналото то умът а и притежателят му заживяват в миналото мислейки непрекъснато за миналото и разбира се за бъдещето. Това положение на ума води до усещането за време, а и до непрекъснатото прекъсване на връзките с реалността(настоящето). Умът с възрастта все повече и повече започва да се капсулова във виртуалната си нереалност така че все по малко информация от реалността прониква в него. И така минало и бъдеще може и да съществуват но са виртуални, единствено реално е настоящето.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Чудесен пост, Краси! - блестящ!
...
и ако ми позволяваш, бих изказал последните 3 думи от поста ти така:
"Единствено реално е току-що отминаващото настояще!"... защото Мозъкът фиксира преминаващото "настояще" със закъснение.

В момента отпивам глътка биричка... кеф! - но това е усещане на рецепторите за вкус, които изпращат получените сигнали в мозъка, той ги отработва и... ПОМНЕЙКИ току-що отпитата глътка биричка, установява, че същата тази глътка биричка вече е в стомаха... само миг по-късно, само кратък миг между "отпиването" и "усещането"...
А кой всъщност усеща? - Мозъкът разбира се! - инициаторът на всички останали главоблъсканици във Времето!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Krasias не знам каква е твоята дефониция за виртуално, но според моята не се получава защото Виртуално е онова което нито някога е било нито някога ще бъде реално.  Ако ти влагаш друг смисъл в думата виртуално може и да се получи. Това обаче доказва, че ние интерпретираме във собственната си вътрешна виртуалност външният процесуален поток по различен начин а не, че го няма. Спирането на това интерпретиране съвпада с "окончателната диагноза".
« Последна редакция: Януари 02, 2019, 02:02:07 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Краси, това е точно така, но тук имам усещането, че някои съфорумци отъждествяват възприемането на времето от човек със самото му съществуване и оттам идват безконечните спорове!

Времето, по начина по който мисли за него човек и го "изживява", наистина е фикция!
Но времето, което подрежда явления, събития и "отрязъци" от процеси,  в строг ред на последователност, наистина съществува! Ако не съществуваше, подобна последователна подредба наистина също нямаше да съществува! Това са две различни неща, които не бива да се слагат "на един кантар"!
Сега...не ми казвайте, че подобна последователност нямаше да съществува, ако ги няма хората!
Ако го твърдите, то признавате, че минало, настояще и бъдеще съществуват паралелно! Което от своя страна означава, че разум, измъкнал се от "оковите на времето" би могъл да ги наблюдава...
Кое от двете е?

Хипарх, не знам защо падаш нива надолу, опитвайки се да опонираш по такъв несвойствен за теб начин, не съм го очаквал от теб?
Да манипулираш часовник, не означава, че манипулираш времето, но това ти е ясно и на теб!
Все едно ако си преоразмеря шаблона от 1 метър, да кажа, че манипулирам разстоянието? Ще манипулирам само представата за него!
Според Кант времето и пространството са идеални субективни понятия...
Кант е прав! Субективни понятия са, но с тях се назовават реални неща! При наблюдаване и измерване на реално съществуващи параметри, всеки може да вкара личната си субективност, това не потвърждава липсата на тези параметри!

Ооо Атос аз на него съм спрял да му се връзвам още като беше "практик" Както си забелязал използвал съм цитат от майстора. Той с красиво изписаните си демагогии е бих казал в основата на тази психоза.
Според мен тук демагогия няма! Излагането на лично схващане не е целенасочен опит за заблуда!
Да не търсим сега под вола теле и да не изпадаме в низки страсти и лични нападки!

Чудесна идея: демокрацията е висше благо и постижение на хората. Дайте да подложим на гласуване всички спорни теми... Например: "верен ли е Закона за Запазване на Енергията"; "Съществува ли принцип на Капанадзе"; "Куха ли е или е плоска Земята". Дори бих се изкушил да предложа за гласуване "Направил ли е Тесла генератор на Свободна Енергия", но като знам какво е неговото лоби предварително ми е известен резултата.
Да, прав си, идеята е...велика ;D ;D ;D
Отдавам го на постпразничен махмурлук у колегата Хипарх (нищо лично, може и друга да е причината, да не се засяга ;D), защото не мога да го припозная в последните му няколко поста...

Цитат на:  hyparh
Проблемът (поне доколкото аз го виждам) се корени в айнщайновите заигравки с "времето", превръщайки го в нещо, което то всъщност не е.
Няма спор дали Айнщайн е прав или не, а дали има време! Как го "превръща в нещо, което не е", след като го няма? Значи...все нещо Е. Дали го превръща или не - отделен въпрос!



Цитат на:  hyparh
Това е основното, което се опитваме да кажем с Майстора и Технократ. Че в природата има безконечно действие/промяна - има, разбира се - вече кой как ще го наименова (време, процес и т.н.) е въпрос на гледна точка.
Не, само ти се опитваш да го кажеш, не и Майсторът или технократ!

И това изчерпва въпроса!
А това, че "безконечно действие/промяна" в различните му проявления се възприема субективно, дали се ползват множество термини-фикции за описването му е съвсем отделен въпрос!

Това обаче доказва, че ние интерпретираме във собственната си вътрешна виртуалност външният процесуален поток по различен начин а не, че го няма. Спирането на това интерпретиране съвпада с "окончателната диагноза".
Много добре казано!

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238

Но времето, което подрежда явления, събития и "отрязъци" от процеси,  в строг ред на последователност, наистина съществува!
  Атос не времето подрежда нещата а "Информацията", а информацията отдавна си е свършила работата.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Аз съм напълно съгласен с Хипарх, относно всичко, което е изрекъл във Форума - следя отдавна неговите публикации и съм радостно впечатлен от тях... В началото, дори, мислех, че е и по-възрастен от мен, предвид големият му практически опит, наблюдателност, ерудираност, дълбокомислие и особено впечатляваща за форума ни - присъстваща грамотност в изказа, ясен, точен, подреден, дори бих казал - образен, въпреки липсата на предлаган "образ".
Така, ако всички от тук пишещите "чукчи" (включително и аз, и колегата Радико!!!) - бяха като него, Форумът ни щеше да е повече от ФОРУМ - щеше да бъде не обичайна говорилня, а едновременно и доменна пещ, и "желязото се кове, докато е горещо", и "космическият кораб" отнасящ всинца ни на едно по-високо ниво на Разбиране на Действителността!

Но както още казваме, "една птичка пролет не прави!". Две птички са знак! Три птички, че има вече мирис на Пролет! - или както още казват руснаците - "Процветание". Щастлив съм, че не съм "самотна птичка".

Всъщност, виждам как една такава тема, ако изключим разни нечии простотии и "лични" заяждания - е нещо като "реторта", в която скрупулите в нашите умове се стапят и поотделно и съвместно ИЗРАСТВАМЕ, надмогваме ежедневните си бръщолевения и заемаме достойно мястото на Някой от множеството Велики Умове извели и извеждащи цивилизацията ни до поредният Нов Жалон!

Няма да назовавам имена, но виждам, как един от колегите ни постепенно придобива НОВ ПОГЛЕД върху Реалността, и особено върху Естеството на "времето". Това също е Знак! -

В обобщение: виждам как Старата теза за "вещественост, обективност, реалност, предметност, умозрителна абсолютност и пр." относно "времето" лека полека се видоизменя, и придобива адекватно съдържание.

В "името на тази, такава творческа метаморфоза", която от сърце пожелавам всекиму, мисля, че ще е редно да внесем в тази тема изключително сериозният, но "по неволя" непълен текст, от подаденият от Технократ линк, и за да не се разводняват нещата и разсъжденията ни в други разни посоки и/или небивалици, ще го копирам в следващ пост, дългичък ще е, ама тя тая работа с една дума не може да се изкаже!

Обърнете му сериозно внимание!

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Времето не съществува? Шокиращо изявление на физици!

