Автор Тема: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер  (Прочетена 51999 пъти)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #15 -: Октомври 05, 2016, 06:00:41 pm »
Има един проблем, който кой знае защо, собствениците на този тип термопомпи (климатици) знаят но не коментират. Също, производителите рядко съобщават.  Става въпрос за работата на външното тяло, в среда с висока влажност (мъгла например) и ниска температура.
Какво става тогава? Всички сте на ясно! Климатика спира да топли вътре, дърпа от вътрешната топлина за да размрази външното тяло, след което възобновява процеса. Така във влажно и мъгливо време, това се случва често.
В Швеция например, не ползват този тип термопомпи на север. Дупчат земята дълбоко, пускат "маркуч" пълен с тплоотнемащ флуид  който доставя на повърхността поне 4℃. Останалото е известно.
А земята на България е благодатна на много места. Може да се изкара в люта зима къде повече от 4℃ от подземни води, реки и т.н. Там където има чести мъгли и висока влажност през зимата. Разбира се, не на всякъде е възможно.
Никой няма да ти разреши да дупчиш сонда пред блока да речем! Но ако си имаш двор?
Така че, искам да кажа, че ако имах възможност, никога на бих инвестирал в този тип термопомпа!
Пиша го защото преди години разговарях с мой приятел швед, преди да си инсталира горе описаният тип. До ден днешен човека е доволен. Топли си цялата къща, и си има БГВ.


Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #16 -: Октомври 05, 2016, 08:23:20 pm »
Михаиле както каза България не е Швеция. Аз се отоплявам основно с климатик и имам проблеми с отоплението не повече от десетина дни на отоплителен сезон. и то главно през нощта а тука става дума за бойлер все пак. Със тези климатични промени за да загрее от около 12 на обяд до вечерта когато най често се ползва топла вода. Такъв бойлер би имал проблеми не повече от 2-3 дни в годината. А през останалите 360???
За България вярно че е благодатен район за подземна термопомпа, но цената на инвестицията е направо шокираща за нас иначе тези 11-13 градуса температура на земята и подпочвените води са много добро условие, ноооо цената.

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #17 -: Октомври 06, 2016, 12:07:59 pm »
Здравейте,
всички говорят: "приятел ми разказа" как става или как не става климатик за отопление, но никой не разказва от първо лице.
Е аз, както винаги не знаех, че климатика не става и си направих отоплението със стар климатик.
След като изчетох по Нета каквото намерих за термопомпите си закупих един климатик на старо тип "MIDEA" 24 -ka. Подчертавам "на старо" защото климатика не е инверторен. Със фреон R22 - работи САМО до - /минус / 7 градуса външна температура. 10 Kw топлинна мощност. Цената му беше 350 лв.
По точно не че не работи, но тогава КОПа му е = 1.
Имам изградена система със котле на твърдо гориво и отоплявам 70 м2 къща.
Направих "бай пас" на старата система и поставих един Пластинчат топлообменник -
фреон - вода. Цената му е 320 лв.
Вътрешното тяло от климатика не се използва.
Ползва се само външното тяло със топлообменника
Извиках "климатичари", които да заварят тръбите между външното тяло и топлообменника, обезвъздушиха  и заредиха с нужното количество фреон.
Цялата операция струваше 200 лв.
И така за около 1000 лв инвестиция, получих Термопомпа ВЪЗДУХ_ВОДА.
Как се справи през изминалата зима?
За мен перфектно.
Всички знаем, че най-студено беше около една седмица през януари.
На една от снимките се вижда външна температура минус 10 градуса , а вътрешна температура 17 градуса.
Аз съм свикнал вътрешната температура да е около 25 - 27 градуса.
УУУУ 17 градуса беше направо стуууд. Затова съм си оставил котлето и една седмица се отплявахме със старото котле/.
През останалита дни климатика поддържаше 22 градуса във стаите.
Климатика беше включен на 15.09.2015 и изключен на 30.05.2016.
Среден разход за цялата зима само за отопление е 100 лв на месец.
Само за сравнение за отопление със въглища и дърва среден разхода е 500 лв. на месец. Да не говорим за хамалогията по пренасянето, зареждането, разпалване и т.н. Отделно и мърсотията от пушеци и сажди из цялото мазе/ котлето все пак е в мазето /
На долните снимки се вижда ел. консумация на климатика, която ще е много по различна ако се ползва инверторен климатик.
На четирите индикатора се виждат температурите на входа и на изхода на топлообменника при минус 10 градуса външна температура.
При по топло време, външна температура до "0" градуса, температурата на фреона достига до 70-80 градуса.


Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #18 -: Октомври 06, 2016, 12:17:12 pm »
madsatbg
Поздравления!
Би ли написал конкретния модел пластинчат топлообменник, който ползваш?

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #19 -: Октомври 06, 2016, 12:33:54 pm »
madsatbg, поздравления.
Отдавна ми е мечта да си направя такава системка и към моят пилетен котел и все не достига пусто време. Като гледам какво си направил при това с "midea" направо няма да спя.  ;D Лошото при мен е, че ми трябват поне 20KW топлинна мощност за да стопля двата етажа.
Тук имам въпрос към тези които са по-наясно с климатичните системи. Възможно ли e обединяване на два топлообменника с цел два климатика да работят в паралел към един котел? Как е най добре да бъдат свързани, последователно или паралелно ?

Поздрави!
П.П. madsatbg, предполагам че е извадена електрониката от вътрешното тяло иначе как управляваш климатика, изобщо би ли споделил някаква схема или нещо подобно.

ivan74

  • Гост
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #20 -: Октомври 06, 2016, 02:01:11 pm »
madsatbg
Поздравления за смелото решение
и  Добрият резултат

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #21 -: Октомври 06, 2016, 04:14:25 pm »
Не мога да се сетя ти във Пазарджик ли живееше или във Велинград. Ако си във Велинград там условията са малко по сурови за климатик особено от по старите. Абе не е съвсем като във Швеция ама почти.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #22 -: Октомври 06, 2016, 04:20:56 pm »
Да бе точно във Велинград условията са лоши. Там зимата е слънчева, няма мъгли и сравнително суха, бас държа че слънчевите дни през зимата са много повече от тези на 90% от другите градове на България. Ако говорим за лоши условия през зимата, това са градовете около река Дунав и в някои затворени котловини.

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #23 -: Октомври 06, 2016, 04:57:30 pm »
Модела на топлообменника е SR-B3-23/40.
Закупих го от една пловдивска фирма, която има офис и в София.
За управление ползвам електрониката на вътрешното тяло.
Само съм променил малко датчика за въздуха, чрез един потенциометър "лъжа" контролера, че въздуха във помещението е в рамките на 17 - 30 градуса, а аз го умножавам по две защото датчика на въздуха се слага на толата вода.
Но във фирмите които продават климатици има и контролери за управление и ако си наясно какво ти трябва, срещу 150 лева ставаш независим.
Защото, за колегата Кузмов, при мен така наречения процес DEFROS  се изпълнява на всеки час.
Ял не ял, замръзнал не замръзнал той се обезскрежава.
Така е зададена програмата, което е тъпо, особено сега когато времето е топло и сухо.

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #24 -: Октомври 06, 2016, 05:27:02 pm »
Радико, условията във Велинград са идеални за климатик.  :) .
madsatbg, ще ти идвам на гости  ;D.
Намерих си Daikin 22-ка хиперинверторен, втора ръка за 650лв. имали няколко бройки. Мисля да взема два броя  ;D и да пробвам двата в паралел с два топлообменника, макар че никой не казва дали ще стане работата.  :(.
Така се надявам да си направя термо-помпа въздух-вода с инвестиция от порядъка на 2500лв.-3000лв. И около 18KW топлинна мощност.  :o
Все пак подобни термо-помпи са над 15к лева.  http://megaelectronics.bg/erlq016cw1-ehvh16s26cb9w.html
Естествено има и по евтини, но не са Daikin  ;D.
Допускам сметките да си малко хамалски, затова очаквам коментари за идеята.

П.П. към системата има и 100 литров бойлер, ще стигнат ли тези 18КW и за него ?  ;D

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #25 -: Октомври 06, 2016, 05:33:24 pm »
Все си мисля, че тук каквото и да е свързване би намалило КПД- то.
Винаги единият ще " тегли каиша ", а другият ще е леко паразитен, по- добре да са в две отделни системи, може и да греша...
Може би ще е удачно всяка система да си има собствена серпентина към общ бойлер за двете - сумираш крайната топлинна, без да смесваш флуидите в системите...

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #26 -: Октомври 06, 2016, 06:43:52 pm »
    така е. Пък и може да изключиш единия като е по топло.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #27 -: Октомври 06, 2016, 07:05:04 pm »
Не достатъчно е да има по един възвратан клапан на двата топлообменника да не се върти водата помежду им.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #28 -: Октомври 06, 2016, 07:13:09 pm »
Грешка. Няма да стане с възвратни клапани. нужно е да има на всеки топлообменник по един магнетвентил който да отваря когато заработи машината и за изравняване на двете машини може да се поставят два термостата от кола така ако едната машина започне да работи по неефективно термостатите ще пренасочат по голям поток вода през другия топлообменник.

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #29 -: Октомври 06, 2016, 07:24:53 pm »

madsatbg, ще ти идвам на гости  ;D.



Добре си дошъл по всяко време.
Когато дойдеш ще посетим един познат, който си отоплява къщата, на два етажа, с термопомпа въздух-вода.
Все пак "сплит" системите са с едно външно тяло и няколко вътрешни тела, така че има начин да се включат два и повече в паралел.