Автор Тема: Колко ни струва осветлението у дома?  (Прочетена 23228 пъти)

Неактивен vradev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 18
  • Пол: Мъж
  • Скайп: valentin.radev
Колко ни струва осветлението у дома?
« -: Септември 16, 2016, 10:38:28 am »
Отварям тази тема, защото мисля да я реализирам, а и да я разширявам  :)

Не знам дали някой се е замислял колко ток харчим за осветление.
От декември 2015г. следя разходите за осветление, понеже е на отделен кръг.
Живея в панелка и ползвам 12 лампи + 3 настолни. От икономичните са 12 бр. по 20W + 3бр. по 10W.

ето и статистиката:
      общо КВ   КВ осв.   % към общо       цена към ЕВН
12.2015   826         42               5.08%           5.62
1.2016   1587         55               3.47%           7.36
2.2016   976           48               4.92%           6.43
3.2016   893           48               5.38%           6.43
4.2016   502           30               5.98%           4.02
5.2016   440           24               5.45%           3.21
6.2016   456           25               5.48%           3.35
7.2016   57                                0.00%           0.00
7.2016   429           24               5.59%           3.24
8.2016   472           26               5.51%           3.51
9.2016   1              30                                    4.05
10.2016   1            30                                    4.05
11.2016   1            30                                    4.05
   ОБЩО               412                                   55.31

Цените са средно аритметично от дневна и нощна, приемам 50% дневна и нощна. /това е скептиците рентабилно или не/
За 9-10-11 - са прогнозни киловатите и разходите на ток.

Доста се чудех за 12В или на 220В да е системата, но решиш да е на 12В.
Разполагам с немски панел 50W/2,85А поликристален /109 лв./, контролер 30А /65лв./, акумулатор тягов 12V - 40A/10h втора употреба /40лв. нов е някъде към 150 лева/, крушки 15бр. на 9W/12V /взех ги преди 2 години, китайски около 70лв./, като взема и кабел - общо инвестиция 250 лв.
Възвращаемост около 4 години и половина.

От три дни тествам акумулатора разряд/заряд - зареден 38А.
Към 22 часа пускам 10 крушки до 6 сутринта - 8 часа фул, разход от акумулатора - 13А.
13.09 - Първи ден - слънце, към 16.30 ч. - зареден 38 А.
14.09 - Втори ден - слънце, към 16.30 ч. - зареден 38 А.
15.09 - Ден трети - слънце + малко облаци :( към 17 ч. - зареден 37 А.
Днес 16.09 слънце :)  - измерване в 6 ч. - акум. 24 А; измерване 10.30 - 27А., подаван ток от панела 1.5А.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Колко ни струва осветлението у дома?
« Отговор #1 -: Септември 16, 2016, 04:59:45 pm »
За триене
« Последна редакция: Септември 16, 2016, 05:20:19 pm от EDM electronics »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Колко ни струва осветлението у дома?
« Отговор #2 -: Септември 16, 2016, 05:05:14 pm »
Ако вложиш усилията за изграждането на такава система, поддръжката и ангажимента /времето/ й в работата си, вместо в това, ще си повишиш дохода повече от икономията на ток от осветление.  Ако ти е кеф и го правиш за удоволствие, почивка, забавление, то кефа цена няма. Аз също хвърлям доста пари за кеф, а за някой моя кеф се явява отегчение, а разхода на време и пари абсолютно неоправдан.

Ако човек премине изцяло на светодиодно осветление захранвано от мрежата, ще намали значително разходите за ток и купуване на крушки. Аз от 2-3 год. съм изцяло на светодиод - лампи, ленти, панели, луни и т.н. с 12В и 220В инсталация, алтернативно УПС, ако угасне тока. Да не говорим за осветеността, все едно е филмово студио. Не съм правил сметки, но като цяло разходите ми за ток са мижави 20-30 лв., а ако ползвам климатици 50-60 лв.

Светодиодите панели си ги правих аз, защото тогава нямаше на пазара или струваха майка си и баща си. Използвах лента с диоди 5730 с различна температура. Така се разширява спектъра на светлината. Ако трябва да бъда честен светлината ми харесва много повече от всички други видове крушки. Никакво натоварване на очите, никаква ултравиолетова светлина. Добре е светодиода да премине през филтър, да пръсне светлината.

