Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 572104 пъти)

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #240 -: Май 20, 2018, 10:03:04 pm »
Радико и Атос ... докато в този форум се дискутират устройства "вадещи енергия от етера", устройства позволяващи преминаващи скоросттана светлината и всякаква такава "ерес" (според съвременната наука) ... няма сила която да накара някои участници да спрат да подлагат всеки един физичен и природен закон на съмнение.
Как ще обясниш на човек, който смята че може да извади енергия от нищото, че не може да повдигне 1 тон на 1 метър, натискайки с 1 килограм на 1 метър? Един ми говори че с някакви топузи ще получи повече енергия, другия рисува някакви разбираеми само на него координатни системи, третия си говори с умрели и неродени учени, четвъртия гледа на 1000 км под земната кора ... къде слагате някакъв си закон за лост от 1-ви или втори лост... може и той да не е верен...Юлиане харесват ми някои твои разсъждения, но да ми кажеш, че със 1 кг на 1 метър не мога да вдигна 2 кг на 2 метра е просто 1 тъпизъм недомислен...другото еди доди

П.С. Сещам се още за Гого с неговите акумулатори, за Макс...

Не може да очаквате хора, които подлагат някои от фундаменталните закони на съмнение, да приемат други.

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #241 -: Май 20, 2018, 10:34:06 pm »
Ама вие, как искате. Нормално във всеки закон,да има и,, вратички ". Още повече, че законите са създадени през 18,19 век... Така им утърва на голлемите корпорации.
 Забавят световното развитие с цел облага. Но това, няма да трае вечно. Часовника тик-така.
 В момента само Големите, имат,, летящи чинии" и СЕ. Значи старите закони са нарушени.
Прави са колегите от форума, че трябва да се търси нещо ново.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #242 -: Май 20, 2018, 11:32:11 pm »
Ами не,не съм съгласен!Първо,темата изобщо не е куца-самият факт,че и тримата не се усетихте,че става въпрос за въртеливо движение и не може да се използват величини като сантиметър,милиметър,МАСА на тяло,говори колко много сте си повярвали...Коректно е да се използва въртящ  момент,ъглова скорост,ъглово ускорение,инерционен момент,ъгъл на преместване!Второ-моето твърдение е много лесно за проверка по експериментален път...

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #243 -: Май 21, 2018, 12:06:55 am »
Ама вие, как искате. Нормално във всеки закон,да има и,, вратички ". Още повече, че законите са създадени през 18,19 век... Така им утърва на голлемите корпорации.
 Забавят световното развитие с цел облага. Но това, няма да трае вечно. Часовника тик-така.
... Значи старите закони са нарушени.

Бъркаш природните закони с юридическите :)
Природните закони не са създадени, те са открити. Описват нещо, което природата е създала заедно с нейното появяване. Тогава не е имало помен от корпорации.
Каква "вратичка" ще намериш в закона, който казва че сбора от трите страни на триъгълника е 180 градуса? Или че обиколката на окръжност е 3.141592... пъти по-дълга от нейния диаметър? Това е било така и по времето на динозаврите, ще си остане така и след хилядолетия.
Разбирате ли какво исках да кажа ... докато има хора, които смятат че могат да "преметнат" природата, стига да намерят достатъчно добър юрист, форума ще се пълни с безмислени теми, спам и фейкове.

...Коректно е да се използва въртящ  момент,ъглова скорост,ъглово ускорение,инерционен момент,ъгъл на преместване!
Нито една от изброените величини няма нищо общо със счупването на ореха. Ама нито една...

Юлиане харесват ми някои твои разсъждения, но да ми кажеш, че със 1 кг на 1 метър не мога да вдигна 2 кг на 2 метра е просто 1 тъпизъм недомислен...
Нямам думи просто... ти наистина ли твърдиш такива неща?

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #244 -: Май 21, 2018, 12:46:27 am »
Въртящият момент няма нищо общо със счупването на ореха!!!Нямам думи просто...Ти наистина ли твърдиш такива неща???

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #245 -: Май 21, 2018, 01:21:30 am »
Само да ти напомня,че въртящият момент не е величина,той е силата,която счупва ореха...Писах,че много сте си повярвали и се държите като че ли сте някаква последна инстанция,ама дали имате съответният капацитет?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #246 -: Май 21, 2018, 01:29:41 am »
Въртящият момент няма нищо общо със счупването на ореха!!!Нямам думи просто...Ти наистина ли твърдиш такива неща???
Ндааа, твърдя ги. Ти нещо друго ли твърдиш?

Само да ти напомня,че въртящият момент не е величина,той е силата,която счупва ореха...Писах,че много сте си повярвали и се държите като че ли сте някаква последна инстанция,ама дали имате съответният капацитет?
Ясно, ще трябва да се обяснява...
Въртящият момент може да скъса примерно колянов вал, или болт - нещо което е ОС НА ВЪРТЕНЕ. Върящият момент не е сила, той е резултат на сила.
В момента в който си сложиш ореха на касата на вратата, ти превръщаш вратата в лост от втори род. Там няма въртящи моменти (т.е. има, но в пантата на вратата, а те не те интересуват). Именно силата чупи ореха.

Лост от втори род:


Тука ясно са покзани въртящите моменти ОБРАЗУВАНИ ОТ СИЛИТЕ.
И на който не му стигат знанията по математика: F2 = F1 * (L1 / L2). Или по-правилно казано: F1 * L1 = F2 * L2.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #247 -: Май 21, 2018, 01:30:37 am »
А добър ден...наистина, че Теню ги твърди, все едно не знаеш?

Добра аналогия с юридическите закони, но пак си краен.
...докато в този форум се дискутират устройства "вадещи енергия от етера", устройства позволяващи преминаващи скоростта на светлината и всякаква такава "ерес"...

Този форум е точно за такива дискусии! Точно за "научната ерес" е!

Само дето (както правилно отбелязваш), когато глухият започне да чува - за него всичко е музика, а пък то не е така!
Въпросното обсъждане и темата нямат нищо общо с това!
Тук става дума за механика (динамика, кинетика и статика) на твърди тела в конкретна среда! Тук неизвестни няма!!!
Всяка променлива води до точно определен, изследван, доказан и прогнозируем резултат! Говоря за тази енергия, която ползваме (и обсъждаме в момента) - груба механична сила срещу друга груба механична сила, без промяна на агрегатни състояния, без промяна на средата или нивото на енергиите!
Т.е....дори и да има изражение в промяната (като отражение) на някои етерни енергии, обсъждащите не ги разглеждат, понеже търсят като резултат именно "грубата" механична проява на "грубата" енергия!
Всичко е на ЕДНО НИВО - тук няма изненади, всичко в механиката е АРИТМЕТИКА (и малко стереометрия)!

... става въпрос за въртеливо движение и не може да се използват величини като сантиметър,милиметър,МАСА на тяло...
kd_dinev, ако наистина смяташ, че МАСА не може да се използва като величина в един редуктор или центрофуга например, много сме го закъсали (като интелект на общо ниво - форум).
Тези, които са ти проектирали пералнята или автомобила са пълни профани!
Ако мислиш, че освен ъгловата скорост, периферната (която се мери в метри или сантиметри за час или минута) + МАСАТА не е предмет на разглеждане в механиката...хептен сме го закъсали!

Аз се сещам за един пример, който kd_dinev може да ми представи (не знам той самият дали се е сетил), а именно:
Ако пуснем от 50 метра височина две гюллета, едното 1 кг, другото-100 кг. кое ще направи по-голяма дупка в асфалта?
Естествено, че голямото, нали?
Само, че тук силата не е еднаква! Ускорението е еднакво, но силата - НЕ! Силата гравитация действа "персонално" на всеки един атом от материята - колкото повече маса, толкова повече сила!
Респективно е валидно и обратното - като приложим еднаква сила върху различна маса (количество атоми), скоростта им ще е различна, но енергията е еднаква, тя се разпределя като влияние!
 MTM, съгласен съм, че трябва да се търси нещо ново, но...не в тази тема!





Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #248 -: Май 21, 2018, 01:34:19 am »
Въртящият момент няма нищо общо със счупването на ореха!!!Нямам думи просто...Ти наистина ли твърдиш такива неща???
В момента на счупването, движението на вратата е с такава амплитуда, че може да се разглежда като праволинейно!
А и на орехът едва ли му пука с какво движение го чупят...важни са масата, твърдостта и скоростта, нищо друго!

Да, в края на касата не е лост от втори род, просто си е "засилено" твърдо тяло с определена маса! И ако вратата ти е от стиропор ще го счупиш, ама друг път!

Просто е - чупиш един орех - ползваш 300 джаула, чупиш 3 ореха - ползваш 900 джаула, това е всичко!