Физиците изразиха шокиращо твърдение – времето не съществува. За човека времето определено съществува: ние се събуждаме сутрин, движим се напред във времето в течението на деня и в даден момент си лягаме да спим, като в съня си също продължаваме да се движим напред във времето.
Старата пословица „времето не чака” сякаш е напълно достоверна, нали така?
Проблемите започнаха когато общата теория на относителността на Айнщайн, която описва законите на физиката в по-големи мащаби, се сблъска с квантовата физика — област, която се опитва да описва най-малките частици във Вселената, и с теорията на корпускулярно-вълновия дуализъм, която твърди, че светът едновременно се проявява както като вълни, така и като частици при първото подлагане на проверка.
В течение на дълги години, физиците се опитваха да обединят две несъответстващи една на друга области по пътя на създаването на Великото обединяващо уравнение, вярвайки, че въпреки мащаба, всичко във Вселената трябва да е свързано помежду си  — от частиците до галактиките.
Преди малко повече от 40 години, двама гениални физици Джон Уилър и Брайс-Де Вит разработиха такова уравнение. Въпреки това, откритието им веднага се оказа спорно, защото ако уравнението е правилно, то такова понятие като време изобщо не съществува в най-фундаменталното ниво на материята.
Въпреки че концепцията е объркваща, тя изглежда е истина, и онова, което ние субективно възприемаме като „време”, в действителност се явява измерим ефект на глобалното изменение на света около нас. И колкото по-надълбоко навлизаме в света на атомите, протоните и фотоните, толкова по-малко актуално става понятието време.
Това мнение се потвърждава от Националният институт на стандартите и технологиите. НИСТ — пазител на най-точния атомен часовник в света, с който се сверяват всички останали часовници в целия свят. Учените от НИСТ потвърждават, че техните свръх-точни часовници изобщо не измерват време: времето се определя от отминаването на часовете. В действителност, времето ни позволява да създаваме ред в живота си: ако не бяхме измислили такова понятие като „време”, около нас щеше да цари пълен хаос.
Физиката изглежда е съгласна с това.
Учените от научно изследователския център Бистра в Птю, Словения създадоха теори-ята, че нютоновата идея за времето като абсолютна мярка, която се движи сама по себе си, както и че времето се явява четвъртото съществуващо измерение – са неверни. Те предложиха тези концепции за времето да се заменят с ново твърдение, което по-добре се съотнася към физическия (материален) свят: времето – не е нищо друго, освен нумерологичен ред на физическите изменения.
     Но нека се гмурнем още по-надълбоко в това направление …
Съвременната философия определя пространството и времето като всеобщи форми на съществуване, координация на обектите. Пространството има три измерения: дълбочина, ширина и височина, а времето само едно – посока от миналото през сегашното към бъдещето. Пространството и времето съществуват обективно, вън и независимо от съзнанието. Според това определение на времето – то е друга форма на съществуване на обектите. Втора форма. Но може ли да има втора форма на съществуване? Може ли едно парче дърво да съществува, както като стол, така и като маса?
Не е изяснен и въпроса с формулировката: времето има само едно измерение – това е посоката от миналото през настоящето към бъдещето.
Какво е това бъдеще? Бъдещето е нереално, то не съществува в реалността, то е изображение.
Настоящето също е условно, и може да се намира някъде на кръстовището между бъдещето и миналото с нулеви координати.
Миналото — то е това, което вече го няма, по-скоро символ, както и изображение. Всички тези понятия нямат материален смисъл, което поставя под съмнение и самото понятие време като форма на съществуване на материята.
В науката главният аргумент е опитът. Кой и кога е правил експерименти, доказващи съществуването на времето в природата?
Изглежда никой не е правил това, боейки се да не се окаже в ролята на човека, търсещ черна котка в тъмна стая, в която може и да я няма. Ще се опитаме да изясним този проблем с няколко примера.
      Движението на Земята във времето
В природата всичко се движи и постоянно се променя. Планетата Земя, изминавайки отрязък от пътя на своята орбита, не само изменя координатите си в пространството, но и самата тя се променя. Тя става друга.
Ако мислено фиксираме Земята, в която и да било точка, ние няма да я видим същата в която и да било друга точка. Така че можем ли е да говорим за това, че Земята е изминала еди-какъв си отрязък от пътя за еди-какво си време, когато „тази същата” Земя вече я няма?
Ние не можем да се върнем „във вчерашния ден” на Земята не защото времето има една посока, а защото „вчерашната” Земя вече я няма. Тя както и всичко в природата се мени постоянно.
      Ден и нощ. Годишни времена.
