Автор Тема: Колко ни струва осветлението у дома?  (Прочетена 23223 пъти)

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Колко ни струва осветлението у дома?
« Отговор #15 -: Септември 19, 2016, 02:23:48 pm »
Колега  lastcyrol, тука говорим за малките фотоволтаични електроцентрали. Не знам как от 50 вата панел освен за заряд ще черпиш ток допълнително. Това става при по големите фотоволтаични електроцентрали, те работят главно през деня и черпят ток от панелите. Акумулаторите там служат главно за буфер за временно поддържане на тока докато преминава някой облак. Точно това е разликата, големите ФВ централи работят директно с тока от панелите като заделят и малко за заряд на акумулаторите, а малките ФВ централи събират ток в акумулатора за през ноща.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Колко ни струва осветлението у дома?
« Отговор #16 -: Септември 19, 2016, 02:33:46 pm »
Това важи за така наречените stand alone соларни  централи, които не са свързани с мрежата. За тези, които са свързани към мрежата, мрежата играе ролята на акумулатор и нямат нужда от никакви акумулатори, само от контролери. Но при тези централи се губи независимистта от мрежата, основната цел на stand alone централи.

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Колко ни струва осветлението у дома?
« Отговор #17 -: Септември 19, 2016, 09:02:27 pm »
Я и аз да хвърля едно дърво в огъня:    ;D
https://www.youtube.com/watch?v=jB6jyy0Joq8
Как го правят хората някъде по света.
Това съм го виждал лично и съм връзвал към мрежата ветрогенератор... работи Вервйте ми ;)

П.П. Утре ако не забравя ще снимам слънчевите панели там където съм в момента, и ще питам енергетика колко е ефективно това в един завод и какво им помага в сметките ;)

Неактивен lastcyrol

  • Неактивен
  • Публикации: 5
Re: Колко ни струва осветлението у дома?
« Отговор #18 -: Септември 20, 2016, 12:11:34 pm »
Колега krasias, нали не очаквате, през деня, като ми дотрябва ток да чакам да мръкне и тогава да ползвам зареденото в батерията. Ползва се наличното, а заряда на батерията се намалява съответно. И 50W панел ще зареди 100Ah 12V акумулатор за ... 24h, т.е. три дни. Човек слага разбира се каквото има, но с такава малка инвестиция възвръщаемостта също ще е малка.
Иначе и аз не съм оптимист. И не трябва да се хвърля човек в такава инвестиция, без да се сметне преди това най-лошия сценарий.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Колко ни струва осветлението у дома?
« Отговор #19 -: Септември 20, 2016, 01:49:53 pm »
Колега, аз имам един елементарен начин да си изчисля системата, става въпрос за малка ФВ централа. Пускам уредите които искам да захранвам и меря консумирания ток, умножавам го по времето на работа на уредите. Примерно получавам 20Аh, добавям още 10Аh резерв, и стигам до акумулатора. Вече имам 30Ah добавям още 30Ah и стават 60Ah, тази сметка я правя с цел акумулатора да се разрежда винаги на 50% с цел удължаване на живота му. Следва ФВ панела, слагам средно 10 часа време за заряд, като уточнявам че акумулатора в началото се поставя зареден, и 50% винаги ще остават в него. Значи ще ми трябват 3А за 10 часа заряд за 60Ah, което си е и според стандарта за зареждане. В този случай ще трябва панел минимум 40 вата който може да осигури тези 3А, но по добре е да се вземе 50 вата панел да има малко резерв. Така че по моята система ще ти трябва минимум 60 вата панел за 100Ah акумулатор. Аз обаче съм оптимист, и продължавам да работя по този въпрос.

Неактивен vradev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 18
  • Пол: Мъж
  • Скайп: valentin.radev
Re: Колко ни струва осветлението у дома?
« Отговор #20 -: Септември 21, 2016, 07:27:44 am »
krasias принципно е така, но 10 часа слънце няма и едва ли тези малки панели ще ти осигуряват по 3А/час. При моите тестове с 50W панел към 10.30 минават 2А до към 16 часа. Най-много е бил 2.6А /за окло час/, макар на панела да дават 2.85А. Пробвал съм на различни градуси и посоки, но не достигнах тия 2.85А. Пробвах с един скапан акумулатор, за да разбера колко ампера дава панела на ден - мах.16А, при лошо време около 5А.
Според мен за добиеш 30А на ден ти трябва панел който може да ги произведе максимум за 3-4 часа.

Неактивен vradev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 18
  • Пол: Мъж
  • Скайп: valentin.radev
Re: Колко ни струва осветлението у дома?
« Отговор #21 -: Септември 21, 2016, 09:21:09 am »
да дам малко предистория:
Живея в Бургас, панелка ;D. До тази година нямахме проблем с тока, но почнаха да строят разни кооперации, при което дойдоха и проблемите. Пускахме жалба до ЕВН, уж щяха да сменят трафопоста, да ама не засега. През тази година-януари и февруари, поне по два пъти седмично изключваше трафопоста, за около час, че и два понякога.
Идеята за ДЕЦ на осветлението е на сина ми /11 годишен/. А моята цел е да му предам знания и умения, при реализацията на проекта. Около 80% от проекта е направил той, аз малко помагах и надзиравах. Сега вече реализирам, ми даде и идея за някои неща. След реализацията ще опиша всичко.
Към днешна дата ДЕЦ си работи. Малко информация:
разход на ток - 18.09 /неделя/- 5А, 19.09 - 4А, 20.09 - 4А, давам разхода в ампери /които се отчитат от контролера/, защото във ватове излиза друго и нещо не ми се връзва, не съм много силен по тока.
При теста преди проекта разход - 13А ??? /замислям се дълбоко/.
Крушките са по 9 вата или 10бр.*9W = 90W-час / 12V = 7.5А или за 8 часа разхода при теста трябваше да е 60 ампера /ха акумулатора е 40А/.
Сега при реализирана ДЕЦ - разхода на една крушка отчетена на контролера дава 0.2 ампера разход, за да сме точни от теста излиза 0.1625 А.
Затова предимно правя тестове, че може би и да бъркам някъде със сметките.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Колко ни струва осветлението у дома?
« Отговор #22 -: Септември 21, 2016, 09:57:31 am »
vradev, прав си че сме ограничени от времето за заряд, но лятото има повече от 10 часа слънце. И е добре акумулатора да се зарежда по бързо но точно това го скапва. Това се опитвах да обясня, на този контролер Steca му сложих панел 215Wp и акумулатора почваше да ври и да изхвърля киселина, и това му скъси живота. Сега при теб панела трябва да ги дава тези 3А но с увеличаването на заряда акумулатора поема все по малко ток и това също е проблем. Трябва да се направи заряден контролер с константен ток, така че затова казвам че контролера е много важен. Сега ще си направя и за мен една ФВ централа като твоята, за да я тествам и оптимизирам. Ще се радвам да споделяме идеи и опит в тази насока. Поздрави Краси.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Колко ни струва осветлението у дома?
« Отговор #23 -: Септември 21, 2016, 10:08:51 am »
Това със сметките разбрах че някъде има грешка, но не ти писах, радвам се че си го отчел. Важното е че работиш по въпроса, а то и тези дето знаят много и те грешат. И точно за това споделяме за да не си повтаряме грешките.

Неактивен vradev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 18
  • Пол: Мъж
  • Скайп: valentin.radev
Re: Колко ни струва осветлението у дома?
« Отговор #24 -: Септември 21, 2016, 10:59:29 am »
сметките са си добре  Краси :D
W=I*A
W=10бр.*9W = 90W
I = 12V така че А=0.75 за крушка
или крушките не са 9W или не консумират 12V, а доста по-малко.

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Колко ни струва осветлението у дома?
« Отговор #25 -: Септември 21, 2016, 11:46:00 pm »
г-н Vradev, че не сте наясно с електрониката е едно, но моля Ви преди да публикувате във форума се убедете, че не пишете смешни неща. Все пак става въпрос за елементарна физика (електротехника). Ако сте я позабравили, опреснете си познанията.

Поздрави.

П.П. ето тук https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D1%89%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82 можете да опресните познанията си ако желаете.

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Колко ни струва осветлението у дома?
« Отговор #26 -: Септември 22, 2016, 10:46:58 pm »
Я и аз да хвърля едно дърво в огъня:    ;D
...

П.П. Утре ако не забравя ще снимам слънчевите панели там където съм в момента, и ще питам енергетика колко е ефективно това в един завод и какво им помага в сметките ;)

Ето обещаната картинка,

За съжаление не мога да ви дам повече инфо, защото Енергетика е в другият завод където също има много слънчеви колектори и нямаше кой да ми даде компетентен отговор, на въпроса каква част от сметката за ток е върната от тези слънчеви колектори.
Аз мисля че тук генерираното електричество е дотирано както и в Б-я и в UK...
Обещавам да намеря повече подробности, защото компанията верно е много добре технологично оборудвана и определено не се дават пари за глупости.
Това което виждате на преден план е повторено още два пъти отзад. Единият ред се вижда, но другият не може да попадне в кадър така от земята. Има много малък ъгъл от който се вижда и тогава пък не може да се хване заснеме целият преден панел за да добиете представа за мащаба.
Между другото знам за един завод в Германия който е машиностроителен и е енергонезависим!
Как ги постигат тия неща... направо не мога да разбера.