Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 572013 пъти)

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #255 -: Май 21, 2018, 01:25:09 pm »
Нещо неясно----набързо на коляно, а метрите си ги направете и 3 метра ако щете и повече

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #256 -: Май 21, 2018, 02:11:25 pm »
Нещо неясно----набързо на коляно, а метрите си ги направете и 3 метра ако щете и повече

Да, естествено, че има неясноти, но...за теб!
Посочената конструкция с нищо не се различава (в чист вид) от лост от първи род.


Само, че...няма да се вдигне! Дори усложняването на конструкцията ще добави излишна тежест за вдигане!

За тази постановка съм готов да ти направя професионален чертеж с поне 3 варианта лостът в дясно да задвижи шарнирите от ляво с минимални загуби. Ти само кажи, че си готов да го изпълниш?
« Последна редакция: Май 21, 2018, 07:41:48 pm от atos »

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #257 -: Май 21, 2018, 07:59:12 pm »
На вратата слагате пружини, не 3 а 33 ореха, ще строши, а може и вратата да отиде ;D

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #258 -: Май 21, 2018, 08:15:11 pm »
За да не си строшите вашите орехчет с вратата, т.е., за да не си ги прескрипите....
Срециално за kd_dinev http://mazeto.net/index.php?action=dlattach;topic=1946.0;attach=41491
« Последна редакция: Май 21, 2018, 10:05:21 pm от atos »

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #259 -: Май 21, 2018, 10:06:43 pm »
Напълно съм съгласен с това,което са написали и Atos и Юлиан.Имам само един въпрос към Юлиан относно неговият пример с ритниците-не си уточнил къде ги нанасяме?Ако имаме врата с дължина три метра и нанасяме удар със сила 20 нютона примерно първо на 10 сантиметра от пантите,след това на друга идентична врата нанасяме удар със същата сила но на един метър от пантите,на трета врата удара е на два метра,а на следващата е на три метра-как мислиш каква ще е ъгловата скорост на вратите след ударите?
« Последна редакция: Май 21, 2018, 10:15:22 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #260 -: Май 21, 2018, 10:23:40 pm »
Ще ти отговоря аз.
Ако ритниците са с еднаква сила и амплитуда, скоростта ще е еднаква - визираме идеално твърди тела, разбира се!
На 10 см. от пантите инерционната сила е голяма, но ритникът работи много по-дълго (в градуси).
На метър от пантите статичната инерционна сила за преодоляване ще е в пъти по-малка, но "ритникът" също има в пъти по-малка амплитуда (като ъгъл).

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #261 -: Май 21, 2018, 10:41:54 pm »
Вратата може да се замести с точка, която се намира в центъра на масата й, т.е. на 1.50 м от пантите. Ако риташ на 10 см от пантите, ти образуваш лост с дължина 1.50, на който прилагаш сила на 10 см от дължината му. Т.е. лоста ще има "усилване" (моля, не се хващайте за думата) 1:15.
Не усилване, а ускоряване/А/
Ако предаваш напълно момента на ритника на вратата наистина няма значение къде удряш. Един крак с тежест 10 килограма и скорост 10 м/сек предава изцяло енергията си на вратата. Дали ще го правиш на 10 см от пантата или на 3 метра - от това ще зависи само усилието с което крака ще натиска вратата и времето за което вратата ще се ускори.
Но в реалния живот нещата не се усещат така поради ред условности и чисто субективна преценка.

Представи си че оста на пантите стърчи над вратата и на нея има макара. На нея е навито 1 м въже, на другия край на който е закачена тежест от 1 кг, която виси свободно надолу.
Първия път макарата е с диаметър 10 см. Този един кг ще има твърде малко рамо, ще почне да пада бавно и да ускорява вратата бавно. Но да приемем че вратата се е ускорила до 1 об/сек в момента в който въжето свърши, т.е. тоя 1 кг е паднал с 1 метър.
Сменаме макарата с такава с радиус 50 см. Всичко друг остава същото.
Ако направиш този опит, с изненада ще установиш че вратата пак ще се ускори до 1 об/сек, но това просто ще е станало много по-бързо. Просто тежестта ще пада по-бързо, но и въжето ще свърши по-бързо.
Накрая резултата изразен в скоростта на въртене на вратата ще е един и същ. А именно скоростта на въртене на вратата е нейния инерционен момент, в зависимост от който тя може да счупи 1 или 2 или 3 ореха.
« Последна редакция: Май 21, 2018, 10:54:21 pm от atos »

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #262 -: Май 21, 2018, 10:55:46 pm »
Дали ще го правиш на 10 см от пантата или на 3 метра - от това ще зависи само усилието с което крака ще натиска вратата и времето за което вратата ще се ускори.
При трите метра трябва, само леко побутване. А при пантите зверски удар и не се знае, дали вратата ще се затвори.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #263 -: Май 21, 2018, 11:17:39 pm »
МТМ, говорим за ЕДНАКЪВ удар - с еднаква амплитуда и еднаква сила!
Амплитудата при 10-те сантиметра ще е 30 градуса, а на 3-те метра - 2 градуса (примерно).
Всичко останало е:
... в реалния живот нещата не се усещат така поради ред условности и чисто субективна преценка.
както каза Юлиан.

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #264 -: Май 21, 2018, 11:29:16 pm »
atos без значение са градусите. Важното е, че с различна сила се затвори вратата. При трите метра с побутване, при пантите със сила. Е за тия градуси съм съгласен.
При трите метра и 1 градус стига, но за пантите не знам дали и 90 градуса ще стигнат.

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #265 -: Май 21, 2018, 11:39:19 pm »
МТМ, говорим за ЕДНАКЪВ удар - с еднаква амплитуда и еднаква сила!
 За да се изпълни това условие градусите са еднакви. Щете, не щете така е.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #266 -: Май 21, 2018, 11:44:10 pm »
atos без значение са градусите. Важното е, че с различна сила се затвори вратата. При трите метра с побутване, при пантите със сила. Е за тия градуси съм съгласен.
При трите метра и 1 градус стига, но за пантите не знам дали и 90 градуса ще стигнат.
Ти май не можеш да си го представиш?
Имаш кола, която се движи към метална врата с 40 км/ч!
Тя спира рязко 20 см. след като е докоснала вратата!
Ако я удари на 10 см. от пантите, тия 20 см. линеен ход на колата ще са повече от 90 градуса завъртане - вратата не само ще се затръшне, но и ще се изкърти!
Ако я удари на 3 метра от пантите, тия 20 см. линеен ход ще са 4-5 градуса ход на вратата, после-по инерция!
Кое тук подлежи на неразбиране?

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #267 -: Май 21, 2018, 11:55:07 pm »
Юлиане с времето се убедих,че си интелигентен и разсъждащ мъж-тук имам само една забелжка,надявам се да не бъркам,но като казваш инерционен момент да нямаш впредвид момент на импулса?

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #268 -: Май 22, 2018, 12:18:59 am »
atos може, да не съм разбрал условието. Но с една ръка, бутам отворената врата, от  страна на пантите. Прилагам съответно сила,стремеики се да я затворя. След  това бутам същата врата от страната на бравата. Е къде силата ще бъде повече и къде по-малко. Щот има голяма разлика.
 Аз така разбрах условието на задачата.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #269 -: Май 22, 2018, 12:43:46 am »
Ами правилно си го разбрал,според мен.То даже си има уравнение-едно от основните уравнения в динамиката на въртеливите движения.Не знам защо никой от опониращите тук не се позова директно на него за да ни опровергае-не вярвам да не им е познато???