Наблюдател, намиращ се в средните ширини на Земята вижда деня и знае, че преди няколко часа е било нощ. От опита си той прави логическо заключение, че след отминаването на още няколко часа отново ще настъпи нощ.
Оттук той прави извод за периодичността на случващите се събития и че те съществуват във времето. Също така, за него периодически във времето съществуват лятото, пролетта, зимата и есента.
Но ако поставим този наблюдател в космически кораб, който лети около орбитата на Слънцето, той няма да наблюдава смяната на деня с нощта. Денят за него винаги ще бъде откъм страната на космическия кораб обърната към Слънцето, а нощта на противоположната страна. Периодичността в този случай пропада.
Ако се намира на екватора на Земята, наблюдателят няма да може да определя смяната на сезоните през годината. На екватора те липсват.
Оттук следва, че периодичността на сменяне на деня и нощта, както и на сезоните през годината не могат да служат за потвърждаване на обективното съществуване на време-то.
      Звук
Много убедително потвърждение за съществуването на абсолютното време се явява звукът. Той съществува непрекъснато от възникването до заглъхването си. От това из-никва извода, че звукът съществува във времето.
Появява се звук при вибриране на частици (струна и тем подобни) и се разпространява като вибриращи вълни във въздуха.
Звукът съществува в газова среда, вода и твърди частици под формата на слаби механични смущения. Субективно оценявайки непрекъснатостта на процеса на звучене, ние го отъждествяваме с времето.
На най-близката съседка на Земята, Луната, няма въздух, и там няма и звуци. Звук няма никъде във вакуума на Вселената. Ето защо чуването на звук във въздуха, какъвто има на Земята, води до извода, че звукът съществува във времето логично, но субективно.
      Живата природа
Всеизвестно е, че всичко живо на Земята живее и се развива във времето. Всичко има своите начало и край. Семената, посадени в пръста изникват и се развиват. За какъв отрязък от време младото растение достига зрялост?
Природата не поставя въпроса така. Всичко живо расте и се развива, като се съобразява със законите на живата природа. Не трябва да откъсваме периода от момента на посаждането на семето до неговото узряване от всеобщия процес на живота и да твърдим, че това е период и че има време.
Този период се явява част от общия процес на развитие на Земята, съзряването на поч-вата, посаждането на семената, узряването им. Семената след това падат в почвата и дават нов живот и така до безкрай.
И тук понятието за време изглежда субективно. Заблуждението се състои в това, че процесът на развитие се обособява и отъждествява с времето.
      Часовник
Ричард Фейнман (1918-1988), американски физик теоретик, един от основателите на квантовата електродинамика се придържа към определението: времето — това е просто часовник.
«Московското време 12 часа, — съобщават по радиото, — в Новосибирск е 16 часа, във Владивосток – 19 часа». За японците в Токио разликата с Москва е всичко на всичко пет часа. На тях така им е по-удобно.
Какво означава това за такова абсолютно понятие като Времето, с което можем така волно да си играем? Нека потърсим отговор на този въпрос. За целта ще проведем експеримент. Мислено.
Нека си представим, че сме на стадион и виждаме как спортист пробягва сто метра за 11 секунди. При втория си опит той подобрява резултата си на 10.5 секунди. Какво е станало?
Ето какво се е случило: вторият път спортистът е бягал по-бързо и времето на неговото бягане се е намалило. Времето е второстепенна величина и зависи от това колко бързо спортистът ще пробяга разстоянието.
Нека оставим сега понятието абсолютно време на мира, а ние да се върнем към удобно-то за разбиране вътрешно време. Възникването му в съзнанието на човека е станало в дълбините на историята, с него е удобно, и човечеството от край време се старае да го държи под контрол.
Хората изобретявали и строили всевъзможни прибори: слънчеви, водни и пясъчни часовници, часовници с махала, с тежести. Изобретили часовниците с пружини, хронометър, секундомер и накрая, електронни и атомни часовници. И всички те заменят за нас нещо, което не съществува в природата.
В Русия нямало концепция времето. Казвали следното: ще се срещнем след две лепти. Това се случва когато сянката ви стане равна по дължина на две ваши лепти. Освен това, хората са с различен ръст и дължината на сянката им е различна, но пропорционална на ръста. Получава се много точно, но само в слънчево време.
      От миналото в бъдещето
Като говорим за времето, не е лошо да си спомним за песента : «… има само миг, между миналото и бъдещето…» — мигът, това е нищо. Строго погледнато, настояще няма, то не съществува. Бъдещето непрестанно преминава в миналото. В настоящето, в този миг, именно в това нищо се намира времето, което е най-точната илюзия за съществуването на времето.
