Автор Тема: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер  (Прочетена 51999 пъти)

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #30 -: Октомври 06, 2016, 07:51:06 pm »
madsatbg, ще е скоро... направо се навих.  ;D
Естествено, както се оказа съм в грешка относно Daikin-ините които намерих, слабички са ... 4.6KW топлинна мощност... не ми вършат работа.   :( :(

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #31 -: Октомври 06, 2016, 10:40:37 pm »
Зарежи тия дайкини. Когато става дума за класна климатична техника първата дума винаги е една:
Копеланд.
При положение, че искаш да правиш нещо сериозно а не на ниво "направи си сам" напиши това в търсачката. На много от продуктите с матката Дайкин От сешоари за коса през вентилатори и калорифери та до климатици се мъдри надписа: made in china
Копеланд правят единствено и само компресори за климатизация и замразяване. включително и роторни такива даже май най вече роторни в момента.   И не ги правят в Китай

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #32 -: Октомври 07, 2016, 08:34:39 am »
Радико, не съм съгласен относно DAIKIN. Повечето модели в БГ са чешко производство и са най-доброто на пазара. Честно казано до сега не съм видял Daikin made in China. Иначе благодаря за съвета относно Копеланд. В този сайт http://www.schiessl.bg/en/products има интересни неща и най-вече части да си сглобиш каквото искаш. Има и топлообменници, контролери, датчици, вентили и каквото се сетиш, друг е въпросът колко ще излезе като цена ядно цялостно решение. Все пак се търси евтино и в същото време ефективно решение.
Поздрави.

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #33 -: Октомври 07, 2016, 10:23:09 am »
Каква стана тя - от топлене на бойлер та до цяла къща я докарахте. Я да изкажа и аз нЕкои съображения по темата :).
Самоделките са хубаво нещо, но никой не казва каква ефективност имат след преработката. Трудно ще докарате фабричния COP на въздух-въздух машината след като я направите въздух-вода...и то с оригиналната електроника на вътрешното тяло. Да речем, че стане горе-долу. Връзваме самоделната термопомпа към съществуваща водна отоплителна инсталация с котел или каквото е там. Но...пак никой не казва как работи един радиатор, сметнат номинално за 60град вода при 40-45град от термопомпата. Оказва се, че за да докараме същата отоплителна мощност при новите условия ще трябва да се увеличи площа на отоплителните тела. Става, но иска вложения, малко или много. Сега пък проблем с котела и повишаната мощност на отоплителните тела. Например пелетната горелка ще почне да се пали/гаси често, което скъсява живота и прави разни други неприятни проблеми. За да не минава в такъв режим ще трябва воден буфер, където да се тъпче излишното топло. Това важи и за преоразмерена термопомпа. А каква била марката на климатика е последна грижа. Както е писал madsatbg и с Мидеа става.
Тъй че, dymelsoft...ако удариш чертата след цялото губене на време с преработката, неизвестното състояние на машина втора ръка, инвестиция по отоплителната инталация не се знае какъв ще е резулата. Цените на готови фабрични термопомпи паднаха доста и машини 20-на kW са на цена 6-8к лв. Да не говорим, че имат екстри като  топлообменници за два енергиини източника - напр. въздух и вода/земя, като автоматично се избира оптималния. Откъм консуматорите имат също отделен кръг за БГВ с темепература до 70град, работещ независимо от режима на машината (отопление/охлаждане). Има и други благинки като пълна автоматизация на цялата система и т.н. Наскоро гледах подобно цялостно решение на Daikin в голяма къща(~250кв.м), 24kW топлинна мощност въздух-вода. Оотоплителните тела са конвектори с които може да се охлажда лятото. Загрява проточно вода за БГВ. Човекът беше страшно доволен, въпреки доста сериозното капиталовложение. Никой не е казал, че трябва машината непременно да е Daikin :).
Ако човек е технически грамотен и е чел насам-натам за технологията, спокойно може да си купи само готовата машина и после да действа сам, като също не е много ясно колко срества ще му спести това. Но  пък може да спести поразиите от самозвани майстори и некадърници по БГ фирмите, предлагащи монтаж на техниката.
Ей такива неща покрай термопомпите, мда...

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #34 -: Октомври 07, 2016, 10:46:14 am »
Много истина има в думите на getca ... :)

Да, ако имаш 5-10 стари климатика в гаража, както и камара части за климатици и хладилници и съответните работни флуиди и уредите за пълнене, и се чудиш дали да ги предадеш на вторични или да ги ползваш за нещо - тогава тези заигравки си заслужават, защото инвестицията ще е близка до нула. Но да си купуваш климатик на старо, да си купуваш всичките топлообменници, да викаш хора да ти пълнят инсталацията... не съм сигурен че накрая сметката ще излезе на плюс.

Ето така изглежда една съвременна сплит система въздух-вода:


По-големите са за външен монтаж:


Има и вариант при който можете да вкарате въздуха вътре в помещението до машината:


Всичко е събрано в една кутия, тествано е за оптимална производителност, частите са подбрани така че да работят заедно като един уред. Ниски нива на шум и вибрации, минимална консумация на електричество, гаранция...

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #35 -: Октомври 08, 2016, 07:54:04 pm »
Здравейте,
интереса ми по тази тема, ме накара доста да се ровя в "нета" и да разговарям с хора имащи опит в областта на климатичните системи и в крайна сметка в някои отношения съм разочарован в други въодушевен.  ;)
Ето тук http://phoenix-em.com/Emil/personal-projects/home/%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D1%81%D0%B8-%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%85%D0%BC%D0%B5-%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%B01-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%82/ в този блог, човека е описал своя опит доста подробно.

П.П. madsatbg фреон r22 е забранен от 2010 година и доколкото ми обясниха има сериозни глоби за хора ползващи системи с този фреон. http://www.klimatik.org/articles.php?article_id=130

ivan74

  • Гост
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #36 -: Октомври 08, 2016, 10:51:16 pm »
Аз разговарях с двама климатични Майсторета и имам добри отговори на въпросите ми .....

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #37 -: Октомври 09, 2016, 02:09:26 am »
ivan74 като си разговарял с тези "Майстори", поне пита ли ги как се казват ??? да им знаеш имената. Задавам ти този въпрос защото, аз знам оня виц за кебапчето, дето онова мангалче гледало един как яде кебапче и решило, че е много сладко. Та имам питане: С какво ти доказаха, че номера става? Дай подробно описание на тезата. Какъв е разхода на енергия, какъв е топло-обменника, вид, модел, какви са загубите, какъв е кяра при ползване на " клима да загрява 100 литров бойлер" и прочие. Да се хванем за сламката "идеята" да си направим сметката и да я пробваме "идеята". Идеи много колкото "майстори", но като не им знаем имената......
 
С най искрени чувства и уважение.

Атанасов_Хасково

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #38 -: Октомври 09, 2016, 10:20:48 am »


П.П. madsatbg фреон r22 е забранен от 2010 година ...

Забраната се отнася до използването на "фреш" R22, няма и от къде да се закупи, но производителите веднага реагираха и създадоха R422D, който е заместител на забранения.

ivan74

  • Гост
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #39 -: Октомври 09, 2016, 02:51:40 pm »
Атанасов_Хасково единия се казва Райко и фирма която се занимава с климатици втора ръка

antov

  • Гост
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #40 -: Декември 08, 2016, 03:04:38 am »
до RADIKO :))
 разгледай тази система за управление на 2 термопомпи

 с teamviewer можеш да видиш в реално  време как работи

ID 550004175
pass stamboss

antov

  • Гост
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #41 -: Декември 08, 2016, 03:07:26 am »
дебита на водните помпи се регулира автоматично спрямо оптималната температура на кондензация

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #42 -: Декември 08, 2016, 09:23:33 am »
antov нещо не виждам никакъв линк това ИДЕ и парола директно в с teamviewer ли се слагат че с тази програма не съм много запознат. Знам само че се ползваше за директен достъп до отдалечено PC.

antov

  • Гост
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #43 -: Декември 10, 2016, 12:38:30 am »
да , поставят се директно в teamwievera.