Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 571907 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #330 -: Юни 12, 2018, 08:26:31 pm »
... Ако масата на вратата е 10 тона, тоя килограм няма да я мръдне на милиметър даже, въпреки извършваната работа! Силата ще е по-малка от минимума, нужен за изваждане от равновесие!
Няма такова нещо. Сила от 1 грам може да ускори ракета до огромна скорост, просто ще стане много бавно.
Лично изпитано, когИ бех още лапе 1 метър и 30 кила - успях да избутам голям риболовен кораб от кея :)
Ако говориш за сила, която да преодолее триенето - тогава съм съгласен. Обикновено е необходимо малко по-голяма сила да се преодолее първоначалното триене, после нещата стават по-лесни, но САМО ЗА ТРИЕНЕТО.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #331 -: Юни 12, 2018, 08:42:47 pm »
Естествено, че за това говоря - коя земна установка няма триене при преодоляване на статичния инерционен момент?
Представи си...танк ("паркиран"), в него се удрят...10, 1000, 1000000, 10000000000000000000000000000 мухи ;D
Обаче - една след друга! Много вкарана енергия...или да изстреляш по него 1000 пълнителя от "Калашников"...
Дали ще мръдне?
Но ако в него се блъсне друг танк, макар и с малка скорост - ще го отмести.

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #332 -: Юни 12, 2018, 09:00:06 pm »
При подходящ редуктор,  или лост танка ще се отмести.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #333 -: Юни 13, 2018, 11:28:50 am »
При подходящ редуктор,  или лост танка ще се отмести.
Да, ще се отмести, но с десетки и стотици обороти, по същия начин, по който вдигаш колата си на крик.
С лост или редуктор имаш вече необходимата крайна сила, за да преодолееш първоначалния (статичен) инерционен момент, което е за сметка на времето, за което действа прилаганата сила, както и за големината на траекторията на лоста или редуктора в приложната точка на силата!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #334 -: Юни 13, 2018, 08:49:27 pm »
...  коя земна установка няма триене при преодоляване на статичния инерционен момент?

Няма такова нещо като "статичен инерционен момент". Инерционния момент няма нищо общо с триенето.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #335 -: Юни 13, 2018, 11:53:41 pm »
Няма как да водя спор с вас при положение,че под инерционен момент разбирате различни неща.Юлиане,писах ти преди,че ти под инерционен момент разбираш момент на импулса спрямо въртяща се система,а atos визира масовият инерционен момент.Може и да греша разбира се,но бихте ли го разяснили?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #336 -: Юни 14, 2018, 01:36:33 am »
Ок, Юлиане (тази твоя любов към спора, ще те погуби :D ), танкът...виси на въже и една муха се блъска в него с около 50 км/ч, дали ще го отмести - не теоретично, на практика?
Да, няма понятие като "статичен инерционен момент", ползвам го само заради теб! По простата причина, че колкото пъти съм ти споменал инерционен момент, толкова пъти ти разсъждаваш като за вече задвижено тяло!
Каквато енергия е нужна, за да задвижиш тяло до определена скорост, такава е и нужна, за да го спреш, след като вече е задвижено!
Дали част от енергията ще се прахоса, за да преодолее триенето (при тръгване на автомобил) или ще се използва силата от самото триене (при спиране на автомобила), все тая! Уравнението за работата си е валидно!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #337 -: Юни 14, 2018, 09:24:04 am »
Ок, Юлиане (тази твоя любов към спора, ще те погуби :D ), танкът...виси на въже и една муха се блъска в него с около 50 км/ч, дали ще го отмести - не теоретично, на практика?
Да, но ще ти е необходим прецизен инструмент за да го установиш. Ако ти е интересно бих могъл и да ти сметна каква скорост ще му придаде при удара - при съотношение на масите приблизително 1 : 100 000 000 танка ще се ускори до 0.005 км/ч или до около 1 мм/сек. Но това ще е само ако дължината на въжето клони към безкрайност, и мухата е идеално твърда ... :)

Неактивен oniatam

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 106
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #338 -: Юни 14, 2018, 10:57:36 pm »
Да, но ще ти е необходим прецизен инструмент за да го установиш. Ако ти е интересно бих могъл и да ти сметна каква скорост ще му придаде при удара - при съотношение на масите приблизително 1 : 100 000 000 танка ще се ускори до 0.005 км/ч или до около 1 мм/сек. Но това ще е само ако дължината на въжето клони към безкрайност, и мухата е идеално твърда ... :)

Здравейте на всички!
Аз рядко пиша, но по-голяма глупост не бях чел.
Първо Юлиане за ускорение от 1мм/сек изобщо не ми трябва спец уред за измерване, това ще се види и с просто око.
Второ какво значи въже дълго към безкрайност?!!!?
И последно, то говориме за муха. Какво значи идеално твърда муха?!!!??!! Може диамантена или де да знам каква.
Принципно ме кефи вечната ти критика обаче тоя път се изложи на 1000%

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #339 -: Юни 15, 2018, 06:07:33 am »
.

