Автор Тема: що е то постоянен ток?  (Прочетена 40464 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: що е то постоянен ток?
« Отговор #15 -: Ноември 28, 2016, 10:58:34 pm »
Да, ако на графиката пише Ah, действително е така, мериш разход-енергия, не моментно потребление.
Това не мога да го осмисля, за да имам мнение:
колко ампера могат да се теглят за час във всеки един момент
И не, не означава 9360 ампера.
Бъркаш ампер и амперчас, това са съвсем различни неща!
Амперът е моментна мощност, амперчасът е количество енергия=капацитет.
Все едно да търся аналогия между разстояние и скорост...50 км. са съвсем различно нещо от 50 км/ч.

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: що е то постоянен ток?
« Отговор #16 -: Ноември 28, 2016, 10:59:59 pm »
Да, ако на графиката пише Ah, действително е така, мериш разход-енергия, не моментно потребление.
Това не мога да го осмисля, за да имам мнение:
колко ампера могат да се теглят за час във всеки един момент
И не, не означава 9360 ампера.
Бъркаш ампер и амперчас, това са съвсем различни неща!
Амперът е моментна мощност, амперчасът е количество енергия=капацитет.
Все едно да търся аналогия между разстояние и скорост...50 км. са съвсем различно нещо от 50 км/ч.
не разбирам
« Последна редакция: Ноември 28, 2016, 11:07:13 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: що е то постоянен ток?
« Отговор #17 -: Ноември 28, 2016, 11:02:42 pm »
Ок, ще се опитам с друго...
замести "амперчас" с джаули навсякъде, където има времева компонента и се изяснява повече картинката.

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: що е то постоянен ток?
« Отговор #18 -: Ноември 28, 2016, 11:07:40 pm »
имаш предвид че на графиката трябва да се нанесе изразходената енергия от началото до края на процеса на разреждане (в рамките на един час), като в началото тя има минимална стойност а в края е максимална?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: що е то постоянен ток?
« Отговор #19 -: Ноември 28, 2016, 11:10:08 pm »
Да, няма как да не е максимална, понеже би показвала крайният разход на енергия.
Крайният разход винаги е с по-голяма стойност от всяка друга точка.
Това осцилото не може да ти го покаже в директна графика.

Виж сега...имаш 100 килограма в торбички по 10. Можеш да ги пренесеш на 10 метра накуп за 10 секунди и да грохнеш или да се сецнеш=издумкал акумулатор.
Може да ги пренесеш една по една на същото разстояние за 3 минути=разреден акумулатор.
Енергията за пренасяне е ЕДНАКВА (игнорираме, че си местил и собственото си тяло).
Количеството, което си в състояние да пренасяш постоянно/наведнъж е моментната мощност (пример-ампери), а количеството, което си пренесъл за 1 час е "амперчаса".
 

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: що е то постоянен ток?
« Отговор #20 -: Ноември 28, 2016, 11:19:28 pm »
но там се има предвид не енергия а ампери за час (не са нанесени на графиката джаули или кулони а ампери)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: що е то постоянен ток?
« Отговор #21 -: Ноември 28, 2016, 11:21:01 pm »
но там се има предвид не енергия а ампери за час
Точно ампер за час е термин за ЕНЕРГИЯ.
Джаулите ти ги дадох само за пример, за да се отърсиш от лексиката на самата дума "ампер"...

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: що е то постоянен ток?
« Отговор #22 -: Ноември 28, 2016, 11:22:53 pm »
и колко амперчаса ще е енергията на края?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: що е то постоянен ток?
« Отговор #23 -: Ноември 28, 2016, 11:29:42 pm »
Загубих му края, честно :D
Ампер/час е способността на един енергоизточник=капацитет.
Все едно да питаш колко ще е капацитета на кондензатор на края? Колкото и в началото.
А крайната отдадена мощност се определя във ват/час (или киловат/час).

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: що е то постоянен ток?
« Отговор #24 -: Ноември 29, 2016, 04:03:08 pm »
OK, да го обясня по друг начин:
Амперите са ти скоростта на един автомобил. Разстоянието са ти изминатите километри.
Ако на графиката рисуваш скорост / време, ще имаш хоризонтална права линия. Ако рисуваш разстояние / време, ще имаш диагонална линия.

Или в електрически термини: Ватове = волтове по ампери. Ватчасове (или киловатчасове, кВтч) = волтове по ампери по часове.
Една печка духалка си е 2 200 вата независимо в кой момент мериш. Но тя ще е изгорила 1.1 кВтч (и ще е стоплила стаята с 5 градуса) за 1/2 час, и ще е изгорила 2.2 кВтч (и стоплила стаята с 10 градуса) за 1 час.
Тъй като все я захранваш с 220 волта, можеш да разделиш всичко на 220 (волтовете, щот в случая те са константа). Така ще получиш твърдението, че печката е 10 ампера независимо от момента на мерене, но за 1/2 час ще е изгорила 5 амперчаса, а за 1 час ще е изгорила 10 амперчаса.

При батериите разликата че не не можеш да гарантираш постоянността на напрежението. Оттам ще дойдат и усложненията в представянето.

