Автор Тема: енкодери  (Прочетена 35200 пъти)

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: енкодери
« Отговор #15 -: Юли 18, 2016, 04:14:51 pm »
      Радико,прав си че мойте машини са като сляп художник,това е цената на евтинията.Тънкоста е да се определи максималната работна скорост така че тия пропуски да са минимални и клиентите да са доволни.Грешката при обработка на отвор в месинг Ф30 е 0,01-0,03мм. Мисля че е добре. Това са замервания на клиенти.
     Ясно е че си си поставил за цел да направиш нещо качествено и поне едно ниво над това което правя.Просто мисля че залиташ в прекалена точност която ще може да достигнеш електрически, но доколко ще я запазиш с механическите компоненти е големия въпрос. Това е дълга и дискусионна тема и ако имаш желание може да я обсъдим на живо.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: енкодери
« Отговор #16 -: Юли 19, 2016, 12:04:32 am »
Не, не съм си поставил такава цел каквато си мислиш. Това което се опитвам да направя, на него му е достатъчна и точност от 1 милиметър. и съответно енкодер с много по малко деления. Искам обаче да проверя колко е максимума който мога да постигна. Мисля и за хора като теб с две думи. Иначе с удоволствие бих седнал на по бира с теб ако имаш път към София. Да обсъдим нещата по на широко. 

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: енкодери
« Отговор #17 -: Юли 19, 2016, 12:35:09 am »
Радико нещо такова ли се стремиш да направиш?


Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: енкодери
« Отговор #18 -: Юли 19, 2016, 09:37:05 am »
Да това може да се каже че е механичен вариант със визуално наблюдение. ако към това се добавят и две ключета да щракат на стъпка "0" и стъпка "200" за да завъртат със една стъпка диск който да е по горен разред ще се получи точно това което правя но предназначено за гледане от човек. вторият диск ще отчита колко пъти се е завъртял първия.
Отъчитането ще бъде под форма:
намираме са в позиция отдалечена 75 оботора + 18 стъпки от абсолютната първоначална позиция. ако една стъпка е 1 мм. "за по лесно" то става 75х200+18  което е равно на 15018 мм. или 15 метра и 18 мм. И като добавим показаният по горе диск "пак в два броя" отчитането ще става със единици разбираеми и за компютрите и ще се ползва лесно от софтуера управляващ машината ти.   

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: енкодери
« Отговор #19 -: Юли 19, 2016, 11:02:32 am »
Радико при мене е малко по друг начин. Моите мотори са с 200 стъпки, една стъпка 1.8  градуса, на тях има закрепен винт с 3 мм. стъпка. При 120 градуса завъртане ма ротора на мотора имам преместване 1 мм. Това е направено и си работи добре с голяма точност нямам проблем. Сега идеята е да сложа втори малък стъпков мотор на винтовете също с 200 стъпки. Когато основния се завърти примерно с 45 стъпки с толко се завърта и втория, като сигнала се пидава на друго CNC или няколко други N на брой. И сега какво става пускам на първото CNC да опипва детайла с опипваща глава и то си прави и записва машинноя код на хард диска, но в същото време работят о останалите CNC-та като фрезоват грубо детайла. След опипването се пуска на основната машина да изпълни машинния код, а в същото време останалите N броя машини финно заглаждат детайла.
Накрая какво се получава: няма нужда да се учa с моята проста глава сложното съставяне на машинен код, а цялата работа се свежда до copy/paste и едновременно управление на N броя машини.
Накарай простия да работи и гледай какво става. Целия прелива от акъл ;D

Атанасов_Хасково

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: енкодери
« Отговор #20 -: Юли 19, 2016, 04:37:22 pm »
     Изпускаш само момента че опипвача създава един виртуален облак от координати  и че тоя облак трябва да се обработи с програма за да генерира същинския G код. Ако използваш облака повърхноста ще бъде насечена. Но в идеята има хляб, но трябва да се до обмисли.

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: енкодери
« Отговор #21 -: Юли 19, 2016, 04:52:06 pm »
Dedo pop тая идея ми дойде още като почнах да си правя моето CNC. Но нея реализирах защото нямах представа кое как работи и затова го споменавам тука. Първоначалната ми идея беше да направя "3D ксерокс" с вариант за разширение до N броя CNC-та работещи едновреманно. Но за всичко се иска акъл, време и много ама много пари да стане както трябва. От трите критерия нямам никой  ;D затова идеята я сведох до направа само на CNC.
Живот и здраве като се пенсионирам ще имам време, аз пари нямам представа, а за акъл е късно.

Атанасов_Хасково

Неактивен Номак

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 398
  • Пол: Мъж
  • Благороден!шаман!крадец на свободна енергия!
Re:ефтин ъпдейт енкодери
« Отговор #22 -: Декември 13, 2021, 12:49:51 pm »
https://www.aliexpress.com/item/1005001813561712.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dFQUkIc



Много интересна обратна връзка с енкондер
Интересно, може ли да работи с големи стъпкови двигарели-примерно 3 нютона