При такива разходи какво да инвестирам, кога ще си върна времето и парите за акумулатори и панели?
Акумулатора е консуматив! Киселинния има 300 цикъла, а другите са толкова скъпи, че цял живот не може да се върне инвестицията.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Колко ни струва осветлението у дома?
« Отговор #3 -: Септември 16, 2016, 08:34:12 pm »
Битовите удобства не трябва да се разглеждат като инвестиция!
Като си купуваш миксер, след колко време си връщаш инвестицията? Или микровълнова/индукционни котлони/бойлер...телевизор ...?
А като се жениш?
А като правиш деца...? Мислиш ли за "възвръщаемост" ?

"ВЪЗВРЪЩАЕМОСТ на инвестицията" се търси само, когато се влагат средства в ПРОИЗВОДСТВЕНИ МОЩНОСТИ или в нещо, с което си "вадиш хляба" - автомобил такси (примерно)...машина, с която работиш и т.н.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Колко ни струва осветлението у дома?
« Отговор #4 -: Септември 16, 2016, 10:09:08 pm »
Аз лека полека вече минавам на ЛЕД крушки, косумацията е нищожна и осветлява добре, но са скъпички.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Колко ни струва осветлението у дома?
« Отговор #5 -: Септември 16, 2016, 11:19:27 pm »
Битовите удобства не трябва да се разглеждат като инвестиция!
Като си купуваш миксер, след колко време си връщаш инвестицията? Или микровълнова/индукционни котлони/бойлер...телевизор ...?
А като се жениш?
А като правиш деца...? Мислиш ли за "възвръщаемост" ?

"ВЪЗВРЪЩАЕМОСТ на инвестицията" се търси само, когато се влагат средства в ПРОИЗВОДСТВЕНИ МОЩНОСТИ или в нещо, с което си "вадиш хляба" - автомобил такси (примерно)...машина, с която работиш и т.н.

Не си прав. Покупката на битови уреди е сведена до "колко съм готов да платя заради мързела си/удобството си/мерака си"...
Вместо миксер можеш да биеш с вилица, ма си е чанч. На цената на една прахосмукачка можеш да си купиш около 50 метли, които ще ти вършат работа по-дълго време от нея, а и няма да консумират ток. Вместо кола можеш да си купиш колело или каручка, или да носиш нещата на гръб.
Но да си купиш една крушка, която харчи по-малко но струва повече за да замениш друга крушка, която свети по почти същия начин ... според мен трябва да се направи сметката, освен ако ти е все тая за парите. Моята сметка показва, че при цена на LED крушките от 5 лева и доста спорна дълговечност все още покупката им е неоправдана. Смислени са само ако се слагат в кенефа, коридора или банята, където имаш често включване/изключване и обикновените крушки не издържат дълго. Или да заменят дежурно осветление което свети по 12 и повече часа - тогава икономията от тях е осезаема.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Колко ни струва осветлението у дома?
« Отговор #6 -: Септември 17, 2016, 08:29:13 am »
Направата на домашна соларна система какво удобство е?
Да оставим икономическата страна на въпроса, та това си е ангажимент. Иска грижи. Иска време и ако се поврежда и инвертора /особено ако е китайски/ или пък ако се случи дефектен акумулатор е разход на нервни клетки.
За мен по-удобно е токът ми да идва по жицата и да не се грижа за него. Никакво удобство не е да поддържаш соларна система, още повече когато ти излиза по-скъпо от ток в мрежата. Оправдано е според мен само там, където няма ток, по вили и коначета.  ;)

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Колко ни струва осветлението у дома?
« Отговор #7 -: Септември 17, 2016, 09:48:06 am »
Съгласен съм с последните постове. На който не му растат ръцете откъм г.за и има малко от малко мозък, /макар че това си е рядкост напоследък :)/, нека спре да трака по клавиатурата и да измисли нещо полезно. После:
1. Да го направи практично и с голям потенциален пазар.
2. Да го докара до прототип, с добър дизайн и ТТ качества
3. Да създаде технология за производството, с налична техника.
4. Да сведе себестойността на продукта до възможния минимум, за да е конкурентен.
5. Да го произведе в достатъчно големи серии
6. Да го продаде успешно и клиентите му да са доволни
7. Да има план за развитие и поне малка представа от маркетинг, планиране и предприемачески подход - а ако няма, да си подтисне егото, седне на задника и да попита хора които знаят  ;D
8. Да е честен с клиентите и да не се крие зад секретарки и прес-аташета
9. Да има визия за развитието на бизнеса и продуктите за поне пет години напред и да не спира да работи по осъществяването и.

Тогава няма да имате нужда от тънки сметки кое колко гори и кога ще се изплати - просто ще можете да си го позволите. А и хората ще имат полза от вашето съществуване.

Поздрави!