Ако определим времето като понятие, покриващо миналото и бъдещето, то тогава то се състои от миналото, което вече го няма и от бъдещето, което още го няма. В такъв слу-чай времето се състои от две величини, които ги няма. Следователно и самото него го няма като цяло.
      Паралелно време?
Времето съществува винаги и навсякъде. Създадено от човешкия разум, времето ни обгражда от всички страни: в ежедневието, в науката, изкуството, философията.
Във философски осмисленото битие на материята, ние се съгласяваме с това, че една от най-малките частици – атомът, бавно се движи в пространството, и че движението и пространството, бързината и разстоянието определят времето.
Но тук от подсъзнанието възниква контрааргумент: всичко съществува във времето! Времето съществува винаги! И неосъзнато, времето се превръща в някаква форма на надпространствено образувание, времето се превръща в някакво всепоглъщащо чудовище и то само защото времето е преизпълнено с подсъзнанието.
Да предполагаме, че времето съществува паралелно с пространството също няма смисъл, защото пространството е безконечно. Нищо, в това число и времето, не може да съществува „наравно” - успоредно с пространството.
      Самолет
В небето с рев прелита самолет. Наблюдаващият от земята мисли, че докато самолетът лети от една точка в небето до друга, минава време. Такава е нормалната, ежедневна оценка на събитията.
Първопричината за това събитие е разумът, създал самолета, летищата и наземните служби. Самолетът е създаден за превозване. Когато той е на земята, за него времето отсъства – той не се мести.
Но когато самолетът набира скорост и излита, то така нареченото време на полета ще зависи от скоростта и изминатия от самолета път. Така времето се оказва производна величина. А по начало скоростта е умствено отношение, фикция, бързина някаква сравнена с друга някаква.
      Големият взрив
Ако разгледаме хипотезата за Големия взрив, в резултат на който се е появила Вселена-та, то възниква въпросът: кога се е появило времето? Преди взрива, в момента на взри-ва или когато се е появил Homo sapiens, мислещият човек? Създателите на хипотезата не дават отговор.
Мислещият човек задава въпрос: ако времето се е появило в даден момент, то под какъв вид? И с какви свойства?
Могат да ни отговорят, че Времето — това е отрязък между две събития. Но този промеждутък се появява само в резултат на осмислянето му от човека. Ако не ги фиксира-ме в съзнанието си, то обективно събитията (процесите) се разнасят в пространството с необратимите движения на материята.
Времето възниква в нашето съзнание. И нашето съзнание замества необратимостта на движението на материята — протичането на времето, като смята, че именно това е свойствено за Времето.
Не по-малко интересна е теорията за анизотропната Вселена, по чиято материална „ка-нава“  се свиват и разширяват различни части на Вселената.
За потвърждаване на свиващата се материя могат да служат черните дупки, в които пространството и времето се свиват. Като следствие се появява тезата за изменението на направлението на времето: в черните дупки то е обърнато.
Наред с изменението на посоката, дадено последващо събития трябва да се случи преди предшестващото го събитие. Образно казано, под влияние на времето в черната дупка може да се види как се съживява умиращ човек, как той се подмладява и се връща там където се е родил.
По този начин можем да поставим под съмнение цялата стройна теория за анизотропната Вселена, ако не вземем под внимание илюзорността на съществуването на време-то.
      Махалото на Фуко
Махалото, като извършва люлеещи се движения, нагледно илюстрира наличието на обективно съществуващото време. Когато е в крайната си точка, то сякаш замира, а после се движи към другата си крайна точка.
Ако махалото на Фуко виси неподвижно, ще видим, че времето не просто спира – то изчезва и като понятие.
То се движи в пространството и времето. За да премине от едната си крайна точка до другата, махалото се нуждае от време.
Освен това, ако погледнем махалото на Фуко, ще видим и графично изображение на времето под формата на следите, оставени насам и натам по пясъка от металния прът, закрепен върху топката на махалото.
Всяка следваща следа е леко изместена по отношение на предишната следа. Краищата на тези следи са на известно разстояние една от друга. Това добре се вижда от всеки, който наблюдава движението на махалото.
Но ако този наблюдател поиска да сподели с нас своите открития и ни изпрати покани в Москва, то когато ние пристигнем в Исакиевския събор в Санкт-Петербург, където се намира махалото, махалото там вече ще виси неподвижно и ние ще видим, че времето е спряло!
Ако махалото се качи на което и да било космическо тяло, ефектът ще бъде същият: махалото ще спира да се движи и не толкова заради съществуването на съпротивление-то на въздуха на Земята, но и защото съществува триене, гравитация и защото не може да съществува вечен двигател.
      На ниво домакинство
Седнал един човек на дивана, погледал телевизия и станал от дивана. Между «седнал» и «станал» мина време, мисли си човекът. Той излязъл на улицата и пресякъл на друга-та страна. Докато пресичах улицата, мина време, разсъждава човекът – бях оттам, сега съм отсам.
Непрестанния процес на живота човек неосъзнато дели на отделни събития, а промеждутъците между тях възприема като време.
Всички процеси от най-малкият, случващ се в живота на човека, до глобалните, като например слънчевите изригвания, съществуват независимо от времето. Наблюдавайки две изригвания на слънцето, ние възприемаме и приемаме промеждутъка между тях като време.
Като неосъзнато отделяме промеждутъка между изригванията от целия процес на съ-ществуването на Слънцето, ние изпадаме в илюзия за съществуването на времето.
      От частите към цялото
Нашите мисловни процеси неволно разполагат важни събития като нагледни ориентири. Човек не може да обхване всичко наведнъж. Обективно, когато гледаме голяма сграда, погледът ни започва да се плъзга по детайлите й. По тези детайли ние съдим за зданието като цяло. И именно тук се крие възможност за грешка.
Разгледано от по-близо, зданието може да се окаже фиктивно, направено в кино студио. Не трябва да се живее по такъв модел. Правейки обобщение на база на детайлите, може да направим погрешни изводи като цяло.
Във Вселената има свиващи се и разширяващи се Галактики. След компресията вероятно се случва взрив и се появява нова звезда, протича процес на разширяване. На друго място се появява още една звезда, и ние правим извод, че едната звезда се появява по-рано, а другата по-късно във времето.
В действителност процесите на компресия и разширение се случват постоянно. Те са многобройни и не съвпадат по амплитуда. В противен случай Вселената щеше да е еднообразна.
Като превръщаме моментите на поява на новите звезди в ориентири, ние се поддаваме на илюзията за съществуването на времето, в което е разпределена появата им и общо взето казваме, че и самите звезди и Галактиките съществуват във времето.
      Тръба
В Сибир построиха газопровод с дължина няколко стотин километра. Той започна да изпомпва гориво. На другия край на газопровода горивото няма да стигне скоро. Казваме, че трябва да мине време, докато горивото стигне до потребителя. Ето аргумент, който говори в полза на съществуването на времето. Но няма да бързаме.
Времето в подобен пример се характеризира със закъснението между момента на включването на помпата и появата на горивото в другия край на тръбопровода. Какво е послужило за причиняването на това закъснение?
Първо ще отговорим на въпроса какво е причинило изпомпване на гориво.   Първопричината е разумът, създал помпата, тръбопровода и съпътстващото оборудване. Когато помпата е започнала да работи, горивото, поради своя вискозитет, не е могло веднага да се появи на другия край на тръбопровода.
Ако в тръбопровода пуснеха газ, той щеше да премине разстоянието по-бързо. През оптичен кабел светлината щеше да преодолее разстоянието почти мигновено.    Забавя-нето на горивото се причинява от вискозитета, триенето в тръбите, турбулентността и тем подобни обективни причини.
При равни други условия, времето за преминаване на различните субстанции по нашия тръбопровод е различно, но ще добавим, че става дума за време – измерено, а не за абсолютно време.
Процесът на подаване на горивото съществува обективно, но ако мислено от процеса елиминираме тръбите, ще изчезне и мотивацията за очакване, а с нея и самото време.
      Нютон за времето
Исак Нютон в своите „Математически начала” през 1687 година разграничава:
1. Абсолютно, истинско, математическо време, известно като продължителност.
2. Относително, привидно или обикновено време – е мярка за продължителност, използвана във всекидневния живот: час, ден, седмица, месец, година.
Подчертаваме: абсолютно, математическо време в природата не съществува.   Математиката е създадена от човешкия разум - това е само отражение на природата в скаларни, числени величини. Осмисляйки първото определение на Нютон не трябва да попадаме в логически капан: времето е абсолютно и измества от вниманието ни второто определение на времето на Нютон. В действителност, второто определение поглъща първото.
В теоретически разработки ние винаги попадаме на „нютоновия капан” и разсъждаваме за времето сякаш то съществува реално.
Движението на материята се характеризира с бързина. В случай на необходимост да се сравни бързината на движение на две тела, трябва да им се определят еднакви отрязъци път и да се определи някаква обща, условна величина, която да е съпоставима с ритмични природни процеси.
Обичайно се използва ежедневното въртене на Земята. Една 1440-та част – минута. Именно това е тази условна величина (време), с помощта на която може да се сравнява бързината на движение на изследваните от нас тела.
За удобство, ние делим пътя на времето и получаваме скоростта. Но деленето на пътя на времето — това е такава нелепица от гледна точка на математиката като да делим тюрлюгювеч не на порции, а на велосипеди.
Философът Емануел Кант (1724-1804) потвърждава, че времето като такова изобщо не съществува, че то представлява само една от формите на човешкото възприятие на заобикалящия го свят, така наречената релация.
      Пчелите във Вселената
Теорията на относителността на Айнщайн посочва факта, че едновременността на събитията не е абсолютна, а относителна. Този момент не може да обгърне цялата Вселена. Един и същи момент не може да се отнася за целия свят. В света няма едно единствено „сега”, което да разделя всички минали събития от събитията в бъдещето. Всяка система (координация) има свое „сега”, свое минало и бъдеще.
В света трябва да има необозрим брой такива системи. Но достатъчно е да вземем две системи, за да разберем, че между тях трябва да има граница на съществуване във времето. Цялото световно пространство в такъв случай ще прилича на восъчни пити, всяка със свое време и пространство. Към този извод ни води илюзията за съществуването на времето.
В своята обща теория на относителността Айнщайн потвърждава, че в резултат на гравитацията, пространството и времето се изкривяват. Трудно ни е да оспорваме великия маестро, но сме длъжни да посочим неточността.
Пространството по определение е безкрайно, а безкрайността, след като няма граници, не може да се изкривява. Структурата на пространството може под въздействието на гравитацията в дадени части да се уплътнява и като следствие от това, да достигне до съседни области. Могат да се изкривят траекториите на движещите се тела, но не и самото пространство.
      Времето не може да се изкриви, понеже него просто го няма в природата.
Кой е открил време в природата и къде е регистрирал откритието си? Какви свойства притежава времето? При определянето на времето като продължителност,  продължителността на който и да било процес се нуждае от инструмент за неговото измерване.
Ако започнем да измерваме времето между всички фази между състоянията на веществото с помощта на ритмично работещ механизъм, да допуснем, с часовник, то времето винаги ще е различно при различните му измервания.
Понеже следващото измерване ще се случва в „друго” време. Експериментът ще има свое време, ние самите също ще бъдем в някакво друго свое време, а онези, които не са участвали в експеримента, ще си живеят в някакво трето свое време.
Остава ни да се надяваме на някакво Всемирно време, каквото, изхождайки от специалната теория на относителността, не може да съществува. Не може да има единно „сега” по силата на това, че никоя информация не може да се предава със скорост по-голяма от скоростта на светлината. Всяка референтна рамка ще има свое време (условно), казва Айнщайн.
      Уроци по учебник
Във всеки училищен учебник по физика намираме диаграма на движещи се тела. В диаграмата в рамките на геометрията на Евклид, поради невъзможността да се изобрази триизмерното пространство върху равнина, се изхвърля приложението и на негово място се изобразява координатата време.
Типична пространствено-времева диаграма:
Ако Времето съществува в природата, то координатата време не трябва да се изобразява така, защото на диаграмата времето в нулевата точка на координатата попада вътре в материята или обратно — материята се намира вътре във времето.
Но ако разбираме какво всъщност е Времето - понятие условно, то условната координата на времето има право да съществува!
С този пример ние още веднъж се убеждаваме в това, колко велика е илюзията за съществуването на Времето.
      Да обобщим предварителните резултати
На битово ниво, съществуването на времето е очевидно и не буди съмнение. На основание на очевидността се прави логическият извод, който се е вкоренил в масовото съзнание: „време е имало, има и ще има“.
Този извод, в който доминира психологическият фактор не се основава на обективни данни, експерименти, и затова дава изкривена картина за разбирането на същността на времето, която изглежда достоверно. Именно тук се крие илюзията за съществуването на времето.
В тази връзка не трябва да забравяме да споменем нашия съотечественик, руския философ Владимир Сергеевич Соловьов (1853-1900).
Той определял времето като основно условие за всяко имащо край съществуване и казвал, че времето не допуска нито емпирично (основано на опита) обяснение за своя произход, нито рационални (на ума) определения на своята същност.
И когато казват, че времето е поредица от явления в тяхната последователност (чети - „във времето“), то определението се оказва явна тавтология: времето се определя с време!!!
Всички философски обяснения на времето, които не са празни съждения, имат метафизически характер и ще се разглеждат под имената на философи.
      Теория за фазите или как да докажем липсата на несъществуващото?