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: що е то постоянен ток?
« Отговор #25 -: Ноември 29, 2016, 06:28:44 pm »
от това с ватчасовете и киловатчасовете нищо не се разбра ама карай

печката е с мощност 2200 вата, обаче тя при постоянен ток примерно във всеки един момент консумира тази мощност и колкото повече време минава със това заедно ще се увеличава сумира и стойноста на изразходената мощност, при което за време от 1 час тази изразходена стойност на мощноста не би трябвало да е 2.2 киловатчаса а примерно 7920 киловатчаса (ако се вземе предвид мащабирането за измерване на консумация на 2200 вата в рамките на 1 секунда, то като умножим 2200 вата по 3600 секунди се получава именно тази стойност, така имаме хронологично изразходената мощност за 1 час, като тя зависи от мащабирането на измерването по време, защото ако се измерва в рамките на микросекунда то изразходената мощност за един час ще е с порядъци много по голяма от посочената)
« Последна редакция: Ноември 29, 2016, 06:51:11 pm от x_name41 »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: що е то постоянен ток?
« Отговор #26 -: Ноември 29, 2016, 10:08:41 pm »
... и колкото повече време минава със това заедно ще се увеличава сумира и стойноста на изразходената мощност,...
Бъркаш мощност и енергия.
Мощността на печката е еднаква, независимо от времевия интервал. Тя е 2200 вата. От времето зависи изразходената енергия. За 1 милисекунда печката ще изразходва едно количество енергия, за 1 час - много по-голямо. За 1 милисекунда ще изхарчи 2.2 ватсекунди, за 1 час - 2.2 киловатчаса, или 3 600 000 пъти повече. Но повече ЕНЕРГИЯ, а не мощност. Мощността си е все 2 200 вата.

Колата ти има мощност 100 конски сили. И тя е все 100 коня, независимо дали отиваш до съседната пряка за цигари, или до Барселона. Но до съседния магазин ще изгориш 100 милилитра бензин, а до Барселона - 200 литра. Конските сили са ти мощността, а изразходвания бензин - енергията.

На енергото ти плащаш ЕНЕРГИЯ, не МОЩНОСТ. От мощността зависи само колко дебел кабел ще ти прекарат и какъв предпазител ще ти сложат. Колко ще платиш зависи от количеството енергия, която си потребил. Може да имаш 100 киловата инсталирана мощност, но ако си я ползвал само 6 минути за месеца - ще платиш само 10 киловатчаса. Другата крайност е да имаш само 1 круша 100 вата, която обаче свети денонощно. Тогава на края на месеца ще дължиш 70-тина киловатчаса.

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: що е то постоянен ток?
« Отговор #27 -: Ноември 29, 2016, 11:11:00 pm »
юлиан виж, ето това исках да изразя:

при което предположително ако измерим за по малък интервал от време (примерно 1 милисекунда) изразходвани 2200 вата то за един час стойноста в киловатчаса ще е много по голяма от посочената на графиката на порядъци, защото както се вижда на самата графика 2200 вата не се консумират от консуматора за секунда, нито за милисекунда нито за микросекунда, а постоянно във времето, колкото и да се увеличава разрешителната способност на измерваният интервал то стойноста винаги ще сочи 2200 вата

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: що е то постоянен ток?
« Отговор #28 -: Ноември 30, 2016, 12:22:22 am »
Да,    x_name41, точно така е. Както писах по-горе...интервал от 1 секунда е като малка отсечка.
С лека корекция - не  "изразходвани 2200 вата", а ползвани/отдадени/приложени...
Изразходвани са ват/часа (киловат/часа).
Едното е дебит на точене на енергия, другото-свършена крайна работа.
А ампер/час е количеството енергия, с което можеш да натовариш батерията (за мрежово не важи), как ще я ползваш и за колко време ще я източиш - лично решение.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: що е то постоянен ток?
« Отговор #29 -: Ноември 30, 2016, 09:50:16 am »
Не atos.
 Въобще не е така. Изглежда не си прочел внимателно твърдението на x_name41:
Цитат
ако измерим за по малък интервал от време (примерно 1 милисекунда) изразходвани 2200 вата то за един час стойността в киловатчаса ще е много по голяма от посочената на графиката на порядъци
Значи x_name41 За основа на единицата за енергия се използва ват/секунда. Това значи че трябва да измерваш мощността през и секунда, ако я измерваш 10 пъти в секунда събираш стойностите на тези 10 измервания и делиш на 10 резултата е пак едно измерване в секунда но доста по точно. Ако измериш 100 пъти в секунда ще е още по точно. На това му викат дискредитизация На всеки хубав уред е написано колко е тя, Ако примерно е 44 KHz Това значи, че уреда измерва 44000 "четиридесет и четири хиляди" пъти в секунда събира стойностите и ги дели на 44000 при което резултата е една усреднена стойност за всяка секунда. Когато се спазват тези правила за измерване, които са определени за всяка една единица формулите ще са верни и ще отразяват реалността иначе се получава един голям фентъзи роман на тема свободна енергия.