На твоя гарван му е трябвало да се издигне на по-голяма височина, за да може силата на гравитацията да действа по-дълго време, за да придаде нужната скорост на ореха, кое не е ясно?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #249 -: Май 21, 2018, 01:53:18 am »
С'я почвам да загрявам какво иска да каже Динев... За съжаление явно за него въртящ момент и инерционен момент на въртящо се по някакъва кръгова траектория тяло са едно и също нещо...

Моля моите съждения да се приемат за случая когато идеално твърда врата се движи със скорост клоняща към нула, и/или с врата с клоняща към нула маса. Т.е. от гледната точка на дисциплината "статика".  Тогава действат законите за лоста. Ако вратата има някаква маса или някаква осезаема скорост, тогава тя ще има и някакъв инерционен момент. Минаваме на дисциплината "кинематика" (или динамика... така и не стигнах до изпити по тия дисциплини :) ) . Не че това ще промени количеството енергия която ще е необходима за чупенето на 1 или 3 ореха ... просто ще разтегне във времето влагането й.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #250 -: Май 21, 2018, 02:05:12 am »
Не "дисциплини", а дялове от механиката :D
Дисциплина е биатлон, примерно ;D ;D ;D
Да, ще "разтегне"=по-дълго време прилагана сила.
Или по-голяма сила за същото време.

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #251 -: Май 21, 2018, 08:17:06 am »
Цитат на: бай Теню в Вчера в 10:03:04 pm
Юлиане харесват ми някои твои разсъждения, но да ми кажеш, че със 1 кг на 1 метър не мога да вдигна 2 кг на 2 метра е просто 1 тъпизъм недомислен...
Нямам думи просто... ти наистина ли твърдиш такива неща?  Да, не само твърдя, но мога да го покажа и докажа с пример, на живо или на схема да си го направиш и видиш както и останалите които знаят само 2 и 2

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #252 -: Май 21, 2018, 10:08:50 am »
Да, ще "разтегне"=по-дълго време прилагана сила.
Или по-голяма сила за същото време.
Имах предвид следното: ако инерционния момент на вратата е близък до нула (както даде пример със стиропорена врата), то за да счупиш ореха имаш един единствен начин - да вложиш 300 джаула в момента в който вратата контактува с ореха. В този случай нямаш понятие "време" - ако влагаш сила 100 нютона, а ореха има нужда от 120 за да се счупи ... можеш да си стоиш вечно с несчупен орех и неподвижна врата, върху която прилагаш тази сила.
Докато ако вратата е масивна, можеш да си позволиш да влагаш тези 300 джаула на порции, акумулирайки ги в нейния момент докато я ускоряваш. Тоест можеш да вложиш чрез ритници по вратата 10 порции по 20 нютона сила и да постигнеш резултата който искаш. Или да полагаш 10 секунди постоянно усилие от 20 нютона ... Но всичкото това трябва да бъде направено преди вратата да достигне ореха.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #253 -: Май 21, 2018, 10:09:57 am »
Да, не само твърдя, но мога да го покажа и докажа с пример, на живо или на схема да си го направиш и видиш както и останалите които знаят само 2 и 2

Чакаме с нетърпение (мисля че изразявам не само моето мнение).

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #254 -: Май 21, 2018, 01:07:21 pm »
Докато ако вратата е масивна, можеш да си позволиш да влагаш тези 300 джаула на порции, акумулирайки ги в нейния момент докато я ускоряваш. Тоест можеш да вложиш чрез ритници по вратата 10 порции по 20 нютона сила и да постигнеш резултата който искаш. Или да полагаш 10 секунди постоянно усилие от 20 нютона ... Но всичкото това трябва да бъде направено преди вратата да достигне ореха.
Точно така!
Един маховик можеш да го завъртиш до определени обороти  с много малък въртящ момент, приложен за повече време или с 10 пъти по- голям въртящ момент, приложен за 10 пъти по-малко време. На този маховик му е нужна конкретна периферна скорост, за да свърши конкретна работа (която сме си поставили за цел) чрез масата си, която е натрупала инерция, но енергията и в двата случая ще е еднаква!

бай Теню, вече над 2 години очакваме да видим това твое вълшебство...?
И липсата на каквото и да било, освен на време, не е оправдание! Надявам се, време имаш?
Ти покажи как със 10 грама за 10 сантиметра ще вдигнеш 20 грама на 20 сантиметра и тогава ще се съглася с теб, че можеш да вдигнеш и със 100 тона за 100 метра, 200 тона на 200 метра!
Даже тогава за абсолютно всичко бих се съгласил с теб, дори и че аз съм розов слон ;D