Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Термопомпи, земно термични, климатици, хладилни и др.

Топлообменник

(1/4) > >>

ivan74:
Здравейте майстори
Да попитам как се изчислява KW на пластинчат топлообменник
Обмислям варианта От инверторен климатик към топлообменник и съответно помпа към бойлер 100 литра ::)

juliang:
Не се изчислява, гледа му се табелката :) Изчислява се ако сам ще си го правиш, ма не е оферта...

Обаче туй дет си го намислиш е доста неефективно. Климатика дига до 40-тина градуса, което е недостатъчно като температура. Ще ти трябва доста по-голям бойлер, щото кат влезеш да се къпеш ще ползваш само топла вода.
А какъв ще е работния флуид между климатика и топлообменника, че нещо не ми става ясно? Не е ли по-добре направо да търсиш топлообменник фреон-вода?
А, да ... и ако грееш бойлера само до 40 градуса ... почети в нета за "легионела"...

Имай предвид и че за затоплянето на 100 литра вода се изисква много повече енергия, отколкото за затоплянето на 100 кубика въздух. Една печка-духалка стопля с 2 киловата помещение за 10 минути, а 2 квт бойлер топли 80 литра вода няколко часа. Не знам какъв климатик ще ползваш, но някакви 9-ки, дори и 12-ки няма да ти свършат голяма работа...

ivan74:
Точно фреон-вода и мисля за отопление да ползвам водата

madsatbg:

--- Цитат на: ivan74 в Ноември 15, 2016, 08:58:37 pm ---... От инверторен климатик към топлообменник ...::)

--- Край на цитат ---
Здравей колега,
ако съм разбрал правилно въпроса ти, искаш да замениш вътрешното тяло на климатик със топлообменник, примерно фреон - вода и те интересува с каква топлинна мощност да бъде.
Аз подходих по следния начин:
След като избрах климатика по топлинна мощност на отопление около 10 Kw, в случая 24-ка, избрах топлообменник със същата топлинна мощност SR-B3-23/40.

http://www.frigo-tech.com/productshow.asp?b=&cataid=&id=285

madsatbg:

--- Цитат на: juliang в Ноември 16, 2016, 01:47:41 am ---

Обаче туй дет си го намислиш е доста неефективно. Климатика дига до 40-тина градуса, което е недостатъчно като температура....

--- Край на цитат ---

Това са показания от днес:
Външна температура около минус 0.7 градуса.
Температура на фреона 64.3 градуса.
Температура на топлата вода 49.1 градуса.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия