Алтернативни енергоизточници > Магнитни мотори/генератори

Произвеждат ли се у нас аксиални многополюсни генератори?

(1/3) > >>

Коев:
Здравейте. Понеже отглеждам едър рогат добитък на свободно с електропастири, открих че мога да заместя захранването на електризатора от фотоволтаика, със захранване от малка пропелерна турбина и някакъв малък нискооборотен генератор.
Имам подготвена установка на едно стеснение, където течението е към 4 метра в секунда, имам и подготвена лека трансмисия от моторна коса,като за главината отдолу където се слага диска за косене, съм сложил шесткрилна перка от двигател  на трактор.
В горния край на трансмисията искам да свържа директно някакъв генератор, който при 50_60 оборота/мин, да отдава около 14 волта ,15вата.
Открих в един руски сайт множество китайски нискооборотни, сред които един ръчен, но му дават само 1000 часа живот, вероятно заради предавката на мултипликатора.
Видях и в подобен на този форум, как един българин си е направил собственоръчно аксиален генератор,но за тази работа е навивал доста бобинки и нареждал доста магнитчета, за което не мисля, че аз имам необходимото време и прецизност.Предпочитам да си взема готов генератор, пък дори и с мощност до 500 вата, при условие че при товар от един ампер и 50 об/мин ще вдига напрежение 13-14волта за захранване на електризатора и на поддържащ акумулатор.

Коев:
Да уточня,че установката е над стеснение на малка река минаваща през пасището.
За съжаление ми спря андроид процес медията на таблета и не мога да правя и изпращам снимки.

Радико:
Тук във Илиянци  има магазин на ''raider" една краино неуважавана от мен фирма но както и да е. Та в този магазин продават на смешни цени дефектирала техника. Та си мисля ако вземеш един повреден флек,с има ги цяла купчина от 5 да 10 лв. и му сложиш редуктора на изхода на твоя от косачката биха се получили прилични обороти за директно куплиране на някакъв генетатор все някой от форума ще има нещо подходящо. Другото за което се сещам е да куплираш към редуктора капла от велосипед и на нея едно динамо пак велосипедно. сега това ще има малко аматьорски дизайн, но ако не те притеснява си е просто решение.
П.П. а перката как смяташ да я разположиш? Да се върти успоредно на течението като воденично колело или де е перпендикулярно на него. 

roskoj:
Здравейте.
Коев, някой познат тираджия ти докарва една такава, изхвърлена от западняците пералня, и си готов.
https://www.youtube.com/watch?v=0ieFZI4-6K8

Поздрави.

Коев:
Привет майстори,право в десятката знаете ми мислите :D
Радико, точно според твоя съвет днеска изпробвах машинката, но не с куплиране на флекс,или дрелка, както ми се искаше.За лош късмет и двете машинки ги закарах в града, понеже му трябваха на баща ми за стягане на малкото ''мазенце'', което ни се полага там.
От мерак и от нямане се сетих ,че имаме захвърлен в бараката стар телефон като тези дето ги имаше в свързочните поделения/ТАП/.Извадих  му генераторния блок с предавката ,махнах му ръчката и чак днеска пригодих един куплунг за куплирането към водещото колело/чашката/ на трансмисията.Конуса с чашката първо вкарах от вътрешната страна на една пластмасова туба с отрязано дъно,генераторния блок вкарах в твърд пластмасов корпус -задната част от изгорял флекс.Вкарах и копуса с генератора и след куплирането /по-скоро ''намушването/ към куплунга в чашката ,натъпках парцали вътре между тубата и корпуса за да е неподвижен.Стегнах отвън с тел тубата към конуса .Малко шаваше вътре като се въртеше от другата страна перката,но за опита свърши работа това куплиране.
Изведох двужичен кабел отвън и свързах малка крушка 60волта 500ма вкарана в черна пластмасова тръбичка/може да е от телевизор/.
Перката е вентилаторна ,всички Двг навремето имаха такива отпред на шайбата за водната помпа.
За да върти трансмисията и генератора се потапя срещу течението.За бавнотечащи води с голям дебит са най подходящи такива пропелери, или Каплан турбини.
На рекичката въртеше но със скороста на воденичен камък-явно там ще стане с тва моторче от пералня
Няма как течение 4м/сек да върти достатъчно бързо двете оси на четирите втулки на генераторчето с мултипликатора.
Не се задоволих с този опит и направих втори на реката в която се влива малката. Тя е на километър от пасището ,минава през селката мера и понеже има само един по-силен бързей топнах в него перката и....си начесох крастата както се казва .Моментално завъртя с голяма скорост даже издърпах перката да е в ътре до половината, понеже пръта с оста вътре доста се огънаха назад от натиска на течението.
Така наполовина отопена се въртеше перката с около120 об/мин.Долу в предавката има 1/1.25 предаване към дългата ос и горе излизат 150оборота.Крушката светеше на моменти до бяло,чак загря тръбичката...
Абе кво друго да кажа-друго си е да си хванеш СЕ сред  природата и да видиш как свети и топли...  ;)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия