Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Системи за обработка на въздуха и горивото

Превръщане на въглероден двуокис в етанол

<< < (2/3) > >>

Коев:
Чистият етанол е пълен заместител на бензина . Аз веднъж налях един литър син спирт за горене в резервоара, след като ми свърши бензина на два километра от бензиностанцията. Колата си запали и си вървеше без никаква промяна, даже ми се стори по-пъргава.

Радико:
Юлияне напоследък доста криво разбираш нещата. Тази идея е естествено развитие на друга която е да се събира въглеродният двуокис там където е със много висока концентрация по точно във ауспусите на автомобилите. И това вече не е само идея вече има определена и дата след която такова устройство ще е задължително за големите камиони а постепенно и за по малките. И естествено идва въпроса какво да го правят този събран продукт. Имаше идея да го депонират дълбоко под земята, но изобщо не е евтина. Ако се превръща в етанол от енергия придобита от слънчеви инсталации и после този етанол отива в резервоарите на камионите, то излиза че камионите ще се движат със слънчева енергия.
Доста добро решение нали.

piton2012:

--- Цитат на: Радико в Ноември 22, 2016, 08:43:20 am --- Ако се превръща в етанол от енергия придобита от слънчеви инсталации и после този етанол отива в резервоарите на камионите, то излиза че камионите ще се движат със слънчева енергия.
Доста добро решение нали.

--- Край на цитат ---


--- Цитат на: Коев в Ноември 22, 2016, 07:39:49 am ---Чистият етанол е пълен заместител на бензина . Аз веднъж налях един литър син спирт за горене в резервоара, след като ми свърши бензина на два километра от бензиностанцията. Колата си запали и си вървеше без никаква промяна, даже ми се стори по-пъргава.

--- Край на цитат ---

   Хубаво си пишете. Защо никой не направи сметка все пак колко ще струва? Ако го правите заради екологията...добре. Щом смятате, че е изгодно. Но за гориво...едва ли.

juliang:

--- Цитат на: Радико в Ноември 22, 2016, 08:43:20 am ---Юлияне напоследък доста криво разбираш нещата. Тази идея е естествено развитие на друга която е да се събира въглеродният двуокис там където е със много висока концентрация по точно във ауспусите на автомобилите. И това вече не е само идея вече има определена и дата след която такова устройство ще е задължително за големите камиони а постепенно и за по малките. И естествено идва въпроса какво да го правят този събран продукт. Имаше идея да го депонират дълбоко под земята, но изобщо не е евтина. Ако се превръща в етанол от енергия придобита от слънчеви инсталации и после този етанол отива в резервоарите на камионите, то излиза че камионите ще се движат със слънчева енергия.
Доста добро решение нали.

--- Край на цитат ---

Камионите далеч не са най-големия източник на въглероден диоксид. Една голяма горелка от тия с които се занимавам гори почти по тон нафта на час. Смятай на колко камиона е равно това :)
Другото е че камиона просто няма къде да съхранява въглеродния диоксид който произвежда. Няма как да го отдели от азота, който е 80% от входящия въздух и съответно изходящите газове.
Много по-ефективно е такава инсталация да се ползва при стационарни устройства - примерно на някой ТЕЦ. Но това ще е безумно скъпа инсталация, която при сегашните цени на горивата е абсолютно неизгодна икономически. Трябва нафтата и природния газ да поскъпнат стотина пъти, за да може такава инвестиция да е рентабилна.

Разбираш ли ... идеята да получаваш етанол от процес при който гориш горива е тъпа. Ти ако имаш гориво до себе си, няма да ти трябва етанол щото горивото ще е по-евтино. А ако нямаш гориво което да гориш, няма да имаш въглероден дикосид от който да получиш етанол.

Да събираш тия мижави 0.05% въглероден диоксид от атмосферата там където няма горене пък е още по-разхитително.

Радико:
Принципно, ако разглеждаме съществуващото положение като статично си напълно прав.
Да не забравяме обаче, че съществуващото положение не е статично а е променлива величина трудна за прогнозиране. Така като теб са разсъждавали много хора и за соларните панели, но ето виждаш оказаха се с погрешни разсъждения. А относно въглеродният диоксид от камионите масто за разсъждения просто няма СВИРЕНО Е ВЕЧЕ ДУЗПАТА НЕ СЕ ОТМЕНЯ както се казва. Решението е взето независимо дали ти се вижда оптимално или не.
даже не съм сигурен дали датата не беше и преди 2020г. Което означава че въглероден диоксид събран от камионите ще има и то в смущаващо изобилие и въпроса е какво ще го правят а не дали е изгодно. Политиците имат много лесен инструмент с който да превърнат и най неизгодното нещо в относително изгодно, нарича се глоба. 10 милиарда за Фолксваген  на първо време. Та кое ще им е по изгодно според тебе да загубят 500 милиона от внедряването на една такава "безумна" идея или да платят още една глоба. 

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия