Автор Тема: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер  (Прочетена 51982 пъти)

ivan74

  • Гост
Здр.на всички майстори босичък съм на тая тема и затова ви питам възможно ли е климатик да затопли 100 литров бойлер и то на колко градуса ще може ,  и какъв климатик  ???
« Последна редакция: Октомври 04, 2016, 05:04:33 pm от dymelsoft »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #1 -: Октомври 04, 2016, 05:22:52 pm »
Не само че е възможно, но дори и има такива устройства на пазара. Термопомпи им викат.
Не са никак евтини обаче. Всички климатизатори на големи сгради задължително затоплят и вода. Би могъл да ди го направиш и сам при достатъчно желание и достатъчно вложен труд разбира се. Въпреки, че принципно не е сложно не очаквай да е лесно. 
 

ivan74

  • Гост
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #2 -: Октомври 04, 2016, 06:02:08 pm »
За термопомпа съм чел но за климатик да топли бойлера не съм

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 348
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #3 -: Октомври 04, 2016, 06:43:16 pm »
Тази тема си заслужава чопленето. Не е лесно да се направи, но е безалтернативен начин за топлене на вода.
Фабричните за скъпи и за големи обеми. Ако се направи един нормален климатик (примерно 12-ка) с голям КОП да топли вода то с един Кв. в бойлера могат да се вкарат 4-5 Кв.
Струва си ровенето и правенето.
Ще пиша още след някой ден.
Поздрави

ivan74

  • Гост
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #4 -: Октомври 04, 2016, 06:48:21 pm »
То аз имам малка идея но не съм сигурен в това което мисля и къф ще килипира (файдата)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #5 -: Октомври 04, 2016, 07:27:34 pm »
Цитат
За термопомпа съм чел но за климатик да топли бойлера не съм
Значи климатика не може да топли бойлера по абсолютно същата причина поради която със лимузина не можеш да превозваш бетон. просто не е пригоден за целта но принципна разлика в бетоновоза и лимузината няма нали. Точно така няма принципна разлика и между климатика и термопомпата. На лимузината е нужно да и отрежеш покрива и да и насадиш една подходяща по размер бетонобъркачка и ди готов. На климатика трябва да му резнеш горещата тръба и да я разклониш да минава през серпентина в бойлера и си готов. Е и в двата случая има още някой "малки" подробности като за климатика конкретно още 2-3 трипътни вентила и контролер с подходящ софтуер примерно, но в основни линии е това.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника

ivan74

  • Гост
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #7 -: Октомври 05, 2016, 08:56:08 am »
Но нямат серпентина или са скъпи

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #8 -: Октомври 05, 2016, 09:22:18 am »
Значи ако това се два неразрешими проблема за тебе то няма смисъл да пишеш изобщо.
Поставянето на серпентина в бойлера или поставянето на топлообменник свързан с него е част от задачата. Иначе какво купуваш си някой от тези на линковете на valex и си готов.
Аз между другото споменах и в чата снощи, че ми се вижда добра идея да се направи с компресор за автомобилен климатик. Може да се вземе такъв от някоя автоморга. 

ivan74

  • Гост
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #9 -: Октомври 05, 2016, 10:28:08 am »
То много добавяне,добавяне то накрая сумата ще е равна на готови термопомпи за 4000 лв
Къф е килипира

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #10 -: Октомври 05, 2016, 11:15:42 am »
ivan74
В napravisam.bg има теми за свързване на климатик към инсталацията на котела. Става с пластинчат топлообменник с подходящия дебит, налягане и мощност (обикновенно са към 300-350 лв.). Можеш да ползваш идеи от там.

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #11 -: Октомври 05, 2016, 11:29:22 am »
Принципно идеята не е лоша. Като цяло вътрешното тяло се замества с топлообменник, както казва valex. Другия вариант е да се постави този топлообменник между външното и вътрешното тяло последователно. Друг е момента, как седят нещата с управлението (електрониката) и софтуера на климатика. Ще ти трябва и помпа за циркулация на водата между топлообменника и серпентината на бойлера, както и разширителен съд. Естествено това е най-простия вариант. За постигане на максимална ефективност трябва да се пипне софтуера и да се автоматизира системата със съответните температурни датчици и вентили. Друго което трябва да си наясно, че няма да можеш да загрееш водата повече от 55-60 градуса.
https://www.youtube.com/watch?v=L6RfIUUhgLs

ivan74

  • Гост
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #12 -: Октомври 05, 2016, 12:00:10 pm »
Тия градуси са ми много добре ако е възможно 50-60

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #13 -: Октомври 05, 2016, 01:05:57 pm »
Цитат
То много добавяне,добавяне то накрая сумата ще е равна на готови термопомпи за 4000 лв
Къф е килипира

ivan74, пиши по-грамотно. Постовете ти са кратки, но пък пълни с грешки. Неграмотен ли си или какво? :o

Интересно защо очакваш, че след добавяне на части за термопомпа, то цената ще е различна от тази на термопомпа?

ivan74

  • Гост
Re: Възможно ли е клима да загрява 100 литров бойлер
« Отговор #14 -: Октомври 05, 2016, 05:06:36 pm »
nizo-Щом казваш така да е