Неактивен plcsoft

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 536
Re: Колко ни струва осветлението у дома?
« Отговор #8 -: Септември 17, 2016, 01:34:33 pm »
caduceus  :) :)  тези девет препоръки са като деветте нива на сексуалност при жената!? Никога не можеш ги постигна! И супермен ще види баяджа зор докато ги удовлетвори!?  ;) ;)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Колко ни струва осветлението у дома?
« Отговор #9 -: Септември 17, 2016, 02:02:38 pm »
От известно време правя сметки за една литиева батерия, която ще поръчвам - 1 400 Втч, която ще струва с всичките й салтанати около 1 100 - 1 200 лв. Взимам я, да си правя кефа с нея, инак не е никак икономически изгодна, ама нямам друг вариант, та давам следния пример по темата, само с батерията, другите неща не ги коментирам въобще:

Батерията има около 500 цикъла. Ако се кара леко, с да речем 10-20% от максимално допустимия си ток, може да изкара и до 1 000 цикъла, ама не с този капацитет. И сега 1 400 Втч умножено по броя цикли - 500, прави 700 000 Втч или това е 700 кВтч. Т.е. с тази батерия мога да пренеса енергия от 700 кВт/ч или пък да я зареда безплатно от слънчев панел. И какво излиза? - 700 кВт по 0,18 лв. за 1 кВт = 126 лв.

Т.е. аз с една такава батерия ще получа безплатно ток на стойност от 126 лв., после я хвърлям на боклука и купувам нова. Иначе, ако не се занимавам с глупости си купувам тоя ток от 126 лв. от жицата, но ще спестя 1 200 лв.  :D

Сметките каза някой били тънки.  :D Не бих казал така. Ако 1 200 лв. е тънка сметка, моля приемам всякакви дарения.  :D Сметката не е тънка, но пък за сметка на това елементарна...

Ако някой на това му вика удобство...не знам... :D ...на мен би ми било доста неудобно и домашно неуютно при такава сметка.  :D  ;D

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Колко ни струва осветлението у дома?
« Отговор #10 -: Септември 17, 2016, 06:28:01 pm »
Значи циклите на тази батерия не са толкова оловните батерии имат по толкова цикли на литиевите са по 2000 цикъла могат да стигнат и до 4000 в щадящ режим но както ди отбелязал това значи и по малко пренесена енергия и на практика сметката трябва да се прави за киловатите които може да пренесе една батерия а не за броя цикли. Киловатите са много по константни от циклите.
Но въпреки тази поправка основния извод остава в сила защото дори и при 2000 цикъла не излиза сметката. Преко сили да спестиш 500 лв. А до 1200 По този повод се сещам:
Ровил съм поне 2 месеца из нета и не намерих един производител или търговец да кажат при каква осветеност неговите соларни панели започват да работят дават графики за какво ли не за това при какъв ток до колко кляка напрежението, но дори и за тези графики се правят на разсеяни и забравят да споменат при каква осветеност са направени.
За мен сметката е по рентабилна така ще дам 1200 ще ми се върнат 500 разликата е 700 които така или иначе ги губя "за кефа си примерно" Ами не е ли по добре да запазя 500те за да ги дам на енергото а останалите 700 да вложа в изследване и изпълнение на някой проект за СЕ Дали за солар и акумулатори дали за несполучлив проект все ги губя. И все се кефя на хобито си, нали така. Но ако проекта е успешен, нещата добиват съвсем друг характер.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Колко ни струва осветлението у дома?
« Отговор #11 -: Септември 17, 2016, 09:49:59 pm »
Радико, литиевите батерии с най-голяма плътност имат 500 цикъла и то на най-големите марки, две са: Панасоник и Санио. Тези 500 цикъла обаче ще се достигнат, ако батерията се разрежда с до 20% от максимално допустимия ток. Ако ли не още преди средата на тези 500 цикъла капацитетът е паднал поне  30%. Две и'ляди цикъла ще ги стигнат знаеш ли кога? - на върба в сряда. Две хилядния цикъл ще е с 1% капацитет.

Има литиеви батерии с над 2 000 цикъла, но те са с ниска плътност  - литий-желязо-йон или каквото там беше. Само че теглото им се доближава до оловните батерии, по-леки са само 10-20%.

Това дето го говоря го пише в даташийта на батериите, но и на практика е така. Аз нямам практика с мощни батерии, но познавам хора които имат, технически са доста грамотни и им вярвам, за това колко цикли има една батерия.

Както и да е, колкото и да са циклите, дори те да припокриват цената на тока който пренасят, остава пак една хамалогия безплатно при слънчевите домашни централи. Въобще слънчевите централи са губещи, та са като селскостопанската продукция, за да ги има трябва някой да ги субсидира. Този някой е държавата, всъщност тя взема парите от хората, като им увеличава постоянно тока, която няма никаква сметка от тях, но вече съм обяснявал не един път защо е така - мръсна, долна банкерска политика.

Нямат бъдеще тия соларни централи /трябва някой да ги субсидира, защото са нерентабилни/, нито вятърните, нито старите АЕЦ. Не случайно руснаците не развиват ни едните, ни другите. Бъдещето е на новите АЕЦ - новите технологии, руски са само засега и т.н. други енергийни технологии, няма да задълбавам.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Колко ни струва осветлението у дома?
« Отговор #12 -: Септември 18, 2016, 01:45:09 am »
Направата на домашна соларна система какво удобство е?
Удобството да си независим енергийно, а то цена няма!
За втори път тази година ми спират тока около 5 часа, след като напълно съм платил сметката! На всичкото отгоре нямало как да не платя и "такса включване" и да ме включели чак на другия ден!
Въпросната такса е начислена СЛЕД като съм платил! На това какво му се казва, според вас?
В такива моменти (ако сте ги преживявали) само бихте разбрали за какво говоря и колко ми се е искало да осъществя "фул-контакт" с някой, определящ "политиката" на съответното ЕРП...иначе няма смисъл да ми говорите за рентабилност!

П.П.На мой познат, преди 3 години му изгърмя нов хладилник (за 1000 лева) от токов удар...още си чака компенсациите...

caduceus, ти говориш за бизнес и в този аспект си прав, но тук разглеждаме постановка в битов план и за "лично ползване".
И...не мога да ви разбера цялото словоблудстване и дъра-бъра...?
Имаме съфорумец (когото уважавам повече от всички тук) ELPUNTO, съумял да добие завидна енергийна независимост, (макар и не пълна), с което никой от нас още не може да се похвали, нали така?
Всички ние бяхме свидетели на разрастването на неговата ДЕЦ - от просто поставени 4 панела на покрива...така ли е?
Преди няколко дена mzk ни писа, че сам е отишъл да види нещата и е впечатлен, и на него ли не вярвате?
Кой от вас има достатъчно практика и опит в тази насока, че да дава мнения, препоръки и съвети?
Аз не бих си го позволил, честно!
Ако след някой и друг ден започна...ELPUNTO ще е първият, до когото бих се допитал за съвет и мнение, повярвайте!
Не EDM electronics, не juliang, не който и да е друг!
« Последна редакция: Септември 18, 2016, 02:04:57 am от atos »

Неактивен lastcyrol

  • Неактивен
  • Публикации: 5
Re: Колко ни струва осветлението у дома?
« Отговор #13 -: Септември 19, 2016, 01:56:05 pm »
12.8 батерия съставена от 4 клетки WB-LYP100AHA излиза $512(по днешния курс ~900лв.) Теглото е 14кг, сравнено с 32kg за 102Ah TROJAN DEEP-CYCLE GEL. Цената на втория впрочем е около 750лв.
LiFePo батерията на Winston, по данни на производителя изкарва 5000 цикъла преди капацитета да падне до 80% от първоначалния, изискването е тока да е до ½ C, което в случая е 50А.
Та 1280Втч×5000 = 6400квт ~ 1600лв. И това е електроенергията преминала през батерията, но от ФВ-панела ще се черпи ток и директно.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Колко ни струва осветлението у дома?
« Отговор #14 -: Септември 19, 2016, 01:57:05 pm »
Здравейте колеги, искам да споделя малко опит защото вече имам изградени три домашни електроцентрали, две по малки като на колегата vradev и една голяма. Това което казва EDM electronics е вярно, засега от такава инвестиция е невъзможно да излезеш на плюс. Точно при тези малки ДЕЦ, акумулатора е най критичната част от системата, при по големите ДЕЦ, нещата са по различни. Акумулаторите имат малък брой цикли, но за да достигнат поне гарантираните от производителя трябва добър контролер. Искам да обърна специално внимание на колегите които имат такива малки ДЕЦ, да проверяват работата на контролера. Аз имах проблем с един контролер на Steca 10A, не можах да измеря зарядния му ток в началото защото подаваше импулси към акумулатора с много ниска честота, визуално около 2Hz. Оставих го да работи така доверявайки се на производителя, но след три месеца акумулатора който беше чисто нов 60Аh, намали много капацитета си. Оказа се че контролера е презареждал акумулатора и така му е скъсил живота. Така че контролера също има голямо значение за продължителността на работа на системата.