Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 572315 пъти)

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Темата е реплика към един спор,който така и остана неразрешен...Вярно,че ставаше въпрос за лостове,но един от участниците предложи да махнем лостовете и да видим какво ще се получи,като обяви за куца логиката,по която следва,че една и съща сила придава различни енергии на телата в зависимост от големината на масите им.Тъй като тука има доста разбирачи на нютоновата механика,очаквам да ме коригират ако греша някъде.От закона на Нютон F=m.a следва,че ако имаме две тела съответно с маси 100кг. и 10кг. и приложим върху тях сила от 100нютона в продължение на една секунда то ускорението което ще получат е съответно 1м/сек и 10м/сек на -втора степен.От това следва,че в края на секундата скоростта на тялото с по-голямата маса ще е 1м/сек а на тялото с по-малка маса 10м/сек.Какви кинетични енергии обаче ще притежат двете тела в резултат на действието на тази сила?Тялото с маса 100кг-100джаула,а тялото с маса 10кг-500джаула.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1 -: Юни 06, 2016, 11:46:30 pm »
kd_dinev, харесва ми логиката ти. Наистина по-лекото тяло ще натрупа повече енергия. На практика обаче как да накараме по-бавното масивно тяло да отдаде енергия на по-бързото леко тяло? Даже мисля, че няма нужда да гледаме кое е по-леко и кое по-тежко. Имаме две тела, които се движат с еднаква скорост, следва взаимодействие помежду им и едното тяло се забавя, а другото се ускорява. В резултат общата енергия на двете тела нараства. В частен случай скоростта на едното тяло става нула и тогава може да разглеждаме другото тяло като тяло, което е намалило масата си за сметка на увеличаване на скоростта си и от там на енергията си. Проблемът е как да накараме двете тела да обменят енергия без да влагаме външна енергия за целта? Един такъв пример е Сегнер турбината или двигателя на Клем. Първоначално турбината и течността вътре в нея се движат с еднакви периферни скорости, а после течността се забавя, излизайки от дюзите като при това турбината се ускорява. Взаимодействието между турбина и течност се извършва без прилагане на външна сила. То става благодарение на центробежните сили.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #2 -: Юни 07, 2016, 12:24:25 am »
И как точно ги получи тези 100 джаула и 500 джаула че нещо не ми стана ясно.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #3 -: Юни 07, 2016, 12:45:32 am »
Ами не знам!Имаше някаква формула ама не си я спомням много ясно...Пък и с дименсиите съм скаран!
« Последна редакция: Юни 07, 2016, 11:11:40 pm от atos »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #4 -: Юни 07, 2016, 01:13:18 am »
Цитат
Пък и с деменсиите съм скаран!
Да, това е очевидно.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #5 -: Юни 07, 2016, 01:19:20 am »
Ти предложи да махнем лостовете нали?Ако ще опонираш нещо конкретно много добре!Ако ще спамиш както обикновено- не ми се вижда добра идея!

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #6 -: Юни 07, 2016, 09:21:42 am »
kd_dinev
Нещо за четене - на руски.
http://mazeto.net/index.php?action=dlattach;topic=1946.0;attach=41491

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #7 -: Юни 07, 2016, 09:45:34 am »
kd_dinev, по твоята логика със сила 100N може да придаваш ускорение на тяло с маса 100 тона, само че, за този метър секундите могат да отекат в безкрайността. То, ако беше толкова просто, учебниците по физика щяха да са големи колкото меню в заведение.
И в крайна сметка, понеже темата ти е тук, не разбрах каква е теорията, хипотезата или физичния опит?

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #8 -: Юни 07, 2016, 10:48:15 am »
Хипотезата ми е,че има разминаване между този закон на Нютон и закона за запазване на енергията.И логиката не е моя,освен това съм посочил точен интервал от време,ако не си забелязал.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #9 -: Юни 07, 2016, 04:40:42 pm »
Отдавна съм го писал, пиша го и сега в класическата механика на твърдото тяло всичко е известно. Трябва да се чете  повече и с разбиране, тогава сам ще стигнеш до точния отговор. mind ти е показал вярната посока.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #10 -: Юни 07, 2016, 06:22:00 pm »
Ами ето ти чудесна възможност да обясниш как в резултат на действието на сила с една и съща големина и за един и същ интервал от време се получават различни по големина кинетични енергии на телата върху които тя е приложена.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #11 -: Юни 07, 2016, 07:50:58 pm »
kd_dinev Не dmitarp или някой друг трябва да обяснява глупостите ти. Защото това са пълни глупости до доказване на противното. Опасявам се обаче, че такова доказване е невъзможнои изобщо темата е за изтриване защото е срам за форума.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #12 -: Юни 07, 2016, 08:22:58 pm »
Радико
Не вдява, пуснах му и линк за четене - да, ама неее.
Стана както в предишната му тема.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #13 -: Юни 07, 2016, 08:46:23 pm »
Това са закони и формули към тях!За теб може и да са глупости, но това си е изцяло твое мнение! Голословните ти твърдения не доказват абсолютно нищо. Не виждам какво е станало в другата тема освен, че ти зададох няколко конкретни въпроса, на които ти отговори крайно разтегливо и мъгливо, с което в крайна сметка не допринесе с нищо за развитието и...
« Последна редакция: Юни 09, 2018, 03:29:09 pm от atos »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #14 -: Юни 07, 2016, 09:08:22 pm »
Според законите и формулите които съм прочел излиза, че резултата въобще не е такъв какъвто си го дал ти. И освен това има един принцип:
Не се доказва несъстоятелността на всяка налудничава хипотеза Автора е този който е длъжен да докаже верността на идеята си. Така, че доказвай, останалите чакаме и гледаме сеир.