Нашите мисли за движението на материята обикновено разделят отделните нейни състояния, а промеждутъците между тях човек възприема като време.   Последователните състояния на материята в съзнанието на човека се сливат в единната «река на времето».
За аналог на това движение могат да служат филмовите ленти, на които са запечатани отделни моменти от движението на тела. При скорост на прожектиране от 25 кадъра в секунда (по-правилно е да кажем една 86400-та част от въртенето на Земята в кръг око-ло оста си) в нашия мозък, движението на телата се обединява и е постоянно.
На отделни кадри ние виждаме образ на вече несъществуващото минало в неговите фази. Да фиксираме бъдещето не трябва, защото него го няма в природата.
Всяко движение може да се разглежда като състоящо се от отделни фази. Ето защо мо-же да се каже, че материята се намира в постоянен процес (множество от фази) на движение.
Най-много нагледни примери ни предоставят фазите на Луната, която всяка нощ ни се представя в своя нова фаза.
Процесът на растеж на растенията се състои от поникването на семената, височината на стеблата, появата на листа и така нататък. Той нагледно илюстрира фазите на развитие на биологичните обекти. В животинския свят ние също наблюдаваме фази на развитие.
      Понятието „фаза” е така естествено, че за него не е прието да се говори. Но в даде-ния случай то поставя акцент на това, че всяко движение, колкото и незабележимо да е то, в крайна сметка се състои от отделни отрязъци, наименувани фази.
Сега става ясно, че промеждутъка между фазите на наблюдавани отделни състояния на обектите трябва да се разглежда като разстояние между тях, а не като време.
Материята постоянно се движи с определена бързина, а скоростта — това е разстояние-то между изкуствено създадени, ритмични периоди – поредица от фази, последователност от процеси.
Особено значение придобива понятието за фазовото съществуване (движение) на мате-рията в квантовата теория.
Внасянето в определението на свойствата на материята на понятието „фаза” премахва постоянно възникващата илюзия за съществуването на времето. Става ясно, че времето не е природно явление, а феномен (фикция) на човешкия разум.
Понятието „време“ спонтанно възниква в съзнанието на човек всеки път, когато той осмисля продължителността на което и да било явление или събитие, или процес.
Материята съществува в триизмерно, безконечно пространство в постоянно, относително фазово движение.
И, накрая
Човек идва на света в общество с установени традиции и постулати.От детските си години човек изпитва понятията, съществуващи в обществото. На него му е психологически трудно да поставя под съмнение привидно очевидната истина. Но между „привидното” и истината — има дистанция с огромни размери.
Великата илюзия за времето се крие във вътрешното съзнание и се простира до най-великите умове на науката.
      Мисли за времето:
      Алберти Л:
Три неща принадлежат на човека: душа, тяло и време (… e se pure alcuna si pateva chiamare nostra queste erana le sole tre — … anima, corpo e tempo).
      Антифон:
Времето е мисъл и мярка, а не същност.
      Аристотел:
Сред неизвестното в обкръжаващата ни природа най-неизвестно е времето, защото ни-кой не знае какво е това „време“ и как да го управляваме.
      Зенон Китийский:
Времето — това е разстоянието при движение.
      Циолковский К.:
Времето може би съществува, само че ние не знаем къде трябва да го търсим.
      Цицерон:
И в мислите ми дори не се побира, че някога е имало време, когато никакво време не е имало.
      Шекспир У.:
Времето е различно за различните хора.
      В. Истархов:
В действителност не съществува никакво време, като реално съществуваща сама по себе си същност, която не е свързана с нищо външно - то просто не съществува. А какво съществува? Съществуват именно тези външни реални процеси. А „времето“ е единствено средство за тяхното измерване. Времето - това е „сантиметър” и нищо повече. Без това – външното - времето не само, че не съществува, но то губи и всякакъв смисъл.
Също както не съществуват дължини като първични същности. Дължина – това е средство за измерване на нещо външно, реално съществуващо. Също така, не съществува тегло, като първична същност. Тегло - това е средство за измерване на нещо външно, реално съществуващо.
Ако го няма това реално съществуващо нещо, няма да има необходимост за понятия като тегло, дължина, площ, обем, време. Всички тези мерни категории сами по себе си не съществуват, те са вторични и прикачени към нещо външно. Тегло на какво? Обем на какво? Площ на какво? Време на какво?
Никакво време само по себе си никъде не тече, нито абсолютно, както е при Нютон, нито относително, както е при Айнщайн. Текат (движат се) реалните процеси на проявлението на света. Ако няма процеси, няма да има и необходимост за понятието „време”.

 Източник:
http://golbis.com/pin/vremeni-ne-sushhestvuet-shokiruyushhee-zayavlenie-fizikov/#.VE025_m1aPV
Снимка: www.liveinternet.ru

« Последна редакция: Януари 02, 2019, 02:58:45 pm от Maistora52 »