Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Увеличение на количеството заряд в затворена електрическа система

(1/4) > >>

nizo:
Тази тема е относно интересен експеримент, който нарушава основен закон в електротехниката и физиката, а именно ЗАКОН ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА ЗАРЯДА. Ако потърсите в нета, ще откриете информация, че този закон се води като основополагащ и на много места се твърди, че този закон е един от най-константните закони във физиката. Накратко описан, закона гласи:


--- Цитат ---Сумата от електричните заряди в една затворена система (т. е. система, която не обменя частици с околната среда) се запазва.
--- Край на цитат ---

Друга трактовка на закона е, че ако в един обем влезе определено количество заряд, то и толкова ще излезе. Моят експеримент обаче показва, че това не е вярно. След определено обмисляне на ефекта ми се удаде да увелича заряда в експерименталната установка в размер на 154% от началния. Експеримента е прост и може да го проведе всеки от вас. Схемата на експеримента:

В начално положение, зареждаме кондензатор C1 до 12 волта. Заряда който той получава се смята по формулата Q=C.V, където C e капацитета на кондензатора, а V волтажа до който е зареден. В моя случай кондензатора е 8200uF, зареден до 12V = 98400uC. Откачаме C1 oт източника. След това просто затваряме ключа, с което се очаква заряда от C1 да се разпредели в останалите 2 кондензатора C2 и C3. В резултат се получава следната картина:
C1 - 8200uF     6,84V     Q= 56088uC
C2 - 8200uF     5.35V     Q= 43870uC
C3 - 90000uF   0,58V     Q= 52200uC
Общо за трите кондензатора  Q= 152158uC

Ясно се вижда, че в системата първоначално има Q=98400uC, a след затваряне на ключа имаме Q=152158uC.

coke2k:
C2 C3 са ти последователно свързани - погледни какво става с капацитета при последователно свързване на кондензатори и пак сметни.
За съжаление закона за запазване на енергията е бетон в този случай. Последователно свързани кондензатори им намалява капацитета ...... точно братното на последователно свързани съпротивления  :P

nizo:
Този аргумент вече го чух в чата, но той е фантасмагория, която изменя логиката на постановката. Постановката не е с един еквивалентен кондензатор, а с 2 и който не прави разликата си е за негова сметка. Като контра аргумент ще дам следната идея:
Вземаме 2 еднакви кондензатора по 8200uF и ги зареждаме на 300V. След това ги даваме на математика насрещно свързани + с + последователно. Той ще заяви, че заряда в тях е 0, защото като ги обединиш, волтажа е нула, а капацитета е 4100uF. Q=4100uF x 0V=0, a за енергията ще каже, че също е нула, защото волтажа му бил нула след като ги обединил. Ние ще го запитаме:

Ние - Сигурен ли си?
Той - Да, аз съм математик, а математиката никога не греши, брато!

След това ще вържем кондерите в паралел и ще дадем на математика да хване изводите на кондензаторите. Като пипне, ще разбере "реално" колко е заряда и енергията, ма вече ще е късно.  ;D
Внимавайте в картинката!

Аtos:
Ех, nizo....coke2k е прав, колкото и да си ентусиазиран!
Свързваш по една формула, а смяташ по друга?


--- Цитат на: nizo в Ноември 25, 2016, 11:26:26 pm ---
Вземаме 2 еднакви кондензатора по 8200uF и ги зареждаме на 300V. След това ги даваме на математика насрещно свързани + с + последователно. Той ще заяви, че заряда в тях е 0, защото като ги обединиш, волтажа е нула, а капацитета е 4100uF. Q=4100uF x 0V=0, a за енергията ще каже, че също е нула, защото волтажа му бил нула след като ги обединил.

--- Край на цитат ---
Защо някой изобщо би го казал, само за да ти угоди ли? Няма как да е нула нито заряд, нито енергия, докато веригата е отворена.
А в момента, в който свържеш паралелно и разнополюсно два еднакви и еднакво заредени кондензатора, ти ги окъсяваш и ще се разредят с искра.

Твоята логика е малко подобна на следната:
Всяко колело на автомобила се движи с 50 км/ч, колелата са 4, следователно автомобилът се движи с...
200 км/ч :o
Едва ли някой математик би се вързал на това, не са чак толкова тъпи копелета ;D ;D ;D ;D ;D

nizo:
atos, мисли малко преди да пишеш, защото все така се изказваш на прима виста. В случая схемата с която сме стигнали до зареждането на кондензаторите няма отношение към изчисленията. В крайния вариант аз ти връчвам 3 заредени кондензатора с въпроса, колко заряд има в тях. Ти хващаш и за всеки от тях изчисляваш Q=C.V и казваш в 1 има толкоз в 2 толкоз и в 3 толкоз. Сумата е повече и това е. Тук не става въпрос дали аз искам да е толкова, а че заряда Е толкова.
Мога да преформулирам задачата така. Представете си че ви връчвам тези кондензатори и ви питам, колко заряд съм употребил да ги заредя до такива волтажи? Kолко?!

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия