Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 571947 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #225 -: Май 19, 2018, 09:34:36 pm »
Написах ти същото като Юлиян но по малко по различен начин. пробвай да разбереш какво ти казва поне единия от нас.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #226 -: Май 19, 2018, 09:55:55 pm »
Ореха се чупи когато създадеш достатъчно голяма сила,която е в състояние да предизвика деформация на черупката!Нали ви казах,че гарвана беше доста разочарован... Той може да вдигне и три ореха на тази височина и резултата да е нулев!Но един сантиметър отгоре ще му свърши работа!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #227 -: Май 19, 2018, 09:58:00 pm »
Той може да вдигне и три ореха на тази височина и резултата да е нулев!Но един сантиметър отгоре ще му свърши работа!
За да вдигне 3 ореха ще трябва да изразходва 3 пъти повече енергия (като се абстрахираме от това, че трябва да вдигне самия себе си).

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #228 -: Май 19, 2018, 10:09:20 pm »
Е нали и аз казвам същото,три пъти повече енергия-нулев резултат!Но един сантиметър височина ще му осигури счупването и на трите ореха...А в примера с вратата не е необходимо силата създала въртящият момент за счупване на орехите да продължи да действа след началото на деформация на черупката,ако се сещаш де...

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #229 -: Май 20, 2018, 12:01:30 am »
Явно тази задача с орехите е прекалено висока летва за вас,колкото и двамата да обяснявате едни и същите си позиции!Да вземем да я опростим,очевидно няма друг начин.Няма орехи има само врата,която изпитва само сили на триене в пантите и има постоянен инерционен момент.Прилагаме една и съща сила,като променяме само разстоянието от оста на въртене до приложната точка на действие на силата,като пак условието е че силата действа само докато изведе системата от равновесие!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #230 -: Май 20, 2018, 01:25:10 am »
Динев... Радико и Юлиан са прави, обясниха ти го точно, как по-добре да ти го обясня и аз?
За да счупиш 3 ореха (вместо един) или трябва да приложиш 3 пъти по-голяма сила, или да приложиш еднаква сила за 3 пъти по-дълго време (удължавайки рамото).
При двата случая енергията е еднаква, пренебрегвам загубите.
Сега, ако твърдиш, че не си имал в предвид енергия, а именно сила, трябва да отчетеш и факта, че ти прилагаш еднаква сила, но (с удължено рамо) на орехите действа 3 пъти по-голяма сила!

В твоя случай ти говориш за праг на деформация на тяло (което се нарича якост), не за различна работа при еднаква сила.
Дали гарванът ти ще уцели височината, дали ти ще уцелиш силата, с която да затваряш вратата - едно и също е!

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #231 -: Май 20, 2018, 02:32:09 am »
Със орехи или без тях има съпротивителен момент.Без тях имаме само силата на триене в пантите на вратата.Тази сила както и инерционният момент на вратата са постоянни величини.Същото се отнася и за силата с която въздействаме върху вратата.Тук единствената променлива е радиуса на приложната точка на силата,която действа срещу вратата.Не знам защо всички приемате,че силата е длъжна да следва приложната си точка?Когато затваряте врата или я отваряте тичате ли след нея...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #232 -: Май 20, 2018, 02:49:57 am »
Силата следва РАМОТО на приложната си точка!
Не тичаш след вратата, само защото ръката ти не е толкова къса! Това не значи, че не описва по-голяма траектория във втория случай! Ако вратата е широка 10 метра ще тичаш, разбира се...а при по-голям радиус, имаш по-голям ПЪТ за изминаване, което е равно на по-дълго време за прилагане на силата!
Всичко останало е...закон на лоста!



Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #233 -: Май 20, 2018, 03:29:04 am »
Като застанеш пред въртящите се врати на някой мол тичаш след тях да ги настигнеш ли или просто ги буташ с ръка и те бягат пред теб?Че ако не си си премерил силата могат да те ударят в гърба ако се замоташ...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #234 -: Май 20, 2018, 07:32:58 pm »
Защо да тичам?
Каква е връзката?
Ти май съвсем изгуби връзката на темата?
Като пуснеш колата по инерция, тичаш ли след нея? За какво?
Май сам не знаеш какво точно искаш да кажеш?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #235 -: Май 20, 2018, 07:38:04 pm »
Дай да завършим тази куца тема, искаш ли?

Една сила, приложена за ЕДНАКВО ВРЕМЕ, отдава ЕДНАКВА ЕНЕРГИЯ, независимо от масата на тялото, върху което тя действа!
И ти не можеш да промениш това! Никой не може!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #236 -: Май 20, 2018, 07:47:59 pm »
Аз си мисля, че не е проблема, че не може да го промени, а че не може да го разбере.
И не е единственият той с този проблем а това е вече голям проблем. Имам чувството обаче, че идеите и целите на форума или по скоро на ръководството са МАНИПУЛИРАНЕТО на такива проблеми а не решаването им. Тоест безкраен проблемовъртеж. Дали не е в реме да взимам радикални решения като Ал. Македонски.
Поне за себе си.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #237 -: Май 20, 2018, 08:27:09 pm »
Да, Радико, първата ни грижа ( на мен и на Димелсофт)  е... като видим проблем и да го " манипулираме " (каквото и да значи това).
Ти, като си толкова самоотвержен, можеш да влезеш в ролята на Паисий, не на Македонски  ;D
Но не вярвам да решиш проблема с разбирането...

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #238 -: Май 20, 2018, 08:37:59 pm »
Радико и Атос ... докато в този форум се дискутират устройства "вадещи енергия от етера", устройства позволяващи преминаващи скоросттана светлината и всякаква такава "ерес" (според съвременната наука) ... няма сила която да накара някои участници да спрат да подлагат всеки един физичен и природен закон на съмнение.
Как ще обясниш на човек, който смята че може да извади енергия от нищото, че не може да повдигне 1 тон на 1 метър, натискайки с 1 килограм на 1 метър? Един ми говори че с някакви топузи ще получи повече енергия, другия рисува някакви разбираеми само на него координатни системи, третия си говори с умрели и неродени учени, четвъртия гледа на 1000 км под земната кора ... къде слагате някакъв си закон за лост от 1-ви или втори лост... може и той да не е верен...
П.С. Сещам се още за Гого с неговите акумулатори, за Макс...

Не може да очаквате хора, които подлагат някои от фундаменталните закони на съмнение, да приемат други.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #239 -: Май 20, 2018, 09:02:46 pm »


Не може да очаквате хора, които подлагат някои от фундаменталните закони на съмнение, да приемат други.

Аве Хулио, не пропусна ли да да напишеш, че и никаква "световна конспирация" няма, за неиндифицираните летящи обекти да не говорим! Използвай системен подход, избягвай пропуски в разсъжденията и изложението! :)))))