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #340 -: Юни 15, 2018, 10:43:59 am »
Здравейте на всички!
Аз рядко пиша, но по-голяма глупост не бях чел.
Първо Юлиане за ускорение от 1мм/сек изобщо не ми трябва спец уред за измерване, това ще се види и с просто око.
Второ какво значи въже дълго към безкрайност?!!!?
И последно, то говориме за муха. Какво значи идеално твърда муха?!!!??!! Може диамантена или де да знам каква.
Принципно ме кефи вечната ти критика обаче тоя път се изложи на 1000%

Не се бутай между шамарите.
Юлиан е счел за излишно да ти отговаря, но все пак чети:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%B1%D1%81%D0%BE%D0%BB%D1%8E%D1%82%D0%BD%D0%BE_%D1%82%D0%B2%D1%8A%D1%80%D0%B4%D0%BE_%D1%82%D1%8F%D0%BB%D0%BE

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #341 -: Юни 15, 2018, 11:09:07 pm »
Смях ;D ;D ;D ;D ;D
Добре де, да заместим мухата със стоманена съчма от въздушен пистолет (около 100 мухи тежест) и доближаване до "идеално твърдо тяло", при скорост 200м/сек. става ли?
Я пак дайте изчисленията?
За информация -един от най-старите танкове, Т34 е около 35 тона...

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #342 -: Юни 17, 2018, 10:27:37 pm »
Юлиане,постановката с петметровата летва и анализът ти към нея е перфектен.Казваш,че намалявайки дължината на летвата ще стигнем до точка,в която тежестта ще отдаде максимума на потенциалната си енергия на вратата.Да приемем,че това се случва на един метър от дължината на летвата спрямо края на вратата.Сега да започнем да намаляваме големината на тежеста като увеличаваме разстоянието на която я прилагаме и то така,че да запазваме въртящият момент постоянен,а тежестта да оттдава при всяка приложна точка максимума на своята потенциална енергия.Каква ще е големината на тежестта на петият метър от летвата и каква потенциана енергия ще отдаде на системата според теб?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #343 -: Юни 18, 2018, 05:15:41 am »
Смях ;D ;D ;D ;D ;D
Добре де, да заместим мухата със стоманена съчма от въздушен пистолет (около 100 мухи тежест) и доближаване до "идеално твърдо тяло", при скорост 200м/сек. става ли?
Я пак дайте изчисленията?
За информация -един от най-старите танкове, Т34 е около 35 тона...
Можеш да ползваш калкулатор наявам се. Евентуално този: https://www.calculatorsoup.com/calculators/physics/kinetic.php
щото може да сметне и 2-те сметки.

Съчма с тегло 1 грам и скорост 200 м/с има енергия от 20 джаула. 20-те джаула предадени на 35 тонен танк ще го ускорят до 0.0338062 м/сек. Скорост която изобщо не е малка - 0,12 км/ч. Ако вместо танк използваш кораб с маса 35 тона на вода, не е изключено да забележиш това движение и с просто око. Да, танка поставен на земята няма да се отмести поради относително голямото триене в ходовата му част, но ако "виси на въженце" енергията ще е забележима. Колкото и необичайно да ти се струва.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #344 -: Юни 18, 2018, 12:43:16 pm »
Значи, според теб ако се изстрелят една след друга около 500 съчми (да кажем, че действието на всяка е 1/500 от секундата), въпросният "висящ" танк ще се отмести с повече от 3 см.?

Не, Юлиане, няма да го забележиш, sorry :(
Съчмата ще рикушира с почти същата скорост, с която е била преди удара, отдадената енергия няма да е достатъчна, за да изведе огромната маса от състояние на статичност, просто ще се преобразува в топлинна и ще се погълне (абсорбира) от танка!
Виж, ако "споиш" вече тия 500 съчми в гюлле с маса 500 грама и го изстреляш със същата скорост, може да имаш успех в преместването, но пак няма да е видим с просто око!
Съжалявам, но механиката не винаги е чиста аритметика, не и по начина, по който го представяш ;D