Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

що е то постоянен ток?

(1/15) > >>

x_name41:
пускам темата тъй-като понякога се случва така, че да не е ясно какво се има предвид под постоянен ток, затова нека във тази тема това да се изясни. Значи обикновенно във упътването, инструкцията за експлоатация или табелката на даден уред предназначен за работа на постоянен ток се дава неговата консумация изразена във волтове, ампери и (или) мощност. Често обаче възниква съмнение как са отчетени тези стойности, тъй-като има две възможности. Първата е да са отчетени за секунда, а втората възможност е да са отчетени като постоянна амплитуда с такава стойност на напрежението и тока независимо от времето, ето затова нека да се изясни този момент, защото при първия случай (както е по класика) ако на табелката примерно е посочен постоянен ток 3 ампера и напрежение 12 волта то това означава че амплутидата на тока за по малко от 1 секунда няма да е 3 ампера, което пък от своя страна означава че в зависимост от мащабирането по време амплитудата на тока може да има различни стойности, докато при втория случай това е изключено, защото там амплитудата на тока независимо от мащабирането по време ще е фиксирана точно и винаги ще е 3 ампера.

ето за целта ще посоча няколко примера:





Направете следния експеримент: вземете прецизен измервателен уред и направете замерване на тока във една верига с постоянен ток за 1 секунда, след това направете същото измерване на тока но с по малка продължителност от половин секунда и сравнете отчетените стойности.

x_name41:
eто прилагам осцилограми на тока при различно време на измерване:

първата е за 1 секунда (със времева стъпка "time step size" 5 микросекунди)


втората осцилограма е за 500 милисекунди (със времева стъпка "time step size" 500 наносекунди)

x_name41:
не трябва ли да се изобразява по този начин постоянния ток на осцилоскопа съгласно класиката (като линейно нарастваща права)?

Аtos:
НЕ!

Идеална  хоризонтална права е графиката.

x_name41:
значи ако измерваме тока чрез амперклещи, осцилоскоп и т.н., то излиза че всъщност мерим самия дебит (по аналогия с водния поток във тръба, който независимо от времето на измерване винаги ще е един и същ), като него отчитаме на табелката на електроуреда, а не количеството заряд преминало за единица време, така ли?

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия